Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

Mieszkam we wsi na granicy Wawy, zero szans na światłowód w tym stuleciu. Posiadam internet z Plusa i ruter Huawei r 3 Pro B-535-232. Do niego podłączone jest 10 urządzeń na stałe + czasem goście. No i on te urządzenia ciągle rozłącza ( nie da się z multiroomu tv korzystać) no i kapryśny zasięg na piętrze.
Wymyśliłam że sieć mesh będzie genialnym rozwiązaniem ( szczególnie na zasięg w ogrodzie i na piętrze), więc kupić router Router TP-Link Deco X20-4G
No i mam pytanie: Czy na pewno wszystkie sprzęty Deco są kompatybilne? Bo niby tak jest na stronie producenta ale wszystkie testy i opisy mesch z Deco X204G są w towarzystwie Deco x20 które w dwupaku kosztują 1369zł. A ja bym chciała taniej więc myślę kupić np Deco E4, albo Deco P9
Czy to ma sens? czy będzie działało jak chcę?
Wątpliwość dodatkowa: w testach czytam że świetnie ten mesh działa na przewodach - super, ale ja mam gdzie wieszać pranie ja chcę sieć bezprzewodową, miał ktoś z tym do czynienia?
PS: poproszę o odpowiedzi prostym językiem jak do blondynki :zawstydzony:
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: piotrzet »

Po pierwsze DECO nie nadaje się do LTE, bo ma słabą specyfikację
Po drugie DECO nie nadaje się na MESH mało aktualizacji itd
Masz router to wyłączysz w nim sieci, a kablem podepniesz MESHA od ASUSA bądź Netgeara.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: matek451 »

A kto bogatej zabroni wydać 1000 zł na X20 -4g czyli taki MR600 z doklejona funkcją MESH i AX1800 na WiFi, warte to z 400 zł ale do tego syfu na LTE w Plusie pewnie wystarczy bo wiadomo ze agreguje FDD LTE2600+1800 w QAM64 wiec jak Plusa ma BTS w poblizu z tymi pasmami to da radę jak B535-232, bez satelit pożytek niewielki ale koszty 2x Deco X20 to nieporozumienie, no i skoro router z AX to satelity wypadałoby mieć tez w AX, a czy zadziała z satelitami w AC to trzeba pytać w TP-LINK, to idealny test na to jak wypada wsparcie e strony tego producenta, ja korzystam z Netgeara i tam takich problemow nie ma, po pierwsze to jest wyka satelit jakie ssa kompatybilne z LBR20 a jakby co to zawsze mozna dostać informację od supportu Netgeara.
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

matek451 pisze:A kto bogatej zabroni wydać 1000 zł na X20 -4g czyli taki MR600 z doklejona funkcją MESH i AX1800 na WiFi, warte to z 400 zł ale do tego syfu na LTE w Plusie pewnie wystarczy bo wiadomo ze agreguje FDD LTE2600+1800 w QAM64 wiec jak Plusa ma BTS w poblizu z tymi pasmami to da radę jak B535-232, bez satelit pożytek niewielki ale koszty 2x Deco X20 to nieporozumienie, no i skoro router z AX to satelity wypadałoby mieć tez w AX, a czy zadziała z satelitami w AC to trzeba pytać w TP-LINK, to idealny test na to jak wypada wsparcie e strony tego producenta, ja korzystam z Netgeara i tam takich problemow nie ma, po pierwsze to jest wyka satelit jakie ssa kompatybilne z LBR20 a jakby co to zawsze mozna dostać informację od supportu Netgeara.
No więc to nie jest odpowiedź dla blondynki bo zrozumiałam tylko pierwsze siedem słów reszta totalnie nic nie wnosi do mojego życia.
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

piotrzet pisze:Po pierwsze DECO nie nadaje się do LTE, bo ma słabą specyfikację
Po drugie DECO nie nadaje się na MESH mało aktualizacji itd
Masz router to wyłączysz w nim sieci, a kablem podepniesz MESHA od ASUSA bądź Netgeara.
OK, a więc po pierwsze a co się nadaje do lte co będzie miało lepszą specyfikację?

