ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

matek451 pisze:Specyfikacja na cacombos.com tez to potwierdza, 2CC CA na DL 2X2 i tak samo jest wtedy na UL. Odzwierciedleniem moze być speedtest kolegi z Łodzi w Orange w którym na DL nie osiąga super prędkości.
Może w 2CC to działa z antenami wewnętrznymi i MIMO, z zewnętrznymi działa w 3CC (będę przy sprzęcie to wkleję status) osiągając na upload ponad 80Mbps), jak przełączę w GUI na agregację 2CC/L2100, L2600 to wyciąga ponad 60Mbps, zmniejsza się także speed download.
Mig25 pisze:Oczywiście, że agreguje 3CA ,tylko czy agreguje te co powinien... Czyli pasma pojemnościowe bez zasiegowego.(Czyli np w Play B7+B1+B3 bez B20).
Wszystko co agreguje/łącznie z szerokością pasma masz w info statusu (Orange w miastach na wielu nadajnikach nie ma L800).
Mig25 pisze: Raczej takiego fw nie było, żeby można było wybrać trzy konkretne bandy...
Ten pierwszy mam już od roku, kupiłem nówkę na OLX, nie wiem jaka tam jest wersja softu (niestety nie dostanę się do niego, bo wisi przy maszcie, szkoda że tak kulawe jest firmware-że w przypadku ustawienia w bridge, dostęp do niego jest tylko z fizycznego LAN lub WiFi) i w nim jest manualny wybór agregacji L1800+L2100+L2600, w tym nowym firmware jest dowalone kilka kombinacji L700). Praktycznie jak pierwszy raz uruchomiłem ZTE MF286D-"prawie identyczny soft jak w MF980".
Mig25 pisze:Bardziej zasmucające jest to ,ze lbr20 nie agreguje UL ,i tez to cacombos.com potwierdza...
Jeżeli ktoś szuka prędkości i ma służyć tylko do obsługi LTE, to Netgeara nie warto kupować. Ale ogólnie nie sposób porównywać tego sprzętu, bo Netgear to szybkie/rozbudowane WiFi, dual-WAN,OpenVPN... Pytanie do @ G.Moore: rozbierałeś ten modem-router, jakie tam są złącza na modemie? Ufl. czy mini ufl?
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

jfk pisze:Pytanie do @ G.Moore: rozbierałeś ten modem-router, jakie tam są złącza na modemie? Ufl. czy mini ufl?
Jeszcze nie rozbierałem. Dopiero co przyszedł (mam od 3 dni) i na razie posłużył do testów operatorów.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Ma ufl, standardowe jak modemy laptopów.
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Dla samej analizy anten (nie całego routera) myślę, że można wziąć na przykłąd model MF286C badany przez urząd fcc w usa.
źródło
źródło pośrednie
Na eko.one.pl temat nie został pociągnięty co rozumiem, bo tam Openwrt jest tematem przewodnim a nie anteny.

Rozumiem też różnice opisane tutaj:

Kod: Zaznacz cały

Four: MF286C. 286C adopts (QCA9563+QCA9886+QCA8337+MDM9250) relative to the previous 286 upgrades as follows: 1. 5g network is upgraded from Qualcomm qca9882 to qca9886 2. LTE 4g network is upgraded from Qualcomm mdm9230 300m CAT6 to mdm9250 Downlink speed 1000m Uplink 150M LTE category CAT16 3. The middle frame of the housing has been upgraded from the gray ones of the previous models to the blue middle frame 4. The LTE antenna has been upgraded from the previous 3 to 5 5. The small changes in the power supply part and the circuit will not be mentioned one by one.

Five: MF286D. 286D uses (MDM-9250-2: 512 MB Flash + 256 MB DDR IPQ-4019: 2MB Nor Flash + 128 MB NAND Flash + 256 MB DDR3) router part uses Qualcomm IPQ4019 quad-core central processing unit, single-core clock speed 717M, 4 Gigabit Ethernet ports, wifi part 2.4G+5G=1733m, wifi function supports MIMO2X2, 4G LTE part adopts mdm9250, downlink speed 1000m, uplink 150M LTE category CAT16
źródło

Jednak w obu przypadkach 'C' i 'D' jest ten sam modem (MDM9250) różnią się procesorem głównym, ale dla rozkminy anten modem wydaje się być istotniejszy. Więc mimo wszystko jest duża szansa, że MF286D ma anteny o znaczeniu jak poniżej:
Obrazek


