Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
skitels
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-24, 21:47

Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: skitels »

Witam,
aktualnie posiadam router Huawei B315s-22 i ze względu na niskie prędkości które uzyskuję (zazwyczaj nie więcej niż 15Mbps) oraz to że nie pokrywa on całego domu (2 piętra) chciałbym wymienić go na coś nowszego ale kompletnie nie mam pojęcia czym mam się kierować przy wyborze. Czy jest ktoś skłonny polecić mi jakiś konkretny model routera LTE bądź sieci mesh odpowiedni do tych pomiarów które znajdują się poniżej?
Obrazek Obrazek Obrazek

Wykonałem po 2 speedtesty żeby dokładniej pokazać na jakie prędkości mogę liczyć. W linii prostej do BTS-a mam około 200m. Budżet to około 700 zł ale jestem w stanie zapłacić nieco więcej jeżeli poprawi to znacząco osiągi.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: jfk »

Przy takiej odległości od nadajnika to zastanowiłbym się nad ZTE286D lub 289F-jak dobrze poszukasz to w budżecie się zamkniesz.
skitels
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-24, 21:47

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: skitels »

Dzięki za szybką odpowiedź. A powiedz mi czym się generalnie kierowałeś podając mi te dwa powyższe routery? A jeżeli szukam routera/sieci mesh z agregacją co najmniej 3 pasm to na jaki parametr dokładnie powinienem patrzeć? Kategorię LTE?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: wojteks »

skitels pisze:A jeżeli szukam routera/sieci mesh z agregacją co najmniej 3 pasm
To wyboru nie masz żadnego, LBR20+satelity.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

Nie ten budzet, 7 stówek to nawet na MF289f nie wystarczy, tyle kosztuje n owka w sklepie ZTE na A..., taniej na OLX czy A... tylko te pochodzace z T-mobile będące własnością operatora a nie sprzedajacych.
MESH router LTE z satelitami to nie ta pólka cenowa.
MF289F jako router wystawiony na zewnatrz niestety to słaby pomysł w przypadku autora, a dlaczego to tego słynny dawca wędki a nie ryby nie wie, stad na slepo poleca ten router lub MF286d, tez do montazu na zewnatrz bo w domu parametry sygnału na pasmach pojemnościowych LTE śą słabe.
Montaż anteny zew. do routerów serii MF28... jak wiadomo watpliwy , w przypadku autora router z antena kierunkową to konieczność, pracujacy na MIMO2X2 lub CPE LTE.
A jak parcie na MESH to router/CPE LTE w tryb Bridge i do niego zestaw MESH do sieci lokalnej. 700 zł nie wystarczy nawet na zakup routera 3 CC CA QAM256 i anteny zew. kierunkowej Dual LTE1800-2600MHz do niego.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: jfk »

skitels pisze: A powiedz mi czym się generalnie kierowałeś podając mi te dwa powyższe routery?
Po pierwsze odległość od BTS (pomiary robione telefonem mają się nijak do parametrów sygnału na modemo-routerze, których zysk z anten wewnętrznych wynosi 2-4dB, a niektórych modeli nawet 6dB-nikt modemo-routera nie przystawia do ucha/nie musi spełniać surowych norm telefonów, a na post wyżej nawet nie zwracaj uwagi-dość że nie otrzymujesz pomocy, to jeszcze "jesteś wyprowadzany w pole", oczywiście gdybyś chciał max. w agregacji to możesz wyprowadzić sobie sygnał na antenę zewnętrzną o zysku rzędu około 5dB, tak aby przenieś punkt odbioru i wykluczyć odbicia sygnału/ale to bez spiny...). Drugim kryterium był budżet (w tej cenie dałem ci najlepsze propozycje aby myśleć w perspektywie o MESH), wersje ZTE MF289F z Vodafone można kupić w dobrej cenie.Możesz skorzystać z konkretnej propozycji @wojteks (z tym że budżet x2,3 ).
skitels pisze: A jeżeli szukam routera/sieci mesh z agregacją co najmniej 3 pasm to na jaki parametr dokładnie powinienem patrzeć? Kategorię LTE?
Przy wyborze zwracaj uwagę na cat. modemu LTE-musi być minimum 12.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