Po drugie co się lepiej nadaje do mesh? Czy to co dalej napisałeś oznacza żebym potraktowała posiadany router huawei jako modem i podpieła na kablu router który zrobi sieć mesh a do niego dwa inne za pomoca wifi? Czy dobrze rozumiem?
Jeśli tak to jaki konkretnie? Wybrać cokolwiek z tych dwóch firm Netgear i ASUS?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: piotrzet »

Konkretnie to zależy jak wyposażony jest nadajnik Plusa z którego korzystasz wtedy będzie wiadomo jaki router. A co do systemu MESH to zalezy jaki masz budżet. Tak zrobienie z Huawei modemu i podłączenie MESH za pomocą kabla.
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

a jak sie mogę dowiedzieć o nadajnik plusa? ich zapytać? O co konkretnie?
Jeśłi chodzi o moja lokalizacje to jestem niemal w Warszawie tuż przy Ursusie
Mam również kartę od Play ale tam mam mniej internetu niż z Plusa (wkurza mnie to ograniczenie, nie jestem przyzwyczajona, zawsze miałam internet z kabla i nie zastanawiałam się nad ilością aż tak)
Co do budżetu z chęcią zapłacę do tysiaka żeby cudownie działalo, z niechęcią trochę więcej jeśli to niezbędne , nie chce przekraczać 1500zł
ale przede wszystkim zależy mi na skuteczności bo to co jest teraz jest żałosne...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: wojteks »

To prościej użyć LBR20 jako router LTE i do niego satelity RBS20/RBS40/.....
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: matek451 »

Na poczatek to jak działa Plus na tym B535, jak wyglada speedtest DL/UL wieczorami? Wiesz z której stacji bazowej Plusa korzystasz, jakie pasma LTE ma Plus na niej i na jakich działa teraz B535, jaka to wieś pod Warszawą, trzeba sprawdzić jak wyglada infrastruktura Plusa w tej okolicy, z reguły stacje w przypadku Warszawy i okolic mają często LTE2600+1800+900 ale liczą się 2 pierwsze i z nich najlepiej skorzystać na B535. To wszystko dotyczy dostępu do LTE w Plusie. Kolejną sprawą jest sieć lokalna WiFi z B535 i twoje problemy z zasiegiem, chcesz rozwiąznia MESH po WiFi więc masz 2 opcje, pierwsza to zostawiasz B535 w trybie bridge i on służy za modem LTE, łaczysz go z routerem MESH po WAN a do tego routera dokupujesz satelity wg. potrzeb, zestaw MESH z dedykowanym kanałem do komunikacji pomiędzy satelitami.To propozycja kolegi.
Twój pomysł to X20-4g czyli router MESH z wbudowanym modemem LTE i do niego satelity X20, ten DECO X20-4gie ma tylko modem 6 kat. LTE czyli agreguje 2 pasma w modulacji QAM64, tak samo jak B535-232, MESH z niego nie posiada dedykowanego kanału na 5GHz do komunikacji z satelitami. To budzetowe rozwiązanie ale cena 1000 zł za niego jest za wysoka, do tego 2 satelity X20 też w kosmicznej cenie.
Moje rozwiązanie to Netgear LBR20, czyli router z wbudowanym modemem 18 kat. LTE i agregacją 4 pasm LTE w modulacji QAM256, posiada funkcję MESH, działa w AC2200 i posiada osobne radio na 5GHz do komunikacji pomiędzy satelitami, do niego mozna dobrać satelity z AC2200 czyli RBS20,RBS40, RBW30 lub RBS50 na AC3000. To Netgear a więc zaawansowany MESH od sprawdzonego producenta. U mnie działa bezproblemowo LBR20 z wieloma satelitami, aktualnie z RBS40,RBS50 i RBW30.
LBR20 pracuje z kartą PLUSA, agregacja LTE2600+1800+900, QAM254 pozwala na dobre wyniki https://www.speedtest.net/my-result/a/8534975473, wieczorami około 100Mb/s , w sieci lokalnej z satelit RBS prędkości porównywalne z tymi na routerze, satelity komunikują się po WIfI na dedykowanym paśmie 5GHz, do tej sieci urządzenia klienckie nie mają dostępu.
_cheetah_

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: _cheetah_ »

serena pisze:Wymyśliłam że sieć mesh będzie genialnym rozwiązaniem ( szczególnie na zasięg w ogrodzie i na piętrze),
Ja bym to na twoim miejscu to jeszcze przemyślał. Zawsze najlepsze i najprostsze są rozwiązania rozwiązania 'dystrybucji wifi poprzez AP (Access Pointy) łączone z routerem skrętkami. A mostki radiowe typu MESH czy repeatery to jako uzupełnienie, tam gdzie nie ma dużych przepływności oraz nie ma wymogów na stabilność.