Inna kwestia to sam modem. Qualcomm określa MDM9250 / X16 jako agregujące 4 pasma i max DL 1 Gbps, UL 150 Mbps.
To czy w przypadku mniejszych możliwości prezentujących się w MF286D wynikają one z ograniczeń sprzętowych nałożonych przez ZTE czy softowych?
Jeśli to drugie to czy alternatywny firmware (np. openwrt) może sprawić, że "powrócą" możliwości X16?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Wgranie openwrt nie zmienia firmware modemu, to są dwie osobne "istnienia". Natomiast orginalny soft jak najbardziej za każdym razem zmienia firmware również modemu.(Choćby po to,żeby zmienić mu numer wyświetlanej wersji).
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Ysiak »

Bardzo ciekawa dyskusja. Jako osobie technicznej fajnie mi sie czyta takie rozważania i analizy mimo, że tematyka sieci komórkowych jest mi całkowicie obca.

Jako, że w wątku ni ema postów od lutego, mam nadzieję że się nie obrazicie jeśl zadam pytanie nie do końca pewnie związane z omawinym tematem.

Jaka jest różnica niędzy dostępnymi w polsce modelami MF286 vs MF286D vs MF286R. Cenowo najdroższy jest D i z waszych wypowiedzi wygląda, że ma najlepszy układ anten jeśli brać pod uwagę tylko anteny wewnętrzne. Modele MF286 kosztują około 100 - 140zł, modele MF286R około 180-220zł, a za MF286D trzeba zapłacić 350zł+
Czy warto dokładać do D pod wzglednę sprżetowym i możliwości. Jeśli dobrze rozumiem, to MF286R nie można przerobić na OpenWRT, a wersja MF286 nie ma softu skandynawskiego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: matek451 »

To całkowicie inne sprzętowo routery, MF286 to zabytek z 6 kat. LTE , nie agreguje B7+B1 i B3+B1, nie wart wiele. MF286r to tez 6 kat. ale agreguje 2 pasma we wszystkich układach, MF286d to modem 12 kat. LTE, na IPQ4019, za 350 zl router tej klasy to optymalny wybór. Złącza anten zew. działaja w taki sam sposób na MF286/MF286R ale w MF286D jest MIMO4X4.
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Ysiak »

Bardzo dziękuję :-)
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

MF286R to cat.7.. to może w przypadku niektórych stacji Orange robić różnicę , bo agregowany jest UL
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: pawel_b »

MF286R to wyjątkowy chłam, mialem w rękach, czułość wewnętrznych anten kompletna porażka a podłączenie zewnętrznych anten to znany temat, lewe złącze do 2600, prawe do reszty pasm, nie miałem 286D tak tu przez niektórych chwalony, jeśli czułość wewnętrznych anten taka jak w modelu R to kijem bym nie tknął, mogliby się uczyć od Huawei
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

pawel_b pisze:MF286R to wyjątkowy chłam, mialem w rękach, czułość wewnętrznych anten kompletna porażka a podłączenie zewnętrznych anten to znany temat, lewe złącze do 2600, prawe do reszty pasm, nie miałem 286D tak tu przez niektórych chwalony, jeśli czułość wewnętrznych anten taka jak w modelu R to kijem bym nie tknął, mogliby się uczyć od Huawei
Stawianie na wewnętrzne anteny ma sens tylko przy bliskich odległościach od nadajnika (do ok. 500m i nie przeciążonym BTS). Poza tym era "mega" prędkości na LTE się kończy (poza niewielkim % stacji bazowych na których "hula wiatr"), operatorzy stosują coraz bardziej wyspecjalizowany QoS, MF286D jest atrakcyjny cenowo i wersji Nordic posiada tryb bridge, solidne wejścia antenowe. Używam od roku bez-obsługowo w zewnętrznej obudowie przy maszcie z podłączoną anteną zewnętrzną. Wyciąga https://www.speedtest.net/result/13616253798.png praktycznie całą dobę (teraz tnie go QoS, a w nocy gaśnie B7, jak teraz zrobiłbym restart i B7 ustawi się jako podstawowe to upload rośnie x2).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Akurat tryb bridge posiada i Polska dystrybucja , TIM , Elisa .... Pewnie wszystkie dystrybucje , w przeciwieństwie do MF289F....
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