Kolejna produkcja w wykonaniu gościa który nawet na oczy MF289f nie widział , ja mam go od wielu m-cy.
Po pierwsze, to z Vodafone wcale nie można kupić tanio, ceny na portalu zaczynaja się od https://allegro.pl/listing?string=MF289 ... 0_from=110 , na dodatek problematyczny, brandowany soft, nie wart zakupu.
Kupuje się tylko te z polskiej dystrybucji, te z wolnego rynku i T-mobile mają niebrandowany soft, cena na dziś https://allegro.pl/listing?string=MF289 ... &stan=nowe. Tak jak napisałem unikamy tych pochodzacych z drugiej ręki z T-mobile, sprzęt jest brany w abonamencie i do spłaty ostatniego czyli 24 m-ca jest własnością operatora, ludzie sprzedają więc nie swój sprzet a jak przestaną placić abonament T-mobile blokuje go po IMEI.
Kolejna sprawa to bez analizy pokazanych danych nie mozna twierdzić ze MF289f za oknem to idealne rozwiązanie. Niestety ale nie podałeś lokalizacji ale jest poważny problem u ciebie z BTS-em NetWorks Kobylanka, testy pokazują że jesteś idealnie pomiędzy sektorami pierwszym i drugim, parametry sygnału z tych sektorów na wszystkich pasmach LTE są praktycznie jednakowe, telefon loguje się na screenach do sektora nr 1 ale nie można wykluczyć ze router na zewnatrz będzie skakal po sektorach, to wada ale bywa też zaletą gdy anteną zew. uda nam sie wymusić połaczenie z wybranym sektorem który da lepsze wyniki. Jak na razie to widać że sektor numer jeden jest przeciążony. Jak na
Kobylanka ma sektory na Kobylankę, Morzyczyn i wzdłuż Miedwia, to lokalna stacja o niewielkim zasiegu, pracuje z niskimi mocami bo ruch sieciowy wzdłuż S10 obsługuja BTS-y Motaniec i Morzyczyn a powyzej jest stacja Reptowo co wymusza określona konfigurację tych stacji bazowych i ich sektorów. Widoczne są też PCI z tych BTS-ów na LTE2600/LTE2100. Stąd przy 200m od BTS-a nawet na zewnatrz parametry sygnału nie powalają
To taki rejon gdzie jest nadmiar BTS-ów więc telefon./router ŁATWO PRZELOGOWYWUJE SIĘ POMIĘDZY STACJAMI BAZOWYMI. W tym rejonie pomagałem już kilku użytkownikom mobilnego.
Speedtest pokazuje ze wieczorem Kobylanka z sektora 1 wcale nie powala prędkościami, na UL jest szybko ale DL pozostawia wiele do życzenia, trzeba by sprawdzić jak działa sektor2 , ewentualnie sprawdzić nawet inny BTS.
Masz do wyboru dwa odmienne zdania, twierdzę ze z sektora nr1 sobie nie poszalejesz, róznica w speedtestach na zewnatrz i w domu żadna, w obydwu wypadkach speedtest z DL<<UL czyli dowód na przeciązenie sektora na pasmach pojemnościowych, nawet na LTE2600. Obawiam się ze sektor numer jeden to ten skierowany na Kobylankę. Twoim głównym problemem jest to ze korzystasz z przytkanego sektora oraz ogromnych szumów co skutkuje fatalnym SINR. To zapewne pokłosię tego co napisałem wczesniej czyli lokalizacja pomiędzy sektorami oraz ogólna konfiguracja 4 okolicznych stacji bazowych NetWorks. Tego nawet 12 kat. LTE nie poprawi.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1716
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: Mig25 »

Jakie problemy masz z softem vodafone w mf289f ? Chyba tlko język angielski (ew niemiecki ) moze być problematyczny...
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: jfk »

matek451 pisze:Kolejna produkcja w wykonaniu gościa który nawet na oczy MF289f nie widział , ja mam go od wielu m-cy.
Po pierwsze, to z Vodafone wcale nie można kupić tanio, ceny na portalu zaczynaja się od https://allegro.pl/listing?string=MF289 ... 0_from=110 , na dodatek problematyczny, brandowany soft, nie wart zakupu.
Ty zepsuty/zakłamany człowieku, MF289f mam już 0,5 roku, wersji z Vodafone niczego nie brakuje/poza językiem PL. Ba we wrześniu ukazała się aktualizacja softu

Kod: Zaznacz cały

 Producent
ZTE CORPORATION

Model
MF289F

Wersja
BD_VDFDEMF289F1V1.0.0B05

IMEI
8647810...

