Czy warto?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Hrecky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 19:32

Czy warto?

Post autor: Hrecky »

Dzień dobry, jestem tu nowy i mam pytanie mnie nurtujące. Posiadam modem Huawei b535-232 (oryginalnie z T-mobile ale mniejsza) Włożyłem do niego karte z Play, ponieważ mam nadajnik w odległości ok. 1km (+- 200m) od siebie. Ku mojemu zdziwieniu, bez żadnych anten, przy oknie, prędkość pobierania waha się od 50 mbit/s do ~ 65 mbit/s. natomiast wysyłanie jest takie samo i waha się w okolicach 17 mbit/s. Pojedynczy przypadek odnotował 120 mbit/s i 30 mbit/s (pobieranie / wysyłanie). Zrobiłem agregacje pasm na 1800 i 2100 MHz, ponieważ 2600 słabo coś zbiera, mimo że antena go obsługuje (na routerze tylko 1 kreska i mniejsze prędkości). Stawiając router na parapecie za oknem na częstotliwości 2600 są już dwie kreski. Prędkości we wszystkich zakresach są podobne do tych przy oknie. Router "widzi" antene w linii prostej nawet wewnątrz. Wg speedtestów najszybsza częstotliwość to 1800 MHz później 2100, następnie 800 i na końcu 2600. Dane z Hmanager dla 1800 i 2100 MHz:

pasmo - 15MHz
RSSI - -od 51 do 55 dBi
RSRQ - Od 4.0 do 12 dB
RSCP - -145
RSRP - od -74 do 80 dBm
SINR - od 17 do 22 dB
PCI - 247
ECIO - -32

I pytanie z wątku. Czy warto wrzucać tu jakąś antenę czy jest to nieopłacalne? Chciałbym wykorzystać maksimum tego sygnału z wieży skoro jest tak blisko. Obecne prędkości już mnie satysfakcjonują ale jakby było lepiej to bym nie pogardził :]
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Czy warto?

Post autor: lobudek »

Oczywiście, że warto, ale najpierw ustaw router w najlepszym miejscu ( najlepiej na zewnątrz) i zrób dla każdego pasma test i wstaw zdjęcie z aplikacji Hmanager. Coś takiego, tyle że dla każdego pasma osobno:
Obrazek Obrazek
Hrecky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 19:32

Re: Czy warto?

Post autor: Hrecky »

Prędkości pospadały dość znacznie. Być moze jakieś obciązenie serwera lub sieci. Nie wiem jak wstawić załączniki w spoiler :(
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Czy warto?

Post autor: lobudek »

Wszystko wiadomo, 800, 1800 i 2100 łapie ci z masztu play w miejscowości Siemszyce. Jakość sygnału bardzo dobra, nie jest wymagana antena, prędkości są wynikiem przeciążenia masztu w tych godzinach. Natomiast 2600 łapie ci z masztu w miejscowości Grabów. Jeśli chciałbyś ukierunkować sygnał na masztu Grabów to jedynie antena cybertech dual 1800-2600 i jak najkrótsze kable, ale najpierw warto podjechać w okolice masztu z telefonem z agregacja pasm i zrobić speedtest.
Hrecky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 19:32

Re: Czy warto?

Post autor: Hrecky »

tam mam z 10km i jest to małe miasteczko, więc pewnie gra nie warta świeczki ze wzgledu na większe przeciązenie.. Ja mieszkam na wiosce, to zadnych zabudowan na tym torze nie mam + mało osób pewnie korzysta z tego masztu. Testy były robione z routerem na parapecie, w domu kilka dbm znika, ale jest dobrze. Myślałem zeby kupić dwie takie antenki z magnesem na parapet zeby sobie tam staly + dwa kable po 1m. Tylko pytanie czy nie popsuje to sygnału, bo koszt jest prawie zaden, a nóz cos się moze polepszy i router nie bedzie musiał stać na dworzu. Przykładowo tez, mam droge boczną z 50m blizej anteny i tam robiąc speedtesty prędkość była bardziej "stała"
lobudek
Stały użytkownik forum
Posty: 129
Rejestracja: 2021-10-09, 08:26

Re: Czy warto?

Post autor: lobudek »

Hrecky pisze:Myślałem zeby kupić dwie takie antenki z magnesem na parapet zeby sobie tam staly + dwa kable po 1m. Tylko pytanie czy nie popsuje to sygnału, bo koszt jest prawie zaden, a nóz cos się moze polepszy i router nie bedzie musiał stać na dworzu. Przykładowo tez, mam droge boczną z 50m blizej anteny i tam robiąc speedtesty prędkość była bardziej "stała"
Szkoda kasy na takie antenki. Jak już bardzo chcesz antenę to kup normalną np. Cybertech 1800, ale co najwyżej ustabilizuje się sygnał i wzrośnie UL.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy warto?

Post autor: wojteks »

Tylko że może pojawić się przesterowanie sygnału, z antenami innymi niż słabe dookólne byłbym ostrożny przy RSSI>=-51dBm.
Nie pomagam na PW!
Hrecky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 19:32

Re: Czy warto?

Post autor: Hrecky »

Dzisiaj zauwazyłem częste zawiechy sieci. Tzn trzeba dlugo poczekać jak sie otworzy np. strona google. Często wywala błąd "niestety nie udało się odnaleźć tej strony". Jest lekka mgła a router w domu. RSSI jest w granicy -65dBm, a RSRP -88dBm. Nie wiem czy to nie wina routera. Chce wziąc z Play internet bo obecnie mam wsadzoną karte z tel. i zastanawiam się czy dobrać do tego jakiś router. Do wyboru wg. ich strony internetowej są:

ZTE MF286D kat.12 - wystawili dobre opinie ale nie da sie go samemu zaktualizowac
Huawei B628-265 kat.12 - bdb opinie
TP-Link MR600 kat.6 - tu tez dobre opinie
Ceny są praktycznie takie same. Jak myślicie?
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 507
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Czy warto?

Post autor: Zeusek »

kat.6 nie warto brać skoro kosztu tyle samo. Osobiście to jestem za Huawei, mój poprzedni był Huawei i obecny B818.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy warto?

Post autor: matek451 »

Póki co nie bierz abonamentu, masz B535 więc kup sobie kilka kart odNowa po 4-5 zł zarejestruj i uruchom w aplikacji P24 na kazdej 100GB za darmo do 04.01.2022, jak skończy ci się 100GB na jednej karcie zmieniasz na kolejna itd. Nie sugeruj się opiniami o sprzęcie, z tych 3 B628 agreguje 3 pasma i jest OK, MF286D tez 3 pasma ale ma dziwnie skonfigurowane złącza anten zew. jeśli bedziesz korzystał bez anteny OK. TP-Linka potraktujmy jako żart i to kiepski.
Hrecky
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2021-11-27, 19:32

Re: Czy warto?

Post autor: Hrecky »

OK, dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Przeanalizuje wszystko i coś postanowie. Temat mozna zamknąć. Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