Router LTE + WiFi mesh w domu

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

Chciałbym prosić o poradę w sprawie wyboru routera/modemu LTE oraz zbudowania szybkiej sieci WiFi (najlepiej mesh) w całym domu (2 kondygnacje, łączna powierzchnia 250 m2). Dom zbudowany z silikatu więc zakładam że na pewno będzie konieczny dodatkowy AP/mesh, gdyż zależy mi aby w wielu pomieszczaniach osiągać możliwie najwyższy transfer.
Do WiFi podłączone będą: 4 komputery, 3 telefony i 2 tablety. Pozostałe urządzenia (2 x TV, kamery, amplituner, PS5 - po kablu).

Dom znajduje się na obrzeżach Warszawy, 650 metrów w linii prostej od BTS Jawczyce - gm. Ożarów Mazowiecki, ul. Bocznicowa - dz. nr 19
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 48&zoom=18
Pomiędzy moim domem a BTSem żadnych wysokich budynkow, tylko zabudowa jednorodzinna.

Zależy mi na osiągnięciu jak najwyższych parametrów, najlepiej w okolicach 100-200 Mb/s.
Na 90% zdecyduję się na T-Mobile, ze względu na nielimotowane dane.
Koszty sprzętu nie są jakimś ograniczeniem jeśli tylko będzie szła za tym lepsza jakość.
Do LAN'u mam już zakupiony switch Netgear JGS516PE-100AJS, także router nie musi mieć wielu wyjść LAN.

Tak więc potrzebuję wybrać nie tylko sam router LTE, ale cały zestaw urządzeń: modem LTE, router, wifi (dodatkowe AP wifi mesh) i chciałbym aby wszystkie sprzęty działały w jednej sieci (aby nie tworzyć dodatkowych podsieci).

Nie robiłem pomiarów sygnału i obecnie mam ograniczoną możliwość ich wykonania, ale dołożenie anteny do routera nie będzie żadnym problemem, więc od razu zdecyduję się na dobry router z możliwością podpięcia anten.

Obecnie rozważam następujące konfiguracje:

a) Huwaei B818 + Huawei WiFi Mesh Ws5800-20 3-Pack
Słyszałem że B818 nie radzi sobie z WiFi Mesh, ale może w takim wypadku dałoby się wyłączyć z niego funkcje routera wifi (tak aby służył tylko jako modem LTE), a funkcje routera przejmie na siebie Ws5800-20?
Może ktoś to potwierdzić?

b) NETGEAR Orbi LBR20 4G LTREAC2200 + AC2200 Mesh WiFi System (RBK20)
Czy ktoś używa tego routera wraz z satelitami wifi mesh?

Anteną zajmę się w drugiej kolejności, ale wszelkie wskazówki również mile widziane.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: tomekwwa »

A Stansat albo Netfala nie obsługują Jawczyc? Męczenie się z LTE zostawiłbym sobie jednak jako ostateczność.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: matek451 »

Zrób testy T-mobile na telefonie w domu i na zewnatrz, pokaż screny z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i speedtesty. Ja uzywam LBR20 jako routera LTE mesh I do niego dwie satelity RBS20.
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

tomekwwa pisze:A Stansat albo Netfala nie obsługują Jawczyc? Męczenie się z LTE zostawiłbym sobie jednak jako ostateczność.
Niestety ale w mojej lokalizacji (Warszawa Ursus Gołąbki) jedynym dostawcą po kablu jest "6G Networks" ale z tą firmą nie da się nawiązać żadnej współpracy (2 miesiące już czekam na jakąś odpowiedź, pomimo wielu telefonów, a sąsiad czekał prawie rok na instalację od podpisania umowy z nimi). Także nie będę czekał w nieskończoność i muszę pójść w LTE.
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

matek451 pisze:Zrób testy T-mobile na telefonie w domu i na zewnatrz, pokaż screny z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i speedtesty. Ja uzywam LBR20 jako routera LTE mesh I do niego dwie satelity RBS20.
Niestety ale nie mam żadnego telefonu z androidem (ani nikt z mojej najbliższej rodziny), a z tego co widzę to wszystkie te aplikacje (które proponujecie tu na forum do testów) są właśnie na androida. Popytam jeszcze ewentualnie po znajomych.
A czy na IOS jest coś czym dałoby się zmierzyć ten sygnał.
Czytałem o tym kodzie "*3001#12345#*" ale tam to jedynie widać ogólną moc sygnału RSPR bez żadnej informacji o pasmie.