Numer karty SIM (ICCID)
89480321521322...                                                                                                                                                                                                          Model
ZTE MF289F

Wersja oprogramowania
OpenWrt 22.03-SNAPSHOT r19862-615dbec223  
. Od 2 tygodni mam już w nim OpenWRT i wszystko po Polsku i wiele innych rzeczy (gdyby nie można było na nim instalować OpenWRT, to raczej bym go nie kupił, może kiedyś na Netgear LRB20 się ukarze i ożywi ten modemo-router.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

No to gratulacje, co nie zmienia faktu ze polecanie komuś uzywanego MF289f z Vodafone za 1200 zł to wrabianie go w niepotrzebne koszty, a dlaczego to pokazałem ile kosztuje teraz nowy z polskiej dystrybucji więc kto tu jest zakłamany i zepsuty? Trzeba brać odpowiedzialność za słowa i jak nie zna się aktualnej sytuacji rynkowej nie wciskać kitu.
No i koledze akurat na OpenWRT póki co nie zależy choć dla zaawansowanych użytkowników moze być argument za jego wyborem i jesli tak to warto mu wytłumaczyć co zyska, szczególnie w kontekście jego problemów.
@Mig25 doskonale wie o co chodzi, pasmami już się bawił ale moze ma pomysł na to jak wymusić PCI i nosne w pakietach na OpenWRT coś jak dla pasm LTE.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1716
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: Mig25 »

Tyle tylko ,że nie pisałeś ,że jest tańszy , czy droższy , tylko pisałeś ,że jest problematyczny - a to ewidentnie sugeruje problemy ,których nie ma z T-Mobile.
Jest komenda AT+ZLOCKCELL, i generalnie działa dla wszystkich ZTE , poprzez MF286D , MC801A , MC7010 , w MF289F też ta komenda jest przyjmowana , tyle tylko ,że akurat w nim to nie działa. Może jak będzie jakaś aktualizacja modemu...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

Napisać MF289f z Vodafone to nie wszystko, jaką dasz gwarancję ze kolega kupi pochodzacy z DE a nie na przykład z IT ? Do tego pokazałem ceny i oferty uzywanych z Vodafone I o ponad 400 zł tańsze, nowe z polskiej dystrybucji, oficjalny sklep Allegro a nawet https://allegro.pl/listing?string=MF289 ... &stan=nowe
Myślałem ze coś juz wymysliłeś w kwestii blokady PCI bo to u kolegi autora pozwoliłoby w tym jego sieciowym bałaganie na NetWorks coś wykombinować, a jak to jest w przypadku MF286D? Na telefonie pokazało mu PCI z 2 sektorów na tym BTS-ie, takze z innych sąsiednich więc mozliwe ze ten trick by się u niego sprawdził.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1716
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: Mig25 »

Teraz nawet w oficjalnym sklepie Allegro jest MF289F , na zdjęciach miał logo Vodafone , a jak się zapytałem , to napisali ,że to pomyłka i zdjęcie zmienili...

A co do komendy ,to w mnie w MF286D działało to tak jak powinno , czyli w Playu wyłączała się agregacja , w Plusie jak się ustawiło bandy z szerokością @20Mhz było ok , a te po 5Mhz powodowały restart modemu. W T-Mobile też działało (ale takie akcje są na wszystkich routerach z tą opcją). Ale ktoś testował w Orange i też modem się co chwila resetował. Generalnie to nie jest oficjalna funkcjonalność , więc może działać może nie :) Teoria jest też , że operatorzy zaczeli robić różne balansowania i przeżucania na mniej obciążone sektory , czy nawet BTSy , a to im może ten cały proces psuć ,no i powodować różne problemy.

