Zmiana routera LTE na porządniejszy

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pawel__k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2021-11-29, 22:26

Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: pawel__k »

Dzień dobry. Przepraszam, że generuję po raz n-ty podobne zapytanie. Ale kto pyta nie błądzi.

Dojrzałem do zmiany mojego routera na coś nowszego i porządniejszego.
W tej chwili mam Huawei B593s-22. Wersja sklepowa, nie kupowana przez operatora.
Router pracuje w sieci Orange. Zmiana dostawcy - na razie nie wchodzi w rachubę.
BTS ID: 81424 Zakroczym, ul. Gałachy Prochownia, na maszcie T-Mobile.
Jestem dość daleko (4-5km), więc na dach wyciągnąłem popularną kilka lat temu, do tego modelu antenę panelową.

Moje oczekiwania
1) modem z agregacją pasm, może trochę się poprawi transfer, choć nie jest to moim priorytetem
2) złącza antenowe 2xSMA, bym mógł wykorzystać posiadaną antenę dachową. (A może się nie da, bo do agregacji potrzebna jest inna? Jaka?)
3) 4x LAN 1000 to konieczność.
4) Wydajniejsze WIFI - rozmnożyło mi się urządzeń, nieźle by było z zewnętrzną anteną WIFI
5) Miłym dodatkiem byłaby praca w jakimś systemie Mesh, albo chociaż dobra współpraca ze wzmacniaczem sygnału

Czy ktoś mógłby poradzić coś rozsądnego? Budżet rzędu 1500 mnie nie przeraża, na wyższymi kosztami będę marudził.

Googlam od paru dni i nic mądrego nie jestem w stanie znaleźć.
W oczy rzuciły mi się 2 modele ASUS
4G-AC68U - chyba jakiś archiwalny, bo nigdzie go nie sprzedają
4G-AC86U
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: tomekwwa »

1. Twoja lokalizacja jest istotna, a nie dane jakiegoś BTSa.
2. Czy kupiłbyś pralkę z funkcją mikrofali? W sumie i to i to się kręci w środku jak włączysz, a w sumie pralka duża to i żarcia więcej zagrzeje... Nie wiem czemu większość osób oczekuje, że modem LTE, będzie dobrym routerem z WiFi. Z samego faktu pracy na podobnych częstotliwościach wynika fakt, że to nie jest dobry pomysł i ja nie dość że używam do LTE i WiFi dwóch różnych urządzeń, to jeszcze staram się szukać miejca, gdzie jedno nie zakłóca drugiego.
3. Nie znam routera LTE kategorii co najmniej 19, czyli takiego jakiego zapewne powinieneś szukać, z 4xLan gigabit i SMA.
4. A już zupełnie nie rozumiem co do rzeczy ma ten Asus, który nie jest modemem LTE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: matek451 »

Pomijajac switch 4xLAN GE twoje wymagania spełnia Netgear LBR20, ma modem z agregacją 4 pasm LTE, MIMO4X4, QAM256, WiFi AC2200, to router MESH , 3 pasmowy z dedykowanym pasmem na 5GHz do komunikacji z satelitami , współpracuje z RBS20/30/50, ma SMA. Korzystam z takiego zestawu, jeśli jesteś zainteresowany to pIsz na PW, mam na sprzedanie. Jesli potrzebujesz większej liczby LAN to do niego dokupujesz switch 5/8 portów LAN GE.
Podaj lokalizację, stacja NW Zakroczym-Galachy ma LTE2100+1800+800
pawel__k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2021-11-29, 22:26

