Potrzebuję modemu do sieci PLUS

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pawel__k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2021-11-29, 22:26

Potrzebuję modemu do sieci PLUS

Post autor: pawel__k »

Potrzebuję jakiegoś modemu , który będzie pracował w sieci PLUS.
Dlaczego w tej sieci? Bo mam taką luźną kartę, za którą nie płacę, ale chciałbym wykorzystać.

Lokalizacja: 52.41134204208234, 20.617617906218968
05-155 Stare Grochale.

Telefon zapina mi się do jednego z dwóch BTS. W tej chwili tak:

Zakroczym ul.Forteczna (wieża Sferii)
Obrazek

Ale często lubi również do Michałów, gm.Leoncin, wieża własna na terenie oczyszczalni.
Generalnie sygnał jest chyba tej samej siły, bo telefon przełącza się zupełnie losowo, czasem co chwilę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Potrzebuję modemu do sieci PLUS

Post autor: matek451 »

Potęga pseudo LTE900 PLUSA w całej okazałości, bardzo słaby sygnał na tym czymś udającym LTE i zapewne nędznę prędkości typowe dla internetu LTE od Zygmunta. Te testy to w domu czy na zewnątrz, w sasiadach brak nośnych na pozostałe pasm LTE1800 i FDD LTE2600 z tego BTS-a lub jakiś danych z tej drugiej stacji bazowej. Z tego to ty za wiele nie uzyskasz, do Plusa to wystarczy router z 2 CC CA LTE2600+1800 bo ta agregacja jest na tych BTS-ach ale najpierw to router musi mieć zasięg z tych pasm LTE u ciebie.
pawel__k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2021-11-29, 22:26

Re: Potrzebuję modemu do sieci PLUS

Post autor: pawel__k »

matek451 pisze:Potęga pseudo LTE900 PLUSA w całej okazałości, bardzo słaby sygnał na tym czymś udającym LTE i zapewne nędznę prędkości typowe dla internetu LTE od Zygmunta.
W zasadzie potwierdziłeś moją opinię o jakości PLUSa w tej okolicy.
Pomiar telefonem wykonywałem sprzed biurka na poddaszu, czyli tam, gdzie stoi komputer.
Do Zakroczymia nie chce mi się jeździć, ale podjechałem sobie pod wieżę w Michałowie. Speedtest pokazał mi tam w telefonie coś na kształt 30-30.
Telefon wprawdzie badziewny, ale podejrzewam, że sam BTS to taka wiejska bida. Zakroczym więc rodził dla mnie większe nadzieje.
Kartę jaką dostałem w pracy, wstępnie przetestowałem w małym routerku przenośnym TPLink M7350. Ping jest dobry, ale transfery żartobliwe, pomimo, że routerek twardo pokazuje 4G.
Z biurka w tej chwili (17:30) speedtest wygląda tak:
Ping 19
DL 2,14
UL 1,73
Przy czym nie mam wiedzy z którym BTS jest połączony.
Wystawienie go na zewnątrz poprawia sytuację w pomijalnym stopniu. Nie oczekiwałem jednak od tego urządzenia zbyt wiele. Planuję więc dokupienie czegoś, co choć anteny będzie miało porządniejsze, a najlepiej opcjonalnie wyjście na zewnętrzne. Całość w charakterze bardziej doświadczalnym, niż praktycznym.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Potrzebuję modemu do sieci PLUS

Post autor: radius »

Tylko te doświadczenia będą kosztować Twój czas i pieniądze.
Skoro na poddaszu obserwujesz RSRP rzędu - 114 dBm na zasięgowym L900 to nie wiem czy antena 1800 - 2600 MHz cokolwiek wniesie. Jeśli jej nie planujesz kupić proponuję nie zawracać tym dalej głowy. Mając już antenę warto na początek od kogoś pożyczyć popularny Huawei B315, B525, itd. Wleźć z tym na dach, usiąść na kominie. Jedną ręką kręcić anteną połączoną krótkimi przewodami z routerem, a drugą monitorować w HManagerze parametry. Jeżeli coś sensownego wyjdzie to puścić speedtesty w weekend czy godzinach 18-20, antenę przymocować i kupić, np. Huawei B535. Następnie powiesić go tuż pod dachem i zastosować przewody o możliwie najniższym tłumieniu. Jak WiFi ogarnie dom to OK. Jak nie to zejść skrętką niżej i postawić Access Point.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