Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sayx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-28, 11:15

Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: sayx »

Witam, wszystkich!

Na forum trafiłem bo zostałem do tego zmuszony :P
Przeprowadziłem się, w nowej lokalizacji nie mam dostępu do innego internutu jak mobilny (mimo iż kable światłowodowe kończą się z 300m po prawej i kolejne z 300m-400 po lewej...

Jestem od lat zatwardziałym miłośnikiem miedzi/światłowodów i nie znam się kompletnie na rozwiązaniach mobilnych.
Ale do rzeczy:

Po szybkiej lekturze kupiłem router B535, sima Playa z 200GB na miesiąc i testuję.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na tą chwilę takie wyniki mam z najlepszego na nadajnika og godz 22 i 7 rano. Zastanawiam się czy antena kierunkowa wyciągnie więcej, ewentualnie jaką kupić?

Mam ogólnie plan taki docelowo B535 będzie na poddaszu robił za modem - koło anteny, kabel od niego zejdzie do patchpanela i dalej do routera głównego, który będzie siał WiFi po domu dla telefonów. Będę potrzebował prawdopodobnie 2 urządzeń gdyż parter mam duży. Chciałbym cos na meschu ale nie mam pojęcia w co iść. Co polecacie?
sayx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-28, 11:15

Re: Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: sayx »

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: matek451 »

Stacja pracuje w agregacji 4 pasm LTE2600+2100+1800+800, do tego w ramach DSS 5G2100 dynamicznie dzielone z LTE2100. Telefon to agregacja 5G z LTE, wynik OK choć warto by sprawdzić agregację samych 4 pasm LTE. Zakup B535 do takiego BTS-a to bład, na dodatek pewnie B535-232 to już mega b ląd, minimum to B628-350 z 3 CC CA QAM256, sygnał na pasmach pojemnościowych poprawny ale SIINR niziutki. Stacja wieczorem przytkana.
Jesli chodzi o sieć lokalną to do routera LTE konieczny dodatkowy/owe AP, najlepiej po kablu. Jeśli ma być MESH to kwestia budzetu, router MESH z modemem 18 kat. LTE i satelita do niego to koszt około 1600 zł, sam korzystam z Netgear LBR20+RBS40/50 R lub RBW30, to zaawansowany MESH AC2200 z backhaul na dedykowanym paśmie 5GHz, działa tez po kablu i z fast roaming.
W Play agregacja 4 pasm u mnie na LBR20 daje wyniki ponad 300Mb/s , stacja nie jest mocno obciążona.
sayx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-28, 11:15

Re: Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: sayx »

matek451 pisze:Stacja pracuje w agregacji 4 pasm LTE2600+2100+1800+800, do tego w ramach DSS 5G2100 dynamicznie dzielone z LTE2100. Telefon to agregacja 5G z LTE, wynik OK choć warto by sprawdzić agregację samych 4 pasm LTE. Zakup B535 do takiego BTS-a to bład, na dodatek pewnie B535-232 to już mega b ląd, minimum to B628-350 z 3 CC CA QAM256, sygnał na pasmach pojemnościowych poprawny ale SIINR niziutki. Stacja wieczorem przytkana.
Jesli chodzi o sieć lokalną to do routera LTE konieczny dodatkowy/owe AP, najlepiej po kablu. Jeśli ma być MESH to kwestia budzetu, router MESH z modemem 18 kat. LTE i satelita do niego to koszt około 1600 zł, sam korzystam z Netgear LBR20+RBS40/50 R lub RBW30, to zaawansowany MESH AC2200 z backhaul na dedykowanym paśmie 5GHz, działa tez po kablu i z fast roaming.
W Play agregacja 4 pasm u mnie na LBR20 daje wyniki ponad 300Mb/s , stacja nie jest mocno obciążona.
Dzięki za odpowiedź, testowałem 3 tyg ten router i faktycznie pod mój nadajnik ten B535-232 był błędem. Zamierzam w ciągu kilku tyg wymienić na coś lepszego. I tu teraz pytanie.

Rozważam B818, chyba to dobry pomysł? Wyciągnie on max z tego nadajnika czy na tą chwilę jest coś jeszcze lepszego? (w ludzkich pieniądzach oczywiście)

No i tutaj dalsze pytania mi się nasuwają, podejrzewam że B818 zasięg wi-fi ma taki sam jak B535 więc będę miał rozszerzyć sieć. Wolał bym zrobić mesh i wtedy tylko jedna sieć wifi w domu jest bez zmieniania sieci przy przechodzeniu do kolejnych pomieszczeń. Czytałem tylko że B818 ma z tym problemy, prawda to?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: Mig25 »

A co rozumiesz pod pojęciem mesh ? Jak nie masz rozciągniętych kabli , i koniecznie chcesz dosył do AP również po wifi , to system Netgeara będzie dobrym rozwiązaniem choć drogim , i może się okazać ,że za parę lat przestarzałym i wymagającym znowu potężnych inwestycji. Skoro jesteś światłowodowcem i miedziowcem to wiesz ,że najlepsza będzie skrętka pomiędzy routerem a AP , a nie jakiś mesh....

A co do samego modemu, to ja osobiście bym nie patrzył jaki zasięg ma wifi , tylko jak szybki jest... ( a sprawę wifi rozwiązał osobnym AP) , no ale jak kto woli.
sayx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2022-07-28, 11:15

Re: Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: sayx »

Kable mam pociągnięte prawie do każdego pomieszczenia w domu 1/2/3 szt czasami :)

A z meshem chodzi mi o to od B818 szedł by kabel do patch panela, nastepnie już do danego pomieszczenia gdzie jest jakiś AP/router czy inne ustrojstwo i np 2 kabel do innego pomieszczenia na 2 końcu domu.

Tworzymy 1 sieć wi-fi z jednym hasłem widoczną w całym domu.

Szukam sprawdzonego sprzętu co zadziała - ( w firmie gdzie pracuje ogarnialiśmy takie coś na 800m2 i cuda sie działy aby wszystko zgrało się) Poszło na ASUSIE ale budżet 5 cyfrowy prawie wyszedł...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: wojteks »

Netgear LBR20 + RBS20/40/50 według potrzeb.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Dobór anteny i innych urządzeń sieciowych

Post autor: Mig25 »

Ja mam w domu trzy głupie AP do rozsyłania wifi w różnych miejscach ,ab pokryć równomiernie. Każdy z nich rozsyła tą samą sieć ,tyle ,że na różnych kanałach ( nie wiem w sumie czy potrzebnie czy nie) . te głupie AP podłączone kablami do routera (który wifi juz nie ma) ,do którego jednocześnie podłączone są dwa modemy LTE ,a na nim ustawiony load balancing . Wszystko to ma wgrane aktualne openwrt 22.03 , zaznaczony Fast Roaming na sieciach wifi , i działa bez żadnych problemów , tak szybko jak możliwe.
AP to 3szt Netgear R6220 , router to Microtik RB750Gr3 ( wystarczający do LTE , do światłowodu 1Gb na styk ) , a modemy LTE to dwa MC801A. Router i 3szt AP zamknie się w cenie 500pln , nie trzeba tysięcy.
ODPOWIEDZ