Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Cześć,

Jestem świeżakiem na forum i stanąłem przed wyborem nowego sprzętu z oferty Orange. Który sprosta nie łatwym warunkom.

To tej pory korzystaliśmy z modemu B529 z agregacją pasm ( do momentu jak nie zrobiliśmy aktualizacji która to uniemożliwiła ) i internetu z Orange, oraz anteny zewnętrznej ( jakiś zwyklak ale chociaż wynieśliśmy odbiór sygnału na zewnątrz ) Jakoś to działało ale bez szału.

Adres to Jastrzębia 26-631 ( okolice Radomia )
Mamy dosyć wypasiony nadajnik w odległości ok 2 km z tym ze nasz dom znajduje się w dołku)

Proszę Was o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu do tej lokalizacji.

P.S w oko wpadł Mi ZTE MC801A 5G

Z góry dziękuje za pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: matek451 »

No to niech ci szybko wypadnie, MC801a ma złącza anten zew. pracujace tylko na 3,4-3,8GHz do 5G N78. W Orange poza MF258k czyli zewnętrznym punktem dostępowym LTE z agregacją 4 pasm LTE nie ma innego sprzętu który wykorzystałby w twoich warunkach mozliwości BTS-a NetWorks Jastrzębia z agregacja 4 pasm LTE, wybór sprzętu ubogi , te dwa od ZTE lub szajs z Alcatela.
Mozna brać abonament bez sprzętu i kupić samemu porządny router i do niego skuteczną antenę kierunkową.
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

A co możesz polecić ? Może coś z innej sieci ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: matek451 »

Stacja NetWorks więc na niej też T-mobile i agregacja 4 pasm LTE, oferta bez limitu danych ale wymagana weryfikacja przez operatora dla twojego adresu, w ofercie też słabszy sprzęt, TCL z agregacją 3 pasm LTE ale to też Alcatel , router TCL tyłka nie urywa, są lepsze z 3 CC CA, w T-mobile to MF286d ale on nie jest polecany do pracy z antenami zew., jest też MC801 A ale o nim to już pisałem
4 pasma w agregacji tylko MF25K lub inny CPE LTE/5g czyli WNC T-mobile.
Jak wypadają testy pojedyńczych pasm LTE z tego BTS-a na B529 z antena którą masz, jakie parametry sygnału na LTE2600/2100/1800/800 i jakie prędkości?
No i sprawdziłbym jeszcze Play bo mozliwe ze w Jastrzebiej działaja tez 4 pasma LTE.
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Pisałeś o tym MF258K na jakiej zasadzie on działa. Jest to całkowicie zewnętrzne urządzenie ? Myślisz ze jest to sprzęt warty uwagi ? Czy lepiej zupełnie zrezygnować z opcji sprzętu i brać coś z wolnego rynku ? Powiedzmy do 800/1000 zł

Kolejna sprawa jak w łatwy i zrozumiały dla Mnie sposób mogę sprawdzić poszczególne pasma w mojej miejscowości ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: matek451 »

Pasami na B529 zarzadza się za pomocą aplikacji na Android HuaCTEL, HManager lub Windows LTE H-Monitor lub LTEInspecteur, w nich wymusza się pojedyńczo kazde z tych pasm i pokazuje screeny z aplikacji i speedtest.
MF258 to zestaw skladajacy się z zewnętrznego modemu LTE 15 KAT. czyli agregacją 4 pasm LTE i modulacją QAM256, jest połaczony kablem Ethernet z routerem wewnętrznym i zasilany POE przez WAN tego routera.
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Po ostatniej aktualizacji za Chiny nie mogę nic ustawić przez HManager’a.

MF258 bez problemu mieści sie w założonym budżecie a nawet jest sporo poniżej. Przedłużając umowę w Orange wychodzi mi za 600 zł. Uważasz ze jest to dobry sprzęt ? Z tego co śledziłem Twoje Posty na forum. Dosyć dobrze znasz sie na produktach ZTE
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: matek451 »

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, sam mam MF258 z softem dla T-mobile, u mnie działa OK. Gorzej jest z tymi pochodzacymi z Play, soft jest mocno wykastrowany i sprawia problemy. Tych z Orange jeszcze nie spotkałem więc trudno o ocenę, wszystko zależy jak wyglada soft dla tego operatora.
Play w kontaktach z ZTE Polska narzucił kilka wymagań, przede wszystkim soft ma być dla sprzętu oferowanego PLAY bez mozliwości wyboru samodzielnego pasm LTE, w przypadku CPE takze bez możliwości wymuszania nośnych i PCI, co jest w tym dla T-mobile. Ryzyko niewielkie bo pewnie w Orange jest 14 dni na testy.
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Zamówiony, jak przyjdzie myśle ze 2 dni to odezwę się w sprawie konfiguracji i zerknięcia w soft.
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Sprzęcior doszedł po podłączeniu i wstępnym wykierowaniu anteny internet śmiga. Nic nie grzebałem bo nie bardzo wiem co i jak. Pomożesz w konfiguracji ??
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: matek451 »

Pokaż zakładkę USTAWIENIA-Sieć-LTE
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Siedzę właśnie na dachu i kręcę anteną

Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: matek451 »

Jako pasmo podstawowe LTE800 , parametry sygnału na nim prawidłowe a do niego pasma pojemnościowe LTE na których z sygnałem nie jest już tak różowo, do tego niski SINR, BTS Jastrzębia, jak wyglada speedtest w tych warunkach?. Jest w menu Sieci zakładka Wybor pasma,
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Parametry ogólnie bardzo skaczą co chwile zmienia pasma.

Prędkość natomiast rożna. Na początku chwile po podłączeniu prędkość pobierania ok 60mb/s wysyłanie ok 40. Trochę pokręciłem anteną nie bardzo wiem na jaki parametr najlepiej patrzeć żeby wiedzieć kiedy się zatrzymać.

Teraz prędkości ok 20 Mb/s

Starałem się ustawić antenę idealnie w punkt BTS ale niestety na linii drzewa musiałem się posiłkować Google Maps.

W opcji pasma są one dziwnie opisane. Nie ma ich wyszczegolnionych.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Maratoro
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-07-10, 10:12

Re: Jaki sprzęt z oferty Orange w danym miejscu.

Post autor: Maratoro »

Podpowiecie coś ??
ODPOWIEDZ