Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gamesiarz
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2018-04-30, 20:16

Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: Gamesiarz »

Witam,
W najbliższym czasie się zmieniam lokalizację i oczywiście jedyna możliwość to lte, nadajniki w okolicy działają w miarę przyzwoicie więc zależy mi na jak najlepszym routerze, dobrą agregacją (i dobrym pasmem 2600) w rozsądnych pieniądzach. Myślałem o B818, ale podobno są z nim ostatnio jakieś problemy. Co możecie polecić?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: matek451 »

B818 to dobry modem LTE ale router z niego wątpliwy, watpliwe wsparcie i problemy po aktualizacjach FW. Huawei już się tym segmentem rynku nie zajmuje. Router dobiera się do lokalizacji, operatora i jego okolicznej infrastruktury i testach na miejscu.
pafffffcio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-07-14, 08:54

Re: Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: pafffffcio »

Skąd wiesz, że nie zajmują sie tym segmentem rynku? Nie będzie już nowych modeli i wsparcia dla starszych? Pytam bo myśle nad zakupem tego samego modelu routera. Jeżeli nie ten to Tp-link mr600
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: matek451 »

Nie będzie jako Huawei, na branżowych targach nie prezentowali nowych modeli, poza tym kontakty z ludźmi z branzy od innego konkurencyjnego producenta to potwierdzają. Huawei i obecne wsparcie produktów to żart, na forum na ten temat nie brak ludzi którzy zaktualizowali do nowego softu i teraz szukaja starszego softu. Wsparcie z Huawei Polska zawsze było kiepskie ale teraz szoruje po dnie.
TP-link MR600 chyba żartujesz. Router wart 200 zł, poziom techniczny 2017 roku.
pafffffcio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-07-14, 08:54

Re: Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: pafffffcio »

Wiem, że tak routera nie dobiorę bo potrzebne są między innymi dane stacji oraz testy ale czy można chociaż coś polecić w zamian mr600? Co między innymi brać pod uwagę jak nie tp-link i huawei. Później planuje rozbudować siec o deco tp linka a może mesh Asusa.
Można prosić o jakiś kontakt? Na pw nie mam możliwości komunikacji.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: matek451 »

Potrzebna to jest najpierw lokalizacja gdzie korzystasz z mobilnego oraz jaki to operator, na tej podstawie sprawdza się jego infrastrukturę w okolicy i na tej podstawie dobiera router a potem dalsze testy na nim i po nich jesli będzie konieczne zakup anteny zewnętrznej. Pod uwagę można brać różne routery ale wszystkozalezy od wymagań, potrzeb raz budżetu. Sam korzystam z praktycznie kazdego routera czy CPE LTE/5g , z oferty operatorów i nie tylko. Do mesh mam Netgear LBR20 i satelity RBS20, RBS40, RBS50 i RBW30, to router LTE z wbudowanym modemem 18 kat. LTE.
pafffffcio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2022-07-14, 08:54

Re: Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: pafffffcio »

Operator T-mobile. Maszt znajduje się w Żorach na ul. Tęczowej 4a. (26002) ID: 53766 (N!). Pasma LTE 800, 1800, 2100, 2600.
Jestem oddalony od tego nadajnika około 1,5 km w linii prostej. Obecnie mam router D-link DWR-921 położony na podłodze i pokazuje sygnał około 60-70%. U operatora mam wybraną opcje 20 Mb/s i problemu nie ma. Teraz chcę zmienić na 200 Mb/s , rozbudować siec wi-fi w domu na dwa poziomy i użyć do tego siec mesh (jest możliwość połączenia urządzeń przez kabel pomiędzy piętrami).
Wymagania? Nic wielkiego. Rodzina 2+1. Podłączone maks dwa tv i telefony. Standardowo niekiedy film, YouTube, muzyka, mail, pd czasu do czasu praca zdalna.
Budżet około 1200 zł z siecią mesh (prawdopodobnie będę potrzebował 2-3 satelitkow).
Myśle nad deco m4 albo asus zenwifi ac cd6. Ale jaki router? To jest pytanie… może pomożecie.. będę wdzięczny :) pytanie tez czy przy takich wymaganiach isc w 5GHz czy 2,4 wystarczy
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki najlepszy router do orange/t-mobile

Post autor: matek451 »

Zacznijmy od MESH, najpierw sprawdx cy te co wybrałeś obsługują backhaul po kablu, to zestawy bez dedykowanego do backhaul pasma 5GHz do komunikacji między satelitami. Po drugie jak 2 satelity to jeszcze trzeci element czyli ten który będzie robił z a router MESH choć ponoć M4 działa W MESH jako AP ale dla mnie tO protezy. W takim wypadku router LTE ustawiony w bridge robi tylko za modem LTE. Koszt zestawu 2 pack 500-600 zł , trókjpaki to 700-800 zł więc połowa lub wiecej już zjedzona. Kolejna sprawa 1,5 km do BTS-a i oferta do 200Mb/s wiec bez anteny zew. się raczej nie obędzie, czyli znowu kasa, na router LTE zostaje niewiele z tych 1200 zł.
Testowałeś ten BTS o którym piszesz na sprzęcie z agregacją pasm LTE, takie stacje potrafią dać dobre wyniki ale router z 4/3 CC CA to koszt od około 600 zł .
ODPOWIEDZ