Wybór sprzętu to na końcu.
serena pisze:Czy na pewno wszystkie sprzęty Deco są kompatybilne? Bo niby tak jest na stronie producenta ale wszystkie testy i opisy mesch z Deco X204G są w towarzystwie Deco x20 które w dwupaku kosztują 1369zł. A ja bym chciała taniej więc myślę kupić np Deco E4, albo Deco P9
Czy to ma sens? czy będzie działało jak chcę?
Co do MESH, to w dalszym ciągu pączkująca technika do zastosowań domowych i najlepiej jest się skupiać na dedykowanych systemach MESH, a nie na składankach router + satelity. Systemy są w większości jakoś już dopracowane, a składanki routerów plus AP/MESH to jeszcze długa droga. Albo ciężkie pieniądze do wydania.

Przy MESH bardzo ważna jest kwestia szybkiego roamingu ("fast roaming"), bo to jest jedna z dwu zalet MESH.
Druga ważna sprawa to czy satelity MESH mogą pracować w trybie AP (połączone kablem z routerm / bazą. Bo nie wszystkie systemy i składanki potrafią robić fast roaming przy obu systemach polaczenia. A, powtórzę - fast roaming to cool sprawa, zwłaszcza jak się korzysta np. z videokonferencji łażąc po domu i ogrodzie albo podobnych klimatów..
serena pisze:Wątpliwość dodatkowa: w testach czytam że świetnie ten mesh działa na przewodach - super, ale ja mam gdzie wieszać pranie ja chcę sieć bezprzewodową, miał ktoś z tym do czynienia?
Tak, MESH łączony kablami, czyli tak naprawdę systemy AP, są bardzo OK., typowo nieporównywalnie lepiej niż przy pracy jako klasyczny MESH.

Komputer do zdalnej pracy czy nauki, sprzęt gracza, TV i inne urządzenia wymagające szybkości i niezawodności to TYLKO kabel (skrętka, światłowód). MESH to mobilki, IoT, sterowanie fotowoltaiki, pieca i takie tam podobne może być.

Kable prawie zawsze da się rozprowadzić po domu bez jego generalnej demolki i remontu - trzeba po prostu wiedzieć jak można to robić i dopasować to do swojego domu. Zwykle największą przeszkodą są właśnie poglądy Koleżanek Małżonek... ;) Ale odpowiednie negocjacje i praktycznie wszyscy jednak znajdują sposoby na rozprowadzenie sieci po mieszkaniu.

Oczywiście inaczej jest w mieszkaniu, inaczej w domu wolnostojącym, ale, uwierz, daje się.

Także zalecam spokój i przemyślenie sprawy... ;)
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

matek451 pisze: Twój pomysł to X20-4g czyli router MESH z wbudowanym modemem LTE i do niego satelity X20, ten DECO X20-4gie ma tylko modem 6 kat. LTE czyli agreguje 2 pasma w modulacji QAM64, tak samo jak B535-232, MESH z niego nie posiada dedykowanego kanału na 5GHz do komunikacji z satelitami. To budzetowe rozwiązanie ale cena 1000 zł za niego jest za wysoka, do tego 2 satelity X20 też w kosmicznej cenie.
Moje rozwiązanie to Netgear LBR20, czyli router z wbudowanym modemem .
Ale sam ten LBR20 kosztuje ponad dwa tysie!!

Dziękuję za obszerną odp ale zrozumiałm tylko połowę. Ujmę to tak: w temacie przepływów agregacji i innych czarów marów to nie wiem. Wiem tylko że u nas nikt nie gra w gry online i nie potrzebuje też udowadniać sąsiadom jaki mam wypaśny net. Chę tylko czegoś co nie będzie mi rozłączało co pięć minut cholernego podlewania w jednym końcu ogrodu i zapewni zasięg do sterowania światła w drugim końcu oraz pozwoli na stabilne działanie netfliksa w multiroomie na piętrze. Nie są to chyba wygórowane życzenia, nie? Aktualny huawei nie wyrabia szczególnie w ogrodzie, więc wymyśliłam mesha bo przeczytałam że lepszy niż repeatery.....
Nawiasem mówiąc ciekawostka: kiedy dotarło do mnie że brak tv na piętrze musi być winą routera poszłam z nim do serwisu - był jeszcze tydzień na gwarancji - i usłyszałam pytanie czy prowadzę jakiś parking czy coś bo mój router ma ponad 100 urządzeń w pamięci. JAk???? Sprzęt kupiony w legalnie działającej firmie od której otrzymałam fakturę no i właśnie gwarancję. Kiedy do nich zadzwoniłam z pytaniem powiedzieli że nie możliwe bo przecież dostałam go z plombą nowego (może tak nie pamiętam) Spotkaliście się z takim cudem? Czy wieczne podłączanie tego nieszczęsnego podlewania i tv dało taki efekt? W każdym razie po wyczyszczeniu pamięci w serwisie tv działał tylko do następnego dnia i już został rozłączony.

