Pomoc w wyborze zestawu LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Katol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-02, 07:50

Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: Katol »

Witajcie,
Mam działkę letniskową ( Pasterzewo, warmińsko-mazurskie, okolice Reszla). To straszna dziura i telefony ledwo łapią zasięg jak się stanie w odpowiednim miejscu.
Potrzebuję zestaw lte do pracy zdalnej. Do tej pory używałem TP linka Mr200 + antena Signalflex x-cross:
Antena Signaflex 3G/4G LTE Dual X-CROSS 2x22 dBi SMA
Download był ok ale miałem problemy z uploadem. Teraz padł mi slot sim w tym routerze i nie widzi kart więc muszę go wymienić.
Przy okazji chciałbym ulepszyć cały zestaw bo kiepsko się pracuje przy upload 0,5 MB, szczególnie przy videorozmowach.
Jeśli ta antena się nadaje to mogę ją zostawić ale nie jestem z zysku zbyt zadowolony.
Mam do wydania do 1500zł ale wiadomo, taniej to lepiej :)
Znalazłem taki zestaw i chyba antena z wbudowanym slotem sim jest fajna bo nie ma strat przez kabel?
Zestaw LTE z anteną zewnętrzną D-LINK DWP‑812KT
Czy iść w antenę z wbudowanym modemem czy lepiej jednak osobno?
Ten zestaw ma jeden minus, nie zabiorę go nigdzie że sobą ale z drugiej strony akceptuje taką wadę.
Co do operatora, używam virgin bo jestem tam kilka miesięcy w roku więc nie chce się wiązać dłuższą umową ale jeśli będziecie mocno rekomendować co innego to pewnie wezmę, zależy mi żebym mógł sprawnie pracować z tej działki.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: wojteks »

MIałeś 2x elektrośmieć.

D-Link to słaby/żaden wybór.

Pokaż jakieś testy sygnału z tej karty Virgin, może być ze smartfona program netmonster i zakładka live, do tego speedtest.
Nie pomagam na PW!
Katol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-02, 07:50

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: Katol »

Nie mogę złapać LTE teraz z telefonu, jedynie 3g więc nic to nie da, domyślasz się jakie będą speedteaty :)
Na tamtym zestawie dowloadu wyciągałem 15-40Gb ale upload był max 3Mb w najlepszych testach, a często 0,2 Mb.
Czemu ten zestaw Dkinka się nie nadaje? Widziałem testy to wyniki są obiecujące.
Szukać anteny z wbudowanym modemem czy bez?
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 10:20 przez Katol, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: matek451 »

Ogólnie to wszystko do wymiany, poczawszy od karty Virgin , dziala na sieci Play ale przepłacasz a DL ograniczony do 70Mb/s. Korzysta się z PLAY odNowa, pre-paid I 100GB/m-c za darmo a koszt to 3,5-5 zł za starter, ilość kart dowolna, najlepiej kupować hurtem , rejestrować a potem sukcesywnie odpalać te 100GB w aplikacji P24, po zużyciu 100GB karta do pieca.
Pasterzewo to trudna lokalizacja, na kierunku BTS-a Wola i Reszel najlepiej. Reszel to stacja z agregacja 4 pasm LTE na sektorach 2 i 3, na pierwszym brak ale on ustawiony na Worpławki.
Wola to tylko LTE1800 ale do potwierdzenia.
Pieckowo i Rydwągi za lasami. Zrób test na zewnątrz na telefonie i pokaż screeny z aplikacji, jak mozesz to też w poblizu miejsca gdzie masz antenę.
MR200 to sabiutki wart z 50 zł router, ty potrzebujesz jakiś z minimum 2 CC CA, a co do anten to żadnych złómów od Signaflex, new-electric i jak tam on się jeszcze nazywa. To nachalny , kłamliwy marketing, zysk wyssany z palca , sprzedaje Januszom te śmieci na tony, łykają jak pelikany , niski UL to zasługa tych anten.
Katol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-02, 07:50

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: Katol »

Testów z telefonu nie zrobię bo nie mogę złapać LTE. Żona ma T-mobile i działa to lepiej ale obecnie jej nie ma.
Mogę prosić w takim razie o polecenie jakiegoś konkretnego modelu routera ale przede wszystkim anteny? Dam radę zamknąć się w 1500 z)ł?
Nie wiem za bardzo czym kierować się przy wyborze anteny skoro sprzedawcy kłamią co do parametrów.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: matek451 »

