Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: Zimmy »

Hej, w wątku o doborze operatora, ustaliliśmy, że najlepszy operator w mojej lokalizacji to Play.
Konkretnie ten BTS Play (26006) ID: STG0101, Kaliska, własna wieża.
Szczegóły pomiarów Play i T-mobile są w tym wątku: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=10&t=62636

Szukam najlepszego możliwie sprzętu, dzięki które wyciągnę maxymalne możliwości ze agregacji pasm. Minimum agregacja 3, choć najlepiej wszystkich.
Dodatkowo QAM juz 1024 bo spodziewam się WiFi-6. Jak najwyższe MIMO.
Antena kierunkowa dopasowana do routera złączami. taka, którą mogę wynieść na słupie na kilka metrów nad budynek (Wystawię drut piorunochrona delikatnie nad antenę aby uchronić od ewentualnego uderzenia gromu). Czy to nie zakłuci jakoś pracy anteny? Drut jest aluminiowy, będzie z tyłu anteny (antena kierunkowa).

Ogólnie cena nie gra roli. Oczywiście nie chce sprzętu za 7k Cisco :) mowa o normalnym konsumenckim produkcie :)
Być może warto aby już obsługiwał 5G, ale nie jest to twardy wymóg, jeżeli ma się odbić na jakości LTE i/lub znacząco na cenie.

Z góry dziękuję za rekomendacje.
Pozdrawiam
Zimmy aka Pawel
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: tomekwwa »

QAM1024 WIFI6 i LTE się ze sobą nie łączą w żaden sposób. To samo jeśli chodzi o MIMO, na antenach nie osiągniesz najwyższego, chyba że wyprowadzisz odpowiednie złącza i podłączysz 4... Myślę, że jeszcze długa droga przed Tobą.

Z poprzedniego wątku wynika, że potrzebujesz routera 3 CC CA 2600+2100+1800 plus anteny. Z anten na pierwszy rzut idzie CT-17 z CyberTecha. Z routerów to możesz poszukać Soyealink B628-350, Netgear LBR20, Huawei B818.
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: Zimmy »

tomekwwa pisze:QAM1024 WIFI6 i LTE się ze sobą nie łączą w żaden sposób. To samo jeśli chodzi o MIMO, na antenach nie osiągniesz najwyższego, chyba że wyprowadzisz odpowiednie złącza i podłączysz 4... Myślę, że jeszcze długa droga przed Tobą.

Z poprzedniego wątku wynika, że potrzebujesz routera 3 CC CA 2600+2100+1800 plus anteny. Z anten na pierwszy rzut idzie CT-17 z CyberTecha. Z routerów to możesz poszukać Soyealink B628-350, Netgear LBR20, Huawei B818.
Ok. Moje myśli przelały sie nieklarownie na post.
Qam1024 i mimo mowilem w kontekście wifi 6 i juz dystrybucji po domu.
W kontekście lte qam256 i agregacja jak pan zauważył.
Z drugiej strony nie mam pojęcia o wszelkich zmianach standardu, nie śledzę ich, i jeżeli coś pomyliłem to przepraszam, chciałem najlepiej opisać potrzeby.

Bardzo dziękuję za konkret.
W kontakcie anteny, dwa pytania.
Czy są mocniejsze anteny niz 17dbi? Jeżeli, tak to jakie?:)
Polaryzacja ukośna. Jak sie ma to do montażu/ułożenia anteny na maszcie? Nie wiem czy mozna ustalic jak sa zamontowane anteny na BTSie. Podobno spodziewać się nożna X. Wiec generalnie pionowo chyba jest ok?


Routery. Poczytałem speci. Najlepsze parametry wydaje sie mieć huawei później netgear na końcu soyealink.
Ogólnie bardzo atrakcyjnie cenowo, spodziewałem sie droższego urządzenie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: wojteks »

Z tych wspomnianych to LBR20 jest najlepszy a WiFi6 jest przereklamowane.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: tomekwwa »

Zimmy pisze:Czy są mocniejsze anteny niz 17dbi? Jeżeli, tak to jakie?:)
Polaryzacja ukośna. Jak sie ma to do montażu/ułożenia anteny na maszcie?
Oczywiście, że są. Takie z realnie większym zyskiem, np. anteny paraboliczne (bardzo kłopotliwe w montażu) oraz chińskie wynalazki z allegro pod różnymi nazwami z kosmicznymi wartościami typu 40-60 dBi, co jest fizycznie niewykonalne, ale ludzi chwyta za serce, a UOKiK śpi. Ale na pasma z okolic 2600 akurat mało co jest skuteczne i CT-17 się zalicza do tego, z ceną nie w kosmosie. Do tego można zwrócić w ciągu 14 dni, jak uznasz że nie jest wystarczająca.