Odpowiadając innemu koledze: tak może i jestem upierdliwą koleżanką małżonką :P ale nie po to żyjemy w 21 wieku i wysyłamy elektrośmieci na Marsa żebym ja latała z kablami po domu. Chce sieć bezprzewodową i już.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: piotrzet »

Kupowanie DECO X20 nic nie zmieni to takie samo urządzenie jak twój Huawei o ile nie gorsze w kwestii sieci LTE. Jakie prędkości obecnie osiągasz? Kupowanie LBR20 do Plusa to też kupowanie na wyrost. Trzeba się dowiedzieć najpierw jak wygląda sieć Plus w twojej lokalizacji. Jeśli nie masz dużego budżetu ja bym zostawił tego Huaweia i dokupił do niego np jednnego Asusa AX55 czy AX5400. Wtedy sprawdzić, bo te routery i tak mają świetny zasięg, a jeśli to okaże się za mało kupić drugi taki sam i zrobisz sieć MESH.
_cheetah_

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: _cheetah_ »

serena pisze:Odpowiadając innemu koledze: tak może i jestem upierdliwą koleżanką małżonką ale nie po to żyjemy w 21 wieku i wysyłamy elektrośmieci na Marsa żebym ja latała z kablami po domu. Chce sieć bezprzewodową i już.
To Twój wybór, twoja kasa i twoje nerwy.

Wifi niestety tak już ma samo z siebie, że nie ma żadnych gwarancji szybkości i stabilności w dłuższym okresie, z różnych powodów. Ale, nie jest też tak, że nie da się z niego korzystać. Da się, jesli godzimy sie na potencjalne niedogodności. Jednakże, zawsze optymalny jest mix kabla i wifi, choć do ogrodu to oczywiście wifi, co jest poza dyskusją.

Co do pokrycia sygnałami, czyli typów i ilości potrzebnych sprzętów, to zależne jest to od wymagań użytkowników, konfiguracji budynku i terenu oraz od konkretnych urządzeń - tu tylko próby na tych konkretnych urządzeniach mogą dać na to odpowiedzi. Po prostu jest tak, że każde urządzenie wifi (router, AP, repeater....) w każdym miejscu będzie pracować z innymi zasięgami, i jest to całkowicie poza kontrolą użytkownika. Więc ile satelit MESH byś potrzebowała na dom i ogród - tylko próby konkretnych systemów.

Przy niskich prędkościach LTE, powiedzmy w okolicach 100Mbps, to mogłyby wystarczyć tanie dwupasmowe MESH, bez wydzielonego pasma na backbone (łączność pomiędzy satelitami). Przy takich z MIMO2x2 można dobić do tych stu kilkudziesięciu Mbps w dobrych okolicznościach i kilkudziesięciu w gorszych lokalizacjach. I to może mogłoby by być dla Ciebie wystarczające. A czy Zen, czy Deco lub coś im podobnego - to już wtórna sprawa.

Co do ilości logujących się urządzeń, te ilości rzeczywiście są duże, jak na dom. Ale może to kwestia routera, który nie radzi sobie prawidłowo z dużą ilością przerwań w komunikacji z klientami. Trzeba by zobaczyć, co on tam zapisuje w tych logach.

A na koniec o 21 wieku. Najlepsze lufy do najlepszych dział czołgowych dalej produkowane są na obrabiarkach pamiętających czasy międzywojenne... ;) Nie wszystko co najnowsze musi być też i najlepsze, z różnych względów.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: matek451 »