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: pawel__k »

tomekwwa pisze:1. Twoja lokalizacja jest istotna, a nie dane jakiegoś BTSa.
2. Czy kupiłbyś pralkę z funkcją mikrofali? W sumie i to i to się kręci w środku jak włączysz, a w sumie pralka duża to i żarcia więcej zagrzeje... Nie wiem czemu większość osób oczekuje, że modem LTE, będzie dobrym routerem z WiFi. Z samego faktu pracy na podobnych częstotliwościach wynika fakt, że to nie jest dobry pomysł i ja nie dość że używam do LTE i WiFi dwóch różnych urządzeń, to jeszcze staram się szukać miejca, gdzie jedno nie zakłóca drugiego.
3. Nie znam routera LTE kategorii co najmniej 19, czyli takiego jakiego zapewne powinieneś szukać, z 4xLan gigabit i SMA.
4. A już zupełnie nie rozumiem co do rzeczy ma ten Asus, który nie jest modemem LTE.
Spróbuję odnieść się po kolei.
1) Lokalizacja nie ma znaczenia. Podałem do jakiego BTS się łączę. Na B593s-22 nic nie wycisnę lepszego, a sprawdzałem wszystkich operatorów i robiłem pomiary. teraz jestem związany umową. I nawet gdybym chciał, to zmiana nie jest ekonomiczna.
2) Do tej pory, od kilku lat mam "pralkę z funkcją mikrofali", tylko nieco starą. Na zewnątrz spisuje się dobrze jak na moje oczekiwania, jednak sieć lokalna wymaga ciut więcej. LAN 10/100 i WIFI 2,4 jest dla mnie zbyt cienkie. Chciałem doinwestować wymieniając pralkę na lepszą. A przy okazji wzmocnić także segment 4G, od nadmiaru przepustowości głowa nie boli.
3) OK, Istotą mojego pytania była prośba o wskazanie takiego urządzenia, które ogarnie moje oczekiwania.
4) Jesteś w błędzie lub producent i sprzedawcy kłamią. Nie mam powodu by im nie wierzyć. Obydwa modele, jakie podałem obsługują LTE. > asus.com
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: matek451 »

Dla ciebie bez znaczenia bo jesteś laikiem, dla kogoś kto ma pojęcie o tematach mobilnego to podstawa, kolejna sprawa to testy wykonane u siebie i ich wyniki bo ja np. wcale nie mam pewności ze B593 łaczy się z tym eNB , router nie posiada diagnostyki i nie pokauje takich danych. My twoich wynikow pomiarów nie widzieliśmy, w poblizu tego BTS-a NetWorks ma inne oraz pozostali operatorzy swoje.
Niestety ale ty nie wspólpracujesz, wybierasz sobie Asusy za kupę kasy, z ktrych pierwszy to zabytek z modemem 6 kat ale bez agregacji LTE2100+1800, drugi mega drogi a modem LTE12 KAT. ale tak naprawdę to nie wiadomo czy agreguje 3 pasma w MIMO2X2 QAM256 czy tylko 2 MIMO4X4.No i czy te 2 antenki zew. do LTE mozna odkręcić.
pawel__k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2021-11-29, 22:26

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: pawel__k »

matek451 pisze:Dla ciebie bez znaczenia bo jesteś laikiem, dla kogoś kto ma pojęcie o tematach mobilnego to podstawa, kolejna sprawa to testy wykonane u siebie i ich wyniki bo ja np. wcale nie mam pewności ze B593 łaczy się z tym eNB , router nie posiada diagnostyki i nie pokauje takich danych. My twoich wynikow pomiarów nie widzieliśmy, w poblizu tego BTS-a NetWorks ma inne oraz pozostali operatorzy swoje.
Niestety ale ty nie wspólpracujesz, wybierasz sobie Asusy za kupę kasy, z ktrych pierwszy to zabytek z modemem 6 kat ale bez agregacji LTE2100+1800, drugi mega drogi a modem LTE12 KAT. ale tak naprawdę to nie wiadomo czy agreguje 3 pasma w MIMO2X2 QAM256 czy tylko 2 MIMO4X4.No i czy te 2 antenki zew. do LTE mozna odkręcić.
Gdybym wiedział, nie pytałbym.
Usiłuję zrozumieć, dlaczego na wybór sprzętu ma mieć wpływ geograficzna lokalizacja miejsca, gdzie będzie stał.
Czy jeśli będzie to miejscowość A, to mam nabyć sprzęt XY firmy B, a jeśli miejscowość C to sprzęt MN firmy D?
Albo jaki mają na to wpływ wyniki pomiarów?

