Pomoc w doborze anteny zewnętrznej, ewentualnie router.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wicus97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-05-02, 09:58

Pomoc w doborze anteny zewnętrznej, ewentualnie router.

Post autor: wicus97 »

Cześć,
Zaczynając od początku, Posiadam internet w Orange od jakiś około 4 lat, ciągle z tym samym routerem ZTE MF283+.
Nigdy internet nie chodził rewelacyjnie, ale ostatnio odkąd przeprowadziłem się pare metrów dalej jest dramat.
Sam wywnioskowałem, że potrzebna jest antena zewnętrzna, tylko teraz pytanie jaka. Z tego co szukałem w internecie więszkość anten jest na odległość kilku km, a ja do najbliższego drzewa BTS Orange mam w linii prostej równo 1km...
Wyniki z aplikacji NetMonster z podwórka oraz spod drzewa BTS są z kolosalną różnicą. Prędkość w speedteście również.
Teraz pytanie, czy inwestować w jakaś słabszą antene zewnętrzną + router(tej opcji chciałbym uniknać, patrzyłem ceny lepszych routerów i nie jest to na moją kieszeń), czy też jakaś "lepsza" antena zewnętrzna a router jeszcze da radę?
Z góry dzięki za pomoc.
Obrazek

Tutaj jeszcze screen z aplikacji netmonster, niestety telefon bez agregacji pasm. Na Lepszym telefonie wyglądało to trochę lepiej, jednak niechcacy usunąłem screeny.
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej, ewentualnie router.

Post autor: wojteks »

wicus97 pisze:tylko teraz pytanie jaka. Z tego co szukałem w internecie więszkość anten jest na odległość kilku km, a ja do najbliższego drzewa BTS Orange mam w linii prostej równo 1km...
Na 600m używam anteny zewnętrznej 17dBi więc internet się myli.
wicus97 pisze:ZTE MF283+
Na dziś to zabytek.

Generalnie potrzebujesz dobrej anteny 1800-2600MHz i routera z agregacją pasm (przynajmniej 2 a lepiej 3).
Z najtańszych routerów używka to B535 (agreguje 2 pasma) ewentualnie MF286D ale to zależy od zasięgu LTE2600.
Nie pomagam na PW!
wicus97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-05-02, 09:58

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej, ewentualnie router.

Post autor: wicus97 »

a jaka dokładnie antena w moim przypadku byłaby najlepsza? Jakaś kierunkowa, czy dookólna?
I czy jest opcja, żeby kupić antenę a jak to nie przyniesie porządanych rezultatów wtedy wymienić router?
Czy od razu lepiej zainwestować w jedno i drugie?
MF 283+ to był już zabytek jak go kupowałem, więc to prawda.
wicus97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-05-02, 09:58

Re: Pomoc w doborze anteny zewnętrznej, ewentualnie router.

Post autor: wicus97 »

I jeszcze pytanie, jeśli zakupię antenę 1800-2600, to po co mi w routerze agregacja więcej niż 2 pasm, skoro moje drzewo BTS posiada LTE 800,1800 i 2600. Pasmo 800 nie będzie przecież wykorzystywane ?
ODPOWIEDZ