W twojej sytuacji należy zacząć od sprawdzenia jak działa internet z Plusa, szczególnie gdy obciążenie stacji bazowej jest duze, z reguły wieczorami wszyscy siadają do internetu i obciążaja sieć. Plus na LTE to nie jest demon, z 4 operatorów wypada najsłabiej. Kluczowe jest sprawdzenie z którego BTS-a korzystasz, zakładka Zaawansowane-System-Informacja o urzadzeniu i pokazujesz screen z niej, logujesz się na B535 pod adres 192.168.8.1
To pozwoli sprawdzić z jakiego BTS-a kozystasz, na jakim z pasm, jak wygladają parametry sygnału na nim, do tego wykonaj speedtest i pokaż wynik. Wbrew temu co sądzisz to uzyskanie optymalnych parametrów sygnału, agregacja pasm LTE w celu maksymalizacji osiągów to podstawa, słabe łacze łatwo się degraduje jak przybędzie uzytkowników na sektorze z którego korzystasz.
Prawidłowo postawiony MESH , sprawdzonego producenta działa OK. Sterownik sieci do nawadniania działa po WiFi, jak daleko masz go umieszczonego od domu, podobnie ze sterowaniem oświetlenia, jak duży to teren?B535 wewnatrz domu nie pokryje skutecznym zasięgiem też ogrodu, na to wszystko trzeba spojrzeć kompleksowo.
Ostatnio instalowałem podobne rozwiązania w oparciu o LBR20 plus dodatkowe satelity RBS40/RBW30, klienci mega zadowoleni, koszt routera 1100 zł, satelity 400-500 zł za sztukę.
Oczywiście zaczynasz od dostępu do LTE z Plusa i pokazujesz tego screena i speedtest.
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

@matek451:
to mam napisane tam gdzi mówisz:
Wersja sprzętu modemuWL1B535M
Wersja oprogramowania modemu11.0.1.2(H200SP6C983)
Wersja interfejsu internetowegoWEBUI 11.0.1.1(W2SP17C7201)
Wersja pliku konfiguracyjnegoB535-232-CUST 10.0.1.1(C965)
Adres MAC LANC0:B5:CD:29:A7:1D
Adres IP WAN10.168.31.4
Adres IPv6 sieci WANNieznane
CELL_ID2657035
CQICQI0:7 CQI1:7
RSRQ-14.0dB
RSRP-106dBm
RSSI-73dBm
SINR2dB
Moc transmisji bezprzewodowejPPusch:16dBm PPucch:5dBm PSrs:21dBm PPrach:23dBm
Stosunek podramek TDDSubframeAssign:0 SubframePatterns:0
MCS modulacji/demodulacji wysyłaniamcsUpCarrier1:22
MCS modulacji/demodulacji pobieraniamcsDownCarrier1Code0:8 mcsDownCarrier1Code1:9
PLMN26001
Częstotliwość wysyłania 4G25100
Częstotliwość pobierania 4G26300
Pasmo7


a taki jest wynik speed testu przy routerze:
PING opóźnienie w ms 25
DOWNLOAD pobieranie w Mb/s 19.04
UPLOAD wysyłanie w Mb/s 8.62

robionego w ogrodzie w niecałe pół drogi między routerem i tym cholernym sterownikiem podlewania
PING opóźnienie w ms 15
DOWNLOAD pobieranie w Mb/s 26.41
UPLOAD wysyłanie w Mb/s 5.51

przy podlewaniu: (ok 15m -20m do domu, ściana i 3m do routera)
PING opóźnienie w ms 20
DOWNLOAD pobieranie w Mb/s 13.39
UPLOAD wysyłanie w Mb/s 4.70

na piętrze:
PING opóźnienie w ms 19
DOWNLOAD pobieranie w Mb/s 9.67
UPLOAD wysyłanie w Mb/s 5.70

a tam gdzie ma być sterownik światła jest tak: (ok25m od domu potem dwie ściany i ok 15 m do routera)
PING opóźnienie w ms 29
DOWNLOAD pobieranie w Mb/s 1.41
UPLOAD wysyłanie w Mb/s 1.01

Poza tym że wgl jest dupny to najlepszy w ogrodzie niż przy samym routerze - ciekawe.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: matek451 »

To BTS Reguły-Bodycha 97, łaczysz się zapewne w agregacji LTE2600+1800, parametry sygnału na LTE2600 jako pasmo podstawowe słabe, na LTE1800 zapewne nieco lepsze , speedtesty o 13 nie powalają, wieczorami zapewne jeszcze gorzej, niski SINR więc modulacja zapewne QAM64/QPSK. Prędkości są w mobilnym zmienne stąd taki wynik na zewnatrz lepszy od tego przy routerze. Ogólnie zobacz speedtest po 19 i pokaż wynik, antena zewnętrzna Dual LTE1800-2600MHz do B535 konieczn, takze do kazdego innego routera LTE, na piętrze na pewno potrzebny dodatkowy AP, sterownik podlewania zasięg raczej ma z routera, gorzej tam gdzie jest ten do oświetlenia, po tej stronie domu potrzebny kolejny AP, Jeśli ma to być MESH i wszystko po WiFi to potrzebne 2 dodatkowe satelity do routera.
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

