ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Kto szuka odpowiedzi na tytułowe zagadnienie musi poczekać na kolejne posty. W tym będą pytania. :)

Czy ktoś zna odpowiedzi na nurtujące zagadnienia w zakresie anten mf286d?

1. Po co 5 złączy na modemie i które 4 z tych 5 to te, które będą użyte do MIMO 4x4 (jeśli by warunki pozwoliły na załączenie)?

2. W tym modelu podobnie jak w tym bez "D" jedno z wyprowadzonych złączy jest na 2600 a drugie na szerokie spektrum.
Czy takie ograniczenia siedzą w samym modemie czy to coś co dołożyło ZTE w kolejnych elementach hardware (a może to soft?)?

3. Jeśli to nie modem nakłada ograniczenia na obsługiwane pasma przez poszczególne anteny to czy wyprowadzenie na zewnątrz bezpośrednio ze złącz modemu sprawia, że każda antena będzie na szerokie spektrum częstotliwości?

4. Na zewnętrznych antenach (nawet jeśli są dwie) zawsze jest SISO.
W sofcie nie ma przełącznika anteny wew/zew, czyli zakładam, że wykrywa fizyczne podłączenie do złącz, czy ma to sens?
Czyli jeśli wyprowadzę na zewnątrz bezpośrednio z modemu to sprzęt nadal będzie widział je jako wewnętrzne i może zadziałać MIMO?

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

MF286r ma 3 złacza wew. jedno pomocnicze pracuje tylko z anteną wew. na 2600MHz, drugie na 800-2100MHz a głowne na 800-2600MHz, router działa w MIMO2X2. Przez analogię w MF286d pewnie 1 pomocnicze z anteną wew. na 2600MHz, 3 kolejne na 1800-2100MHz i główne na 800-2600MHz, to mój autorski pomysł. Sam modem trudno wnioskować po co 5 złacz.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Ale to, że jedno jest tylko na 2600 to wiem (pisałem w pkt. 2) i na 2600 jest to wyprowadzone na zewnątrz po lewej stronie.

Obrazek

Ale aby zrobić coś sensownego na zewnętrznych antenach potrzebuje odpowiedzi na inne pytania. Może ktoś coś wie :)

@matek451, przeznaczenie złączy antenowych nie wydaje się być patentowaną tajemnicą. Pisałeś, ze znasz kogoś z ZTE czy masz możliwość podpytania?

O użyciu anten zewnętrznych w MF286D ZTE pisze jeszcze tak:
Outdoor antenna with 2 connect ports
If both of antenna ports support full frequency band of MF286D, either port can be connected.
If each antenna port supports different frequency band, you will need to follow the instruction to connect. For MF286D, when you face the back shell, the left antenna port supports band 7, please connect the port with suitable antenna which support the frequency range of band 7. The right port supports other bands than band 7, please select suitable antenna for connection.
If carrier aggregation (CA) is supported in your area, we highly recommend you to use 2 external antenna solution.
If you use external antennas with MF286D, 2*2 MIMO or higher is not supported, even if the external antenna has this support.

Outdoor antenna with 1 connect port
If the outdoor antenna has only one connect port, you need to know which frequency band you have best coverage. This info can be checked in the device management UI, then you can choose which port to connect.
If you connect the antenna port in the left port (high frequency) of CPE, signal receiving ability of the band 7 will be enhanced, signal receiving ability of others bands (middle & low frequency) is not affected. If you connect the antenna port in the right port (middle & low frequency) of CPE, signal receiving ability of all the supporting work bands will be enhanced, except for band 7, which signal receiving ability is not affected.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