Mig25 pisze:Akurat tryb bridge posiada i Polska dystrybucja , TIM , Elisa .... Pewnie wszystkie dystrybucje , w przeciwieństwie do MF289F....
Na kupno z polskich dystrybucji to klienci muszą uważać i weryfikować IMEI u operatorów/bo większości z oferowanych są obciążone spłatą ratalną, są własnością operatora...
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Ciekawe ,czy te z Nordic nie są u skandynawskiego obciążone :)
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Ysiak »

jfk pisze:
Mig25 pisze:Akurat tryb bridge posiada i Polska dystrybucja , TIM , Elisa .... Pewnie wszystkie dystrybucje , w przeciwieństwie do MF289F....
Na kupno z polskich dystrybucji to klienci muszą uważać i weryfikować IMEI u operatorów/bo większości z oferowanych są obciążone spłatą ratalną, są własnością operatora...
Czy takiej weryfikacji można dokonać na jakiejś stronie, czy trzeba się przejść lub dzwonić?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Każdy operator ma stronę do weryfikacji , np t-mobile : https://www.t-mobile.pl/c/sprawdzenie-imei
G.Moore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 186
Rejestracja: 2020-04-26, 17:56

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: G.Moore »

Ysiak pisze:Jako, że w wątku ni ema postów od lutego, mam nadzieję że się nie obrazicie jeśl zadam pytanie nie do końca pewnie związane z omawinym tematem.
Nikt się nie obrazi. Sam temat rozkminy anten zarzuciłem, teraz muszę znaleźć czas na inną rozkimnę, ale ja nie o tym teraz.
jfk pisze:Stawianie na wewnętrzne anteny ma sens tylko przy bliskich odległościach od nadajnika (do ok. 500m i nie przeciążonym BTS).
Bez przesady z tymi 500m jeszcze ktoś przeczyta i uwierzy, że jak ma dalej to po sensownym necie. A na terenach podmiejskich LTE to często jedyna opcja. Sensowny net to dla wielu to duże kilkadziesiąt Mbps a to jest do uzyskania z wyraźnie większych odległości i bez anten (ja tak mam i działa dobrze i stabilnie).
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1715
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Mig25 »

Popieram, polecana tu antena cybertech CT-17 przy odległości do nadajnika 1,2km ( niewidocznego , zasłonięty w połowie odległości drzewami oraz linią 110kV) w routerze B818 dawała nieco gorszy DL i gorszy o połowę UL niż sam router w miejscu tej anteny. Na MF286D dokładnie te same objawy. Także myślę ,że może przy 2km od nadajnika wynik by się wyrównał...
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

G.Moore pisze: Bez przesady z tymi 500m jeszcze ktoś przeczyta i uwierzy, że jak ma dalej to po sensownym necie. A na terenach podmiejskich LTE to często jedyna opcja. Sensowny net to dla wielu to duże kilkadziesiąt Mbps a to jest do uzyskania z wyraźnie większych odległości i bez anten (ja tak mam i działa dobrze i stabilnie).
Tj. jak najbardziej wiarygodny/uśredniony wynik, ale nie jakaś wyrocznia-są indywidualnie przypadki gdzie ukształtowanie terenu/położenie stacji i ustawienie anten oraz małe obciążenie (wbrew pozorom nie brany pod uwagę bardzo ważny parametr), pozwala użytkownikom na łączenie się z dobrymi parametrami sygnału wewnątrz z kilku km, a na zewnętrznych CPE nawet 15-20km. Negowanie tego tylko potwierdza że masz bardzo małe doświadczenie. Łącząc się w Łodzi z obciążonym BTS Orange w odległości 450-500m z widocznością optyczną użytkowałem 286D, ale jak to w dużym mieście z wieloma zakłóceniami w eterze/przy agregacji B1+B3+B7 router wyciągał w dzień DL 50-60Mbps, po zastosowaniu anteny https://mars-antennas.com/product/ma-we2458-3h/ prędkość skoczyła 60-100Mbps, zmniejszył i wyrównał się ping. Gdybym miał BTS z innej strony od strzału wrzucił bym go w hermetyczną obudowę (niestety obawiałem się że sprzęt latem może nie wytrzymać temp. 50-60 stopni C-bo miejsce osłonięte/wystawione na słońce). Przez kilkanaście lat temat sprawdzany na innych modemach/antenach i innej odległości/położeniu nadajników.
Mig25 pisze:Popieram, polecana tu antena cybertech CT-17 przy odległości do nadajnika 1,2km ( niewidocznego , zasłonięty w połowie odległości drzewami oraz linią 110kV) w routerze B818 dawała nieco gorszy DL i gorszy o połowę UL niż sam router w miejscu tej anteny.
Dodajmy wątłej jakości antena i przy takiej odległości zdecydowanie źle dobrana, optymalna o wzmocnieniu 5-10dB, chyba że długie kable powyżej 5m+..., ale wówczas trzeba stosować dobrej jakości kable, złączki/co znacząco podbija koszta i w takim przypadku zdecydowanie lepiej jest schować np. taki 286D w szczelnej obudowie na zewnątrz (to budżetowo stosunkowo niedrogi router).
Ysiak
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2021-08-03, 23:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: Ysiak »