matek451 pisze: na piętrze na pewno potrzebny dodatkowy AP, sterownik podlewania zasięg raczej ma z routera, gorzej tam gdzie jest ten do oświetlenia, po tej stronie domu potrzebny kolejny AP, Jeśli ma to być MESH i wszystko po WiFi to potrzebne 2 dodatkowe satelity do routera.
No więc do takiego wniosku doszłam sama: kupuje trzy routery działaące jako mesh - jedne stoi tu gdzie ten teraz i i ma lepszy zasięg i nie rozłącza podlewania, drugi stoi na drugim rogu domu i da rade ze sterownikiem oświetlenia trzeci stawiam na górze przy drugim tv i go nie rozłącza. Ot takie mam marzenie....

Napisałeś że komuś zrobiłeś na LBR20 za 1000+400+500 - jak? ja nie widzę tergo routera za nmniej niż 2200. Zresztą taka konfiguracja dla mnie dalej ciut dużo bo 1500 przekracza a to dla mnie górna granica

A więc takie mam wnioski z dotychczasowych odpowiedzi:
Odsądziliście Deco od czci i wiary, na LBR20 mnie nie stać, zostaje to co mam czyli huawei jako modem, kupuję mu antenę zewnętrzną, kupuję jakiś wypaśny router bez lte i do niego jakieś dwa do zrobienia mesh.

Szkoda że ten polecany przez kolegę Archer i Asus to białe nie są bo ja bym chciała biały. Wspominałam żem kobieta i blondynka? :zdrowko:

Nienawidzę wybierać takich sprzętów.

test z 20tej podobny:
PING opóźnienie w ms 16
DOWNLOAD pobieranie w Mb/s 29.13
UPLOAD wysyłanie w Mb/s 7.49
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: matek451 »

Czyli Plus jakoś działa w agregacji LTE2600+1800 na tym B535, poprawa parametrów sygnału antena zewnętrzną Dual LTE1800-2600 powinna przyspieszyć internet, stacja na sektorze pierwszym bo z niego korzystasz nie jest przeciążona, to węzeł Plusa na światłowodzie więc dosył ma porządny.
LBR20 plus satelity do niego pochodzą z moich zapasów, stad taka cena.
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

No dobra, my tu gadu gadu a ja dalej nie wiem co kupic:
Nie dostałam odpowiedzi na zadane w tytule pytanie. Odwiedliście mnie od routera Deco lte twierdząc ze jest taki sam jak mam (@piotrzet) i OK, przyjmuje do wiadomości ale tym bardziej nie wiem co kupic bo wczesniej zawężając do sieci mesh z routerem LTE jest mniejszy wybor, a jeśli zostawiam mojego huaweia to to moge wybierać w oceanie innych i tym bardziej nie wiem bo sklepowe porównywarki nie lapia wszystkich parametrów oraz ja ich nie rozumiem.

To moze inaczej stawiajac pytanie: w opisanej powyzej sytuacji w celu dołożenia do mogeo huaweia jako modemu mam kupic:

1 -3 razy Router HUAWEI AX2 WS7001-20 za 180 zł za sztukę i zrobią mi mesh?
2 - Router Asus ZenWiFi CD6 trójpak za 730
3- Router D-LINK M15-3 kolejny trójpak za 760
4 czy któryś Deco jednak za więcej
5- czy włąśnie wspominany przez piotrzet ASUS RT-AX55będzie najlepszy - przy kupnie trzech wychodzi 1080 - najwięcej z moich propozycji ale dalej mnie niż trzy początkowe Deco więc dam radę

Będźcie fajni i wskażcie który pomysł jest najlepszy i dlaczego lub podajcie jakiś inny konkret. Niedobrze mi już od tego tematu

PS. @ cheetach - masz 100% racji z tymi lufami :) ja pozostaję przy swoim: nie po to zadaję pytanie na forum które ma w nazwie "BEZ KABLI" (!!!) żeby wiercić dziury w domu ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: matek451 »