EDIT: Zdjęcie z Vodafone zmienili , ale opis dot. 5G ciągle jest
skitels
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2022-11-24, 21:47

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: skitels »

Ok, dzięki za wszystkie odpowiedzi, tylko czy mógłby ktoś to wszystko usystematyzować w miarę przejrzystych słowach, tzn jakie mam opcje do wyboru i co by było dla mnie najlepsze bo szczerze mówiąc to się trochę pogubiłem czytając wasze odpowiedzi. Generalnie zostały zaproponowane 3 routery: ZTE MF286D, ZTE MF289F oraz NETGEAR Orbi LBR20. Ostatni z nich odpada bo znacznie przekracza budżet. Załóżmy że celuję w zakup tego drugiego ale powstaje problem bo jak pisze @matek451
w przypadku autora router z antena kierunkową to konieczność
i dalej
Montaż anteny zew. do routerów serii MF28... jak wiadomo wątpliwy...
@jfk z kolei krótko mówiąc mówi że antena nie jest niezbędna. Wspomina za to o OpenWRT ale jako że się na tym nie znam to nie wiem co bym zyskał instalując to. No i na koniec pozostaje kwestia blokady PCI ale to też musicie mi wyjaśnić czy to poprawi osiągi. Podsumowując, planuję zakupić ZTE MF289F (bo jak rozumiem innego wyboru raczej nie mam) pytanie tylko jak to odpowiednio skonfigurować i co ewentualnie dokupić żeby myśleć o poszerzeniu zasięgu w domu bo zakładam że jeden router nie pokryje całego domu. A jeżeli komuś się przyda moja lokalizacja to wstawiam screena:
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: wojteks »

skitels pisze:Wspomina za to o OpenWRT ale jako że się na tym nie znam to nie wiem co bym zyskał instalując to
Nic byś nie zyskał, potrzebujesz sprzętu wyjmij z pudełka, włącz i zapomnij.
skitels pisze:i co ewentualnie dokupić żeby myśleć o poszerzeniu zasięgu w domu
Dodatkowy AP podłączony kablem do głównego routera. O repeaterach czy innych mesh (repeater) zapomnij.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: jfk »

matek451 pisze:Napisać MF289f z Vodafone to nie wszystko, jaką dasz gwarancję ze kolega kupi pochodzacy z DE a nie na przykład z IT ?
W opisie GUI w języku niemieckim i angielskim nie wystarczy? Gdy ja kupowałem i sprawdzałem oferty/to niestety brutalnie się okazało że polscy sprzedawcy indywidualni, oferujący sprzęt z dystrybucji T-Mobile masowo kłamią (byłem zdecydowany na zakup z polskiej dystrybucji/ale nie w ciemno, po weryfikacji właściciela na serwerze T-Mobile miałem już dość/pierwszego nawet zgłosiłem Allegro i zablokowali aukcję/z kolejnymi dałem sobie luz), cena była 1=1.
Mig25 pisze: Teoria jest też , że operatorzy zaczeli robić różne balansowania i przeżucania na mniej obciążone sektory , czy nawet BTSy , a to im może ten cały proces psuć ,no i powodować różne problemy.
Niestety ale tak jest- QoS staje się coraz bardziej wyrafinowany, nie musimy mieć sygnału z różnych BTS.
skitels pisze: @jfk z kolei krótko mówiąc mówi że antena nie jest niezbędna. Wspomina za to o OpenWRT ale jako że się na tym nie znam to nie wiem co bym zyskał instalując to.
Do prawidłowej pracy modemo-routera nie musisz instalować OpenWRT, a na temat pracy modemo-routerów z anteną lub bez-więcej info udzieli ci @Mig25 (nie instaluje się anteny "na rympał"/że z automatu musi być i to najlepiej ta jedynie słuszna... ). Mnie OpenWRT na dziś jest potrzebne do precyzyjnego sterowania modemu/blokowania pasm/tak aby jak najskuteczniej uciekać od QoS operatora.
artful
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-30, 13:18