Używasz anten zewnętrznych do tego LBR20? jest tam możliwość agregacji oraz wymuszenia pasma? Polecasz ogólnie ten zestaw?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: matek451 »

Field test pokazuje wiele parametrów ale jest mało czytelny, wymaga pokazania wielu zakladek no i umiejętności korzystania z tych danych, zrób testy bo to podstawa, T-mobile moze działać różnie, NetWORKS ma tam nie za bogata infrastrukturę , stacja obsługuje cale osiedle. Sprawdzałem oczywiście LBR20 z anteną Dual LTE1800-2100MHz Cybertecha, złacza w routerze SMA, agreguje 4 pasma LTE qam256, Korzystam z kilku LBR20, na kartach Play, Plusa i Orange, najszybszy u mnie Play 300-400Mb/s, mam też na sprzedanie . Na jednym ustawilem MESH tak jak pisałem wczesniej, działa prawidłowo co nie dziwi bo to Netgear. Ma bogate WebUI z funkacjami seciowymi ale brak mozliwości wymuszania konkretnych pasm LTE ale u ciebie to i tak raczej niepotrzebne bo stacja z 4CC CA.
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

Udało mi się wykonać testy.

Play
a) wewnątrz
Download 1,4, Upload 2,9
Play - wewn.JPEG
b) na zewnątrz
Download 22, Upload 8
Play - zewn.JPEG
Orange
a) wewnątrz
Download 1,5, Upload 0,3
Orange - wewn.JPEG
b) na zewnątrz
Download 32, Upload 16
Orange - zewn.JPEG
TMobile
a) wewnątrz
nie udał się - brak środków na karcie prepaid

b) na zewnątrz
Download 46, Upload 20
Tmobile - zewn.JPEG
Ze względu na prędkość, jak równiez aktualną ofertę (brak limitu), zamierzam zdecydować się na TMobile. Chyba że macie jakieś uwagi?
Jaki router oraz antenę byście sugerowali?
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

Cześć,

Ponawiam moje pytania, bo nie na wszystkie uzyskałem odpowiedzi.
1. Czy na podstawie moich pomiarów, T-Mobile to dobry wybór?

2. Czy do tego zakupić antene Cybertech - Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz?
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

3. Jaki sprzęt (router + wifi mesh)?
a) Huawei B818-263 + Huawei WiFi Mesh WS5800-20 3xAP
Słyszałem że 818 nie radzi sobie z Wifi mesh, ale ja będę miał możliwość połączenia kablem router B818 z WS5800-20.
Tak więc w B818 mógłbym w ogóle wyłączyć WIFI (jeśli jest taka możliwość), a rolę routera WIFI przejąłby wtedy WS5800-20.
Czy ma to sens? da się to tak zrealizować?
b) Netgear LBR20 + Mesh WiFi Orbi RBK50
Czy w tej konfiguracji LBR20 może działać również jako AP do wifi?