Huawei nie znam, Asus z pozycji 2 to sprzęt na 2 pasmach bez dodatkowego radia do komunikacji pomiędzy satelitami, tak samo jak ten D-Link, to takie DECO w innym wydaniu. Z D-linka korzystam sam ale to 2 sztuki COVR2200 , jeden robi za router do niego podpięty jest u mnie MC7010 w bridge czyli tak jak u ciebie ma być b535, drugi to satelita po WiFi, działa to prawidłowo ale to nie klasa Netgeara. Cenowo za 2 sztuki dałem około 500 zł w outlecie Media Markt. To sprzęt z AC2200 więc ma dedykowane radio na 5GHz do komunikacji z satelitami, no i sa białe i bardzo estetycznie wykonane. Trzy sztuki dałoby pewnie kupić za 750-800 zł.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: skansen »

serena pisze: Nawiasem mówiąc ciekawostka: kiedy dotarło do mnie że brak tv na piętrze musi być winą routera poszłam z nim do serwisu - był jeszcze tydzień na gwarancji - i usłyszałam pytanie czy prowadzę jakiś parking czy coś bo mój router ma ponad 100 urządzeń w pamięci. JAk???? Sprzęt kupiony w legalnie działającej firmie od której otrzymałam fakturę no i właśnie gwarancję. Kiedy do nich zadzwoniłam z pytaniem powiedzieli że nie możliwe bo przecież dostałam go z plombą nowego (może tak nie pamiętam) Spotkaliście się z takim cudem?
Wygląda na to, ze masz w telefonach (i być może innych urządzeniach) zaznaczoną opcję prywatności adresu MAC. Urządzenia w wyniku tego logując się do sieci zmieniają od czasu do czasu adres MAC i są rozpoznawane jako nowe. Stąd się ich tyle namnożyło.

Wracając zaś do wyboru sprzętu-jeśli koniecznie "satelity" mają być połączone bez kabli to wziąłbym coś z oddzielnym pasmem do komunikacji między "satelitami"-dedicated backhaul. Mają to dopiero droższe TP-Linki - M4 tego nie ma (i X20 chyba też)...
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: pawel_b »

zgadzam się z przedmówcą, do sieci mesh z backhaul na Wifi trzeba brać mesh z osobnym pasmem dla backhaul i dobrym zasięgiem Wifi, Asus CD6 znam bardzo dobrze, stabilny tylko wtedy kiedy jest podłączony po ethernecie, podłączałem u kogoś z rodziny to wiem ;) póki był na Wifi działał mało stabilnie, po przełączeniu na backhaul ethernet zdecydowana poprawa! sam obecnie korzystam z Deco P9 ale to rozwiązanie oparte o PLC czyli kable 230V, jestem mega zadowolony ale dlatego że mam je podłączone na jednej fazie, silną sprawą Deco jest rzeczywisty fast roaming Wifi o ile klient czyli tablet albo smartfon obsługują standardy 802.11k/v/r ;)
i żeby nie było że robię reklamę TPlink to polecam poczytać forum Deco TPlink, czasem nieoptymalny wybór połączenia satelit wiec warto się zastanowić czy nie wyższy model Asusa albo Netgeara...być może problem nie dotyczy wyższych modeli Deco np. Deco X68 lub M9 Plus
najlepiej brać ze sklepów gdzie jest możliwość zwrotu do 30 dni a minimum 14 dni tak aby samemu przetestować w domu! każdy ma trochę inne warunki propagacji fal radiowych w domu więc co u jednego będzie bez problemu zestawiać backhaul Wifi u innego już nie koniecznie musi
pawel_b
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2020-07-04, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: pawel_b »

Z moich obserwacji u różnych użytkowników czy też znajomych wynika niestety, że większość osób ma problem z takim ulokowaniem głównej jednostki mesh żeby sieć pracowała w trybie gwiazdy czyli teoretycznie najbardziej optymalnie a nie w topologii daisy-chain czyli łańcucha, a ponieważ często tak właśnie jest, że zamiast gwiazdy występuje połączenie szeregowe (łańcuch) dlatego to dedykowane pasmo (backhaul) Wifi tak bardzo się przydaje w sieci mesh
W wielu sytuacjach router LTE ląduje na poddaszu (strychu) i obok niego główny mesh a potem już następuje kaskada połączeń w dół chyba że ktoś ma przeciągnięte skrętki, dlatego dobrze jest jak jednostka sieci mesh umożliwia wybór źródła sygnału lub robi to naprawdę inteligentnie, w TPLinku do niedawna był z tym problem bo Deco preferowało tryb gwiazdy i unikało daisy-chain przez co potrafiło utrzymywać na siłę odległe połączenie pomiędzy główną jednostką a satelitą a jak ktoś umieścił router i główny mesh na poddaszu to w odległej części domu gdzie teoretycznie stała kolejna satelita potrafił być problem więc to wszystko ma znaczenie przy planowaniu rozłożenia takich urządzeń w domu
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