G.Moore pisze: 4. Na zewnętrznych antenach (nawet jeśli są dwie) zawsze jest SISO.
W sofcie nie ma przełącznika anteny wew/zew, czyli zakładam, że wykrywa fizyczne podłączenie do złącz, czy ma to sens?
Czyli jeśli wyprowadzę na zewnątrz bezpośrednio z modemu to sprzęt nadal będzie widział je jako wewnętrzne i może zadziałać MIMO?
Nie do końca jest tak ,że jak się anteny zewnętrzne podłączy zawsze jest SISO.
Anteny zewnętrzne są dołączane "mechanicznie" ,w samych gniazdach jest mechanizm , który jak przykręcisz wtyczkę rozłącza antenę wewnętrzną i przełącza się na zewnętrzną. Jak nic nie ma w gniazdo wsadzone sygnał z anteny wewnętrznej przechodzi przez to gniazdo. Modem nie wie tak na prawdę ,jaka antena jest podłączona ( czy zewnętrzna czy wewnętrzna) ,żeby zero-jedynkowo przełączał się na SISO.

Więc jak podłączysz antenę zewnętrzną , a mimo to jesteś dość blisko BTSa , to ciągle masz szansę na MIMO 2x2 ( a może nawet na MIMO 4x4 jak jesteś bardzo blisko ,tylko po co wtedy ta zewnętrzna...) z jednej zewnętrznej i z drugiej wewnętrznej anteny. I to też ktoś tu potwierdzał .
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Mig25 pisze: Nie do końca jest tak ,że jak się anteny zewnętrzne podłączy zawsze jest SISO.
Anteny zewnętrzne są dołączane "mechanicznie" ,w samych gniazdach jest mechanizm , który jak przykręcisz wtyczkę rozłącza antenę wewnętrzną i przełącza się na zewnętrzną. Jak nic nie ma w gniazdo wsadzone sygnał z anteny wewnętrznej przechodzi przez to gniazdo. Modem nie wie tak na prawdę ,jaka antena jest podłączona ( czy zewnętrzna czy wewnętrzna) ,żeby zero-jedynkowo przełączał się na SISO.
Co do SISO to tak zrozumiałem zapis od ZTE:
If you use external antennas with MF286D, 2*2 MIMO or higher is not supported, even if the external antenna has this support.
Ale to, że antena zewnętrzna jest wykrywana mechanicznie przez podpięcie do złącza to ważna informacja.
Mogę olać te wyprowadzone złącza i samodzielnie je wyprowadzić z modemu, będzie bardziej klarowna sytuacja.

Co dokładnie daje takie podłączenie jak poniżej?
Czy modem "myśli", że ma dwie antenty? w sensie oba złącza modemu zostaną zasilone sygnałem z tej jednej anteny? Duże dodatkowe straty to wprowadza?

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Już kiedyś cytowałem pracownika ZTE, MF286 R ma 3 anteny wewnetrne, antena zasadnicza pracuje na 800-2600MHz, pierwsza antena pomocnicza na 2600MHz a druga na 800-2100MHz, MIMO2X2 realizowane jest na LTE2600 przez pomocniczą 1 i zasadniczą na TDD LTE2600 i FDD LTE2600, na LTE80/900/1800/2100 MIMO 2X2 zapewnia antena pomocnicza 2 i zasadnicza.
Złacza zew. są połączone z antenami pomocniczymi 1 i 2. Po podpięciu anten do nich nie ma MIMO2X2 chyba ze router jest na zewnatrz i do anteny zasadniczej dociera odpowiedni sygnał , wówczas MIMO2X2 załacza się w oparciu o anteny zew. pomocnicze oraz tą zasadnicza wewnetrzną.
Co do MF286d to brak dokładnej informacji ale wiemy ze jest 5 anten, do tego kolejna informacja to ze na LTE2600 obsługuje 2 strumienie czyli MIMO2X2 a na LTE1800/2100 4 strumienie czyli MIMO4X4 więc musi mieć 3 anteny pomocnicze 800-2100 MHz i jedna podstawową 800-2600MHz i wtedy na nich jest 4x4, z kolei na jednej pomocniczej 2600MHz i podstawowej 800-2600MHz jest realizowane MIMO2X2, w przypadku agregacji LTE2600+2100/1800 router działa na LTE2600 MIMO2X2 plus LTE2100 lub LTE1800 na MIMO 4X4.
Na antenach zew. jest pewnie tak jak z MF286R, złacza pod te anteny sa tylko dwa więc pomocnicze i bez MIMO2X2. Jeden strumień na LTE2600 a dwa strumienie na LTE1800 i LTE2100 bo router dziala w 3CC CA.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

