Router B529 vs B818 9km

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zbig4x4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-12-17, 01:21

Router B529 vs B818 9km

Post autor: zbig4x4 »

Witam wszystkich :-)
Forum przeglądam od dawna ale wyczerpałem swoje możliwości i mam nadzieję na pomoc.
Wieś Petrykozy. T-Mobile od czasu jak wprowadzili ofertę bez limitu danych (czyli już kilka lat).
Kilka BTS'ów w pobliżu ale z małą prędkością internetu. W odległości 9.3 km (Mszczonów Towarowa) BTS z 2600 MHz.
Antena Cybertech (1800/2100/2600). Router B529. Parametry słabe ale prędkość do 60 Mb/s.(wg taryfy) i do takiej prędkości dochodził (w nocy) w dzień około 50Mb. Ostatnio zmieniłem taryfę do 200 Mb/s i prędkość skoczyła do 100 Mb (w nocy) i około 80/90 (w dzień).
Byłem zadowolony ale chciałem więcej skoro jest tam także 2100 MHz. Niestety B529 nie agregował 2100 i 2600, więc kupiłem B818 (po wielogodzinnych czytaniach forum). Żadnych zmian tylko podmiana rutera, wszystko to samo ale nie tak samo. Testy robiłem w nocy żeby zminimalizować wpływ obciążenia sieci. Na początek małe zdziwienie, B818 pokazuje słabsze parametry RSRP i SINR ale prędkość ta sama a nawet trochę większa (zmieniałem kilka razy). I na B529 (lepsze parametry) do 95Mb a na B818 (słabsze parametry) do 105 Mb. No to włączam agregację 2100+2600 (1800 chwyta z innego TBS'a) i osiagam 140 Mb/s. Jest super, w dzień do 120 Mb/s a wieczorem.. 20-30Mb. Wyłączam agregację, zostawiam tylko 2600 MHz (na których z tego BTS'a korzystałem przez ostatnie trzy lata) i dalej 20-30Mb. Zakładałem jakiś duży ruch w sieci więc przełączam Router na B529 i.. 95 Mb/s. Przełączam na B818 i znowu 23-30Mb. I taka sytuacja powtórzyła się dwa razy. B818 chodzi jak burza dzień dwa i przestaje (w tym czasie przełączenie na B529 pokazuje, że nic się nie zmieniło i prędkość jest cały czas).
Zawodzi mnie logika lub czegoś jeszcze nie wiem. Oczywiście robiłem dużo testów (mam w zasięgu kilka BTS'ów i różne częstotliwości) ale sprowadziłem problem do w miarę wąskiego zdarzenia i nie wiem co dalej.. Router się uszkodził ? Ale po jednym dniu zaczął znowu chodzić bardzo dobrze.. Czy możliwe jest (z jakiegoś powodu), że T-Mobile przycina mi prędkość jak wykrywa inny router ? Ale serwis twierdził, że nic nie blokują i mogę zmienić router (tylko kartę przekładam). Przekładkę robię w czasie trzech, czterech minut i regularność pomiarów wyklucza zmianę ruchu w sieci. :gwiazdki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