Podałem ID BTSa z którym się łączę, choć i to moim zdaniem jest informacja nadmiarowa i w moim problemie nieistotna.. To ze jestem laikiem, nie oznacza, że niektórych rzeczy nie potrafię zrobić. Wiem też w jakim kierunku "patrzy" kierunkowa antena na dachu. Wiem, co to jest I strefa Fresnela i jak się liczy straty na kablu antenowym.
Doceniam chęć pomocy i tak naprawdę dopiero Ty napisałeś odrobinę użytecznych dla mnie informacji.
Nie znam się na sprzęcie, zupełnie nie śledzę tej branży, podałem 2 modele wygooglane, bez przekonania, czy są dobre.
Myślałem, ze ktoś mi powie, że na przykład model X zagreguje mi LTE1800+2100, będzie miał złącza 2xSMA bym mógł wykorzystać instalację antenową, ma też dobrą sekcję WIFI i 4 gigabajtowe LANy.
Z resztą sobie poradzę.
Marcin1997
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2021-11-12, 18:53

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: Marcin1997 »

Naprawdę posłuchaj rad matka451 bo chłop się zna mega na rzeczy a na pewno nie pożałujesz, mi bardzo pomógł . Jeżeli podasz mu swoje położenie geograficzne może znajdzie lepsze rozwiązanie dla Ciebie, może to być inny bts z lepszymi pasmami i parametrami lub całkiem inny operator. Wysłuchaj jego rad i je przetestuj a decyzja i tak należy do Ciebie. Dobry router i antena to podstawa.
_cheetah_

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: _cheetah_ »

pawel__k pisze:Myślałem, ze ktoś mi powie, że na przykład model X zagreguje mi LTE1800+2100, będzie miał złącza 2xSMA bym mógł wykorzystać instalację antenową, ma też dobrą sekcję WIFI i 4 gigabajtowe LANy.
Proszę bardzo - Huawei B535. Wymuszanie pasm aplikacjami zewnętrznymi na Androida, Win, IoS.

To dość leciwy sprzęt już, nie w każdej sytuacji pozwoli na wykorzystanie pełnych możliwości masztu z którym się łączy. Ale w porządku jest. Zaś do tego, aby stwierdzić, czy byłby optymalny / wystarczający / za słaby pomiary są potrzebne. I lokalizacja też się przydaje, aby więcej sensownego podpowiedzieć. LTE to trudna technika, jeśli ktoś chce mieć naprawdę cool trzeba czasami się natrudzić...

Zamiast wbudowanych czterech portów LAN lepiej jest czasami wybrać router z jednym lub dwoma portami LAN i dodać za kilka groszy switch rozszerzający ilość porów LAN do dowolnej. Zresztą, stosując CPE już pojawia się kwestia routera lub switcha + AP.

Zaś co do wifi - rzadko kiedy usytuowanie routera jest optymalne dla dystrybucji wifi (konieczność krótkich kabli do anten LTE), więc zwykle i tak trzeba dostawiać AP, lub, w ogóle rezygnując z wifi na routerze dostawiać systemowe AP lub MESH realizujące funkcję płynnego i szybkiego przełączania mobilnych mobilków - tzw, "fast roaming").

Powiedziałbym, że "wszystko w jednym" to tylko w prostych, tanich instalacjach. Tam, gdzie nie ma zbytnio limitowanego budżetu można zrobić o wiele ciekawsze klimaty dające dużą stabilność i komfort użytkowania netu i wifi.
pawel__k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2021-11-29, 22:26

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: pawel__k »

Dziękuję, ten B535 przewinął mi się w wyszukiwarce.

Po paru dniach na shortlistę trafiły też
B818-263 - może rzeczywiście dodam switcha
Mikrotik chateau lte12 - ten budzi jednak trochę ambiwalentne uczucia. Widzialem opinie zarówno zachwyconych jak i beznadziejne.