To fiński patent w MF286 ( z trzema antenami) ,przeportowany na MF286D :)
A co daje ... poczytaj skąd to wziałeś :)

To ciągle zależy od odległości od BTSu. Jednemu pogorszy , drugiemu polepszy ( temu co ma dalej).
Generalnie najlepiej byłoby do wszystkich złącz podłączyć osobne anteny. Kombinacja z łączeniem anten jest tu zawsze kompromisem , tak samo jak nie wyprowadzenie ich wszystkich ( jak to zrobił producent) , tylko pojedynczych. Może już wyprowadzenie trzeciej anteny ( np tej o numerze 4) poprawiłoby dużo.
Ale to ciągle tylko przypuszczenia, ja tego robił nie będę , bo mam btsy ani nie za daleko ,żeby bawić się w anteny , ani nie za blisko , żeby mi się MIMO 4x4 włączyło :)
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Mig25 pisze:A co daje ... poczytaj skąd to wziałeś :)
Nie wiem :) Przeczesuję internet wzdłuż i wszerz (fora polskie i zagraniczne) i nie wszystko zapisuję. Mam link do 14 fotek na imgur (https://imgur.com/a/0wBoz01), ale nie wiem skąd to wziąłem.
Mig25 pisze:To ciągle zależy od odległości od BTSu. Jednemu pogorszy , drugiemu polepszy ( temu co ma dalej).
Generalnie najlepiej byłoby do wszystkich złącz podłączyć osobne anteny. Kombinacja z łączeniem anten jest tu zawsze kompromisem , tak samo jak nie wyprowadzenie ich wszystkich ( jak to zrobił producent) , tylko pojedynczych. Może już wyprowadzenie trzeciej anteny ( np tej o numerze 4) poprawiłoby dużo.
Ale to ciągle tylko przypuszczenia, ja tego robił nie będę , bo mam btsy ani nie za daleko ,żeby bawić się w anteny , ani nie za blisko , żeby mi się MIMO 4x4 włączyło :)
Myślałem o wyprowadzaniu wszystkich anten, nawet 4szt na dach. Jednak w sąsiednim wątku dość skutecznie mnie przekonują, że nie warto. Dlatego myślałem, że może dwie szt na dach, ale nie przez te dwa wyprowadzone złącza tylko jakoś lepiej bym chciał to wyprowadzić (stąd te pytania).
Piszesz blisko-daleko a jak to rozumiesz w kilometrach? Ja mam 1,8km (lub 2,6km - operatora mogę zmienić)
No chyba, że wywrócić pomysł do góry nogami. Skoro jest 1,8km, widoczność masztu a router będzie stał na strychu (sygnał w takiej konfiguracji jeszcze nietestowany) to może wystarczy machnąć jakieś tanie dookólne (wtedy wyprowadzam 4-5 szt) i trzmać je na strychu tylko jakieś mocniejsze, bo te wbudowane to pewnie 1-2dBi zysku.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Spróbuj wystawić na próbę cały router na zewnątrz i przetestuj ,jak będzie dobrze to wsadzić go do puszki hermetycznej i tyle.
Anteny to spory koszt ( nie mówiąc już o większej ilości) w porównaniu z routerem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Wszelkie działania zależą od tego jakie pasma są na BTS-ach i jakie wiszą na nich anteny. No i tak jak napisałem 2 CC B7+B1/B3 w 2+4 lub 3CC B7+B1+B3 2+2+2 i QAM256.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Mig25 pisze:Spróbuj wystawić na próbę cały router na zewnątrz i przetestuj ,jak będzie dobrze to wsadzić go do puszki hermetycznej i tyle.
Anteny to spory koszt ( nie mówiąc już o większej ilości) w porównaniu z routerem.
Ale gdzie tu zabawa i eksperymenty. Akurat myślałem, że ty zrozumiesz chęć zabawy routerem ;)
Lepszy internet niż mam obecnie to pewnie będzie na nim bez jakiegokolwiek zachodu. Ale chciałem z niego wycisnąć 110%. No chyba, że te 110% wycisnę jak dam go w tę puszkę.
matek451 pisze:Wszelkie działania zależą od tego jakie pasma są na BTS-ach i jakie wiszą na nich anteny. No i tak jak napisałem 2 CC B7+B1/B3 w 2+4 lub 3CC B7+B1+B3 2+2+2 i QAM256.
Jeżeli nadal będzie to Play to "mój" BTS ma wszystkie 4 pasma LTE, włączoną agregację 4 pasm i 5GR.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

