Pomoc w doborze anteny LTE

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Uhag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-11-18, 18:38

Pomoc w doborze anteny LTE

Post autor: Uhag »

Dzień dobry,
Na wstępie chciałbym się przywitać, bo to mój debiut na tym forum.
Mam na imię Miłosz i stoję teraz przed decyzją dot. zakupu anteny LTE.
W związku z tym zwracam się do Was z prośba o pomoc w wyborze co kupić.
Krótki opis sytuacji: Do tej pory korzystałem z Internetu radiowego od lokalnego dostawcy, ale ostatnio jakość połączenia zrobiła się dramatyczna więc musze szukać innego rozwiązania.
Pomysł padł na LTE- mieszkam w miejscowości Piotrkowiczki (55-114) i najbliższe BTSy sa w miejscowości Wysoki Kościół. Kilku operatorów nadaje z wieży kościoła, jednak Play postawił obok swój maszt, wiec wybór operatora jest oczywisty. Maszt jest wyżej, widzę go z dachu (2250m), i daje potencjał na rozbudowę infrastruktury.
Poniżej dane stacji bazowej:
Obrazek

Z tego co rozumiem, warto by mieć sprzęt pozwalający na agregację 3 częstotliwości: 800,1800 i 2100.
Obecnie mam na okres testowy zestaw od Play NetBox z routerem i anteną ZTE MF 258. Działa to nawet nawet, ale wydaje mi się, że przy takiej odległości od BTSa można by oczekiwać więcej.
Obecnie mam transfery jak poniżej:
Obrazek

Poniżej Screen z ustawień anteny… SNIR 5 to max jaki udało mi się uzyskać. Dodam, antena zamontowana na kominie, w zasadzie widzi nadajnik na szczycie masztu (ze 2-3 drzewa lekko przysłaniają, ale i tak maszt jest widoczny). Do masztu w linii prostej 2250m.
Obrazek

W ogóle zastanawiam się- czy w tym momencie jestem połączony tylko z jedną częstotliwością 1800MHz, czy z dwoma i jest tu agregacja? Z tego co rozumiem, to tylko na 1800..

Na czym by mi zależało:
1) Wykorzystać możliwości BTSa, czyli agregować 3 pasma
2) Zostawić mój obecny Router, tj Asus RT-AX58U (AiMesh) (najchętniej bez płacenia za „pośredni” router WiFi jak to mam miejsce w przypadku obecnego zestawu ZTE)
3) Zamontować antenę na kominie w modemem LTE, żeby do domu wejść kablem LAN a nie antenowym. Ze względu na lokalizację anteny i routera potrzebuję jakieś > 20m kabla

Screen z telefonu z NetMonster:
Obrazek

O ograniczeniach softu w wersji wydawanej przez Play już się naczytałem, więc wiem że nie chce zostać przy netbox od Play.
Może warto kupić identyczny zestaw tylko nie brandowany, przez co może agregacja będzie działać jak powinna? Bardzo proszę o konkretne porady co powinienem kupić, albo czego unikać. Jeśli jeszcze nie podałem jakić istotnych informacji, to proszę o informacje- na pewno dopiszę co trzeba.

Obrazek

Z góry dziękuję za pomoc.
Uhag
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2022-11-18, 18:38

Re: Pomoc w doborze anteny LTE

Post autor: Uhag »

Mała zmiana sytuacji- może teraz ktoś pomoże :)
Otóż zdecydowałem się na przebicie ściany, przez co mogę zastosować krótszy kabel antenowy (jakieś 6m) co pozwala mi zastosować normalne routery, a nie tylko rozwiązania typu router i antena w jednym.
Jak wspominałem w pierwszym poście, najbliższy BTS nadaje tylko w 3 częstotliwościach- na chwilę obecną nie ma 2600mHz.
Pierwsze pytanie- czy warto zainwestować w lepszy router np B818, licząc że Play ulepszy BTSa, czy jak już zbudowali taki, to raczej tego nie zmodyfikują i wystarczy router agregujący 3 pasma? Jeśli tak, to jaki warto wybrać? Przepłacać nie chcę oczywiście, ale wykorzystuję internet do pracy więc wolę mieć możliwie szybkie i stabilne łączę.
Drugie pytanie- jaką antenę warto kupić? Różne źródła polecają w moim przypadku takie anteny:
https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log ... 054_10.htm
https://allegro.pl/oferta/mocna-antena- ... 9908456365
https://allegro.pl/oferta/antena-do-hua ... 9031537572
Ale bardzo chętnie poznam opinie osób faktycznie doświadczonych w temacie.
ODPOWIEDZ