Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Witam,
Mam firmę, która robi pomiar czasu na zawodach głównie lekkoatletycznych. Pracuje na platformie, która wymaga internetu do wpisywania na żywo wyników on-line.
I tu się zastanawiam jaki sprzęt ( pewnie router i antena) będzie w stanie w miarę bezboleśnie udostępnić mi internet na całym stadionie.
Oczywiście sprzęt uniwersalny ze względu na to, że pomiar robię w całej Polsce a nie na konkretnym stadionie.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: Mig25 »

Do wysłania tych wyników łączysz się z jakimś VPNem ? Potrzeba jakiś minimalnyh wymagań co do prędkości ?
Bo wydaje się ,że nawet prędkość 1Mbps wydaje się wystarczająca ,żeby wysłać wyniki online , a do tego to nawet udostępnianie internetu przez telefon da radę..
Gorzej jak byś chciał robić streamingi online :)
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Nie, nie mam VPN.
Bardziej od prędkości zależy mi na dobrym zasięgu w sumie do 100 metrów tak, żeby cały stadion objąć.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: wojteks »

WiFi o takim zasięgu potrzebujesz, może wystarczy jakiś dobry AP z anteną zewnętrzną albo zewnętrzny AP z anteną dookólną podłączony do routera LTE/4G ale to drugie (kolejne) urządzenie na stadionie też musi mieć dobą antenę.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: Mig25 »

A to zwykły laptop z modemem LTE by nie wystarczył ? @przemo nic nie pisał o wifi , więc po co AP ?
Aż tak często na stadiony nie chodzę , ale nie wydaje mi się ,żeby mieć na nich jakiś problem z dostępem do internetu. Jeśli w telefonie jest , to i na laptopie też będzie.
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

No ja myślałem, że dobrym pomysłem będzie router LTE z anteną. Teraz mam komputer podłączony do switcha i do niego również bym podłączył router.
Kwestia jest tego że sędziowie będą na stadionie w tabletach wpisywać wyniki stąd potrzebny dobry zasięg.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: wojteks »

Router LTE ma anteny zewnętrzne tylko do LTE (a niektóre nawet takich nie mają), zasięg WiFi takiego routera jest słaby.

Nadal się nie rozumiemy, sędziowie mają tablety z LTE/4G czy z WiFi i który zasięg ma być dobry LTE czy WiFi?
Nie pomagam na PW!
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Plan jest taki, że w przyszłości zainwestuje w karty SIM do tabletów. Na teraz chyba bardziej opłacalne jest router, który będzie 4G/LTE i antena zewnętrzna żeby był lepszy zasięg?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: matek451 »

Dwie kwestie, dostęp do internetu LTE/5g na komputerze jeśli nie masz na tych stadionach dostępu do internetu po kablu, druga to łaczność po WiFi z tabletami sędziów. Potrzebny router LTE z portem LAN a do niego podpięty zewnętrzny AP . Dystans do wszystkich sędziów po WiFi na stadionie lekkoatletycznym wymaga porzadnego WiFi. A co do zasięgu sieci LTE w różnych lokalizacjach wewnatrz . Tak z ciekawości to Domtel bo sam korzystam z transmisji on line z wynikami imprez lekkoatletycznych.
Nie ma potrzeby aby sędziowie pracowali na tabletach z kartami SIM i komunikowali się z tobą po sieci zewnętrznej LTE, prawidłowe rozwiązanie to łaczność w sieci lokalnej po WiFi i skorzystanie z tego zew. AP podpiętego po LAN do routera LTE/kablowego.
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Jestem konkurencja Domtela choć oni są więksi.
Dlatego miałem dwie opcje:
1. Tablety z sim i wtedy router nie potrzebny.
2. Sygnał leci z routera.
Nie wszędzie na stadionach są sieci wifi udostępnione dlatego chcę mieć swój, niezależny. Czy opcja 2. Kupuję router z kartą SIM i dobra antena zewnętrzna i udostępniam sygnał wifi na stadion żeby każdy tablet miał zasięg. Tylko co kupić?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: matek451 »

Tak opcja własny router LTE z mozliwością podpięcia w razie czego do sieci kablowej jesli na stadionie jest taki dostęp na wieży sędziowskiej, biurze, jesli nie ma to korzystasz z LTE, do poprawy zasięgu LTE antena zew. aby zapewnić sobie szybkie wyjście na świat.
Sieć lokalną stworzy ten router i to w niej będą pracowały tablety po WiFi ale aby zapenić im na nim dobry zasięg na płycie stadionu do routera po LAN należy podpiąć dodatkowy zewnętrzny AP. To jedyne sensowne rozwiązanie, zasięg WiFi z routera LTE umieszczonego wewnątrz pomieszczenia moze być kiepski. Alternatywa to router LTE na zewnatrz , moze WiFi z niego da radę , w wielu wypadkach pewnie i zasięg na LTE będzie dostateczny. W obydwu wypadkach komputer z routerem łaczysz po LAN kablem Ethernet.
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Dzieki za wyczerpującą odpowiedź. To rzeczywiście chyba najsensowniejsze rozwiązanie.
A jesteś w stanie jeszcze powiedzieć jakie konkretne urządzenia będą pasować do takiego zestawu?