To MF286d i tak w Play ograniczy cię do 2CC i LTE2600 2X2 plus LTE2100 MIMO4X4 jeśli na stacji działa 4x4 na tym paśmie. w teorii to DL do 150+225=375Mb/s , w przypadku 3CC LTE2600+2100+1800 na MIMO2X2 QAM256 na każdym to DL do 500Mb/s. Przy czym MIMO2X2 w QAM256 jest dużo łatwiejsze do uzyskania niż MIMO4X4.Dla NetWorks który ma 15MHz na LTE2600 i LTE2100 pierwsza opcja na 2CC do 337Mb/s a druga czyli 3CC LTE2600+2100+1800 na 40MHz z QAM256 DL do 400Mb/s.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

G.Moore pisze: Ale gdzie tu zabawa i eksperymenty. Akurat myślałem, że ty zrozumiesz chęć zabawy routerem ;)
Lepszy internet niż mam obecnie to pewnie będzie na nim bez jakiegokolwiek zachodu. Ale chciałem z niego wycisnąć 110%. No chyba, że te 110% wycisnę jak dam go w tę puszkę.
Jeżeli chodzi tylko o zabawę i eksperymenty , a pieniądze są na drugim miejscu , to czemu nie , kup pięć zewnętrznych anten i eksperymentuj , podłączając wszystkie , odłączając niektóre itp :) Dojdziesz pewnie to lepszych wniosków , niż nasze gdybania.

A czy osiągniesz coś więcej z btsa , to może trzeba by jechać pod niego i sprawdzić jakie ma możliwości ( czy np nie jest zapchany).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Eksperymenty ale najpierw techniczne mozliwośći sprzętu, ZTE nie jest akurat szczodry w dostępie do takich informacji , opieramy się na cacombos.com i tu kluczowa jest obsługa 6 strumieni. Po zakupie tego routera robiłem testy na Play, stacja 4CC CA 500m ode mnie, uzyskiwane prędkości w agregacji 3 pasm na MIMO2X2 qam256 porównywalne z innymi routerami pracujacymi z takiej samej konfiguracji, 2 pasm nie wymuszałem, obecnie routery są u kolegów wiec nie sprawdzę jak działa 2CC MIMO 4X4.
Ale od lat mam WF860 z podobnym modemem i na nim robiłem testy 3 pasm pojemnościowych LTE 2X2 QAM256 i wypadaja lepiej niz 2 CC 4X4 na LTE2600+2100/1800 w Play. Na WF860 modulacja i MIMO wyświetla się w WebUI więc łatwo mozna sledzić a potem porównać rezultaty.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Mig25 pisze:A czy osiągniesz coś więcej z btsa , to może trzeba by jechać pod niego i sprawdzić jakie ma możliwości
Podjechanie pod bts-a to genialna rada (najlepiej z kilku stron). Testy na swoim podwórku to jedno a zorientowanie się, że bts w ogóle nie daje sygnału w twoją stronę to na swój sposób bezcenne :D :cry:
Dyskusję o przeznaczeniu złączy antenowych w MF286D nadal uważam że zasadną na tym etapie. Ale czy, ile i jakie anteny kupię i pod jakiego operatora to ja może porządne testy zrobię.
Mig25 pisze:czy np nie jest zapchany
Jakie są kryteria stwierdzenia (lub nie) zapchania?
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

