Zmiana modemu i załamanie osiągów

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
romseb
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-12-03, 21:10

Zmiana modemu i załamanie osiągów

Post autor: romseb »

Hej wszystkim.

Prośba o pomoc, co można zrobić w następującej sytuacji:

Lokalizacja Kamieńczyk koło Wyszkowa

Okres do stycznia 2022. Router Huawei B532-232, nadajnik tmobile przy zakładach mięsnych. RSRQ: -5db RSRP: -109 db. Wymuszone dwa pasma 800+2100, przepustowość 15-25 Mb/s.

Styczeń 2022. Router Huawei B818-263, nadajnik tmobile przy zakładach mięsnych. RSRQ: -5db RSRP: -99 db. Wymuszone trzy pasma 800+1800+2100, przepustowość do 70 MB/s

Kwiecień 2022. Załamka. Router Huawei B818-263, nadajnik Turzyn gm. Brańszczyk. RSRQ: -15db RSRP: -99 db. Wymuszone trzy pasma 800+1800+2600 (według btsearch), przepustowość do 7 MB/s

Wolę nie wierzyć, że wywaliło mnie z nadajnika przy zakładach mięsnych. Turzyn jest sporo dalej. Jakkolwiek możliwość złapania z nim kontaktu może dobrze świadczyć o zestawie antena plus router, to jednak osiągi są mizerne.

Da się sprawić, że router przestanie olewać nadajniki które ma realnie najbliżej? Nie po to kupowałem drogi czteropasmowy router, żeby dawał mi osiągi sporo gorsz niż dwupasmowy, który do nadajnika przy zakładach miesnych łapał bez problemu

Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zmiana modemu i załamanie osiągów

Post autor: wojteks »

Może ten najbliższy jest wyłączony (zakłady mięsne). Może automatyczne update firmware coś "zepsuło" w B818.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Zmiana modemu i załamanie osiągów

Post autor: radius »

Zauważ, że bliższy nadajnik synchronizowało Ci z identycznym poziomem RSRP co dalszy. Jeżeli obniżyli moc tego bliższego, jeżeli zmienili sektory, jeżeli wzrosło tłumienie/zakłócenia to kilka dB sprawiło, że zadziałał roaming. To całkiem normalne. Urządzenie loguje się tam gdzie ma lepszy sygnał.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