Jaki prosty, niezawodny router LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
XnIcRaM
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2017-02-16, 01:10

Jaki prosty, niezawodny router LTE

Post autor: XnIcRaM »

Jaki polecicie niedrogi router LTE, nie musi być szybki. Najważniejsze żeby miał dobry zasięg, był stabilny i nie drogi. Dobrze by było jak by obsługiwał wszystkie częstotliwości, nie potrzebna jest agregacja pasma. Ma służyć głównie do obsługi małych urządzeń IoT nie potrzebujących wysokich transferów, tylko bezawaryjnej pracy przez wiele miesięcy i dobrego zasięgu.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1722
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki prosty, niezawodny router LTE

Post autor: Mig25 »

To jakiś przemysłowy typu Teltonika
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki prosty, niezawodny router LTE

Post autor: wojteks »

Wiele urządzeń IoT zabije WiFi każdego routera. IoT po WiFi to pomyłka (chyba że to 2-5 urządzeń).
Nie pomagam na PW!
wueska
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-02-23, 22:10

Re: Jaki prosty, niezawodny router LTE

Post autor: wueska »

@wojteks, mogę prosić o rozszerzenie tematu, ew. o czym szukać? Być może właśnie taki problem występuje u mnie i ciekawi mnie, czy (i jak) mogę to jednoznacznie stwierdzić np. po jakimś odczytywanym z routera parametrze albo jakoś no tak jednoznacznie, że to właśnie ta liczba urządzeń jest źródłem problemu. Oczywiście, sprawdzić w najszybszy sposób.

Ostatnio zmieniałem u siebie "zasilanie internetu" w postaci routera Netgear M1 przyłączonego kablem do routera Huawei Mesh 7 w pakiecie z bliźniaczym Mesh 7 przyłączonym do pierwszego z nich już przez WiFi - na jeden router Oppo T1a na całe (małe) mieszkanie. Chociaż:
1) wszystkie "odbiorniki" są takie same i
2) w tych samych miejscach;
3) konfiguracja sieci to nadal dual 2,4 GHz + 5 GHz,
4) ze wspólnym SSID i
5) tym samym hasłem, oraz
6) problem wystąpi czasem i w urządzeniu obok routera
- to teraz nie wszystkie urządzenia (około 10) są w stanie połączyć się jednocześnie z routerem Oppo. Raz jedno się nie łączy raz inne. I nie mam na myśli obciążenia połączenia z internetem. Jedno urządzenie (mostek Philips hue) łączy się z Oppo po kablu.
Niby, że ustawienia zezwalają na nadanie setki adresów IP, a że router może obsłużyć 32 urządzenia - ale właśnie doświadczam, że nie.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki prosty, niezawodny router LTE

Post autor: wojteks »

Liczy się dużo parametrów ale routery obsługują jakąś liczbę urządzeń po WiFi a potem odłączają jedne urządzenia aby podłączyły się następne.

10 urządzeń nie powinno powodować takich problemów ale spotkałem się ze sprzętem WiFi gdzie limitem było 10 klientów WiFi. Tak samo liczą się pasma/konfiguracje itp. najwolniejsze urządzenia WiFi (prędkość połączenia WiFi) degradują całą sieć.
Trudno ocenić konkretny przypadek, skoro to mieszkanie to zapewne są dziesiątki sieci WiFi sąsiadów co powoduje kolejne problemy.
Nie pomagam na PW!
wueska
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2022-02-23, 22:10

Re: Jaki prosty, niezawodny router LTE

Post autor: wueska »

Dzięki za komentarz.
wojteks pisze:najwolniejsze urządzenia WiFi (prędkość połączenia WiFi) degradują całą sieć.
wojteks pisze:zapewne są dziesiątki sieci WiFi sąsiadów co powoduje kolejne problemy.
Na próbę przeniosłem więc laptopa, telefon i TV (jako urządzenia często wykorzystujące szybsze prędkości) na sztywno do sieci 5 GHz z osobnym, różnym od sieci 2,4 GHz, SSID, i w najbliższym czasie będę oceniał stabilność tego rozwiązania. Najchętniej używał bym oczywiście samej sieci 5 GHz i wszystkie "urządzenia połączone" kupowałem po spełnieniu wymogu, że połączą się z siecią WiFi 5 GHz. Tym niemniej, to mieszkanie 35 mkw nie jest jednopokojowym kwadratem z centralnie umieszczonym APkiem i sieć 5 GHz z "jednego, małego" Oppo nie daje tutaj pełnego pokrycia przy sensownym sygnale. A przynajmniej - zauważyłem, że ajfon raz widzi tę sieć 5 GHz w pobliżu skraju sygnału, raz jej nie widzi.
ODPOWIEDZ