G.Moore pisze: Dyskusję o przeznaczeniu złączy antenowych w MF286D nadal uważam że zasadną na tym etapie. Ale czy, ile i jakie anteny kupię i pod jakiego operatora to ja może porządne testy zrobię.
Testuj, sam jestem ciekaw wyników, na swoim 286D/wersja skandynawska wyciągam z zewnętrznym zestawem antenowym https://www.speedtest.net/result/i/4897816124. Wczoraj nabyłem 2-gi egzemplarz/wersja skandynawska za 200 bez zasilacza-mam oryginał od pierwszego zestawu który zasilam PoE 48V/12V (taką betę-albo pójdzie w nim OpenWRT, albo 3 polaryzacja anteny-mam taką MARSA). Co ciekawe modemo-router miał włączoną automatyczną aktualizację FOTA i zdecydowałem się na update-Nordic_MF286D_B10/nie polecam, bardziej stabilny upload w agregacji i wiele stałych ustawień adregacji (L1800 i L2100 to praktycznie w każdej kombinacji, ale uwaga w manualu wybór tylko 2CC, w automacie agreguje mi 3CC L1800/L2100/L2600 z informacją o szerokości dostępnego pasma).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

jfk pisze: Testuj, sam jestem ciekaw wyników, na swoim 286D/wersja skandynawska wyciągam z zewnętrznym zestawem antenowym https://www.speedtest.net/result/i/4897816124. Wczoraj nabyłem 2-gi egzemplarz/wersja skandynawska za 200 bez zasilacza-mam oryginał od pierwszego zestawu który zasilam PoE 48V/12V (taką betę-albo pójdzie w nim OpenWRT, albo 3 polaryzacja anteny-mam taką MARSA). Co ciekawe modemo-router miał włączoną automatyczną aktualizację FOTA i zdecydowałem się na update-Nordic_MF286D_B10/nie polecam, bardziej stabilny upload w agregacji i wiele stałych ustawień adregacji (L1800 i L2100 to praktycznie w każdej kombinacji, ale uwaga w manualu wybór tylko 2CC, w automacie agreguje mi 3CC L1800/L2100/L2600 z informacją o szerokości dostępnego pasma).
O ile DL wrażenia nie robi ( sam osiągałem ponad 200Mbps a idealnych warunków nie mam) ,to 84MBps po UL ? Toż to chyba musiały być idealne warunki , czy może już orange agreguje pasma do UL ?

Poza tym wiesz ,że w manualu da się również ustawić 3CC ? Są do tego skrypty ( i one działają również z Play ), jest też mój opis jak to zrobić przez gui w wersji skandynawskiej...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Są już w Orange stacje bazowe a z agregacja na UL, MF286d potrafi agregować B7+B1/B3
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Na eko.one.pl jest próba identyfikacji anten - https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? ... 98#p262298
pawol z eko.one.pl pisze: Jak widac te modułowe anteny są podwójnej funkcji tj. 4G + wifi.
Podczas badań FCC musieli sie przyznać co jest od czego smile
Bardziej mi chodzi o rozkminkę funkcji anten.

Modem jest na MDM9250 i ma 5 gniazd. Czy to nie taki sam jak w MF286D ?