Moim zdaniem kluczowym przy wrzucaniu urządzenia w skrzynkę, jest jego wyjęcie z obudowy. Mam tak zamontowany na maszcie w pełnym słońcu 286D i lato przeżywa bez problemu.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

Ysiak pisze:Mam tak zamontowany na maszcie w pełnym słońcu 286D i lato przeżywa bez problemu.
Na maszcie to masz obieg powietrza/mimo że gorąco to jest obieg powietrza i pewnie około kilkanaście stopni mniej niż przy osłoniętej ścianie z pełnym nasłonecznieniem.
egon64
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-11-18, 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: egon64 »

jfk pisze:
G.Moore pisze: Bez przesady z tymi 500m jeszcze ktoś przeczyta i uwierzy, że jak ma dalej to po sensownym necie. A na terenach podmiejskich LTE to często jedyna opcja. Sensowny net to dla wielu to duże kilkadziesiąt Mbps a to jest do uzyskania z wyraźnie większych odległości i bez anten (ja tak mam i działa dobrze i stabilnie).
Tj. jak najbardziej wiarygodny/uśredniony wynik, ale nie jakaś wyrocznia-są indywidualnie przypadki gdzie ukształtowanie terenu/położenie stacji i ustawienie anten oraz małe obciążenie (wbrew pozorom nie brany pod uwagę bardzo ważny parametr), pozwala użytkownikom na łączenie się z dobrymi parametrami sygnału wewnątrz z kilku km, a na zewnętrznych CPE nawet 15-20km. Negowanie tego tylko potwierdza że masz bardzo małe doświadczenie. Łącząc się w Łodzi z obciążonym BTS Orange w odległości 450-500m z widocznością optyczną użytkowałem 286D, ale jak to w dużym mieście z wieloma zakłóceniami w eterze/przy agregacji B1+B3+B7 router wyciągał w dzień DL 50-60Mbps, po zastosowaniu anteny https://mars-antennas.com/product/ma-we2458-3h/ prędkość skoczyła 60-100Mbps, zmniejszył i wyrównał się ping. Gdybym miał BTS z innej strony od strzału wrzucił bym go w hermetyczną obudowę (niestety obawiałem się że sprzęt latem może nie wytrzymać temp. 50-60 stopni C-bo miejsce osłonięte/wystawione na słońce). Przez kilkanaście lat temat sprawdzany na innych modemach/antenach i innej odległości/położeniu nadajników.
Mig25 pisze:Popieram, polecana tu antena cybertech CT-17 przy odległości do nadajnika 1,2km ( niewidocznego , zasłonięty w połowie odległości drzewami oraz linią 110kV) w routerze B818 dawała nieco gorszy DL i gorszy o połowę UL niż sam router w miejscu tej anteny.
Dodajmy wątłej jakości antena i przy takiej odległości zdecydowanie źle dobrana, optymalna o wzmocnieniu 5-10dB, chyba że długie kable powyżej 5m+..., ale wówczas trzeba stosować dobrej jakości kable, złączki/co znacząco podbija koszta i w takim przypadku zdecydowanie lepiej jest schować np. taki 286D w szczelnej obudowie na zewnątrz (to budżetowo stosunkowo niedrogi router).
Cześć. Mając antenę Cybertech CT-17 i pasma odpowienio: 900, 1800, 2100 i 2600MHz na nadajniku jakie prędkości teoretycznie jestem w stanie uzyskać ? Wiem, że antena obsługuje 1800-2600MHz a router ma obsługę 2600MHz tylko na jednym złączu antenowym.
Hej Ho Let's GO !
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: ZTE MF286D i tajemnice jego anten.

Post autor: jfk »

To zależy na ile pozwala nadajnik/jak jest obciążony/jakie parametry sygnału masz na poszczególnych pasmach.
ODPOWIEDZ