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: artful »

wojteks pisze: Dodatkowy AP podłączony kablem do głównego routera. O repeaterach czy innych mesh (repeater) zapomnij.
Jakie Routery/AP polecasz?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

A ja mam zupełnie odmienne zdanie, oczywiście nie przychylam się do twierdzenia ze tylko routery ZTE i MF289F a dlaczzego to już się wypowiedziałem. Lokalizacja tylko to potwierdza, masz pecha, masz BTS pod nosem ale jesteś pomiędzy sektorami i niestety to okazuje się porażką. Za blisko stacji bazowej to często nie jest dobre położenie. Ja próbuję znaleźć rozwiązanie, stąd pomysł z PCI ale są tacy którzy twierdzą wieszaj MF289f i będzie git.
PCI to fizyczne adresy komórek czyli inaczej parafrazujac oznaczają też sektory na BTS-ie, ty korzystasz z sektora o PCI 321 na LTE2100 /2600 ale w sasiadach jest PCI103 czyli inny sektor z tego BTS-a na LTE2100/2600 i na zewnatrz nawet parametry sygnału z niego lepsze.
Do tego w sąsiadach jeszcze PCI 296 i 467, mozliwe ze to inny BTS ale nie mozna wykluczyć że to PCI z kolejnego sektora na BTS-ie Kobylanka bo anteny promieniują też wstecznie.
Trzeba by po kolei zweryfikować PCI na tym BTS-ie, są tak jak napisałem 3, na Kobylankę ze skręconą mocą i duzy tilt aby sektor nie wchodził w interferencję z tym w Motańcu, czyli sektor tak skonfigurowany aby pokrył obszar wsi, zasięg z niego na tym kierunku około 1 km , dalej ruch przejmuje stacja Motaniec i Reptowo. Kolejny sektor na kierunek Energetyków-Osiedla Południowe/Zacisze/Północne/Morzyczyn, ostatni to kierunek na Biełkowo-Żelewo wzdłuż brzegu jeziora Miedwie.Tilt na tych sektorach niski bo anteny promieniują na dalsze miejscowości. Jeśli jesteś w zasiegu któregoś z tych sektorów to przy 200m od BTS-a są problemy z zasiegiem.
Co do zakupu MF289F z Vodafone to handlarze nie zmieszczają informacji na temat czy pochodzi z DE, GB czy IT , wypisują mega bzdury, MYLĄ GO Z MC801, więc prosta informacja kup z Vodafone nie wyklucza ze kupi pochodzacy z IT, stad moja informacja ze mogą być problemy z softem i wskazanie konkretnych pochodzących z polskiej dystrybucji o 400 zł tańszych była jak najbardziej potrzebna i sensowna.
Lepiej kupić nowy, tańszy z gwarancją i wsparciem ZTE Polska.
Co do OpenWRT to nie każdemu można to proponować, o ile Cezary już rozpracował i dodał pakiety do zarzadzania pasmami w WebUi to komendy AT w konsoli to już nie dla kazdego przeciętnego Kowalskiego i proponuję brać to wreszcie pod uwagę przy wsparciu uzytkowników może się to skończyć jak https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3935171.html
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: jfk »

matek451 pisze: Co do OpenWRT to nie każdemu można to proponować, o ile Cezary już rozpracował i dodał pakiety do zarzadzania pasmami w WebUi to komendy AT w konsoli to już nie dla kazdego przeciętnego Kowalskiego i proponuję brać to wreszcie pod uwagę przy wsparciu uzytkowników może się to skończyć jak https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3935171.html
Przykład zdecydowanie nie trafiony/w ten sposób to można zabić wiele sprzętów/również komputerów wgrywając nie odpowiedni system/nie przeznaczony pod dedykowane urządzenie. Pod OpenWRT od Cezarego to ja mogę zdalnie przełączać pasma za pomocą GUI oprogramowania. W warunkach gdzie są dobre wskaźniki sygnału/nawet z kilku BTS, modem nawiąże połączenie z najmniej obciążonym/nawet jak będzie dalej położony i nie ma czegoś takiego jak skakanie po BTS/gdy na modemie jest transmisja danych (mając bardziej obciążony BTS na al.Politechniki/który jest zaledwie ok. 200m, nigdy nie nawiązałem z nim połączenia, zawsze celuje w dalszy (ok. 500m). Tylko u mnie nigdy nie zamiera transmisja danych na modemie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