Wygląda na nastepująca pinologię gniazd modemu (uwzgledniając wielkośc anten):

1 - LTE high band sub antenna (rx)
2 - LTE high band main antenna (tx/rx)
3 - LTE mid/low band main antenna (tx/rx)
4- LTE ???low??? band sub antenna (rx)
5 - LTE ???mid??? band sub antenna (rx)
Swoją drogą ciekawa ta podwójna funkcja naten, chyba dodatkowy powód wyłączenia wifi.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Mig25 pisze:O ile DL wrażenia nie robi ( sam osiągałem ponad 200Mbps a idealnych warunków nie mam) ,to 84MBps po UL ? Toż to chyba musiały być idealne warunki , czy może już orange agreguje pasma do UL ?
Z tym trzeba uważać.
W mf286d agregację UL można włączyć lub wyłączyć. Przy włączonejagregacji UL na DL jest ograniczona do 2CA.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Oczywiście ze tak a wynika to ze specyfikacji tego routera, na dodatek 2CC B7+B1/B7+B3 działa tylko na MIMO2X2 na DL/UL.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

Mig25 pisze:to 84MBps po UL ? Toż to chyba musiały być idealne warunki , czy może już orange agreguje pasma do UL ?

Poza tym wiesz ,że w manualu da się również ustawić 3CC ? Są do tego skrypty ( i one działają również z Play ), jest też mój opis jak to zrobić przez gui w wersji skandynawskiej...
Warunki ma bdb, lecz np. na Netgear LBR20 agregacja upload nie działa i osiąga w tych samych warunkach 50% upload. W ZTE działa agregacja upload-dlatego tak świetne wyniki upload na nim i bardzo komfortowy dostęp z zewnątrz. Co do ustawień agregacji- w pierwszej wersji miałem starsze firmware i tam był wybór L1800+L2100+L2600, tutaj też tak agreguje ale w automacie (nie jest to dla mnie dokuczliwe bo on trzyma ustawienia miesiącami, teraz przed przełożeniem karty miałem status sesji ponad 66dni.
G.Moore pisze: Z tym trzeba uważać.
W mf286d agregację UL można włączyć lub wyłączyć. Przy włączonejagregacji UL na DL jest ograniczona do 2CA.
Nie u mnie tak to nie działa, przy ustawieniach automatycznych i włączonej agregacji upload normalnie agreguje 3CA.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Oczywiście, że agreguje 3CA ,tylko czy agreguje te co powinien... Czyli pasma pojemnościowe bez zasiegowego.(Czyli np w Play B7+B1+B3 bez B20).Ale jeśli piszesz ,że w automacie zawsze tak masz ,to ok.
Raczej takiego fw nie było, żeby można było wybrać trzy konkretne bandy...
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Chyba w ostatnich dwóch wpisach piszecie o czymś innym niż ja. Pisałem o poniższej konkretnej sytuacji opisanej przez ZTE w ich sprzęcie.

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Specyfikacja na cacombos.com tez to potwierdza, 2CC CA na DL 2X2 i tak samo jest wtedy na UL. Odzwierciedleniem moze być speedtest kolegi z Łodzi w Orange w którym na DL nie osiąga super prędkości.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Bardziej zasmucające jest to ,ze lbr20 nie agreguje UL ,i tez to cacombos.com potwierdza...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Jak komuś potrzebne no i ma dostęp do stacji z 2CC CA na UL to kupuje B818 , 5g PRO2 lub coś na X55, UL na 2CC CA pewnie w Orange i nie na wielu BTS-ach . Mój niestety nie ma tej funkcji, sprawdzane z kartą Orange na MC801A, MC7010. QUECTEL EG18-EA agreguje 2 pasma w układzie intraband a tego to u nas nigdy nie będzie.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1724
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Albo MF286D :D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

Tylko X55 agreguje na DL pasma i na UL 2 pasma, MF286D to mistrz wydajność /cena. Szczególnie te po reanimacji :)
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Dlatego jeśli dla kogoś LTE to jedyny internet domowy to szuka najlepszego modemu.
Nie ma znaczenia jakie sprzęt ma wifi bo AP multum na rynku.
Nie ma znaczenia jakie funkcje sieciowe jak np. za niecałe 3 stówy jest najprostszy edgemax ubiquiti.
ODPOWIEDZ