Czytam i czytam i głupieję coraz bardziej i odechciewa mi się wszystkiego a mój b535 chyba tez ma dość bo dziś wszystko porozłączał... Jego też chyba musze wymienić niezaleznie od reszty tematu.
Żaden ze sklepów które przeglądam nie informuje czy router ma ten cały backhaul.
Trochę się od was dowiedziałam - dziekuję
Jednak dalej nie wiem co mam kupić.
Kupię cokolwiek lub poszukam firmy która się tym zajmuję.
To wszystko.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: matek451 »

Firma ma taką sama wiedzę jak ci sprzedawcy w sklepach, wcisna ci złom, skasuja na kupę kasy a efekt bedzie mizerny. Cierpliwość i współpraca z ludźmi na Forum to podstawa, zacznij od tego B535232, jakie masz z nim problemy w PLUSIE? Spokojnie wytłumacz, pokaż screena z Informacja o urzadzeniu. To wszystko jest do ogarnięcia, mnie zajmuje to z 15 minut, tobie przy pomocy trochę dłużej, ja podsunałem dwa pomysły z gotowym sprzętem, pierwszy drogi z Netgearami, drugi z wykorzystaniem B535 w roli modemu a MESH na DLink COVR2200.
skansen
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2021-04-05, 22:55

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: skansen »

serena pisze: Żaden ze sklepów które przeglądam nie informuje czy router ma ten cały backhaul.
Ta informacja często jest "zaszyta" w specyfikacji i różnie nazywana.
Każde Deco ma przewodowy backhaul.
Radiowy-tylko wybrane. Możesz to sprawdzić porównując te jednostki ze sobą.
Wersje z radiowym backhaulem będą miały w sekcji Zasięg sieci WiFi informacje
Dodatkowe pasmo 5 GHz pełni funkcję łącza dosyłowego, wzmacniającego sygnał sieci bezprzewodowej
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

skansen pisze:
serena pisze:Radiowy-tylko wybrane. Możesz to sprawdzić porównując te jednostki ze sobą.
Wersje z radiowym backhaulem będą miały w sekcji Zasięg sieci WiFi informacje
Dodatkowe pasmo 5 GHz pełni funkcję łącza dosyłowego, wzmacniającego sygnał sieci bezprzewodowej
Bardzo bardzo dziękuję za konkretną info
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

matek451 pisze:Firma ma taką sama wiedzę jak ci sprzedawcy w sklepach, wcisna ci złom, skasuja na kupę kasy a efekt bedzie mizerny. Cierpliwość i współpraca z ludźmi na Forum to podstawa, zacznij od tego B535232, jakie masz z nim problemy w PLUSIE? Spokojnie wytłumacz, pokaż screena z Informacja o urzadzeniu. To wszystko jest do ogarnięcia, mnie zajmuje to z 15 minut, tobie przy pomocy trochę dłużej, ja podsunałem dwa pomysły z gotowym sprzętem, pierwszy drogi z Netgearami, drugi z wykorzystaniem B535 w roli modemu a MESH na DLink COVR2200.
Musiałam odpocząć od tematu bo mi się nerwy skończyły
Tak, dziękuję za pomysł z wykorzystaniem b535,netgear poza zasięgiem finansowym
nie zrozumiałam lub zgubiłam się w tekście z twoją propozycją covr2200 -ale OK, tera łapię, w takim razie chyba to spróbuję.

Problem z moim b535 troche jest troche nie ma - niby działa ale słaby zasięg (no tu ma ten mesh i tak pomóc) i rozłącza sprzęty ( też może może z powodu słabego zasiegu więc może mesh pomoże) Więc chyba wykorzystam Twój pomysł na zestaw a jeśli ten b353 tego nie dźwignie to poszukam innego ale najpierw spróbuję tak.
Dzięki :)
serena
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2022-07-27, 10:38

Re: Czy rodzina Deco jest kompatybilna na 100%?

Post autor: serena »

zaraz, jeszcze jedno: ten COVR2200 jak czytam na stronie producenta jest wycofany ze sprzedazy ( da sie kupic na allegro) tylko chce sie upewnic czy on nie... nie wiem, za stary? nic lepszego tej klasy nie wymyślono? ja nie potrzebuje ostatniego krzyku mody ale tak na wszelki dopytuję Czemu go nie robią jesli dobry?
ODPOWIEDZ