matek451 pisze:Tak opcja własny router LTE z mozliwością podpięcia w razie czego do sieci kablowej jesli na stadionie jest taki dostęp na wieży sędziowskiej, biurze, jesli nie ma to korzystasz z LTE, do poprawy zasięgu LTE antena zew. aby zapewnić sobie szybkie wyjście na świat.
Sieć lokalną stworzy ten router i to w niej będą pracowały tablety po WiFi ale aby zapenić im na nim dobry zasięg na płycie stadionu do routera po LAN należy podpiąć dodatkowy zewnętrzny AP. To jedyne sensowne rozwiązanie, zasięg WiFi z routera LTE umieszczonego wewnątrz pomieszczenia moze być kiepski. Alternatywa to router LTE na zewnatrz , moze WiFi z niego da radę , w wielu wypadkach pewnie i zasięg na LTE będzie dostateczny. W obydwu wypadkach komputer z routerem łaczysz po LAN kablem Ethernet.
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Czy Router ZTE WF830 ODU będzie dobry do tego?
Czyli taki zestaw https://allegro.pl/oferta/router-z-anet ... 1658284320
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: wojteks »

A masz go jak na maszcie jakimś umieścić?

Twoim głównym problemem jest połączenie tabletów z "centralą" bo do LTE to wiele różnych się nada.
Nie pomagam na PW!
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Mógłbym np. jakąś rurkę metalową ze stojakiem <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> i go tam zaczepić.

A masz pomysł na konkretne urządzenie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: wojteks »

Urządzenie do LTE to może być nawet tani B535 bo na dużych prędkościach LTE raczej ci nie zależy (pewnie tethering z telefonu by wystarczył). Jednak zupełnie ignorujesz temat połączenia tablety-centrala a on w tym przypadku będzie najtrudniejszy.
Nie pomagam na PW!
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

A B535 i antena dookólna?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: wojteks »

Antena jest do lte
Nie pomagam na PW!
przemo
Użytkownik forum
Posty: 43
Rejestracja: 2009-09-28, 10:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: przemo »

Ok to jak zrobić jak najlepszy zasięg wifi?
B535 kupię w takim razie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: wojteks »

Moim zdaniem potrzebujesz kilku urządzeń WiFi, nie wiem jaka zwykle jest geometria położenia "bazy".
1. Baza pośrodku długiego boku stadionu, powinny wystarczyć 2 urządzenia w typie Nanostation Loco M2 może M5 i jest szansa że każdy tablet na stadionie będzie miał zasięg WiFi 2.4 lub/może 5GHz
2. Baza na łuku stadionu, wtedy może sie okazać że Nnaostation Loco M2/M5 będzie miało zbyt słaby zasięg do tabletu na drugim końcu stadionu, trzeba rozważyć opcję dodatkowego łącza do Nanostation umieszczonych po drugiej stronie stadionu
3. Baza obojętne gdzie, centralnie ustawiony AP z anteną zewnętrzną dookólną (zasięg do tabletów) i dedykowane połączenie od niego do "bazy" w 5GHz (nanostation Loco M5 czy podobne urządzenia).
W każdym z przypadków musi pojawić się zasilanie do urządzeń (PoE czy tam 12/24/48V).


Opcją do rozważenia jest też system Netgear Orbi gdzie główny router może mieć kilka satelitów obsługujących 2.4 i 5GHz i mających dedykowane 5GHz do połączenia z routerem (np. zestaw RBK23 /router+2 satelity). Można też te satelity zestawić z routerem LBR20.
Pozostaje pytanie jakie zasięgi 5GHz (łącze między urządzeniami) będą do uzyskania w przestrzeni stadionu.
Nie pomagam na PW!
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Pomoc w wyborze sprzętu z uwagi na stadion lekkoatletyczny

Post autor: skansen »

przemo pisze:Plan jest taki, że w przyszłości zainwestuje w karty SIM do tabletów. Na teraz chyba bardziej opłacalne jest router, który będzie 4G/LTE i antena zewnętrzna żeby był lepszy zasięg?
Ja bym jednak lepiej rozeznał kwestię kart SIM do tabletów, wg mnie wyjdzie to sporo taniej. Kwestia tylko dobrania odpowiednich, tanich kart do nich. Zakładam, że transfery z nich nie będą gigantyczne.
ODPOWIEDZ