Który z powyższych zestawów będzie lepszy?
Cenowo Netgear wyjdzie o ok. 1k drożej niż Huawei. Ale czy warto dopłacić? będzie zauważalna różnica?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: matek451 »

Na zewnatrz na telefonie parametry sygnału na pasmach pojemnościowych LTE dość słabe. Osiagane prędkości OK, oferta bez limitu w T-mobile jest bez limitu danych , to do 90Mb/s on-line jest za 70 zł/m-c ale ze sprzetem więc bedziesz musiał wybrać MC801a do niej, to router 5G/lte ale złącza anten zew. w nim sa tylko do anten na 3,6GHz pod 5G N78. Stacja działa na 5G2100 dla T-mobile w ramach dynamicznego dzielenia pasma z LTE2100, ogólnie 5G2100 to taka proteza bo nie działa na dedykowanym paśmie . Ale przy ofercie do 90Mb/s można sobie 5G2100 odpuścić. Na MC801a sprawdzisz sobie jak u ciebie działa, z routerem na zewnatrz ale sygnał 5G2100 powinien być podobny do tego na telefonie .
Po tym zadecydujesz co dalej z MC801A, mozesz sprzedać .
Co do Huawei B818 i wspóŁpracy z MESH jako router sie nie wypowiem ale jak dla mnie to dokupowanie do niego zestawu 3x AS5800 trochę dziwne, koszt TRÓJPAKA WS-5800 to 800 zł , plus 700 -800 zł za B818.
A co do LBR20 to ten router nie ma zadnych problemów ze wspŁpracą z satelitami MESH, wystarczy dokupić do niego 1-2 satelity RBS20/RBS50 , nie potrzebny dodatkowy router RBR20 czy RBR50 , ale kupująć zestaw z RBK50 dostaniesz oprócz satelity RBS20 w zestawie tez router RBR50, on nie moze pracować jako satelita po WiFi , co najwyzej jako dodatkowy AP po kablu do LBR20.
Sam korzystam z zestawu LBR20+ 2xRBS20 jako satelity po WiFi z nim, mam też RBR20 i inne LBR20. Kosztowo jak się wie co i jak to mozna na uzywanych zrobić zestaw LBR20+2xLBS20 za około 1200 zl. No i warto zaznaczyć ze LBR20 to nie B818, on nie ma problemów z zasiegiem po Wifi, sam router sieje ładnie i często wystarczy sam a jak sa problemy to wystarczy dodatkowo jeden LBS20.
Ogólnie nawet gdyby MESH na B818 działał to dla mnie on i tak się nie nadaje bo ma radio AC1200 na 2 pasmach i nie posiada backhaul na 5GHz do komunikacji z satelitami, przy nim wiec zakup dodatkowo 2/3 paku WS-5800 jest niebędny.
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

matek451, dzięki za odpowiedź.

Z T-Mobile mogę wybrać ofertę MagentaBiznes Internet L, bez żadnego urządzenia (z brakiem limitu danych i limitem na transfer 200Mbit/s).
Nie chcę eksperymentować z żadnymi urządzeniami od operatora, tylko od razu zakupić coś porządnego.

A co z anteną? Kupić tą Cybertech - Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz ?
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html

Co do sprzętu to:

a) Huawei B818-263 + Huawei WiFi Mesh WS5800-20 3xAP
Może kupowanie B818 i rezygnacja z jego Wifi wydaje sie dziwna, ale nadal przy takim wykorzystaniu całośc wyniesie ok. 1600-2000 PLN (mniej niż za Netgear). Chyba że B818 w tym przypadku to przesada i wystarczy coś tańszego jako router/modem LTE?

b) Netgear LBR20 + Mesh WiFi Orbi RBK50 (2 lub 3 AP)
Tutaj ta konfiguracja wyniesie bliżej 3000 PLN.
Czy satelity Orbi można łączyć ze sobą kablem LAN?
Czy router mesh RBK20 może działać tylko jako satelita, skoro LBR20 będzie routerem?