Jak nietrafiony, uzytkownik bez doświadczenia z alternatywnym softem zabrał się za jego instalację i uwalił sprzęt, soft był dedykowany pod tego Zyxela ale instalacja tylko dla zaawansowanych.
Oczywiście w przypadku MF289F i softu z GUI od Cezarego jest to prostsze o ile ktoś już miał do czynienia z OpenWRT z GUI ale w przypadku propozycji z takim softem podstawa jest poinformowanie o stopniu trudności, ryzyku, a do tego wskazanie konkretnych plików i sposobu instalacji oraz dalszego postępowania, Cezary dodał już funkcje wyboru pasm LTE do GUI ale w przypadku PCI i nośnych tak jak pisał @Mig25 sprawa nie jest taka prosta.
Po tym co pisze autor zakładam ze nie mial do czynienia z OpenWRT, jego instalacją i konfiguracją.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: jfk »

P.S Dziwne że autor pchał się w OpenWRT na tym Zyxelu-jak soft bardzo rozbudowany i oparty można powiedzieć na własnej wersji OpenWRT. W dodatku wiedząc co siedzi w środku/żenująco słaby procesor-wstyd ZTE do sprzętu za 100$ dale klasę lepszy. Zrobiony marketing bez zawartości/taka konfiguracja nie nadaje się do 5G jako router/ w ostateczności jako bridge.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

Też mu zwróciłem uwagę ze poszedł w niewłaściwym kierunku bo soft w Zyxelu ma wszystko co potrzebne, no i podzielam zdanie co do hardware w nim. Mimo wszystko zawsze warto napisać o ryzyku uwalenia sprzętu przy alternatywie bo jak coś pójdzie nie tak to mogą być pretensje.
sql
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2010-02-19, 10:10
Lokalizacja: ???

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: sql »

Jak wygląd sprawa z antenami na MF289F ?
Czy tak niestandardowo jak w MF286D ?
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 380
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: jfk »

sql pisze:Jak wygląd sprawa z antenami na MF289F ?
Czy tak niestandardowo jak w MF286D ?
MF289F mam go zamkniętego w odlewanej Alu-obudowie podłączonego do anteny zewnętrznej MIMO-niestety w statusie tego nie widać, różnica po podmiance 286D-20Mbps szybciej download (nie wiem czego tj. zasługa? Pasmo B20 wyłączyłem, agreguje 3 jak 286D ).

Kod: Zaznacz cały

 MCC MNC
260 03

CellID
7475(474)

TAC
5912(E6F0)

RSSI
-46 dBm

RSRP
-75 dBm

RSRQ
-11 dB

SINR
17.4 dB

Primary band
B1 (2100 MHz), 15.0 MHz

PCI
345

EARFCN
75

(S1) band
B7 (2600 MHz), 15.0 MHz

(S1) PCI
60

(S1) EARFCN
3025

(S2) band
B3 (1800 MHz), 10.0 MHz

(S2) PCI
486

(S2) EARFCN
1749 
.
sql
Użytkownik forum
Posty: 42
Rejestracja: 2010-02-19, 10:10
Lokalizacja: ???

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: sql »

?
jfk pisze: MF289F mam go zamkniętego w odlewanej Alu-obudowie podłączonego do anteny zewnętrznej MIMO-niestety w statusie tego nie widać, różnica po podmiance 286D-20Mbps szybciej download (nie wiem czego tj. zasługa? Pasmo B20 wyłączyłem, agreguje 3 jak 286D )?

Czy jest taka niestandardowa konfiguracja, że jedna antena jest LTE2600 a druga na pozostałe pasma
viewtopic.php?t=62188#p636127
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki router LTE bądź system mesh z agregacją pasm?

Post autor: matek451 »

Tak, konfiguracja jest podobna, dlatego często umieszcza się router na zewnatrz tak aby z antenami zew. działały tez wewnętrzne i MIMO2X2.
ODPOWIEDZ