Bez testów to już kupiłeś, sa producenci anten którzy podają uczciwe parametry, na Allegro królują tacy jak ten handlarz od którego kupiłeś ale to też wina kupujących i ich lenistwo, sa fachowe fora gdzie mozna poczytać co sa warte takie tłumiki. 1500 zł wystarczy na porzadny router z 4 CC CA QAM256 i antenę do niego, testy są kluczowe. W Play korzystasz zapewne z LTE800 z RESZELA więc czego oczekiwać, to 5MHz pasma zasięgowego zapchanego na amen lub z 3G UMTS900. A co do T-mobile to bez żartów, BTS NetWORKS Wola to nędza z gołym LTE800 dla tego operatora i Orange a w RESZLU stacja z LTE2100+1800.LTE800 w Woli dla T-mobile działa na 10MHz więc wieczorami i tak zapchane a LTE2100/1800 z Reszla bez anteny zew. nieosiagalne, jest jeszcze stacja NW w Rydwągach z LTE2100+1800 i Pieckowo LTE1800+800 ale za lasami.
W Play warto powalczyć o zasięg z Reszela na pasmach pojemnościowych LTE , alternatywa to Wola lub Rydwągi, też na pojemnościowych.
Katol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-02, 07:50

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: Katol »

Poniżej testy z LTE, udało mi się coś złapać z telefonu
Obrazek
Obrazek
Obrazek
T-mobile z telefonu żony wypada zdecydowanie najlepiej

To wystarczy czy trzeba czegoś jeszcze? Jutro wyjeżdżam i wracam za tydzień, wtedy muszę mieć już internet więc potrzebuję kupić sprzęt szybko.
Katol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-02, 07:50

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: Katol »

Jeśli nie Dlink to może ZTE MF-258K?
Nie zależy mi na kosmicznych wynikach, chodzi o stabilną pracę i spotkania ( video rozmowy). To działka letniskową na której spędzam 2-3 miesiące w roku nie potrzebuję tu grać ani nic takiego. Byle by był ten internet 30/10 i będę zadowolony.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: matek451 »

W T-mobile zaskakujaco dobre parametry sygnału na LTE1800 z BTS-a NetWorks na Racławickiej choć i tak do poprawy, . Play w drugim teście to Reszel i słaby sygnał na LTE800 ale w sąsiadach bardzo slabe parametry sygnału na pozostałych pasmach pojemnościowych LTE dające szansę na korzystanie z agregacji 4 pasm LTE z tego BTS-a. Testy wykonałeś na zewnątrz czy w domu? J
Katol
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-02, 07:50

Re: Pomoc w wyborze zestawu LTE

Post autor: Katol »

Testy były wykonywane na zewnątrz, pod masztem anteny. Sama antena jest na metalowym maszcie przytwierdzonym do ściany parterowego domku trochę powyżej dachu. W domku nie ma szans na LTE na telefonie, na zewnątrz mój virgin łapie tylko czasami w odpowiednich miejscach, żony Tmobile zasięg ma lepszy ale speedteaty są w okolicach 3mb download. Jak wsadziłem ten tmobile do routera to leciało nieźle, jakieś 15-30 dl na 5-10 ul i w sumie mogłem na tym pracować. Zależy mi żeby to było w miarę stabilne żebym nie musiał się zastanawiać czy dam radę pracować.
To teraz pytanie co do sprzętu bo chciałbym zamawiać jak najszybciej, jedyny dzień kiedy będę mógł to instalować to następna sobota i musi już działać "produkcyjnie" bo mam pracę więc potrzebuję zamówić sprzęt poniedziałek / wtorek.
Czy ten ZTE MF-258K będzie ok? Ma agregacje ale nie wiem jak moc anteny bo nigdzie nie mogę znaleźć.
Jeśli nie to proszę o konkretny model alternatywy.
Wydaje mi się, że modem zewnątrzny to lepszy pomysł niż antena + router bo unikam strat na kablu a w tej lokalizacji liczy się każdy dbm :) Co do routera to wystarczy mi zwykle WiFi 5 bo i tak lte mnie ograniczy i nie mam co marzyć o lepszych prędkościach.
ODPOWIEDZ