Polaryzacja ukośna nie ma praktycznego znaczenia w temacie ułożenia anteny. Zwykle producent już zbadał jak antena powinna być zamontowana i uchwyt jest na stałe, albo uchwyt pozwala na przekręcenie anteny w zakresie 90 stopni. Doświadczenie mówi, że czas spędzony na kręceniu lepiej spożytkować na coś innego, bo tylko w skrajnych przypadkach odbierania sygnału wyłącznie odbitego o jakieś dziwaczne powierzchnie ma to jakikolwiek wpływ.

Popieram kolegę powyżej, jeśli te sprzęty są tanie, to bierz LBR20.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: piotrzet »

wojteks
Co za bzdura z tym że WiFi 6 jest przereklamowane? Pokaż router lub inne urządzenie, które w cenie 300 zł pozwoli osiągnąć po WiFi ponad 900 Mb/s. Bo ja takiego nie kojarzę.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: wojteks »

Oczywiście że jest przereklamowane a do ceny urządzenia w żaden sposób tego nie odnosiłem.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: piotrzet »

No to w czym jest przereklamowane? Czekam na konkrety myślę, że inni również.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: tomekwwa »

900 Mbps w kontekście dostępnego w Polsce LTE jest bezprzedmiotowe. Po drugie mam 4 routery Wifi6 połączone w mesh i co? I guano. Bo większość urządzeń IoT, kamer i moich sterowników nie obsługuje 6 i wszystko chodzi w trybie zgodności z 5 i żadnych 900 nie ma, nie było i nie będzie. Czyli w szczególnej instalacji może to mieć sens, w zastosowaniu typowym obecnie na razie jeszcze nie ma.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: piotrzet »

Większość urządzeń IOT i tak chodzi na paśmie 2,4GHz, a nie na 5GHz, poza tym po co do IOT ci internet o prędkości 900 Mb/s? Bo jakoś nie wiem. WiFi 6 to raczej jest potrzebne prędziej do laptopa czy komputera albo nawet smartfona w zależności do tego co robisz, a nie do urządzeń którym do pracy wystarczy internet kilka Mb/s
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: matek451 »

Tylko ten router nie posiada modemu LTE, kluczowy jest najpierw wybór sprzętu do LTE a sieć lokalna i WiFi to druga sprawa. W przypadku LBR20 dostajemy router z agregacją 4 pasm LTE oraz zaawansowanym MESH i skutecznym WiFi. Zakup innego routera z 4/3 CC CA to z reguły konieczność dodatkowego sprzętu jeśli chcemy korzystać z MESH.
Akurat ten Asus ma dobrą cenę do możliwosci i jak ktoś ma potrzebę szybkiego WiFi w sieci lokalnej i MESH a do tego urzadzenia klienckie z podobnymi kartami AX to jest dobrym wyborem do pracy jako router zasadniczy z satelitami a router LTE do niego jako modem , ustawiony w tryb Bridge.
Wybór jak zawsze zależy od kupujacego który najlepiej wie czego potrzebuje po WiFi i jakim sprzętem z AX dysponuje. No i budzetem, jak ktoś chce to czemu np. nie amazon.de/Funknetz-Homespot-Abdeckung-S ... B09L1CJZZH
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: Zimmy »

W kwestii wifi, od lat używamy asus rt-ac88u w duzym domu i jestem zadowolony. Bede go właśnie wymienia na nowego asus gt-axe11000. Tylko ze jest problem z dostępnością.
Od czasu jak zacząłem używać ac88u zapomniałam o problemach z wifi.

Po zamianie, tego ac88u zabiorę tam, gdzie montować bede to omawiane LTE. Prawdopodobnie zrobie bridge na dol domku i na gore bo mam wszędzie w ścianach i w podłodze folie aluminiowa (ekrany) termiczne co ogranicza zasięg wifi.