Przepraszam też specjalistów od gsm, którym może źle sformułowalem problem.
Połączenie LTE, jak na starego B593-22, mam naprawdę dobre. Kilka lat temu zrobiłem z tego doktorat.
Przestaje mi tylko wystarczać jego sprawność w sieci lokalnej. Przewalam duże ilości danych z NAS, gdzie mam też postawiony domowy serwerek PLEX, stary router ledwie dyszy. Nawet LAN mam tylko 10/100.

Zadanie jest więc takie przyspieszyć WIFI w sieci domowej, a jak przy okazji uda się też coś zagregować na zewnątrz, to będzie bonus. Chciałem więc doinwestować całość jakoś z sensem.
_cheetah_

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: _cheetah_ »

pawel__k pisze:Zadanie jest więc takie przyspieszyć WIFI w sieci domowej, a jak przy okazji uda się też coś zagregować na zewnątrz, to będzie bonus.
Optymalizacja łączenia się po LTE i optymalna organizacja sieci wewnętrznych (LAN + wifi) bardzo często nie idą w parze, zwłaszcza, jeśli zaczyna się rozmowa o bardzo szybkich sieciach.

Optymalne zwykle są rozwiązania rozbudowane, gdzie router LTE pełni de facto rolę modemu albo routera bez wifi, a cała organizacja sieci wewnętrznej jest de facto poza nim. Po prostu czasy, kiedy jednym pudełkiem można było załatwić wszystko odchodzą powoli w zapomnienie. Mamy nowe czasy z nowymi, często wyśrubowanymi wymaganiami, których nie da się zrobić przysłowiową rzeźbą. Jak się to rozwiązuje, Wspomniałem o tym wcześniej.
pawel__k pisze: Chciałem więc doinwestować całość jakoś z sensem.
Więc najpierw wypada wszystko bardzo dokładnie przemyśleć, co spodziewa się dostać finalnie, poczynając od końcówek LAN i wifi, poprzez routery / AP / switche, a kończąc na routerze LTE, jako najmniej zwykle istotnym w tym temacie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: matek451 »

Mam zupełnie odmienne zdanie, budowanie sieci lokalnej bez zapewnienia sobie optymalnego dostępu do internetu LTE mija się z celem.
pawel__k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2021-11-29, 22:26

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: pawel__k »

matek451 pisze:Mam zupełnie odmienne zdanie, budowanie sieci lokalnej bez zapewnienia sobie optymalnego dostępu do internetu LTE mija się z celem.
To zależy jakie masz oczekiwania.
Sposób w jaki użytkuję internet nie wymaga cudów.
Nie korzystam z Netflixów, Tidali, czy jakichś usług streamingu.
Duże zadania transferu plików ustawiam na noc na NAS, bo to nie obciąża limitu transferu.
Prędkości jakie uzyskuję na starym routerze rzędu 20-30 nie ograniczają mnie w niczym co robię.

Natomiast wewnątrz działam w domu, który ma 3 kondygnacje.
Router oczywiście stoi na poddaszu, gdzie zresztą mam gabinet i pracuję.
W sieci lokalnej działają:
Mój główny komputer po LAN
Laptop żony
NAS - który jest głównie serwerem multimediów, ale także działa jako rejestrator z kamer działających po WIFI
Raspberry PI z OSMC połączony pod telewizor dla łączności z NAS (piętro)
Smart monitor Samsunga w sypialni, który również jest używany do odtwarzania filmów serwowanych z NAS
Dwa zestawy HIFI - na poddaszu i na parterze spięte MusicCastem.
Do tego jakieś telefony, bo przecież są apki by sterować muzyką.

