Huawei 4G CPE Pro 2 + TP-Link Archer AX73. Orange. Co wybrać?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pelikkan
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2022-07-02, 15:11

Huawei 4G CPE Pro 2 + TP-Link Archer AX73. Orange. Co wybrać?

Post autor: pelikkan »

Witam

Poczytałem trochę odnośnie LTE na forum i chciałbym dowiedzieć się, czy w kosztach rzędu 900-1000zł zestaw z tytułu wątku ma sens, czy może brać inne rozwiązanie pod uwagę?
4G byłby umieszczony na poddaszu przy oknie. Router WiFi na parterze połączony skrętką w trybie AP.
Zależy mi na tym, żeby można było do niego podłączyć dysk po usb 3.0. Może taki TP-Link Archer AX73. Chciałbym podpiąć do niego dysk twardy na dane. Kieszeń po usb, którą juz mam lub po RJ45 do kupienia.
Obecnie mam TPLink MR6400 i jest to zgodnie z powszechną opinią porażka. Za wifi na parterze odpowiada Asus RT-AC52U.
Wymieniając router LTE od razu wymieniłbym router na coś z wifi6. Laptop i kilka innych sprzętów już są w tym standardzie.

W miejscu, w którym bedzie umieszczony router LTE mam transfer na telefonie 80-100mbps w szczycie i 130-150mbps poza.
BTS Orange to infranstuktura NetWorks+ z 4 pasmami LTE w linii prostej oddalony ode mnie 1300m.

Orange (26003) Dolnośląskie Jawor ul. św. Marcina 1 - kościół pw. św. Marcina GSM900 LTE1800 LTE2100 LTE2600 LTE800 UMTS2100 UMTS900
id 10860
Mam na tym BTS również Play, ale z racji posiadania 3 innych numerów w Orange, chyba u nich zostanę, zwłaszcza, że obecnie do końca roku mam 1000GB transferu.

Nie mam możliwości przeprowadzenia tam teraz testów, bo wracam dopiero w przyszłym tygodniu. Nie chcę jednocześnie kupować zbyt drogiego sprzętu LTE, bo w przyszłym roku jest duża szansa na światłowód i może się na to skuszę, ale jeżeli parametry LTE się nie pogorszą to nie jest to coś co muszę mieć.
Jednocześnie instalacja w budynku jest poprowadzona tak, że centralka jest na poddaszu i z niej skrętki wychodzą do dwóch lokalizacji, aświatłowód byłby doprowadzony od parteru, ale to inny temat.

Reasumując domyślam się, że w porównaniu do obecnego rozwiązania poprawi się transfer, na czym mi najbardziej zależy po możliwości są. TPLink wyciąga tam maks 40mbps poza szczytem. Pytanie czy Huawei 4G CPE Pro 2 nie jest rozwiązaniem na wyrost? Takie transfery jakie mam na smartfonie są dla mnie satysfakcjonujące.
Czy taki zestaw, który sobie obmyśliłem jest rozsądny, czy lepiej można ulokować te środki.
Interesuje mnie nowy sprzęt, który jeżeli padnie w 23 miesiącu będzie można jeszcze zareklamować, głównie chodzi o droższy router LTE.

Z góry dziękuję za uwagi i rady.
ODPOWIEDZ