Natomiast kluczowe w wyborze dla mnie jest teraz jak najlepsza antena (dzwoniłem do cybertecha, mocniejszej i lepszej nie ma) i modem LTE o dobrych parametrach a ten netgear wydaje sie mieć wszystko.
W sumie jeżeli netgear opędzi tez wifi to wole jedno urządzenie. Ale jeśli mam do wyboru znacznie lepszy modem lte ale z gorszym wifi to wole taka opcję. Ale jeżeli to tylko kwestia ze bedzie tanszy to nie ma to znaczenia. Wole zostać przy netgear.

A właśnie, czy długość przewodu od anteny do modemu niepowinna przekroczyć jakiejś długości? Kiedy pojawiaja sie jakieś odczuwalne tłumienia osłabiające jakość sygnału?


Ogólnie przyznaje racje, rzadko kiedy używamy 5ghz a tym bardziej 6ghz. Najszybciej telefon czy laptop to obsłuży.
Poza tym mam w domu spora siec zigbee która chodzi na 2,4 zboczach pasma. Ale przy ustawieniu kanałów nie ma problemu.

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w watku! Musze kupić lada dzień żeby zdążyło mi przyjść przed lipcem bo na cale wakacje przenoszę sie tam z robota i przy aktualnym necie nie dam rady :)

Btw ktoś wie dlaczego mam zablokowane ip przy korzystaniu z mojego isp? 193.26.131.204
Ktoś nabroił w mojej okolicy? Muszę z lte wysyłać :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: wojteks »

Zimmy pisze:Btw ktoś wie dlaczego mam zablokowane ip przy korzystaniu z mojego isp? 193.26.131.204
Takiego IP nie ma w blokowanych IP na forum więc to nie u nas.
Nie pomagam na PW!
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: Zimmy »

@wojteks zdjecia z blokady
https://we.tl/t-jmvbrf8Ml2
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: wojteks »

Na spamhaus nie mam żadnego wpływu.
Nie pomagam na PW!
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: Zimmy »

Pytanie, czy do LBR20 jest jakas specjalna appka do zarzadzania i konfigurowania po za ta netgear orbi app?
W sensie nie widze nigdzie ustawień agregacji pasma? Mogę tylko wybierać operatora i to czy chce pasma 3g czy 4g only.

Muszę zrobić maszt do zamocowania anteny bo właśnie dzisiaj doszły zabawki :) oby rezultaty były zadowalające..

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: wojteks »

Nie ma takiej aplikacji. Ewentualnie jest alternatywne firmware mające inne funkcjonalności niż oryginał, nie używam więc więcej nie podpowiem.
Nie pomagam na PW!
Zimmy
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2022-05-23, 11:44

Re: Rekomendacja najlepszego modemu/routera + antena kierunkowa pod PLAY

Post autor: Zimmy »

Witam panowie po przerwie
Wpadlem zaparportowac jak poszlo.

Okqzalo sie ze router byl uszkodzony. Zlacze anteny bylo luzbet. Reklamacja 2 tyg i przyszedl drugi sprawny.

Zamontowalem antene. Kupulem rure 6m. Ale za bardzo by sie bujało, wiec skróciłem do 4,5m . Nad kalenice wystaje okolo 3,5m
Troszke sie buja ale juz wichury byly , mam nadzieję że nie poleci :)

Ustawiałem ją <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> na dziko... W kierunku anteny. Nie wiem czy trafilem w ta co powinienem. Musze <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> dobry kompas i wyznaczyc azymut.

Tmobile prędkości okolo 150-170 / 10-12 Mbit.
Play prędkość okolo 150-170 / 50-60 Mbit.

Cel osiągnięty. Wifi w lbr20 uważam ze dziala słabo.
Wezme mojego asus RT-AC88U i zeobie access point na gorze bo to maly domek, ale ma wszedzie w scianach folie aluminiowa jako paroizolację do celów poprawny właściwości izolacyjnych.

Wstawie moze pozniej jakieś zdjecia.
Dziekuje za pomoc !!!
Pozdrawiam
Pawel
ODPOWIEDZ