Jak wygląda kwestia zabezpieczeń i kontroli rodzicielskiej w tych dwóch rozwiązaniach (ograniczanie dostepu do konkretnych serwisów, ograniczenia godzinowe, sieć wifi dla gości itp)? Czy te usługi są dostępne dożywotnio czy trzeba co rok wykupić subskrypcje?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: matek451 »

Skoro dla firm to oferta do 200Mb/s ale sprawdziłbym jak wygladaja prędkości na telefonie blizej tego BTSa-a na twoim kierunku, korzystasz z 2 sektora na nim, żebyś czasami nie był zawiedziony prędkościami bo test na zewnatrz który pokazaleś w agregacji 4 pasm jakoś specjalnie nie powala.
Akurat MC801a za 119 zł w ofercie do 90Mb/s dla indywidualnych to topowy sprzet do 5G/lte a jego jedyna wada to te złacza. Sam mam , korzystam na LTE 4CC CA i działa super ale ja mam do BTS-a 400 m bez przeszkód. Wart z 1000 zł więc T-mobile oferujacy go za 119 z robi fajny prezent.
A co do kalkulacji to juz napisałem, ja ogarniam LBR20+2xRBS20 za 1200 zł, sprzet używany ale bez zarzutu bo to Netgear. Ci co korzystaja z jego MESH ORBI doskonale wiedza o co chodzi.
RBK20/50 to zestaw RBR20/50+RBS20/50 , router z tych zestawów czyli RBR20/50 nie mozna skonfigurować jako satelitę, działa natomiast jako zwykły AP podpiety do LBR20 kablem. Satelitów RBS20 do LBR20 podpietych kablem nie testowałem, backhaul po WiFi działa OK więc uzyskiwane prędkości są u mnie na poziomie 250-350Mb/s na LBR20 oraz RBS20.
W przypadku B818 ustawienia są ubogie ale jak chcesz z niego korzystać jako modem LTE 4CC CA to interesują cię tylko te na WS5800 bo to on będzie robił za router, akurat z WS5800 nie korzystałem więc nie wiem.
Co do Netgeara to jest zupełnie inna bajka, nie ma sensu porównywać z Huawei , dobre pytanie w jego wypadku to czego nie ma ten router.
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

W moim przypadku antena na dachu to jednak MUST HAVE (sygnał i prędkości wewnątrz domu są tragiczne), więc router 5g mnie nie urządza.
Testy robiłem na dworze na balkonie 1 piętro (skąd nie ma "kontaktu wzrokowego" z BTS), natomiast antene wyniosę na dach więc sygnał powinien się jeszcze trochę poprawić (nie ma wyższych budynków na drodze do BTS).

matek451, nie odpowiedziałeś mi jeszcze na temat tej anteny.
Kupić tą Cybertech - Antena Dualna LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz ?
https://www.cybertech.com.pl/p173,anten ... 00mhz.html
Bo chyba bez względu na to czy wybiore B818 czy LBR20 to antena będzie taka sama?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: matek451 »

Antena OK, kabel jak nakrótszy, do B818 z konektorami TS9 bo ten router ma te słabe złacza, do LBR20 od razu ze złaczami SMA bo on ma te solidne.
campnouster
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-11-29, 22:42

Re: Router LTE + WiFi mesh w domu

Post autor: campnouster »

Probiłem jeszcze speedtesty na dachu i okazało się, że z powodu drzew, w różnych miejsach dachu są bardzo różne wyniki.
W miejscu gdzie mam wyprowadzony przepust na kable (którym mógłbym puścic kabel od anteny), download jest na poziomie 35-40 Mb/s. Z tego miejsca potrzebowałbym ok. 7-8m kabla od anteny do routera.
Natomiast na drugim końcu dachu, w najlepszym miejscu jakie udało mi się znaleźć, speedtest pokazywal zawsze ponad 100 Mb/s (raz nawet 150), przy czym to miejsce oddalone jest od tego przepustu o kolejne 12 metrów. Więc tutaj całkowita długość kabla od anteny do routera wyniesie aż 20 m.
Z tego co wiem to tak długi kabel antenowy spowoduje bardzo duże spadki sygnału. Wię mam dylemat, jaki wariant wybrać:
a) gorsza lokalizacja anteny, ale kabel 8m dlugosci
b) dużo lepsza lokalizacja ale aż 20 metrów kabla
c) a może wybrać modem zewnętrzny od którego pójdzie już skrętka z dachu do wnętrza domu? Jeśli tak to co polecacie
ODPOWIEDZ