A więc trochę tego towaru jest. Moją pierwsza myślą było poprawić w LAN to, co kuleje. A jak przy okazji poprawi się łącze w świat, nie będę płakał.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: matek451 »

Twoja sprawa jak podchodzisz do tematu, skoro chcesz zmieniać sprzęt do sieci lokalnej i opierać go o nowszy router a B593 traktować jako modem LTE dajacy 20Mb/s to proszę bardzo. Sam pobieram duze pliki po 70GB w nocy ale z prędkościami po 40-50MB/s bo stacja bazowa Play na to pozwala. Tak jak pisałem korzystam ze sprzętu Netgeara.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: wojteks »

matek451 pisze:Mam zupełnie odmienne zdanie,
I przy tym pozostańmy, nie każdy potrzebuje super hiper transferu którym tak się chwalisz w prawie każdym poście :dobani:
_cheetah_ pisze:Optymalizacja łączenia się po LTE i optymalna organizacja sieci wewnętrznych (LAN + wifi) bardzo często nie idą w parze,
Prawie zawsze tak jest ale do niektórych to nie dociera. Sieć wewnętrzna (LAN+WiFi) nie powinna zależeć od dostawcy więc w bardziej zaawansowanych sieciach/konfiguracjach router LTE/5G należy traktować jak "kabel" od dostawcy. Jednym wtedy wystarczy łącze 30Mbps innym i 300Mbps będzie mało (jedno i drugie nie nadaje się do backupowania internetu), tak samo jak nie każdy ma netfliksa (czy tam inny stream) i ogląda na 4 urządzeniach w 4k równocześnie.
Pogoń za prędkością dla 99.9% normalnych użytkowników nie jest istotna byle w miarę dobrze działało (patrz 30-50Mbps w zupełności wystarczy) przy normalnym użytkowaniu.

Takie założenie dla zapewne z 98% użytkowników spełnia w miarę współczesny router LTE (ewentualnie doposażony w anteny zewnętrzne). Mają proste sieci i kilka urządzeń po WiFi na może 100m2.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: _cheetah_ »

Różnica pomiędzy modemem / routerem LTE, a innymi urządzeniami typu modem / router stosowanymi przy innych sposobach dostarczania netu przez operatora jest taka, że użytkownik LTE ma co do zasady wpływ na parametry połączenia (jak wybór masztu, prędkości, stabilność linku), a przy innych sposobach dostawy netu (kablówka, światłowód, radiówka, VDSL...) - na nic nie ma wpływu albo jego wpływ jest minimalny.

Ale, nie zmienia to faktu, że sposób realizacji połączenia LTE, a sposób rozwiązania sieci wewnętrznej to dwa osobne zagadnienia. Czasami można je połączyć, ale w większości obecnych instalacji z dużymi prędkościami i dużą ilością klientów wszelkiej maści już nie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: wojteks »

_cheetah_ pisze:że użytkownik LTE ma co do zasady wpływ na parametry połączenia
Jakieś tam ma ale jak bez "cudowania" ma 30-50Mbps to niczego więcej zwykle nie szuka.
_cheetah_ pisze:Ale, nie zmienia to faktu, że sposób realizacji połączenia LTE, a sposób rozwiązania sieci wewnętrznej to dwa osobne zagadnienia.
Zwykle tak jest, w bardziej zaawansowanych przypadkach.
Nie pomagam na PW!
_cheetah_

Re: Zmiana routera LTE na porządniejszy

Post autor: _cheetah_ »

wojteks pisze:Zwykle tak jest, w bardziej zaawansowanych przypadkach.
Tyle, że teraz już w zasadzie są na forach tylko te "zaawansowane" przypadki, nawet jeśli autor właśnie startuje z pomysłem najprostszej instalacji na samym routerze, to już po chwili, jeśli ma trochę rozumu w głowie, dochodzi do niego, że po prostu nie da się zrobić tego co chce jednym pudełkiem.

Po prostu większość ludzi tkwi jeszcze świadomością w wifi na 2.4GHz, na pojedynczej antenie, z prędkościami do kilku, kilkunastu Mbps w porywach. A tu chcieli by mieć po kilkadziesiąt, jak nie po kilkaset Mbps (powody nieistotne), czego nie da się w 99,9% przypadków moim zdaniem zrobić. Ani w mieszkaniu w bloku, ani w domu wielokondygnacyjnym czy też parterowym o dużej powierzchni.

C'est la vie...

.
ODPOWIEDZ