Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

Witam.
Szukam pomocy w doborze routera.
Mocno się waham pomiędzy wyborem routera na sim z 5G lub 4G.
Problem jest w tym, że 5G dociera do mojego domu tylko przy dobrych warunkach pogodowych. Więc jest niestabilne.
I pytanie tu moje, czy warto w takiej sytuacji koncentrować się nad wyborem routera z 5G?
Spodobały mi się dwa routery, jeden od tp-link model decyzją x80 oraz linksys FGW3000-HK. Ale ten drugi jest w wersji Hong Kong, jest to powód do zmartwień?
Tp-link jest strasznie drogi, może tylko jako nowość. Może stanieje po nowym roku. Ale spełnia pod względem technicznym moje oczekiwania.
Anteny, mesh, LAN posiada więc wygląda całkiem przyzwoicie, tylko ta cena...
Będę wdzięczny za wasze rady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: wojteks »

Od wynalazków trzymaj się z daleka nawet jak opisy marketingowe mają piękne i są wszystkomające.
Nie pomagam na PW!
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

wojteks pisze:Od wynalazków trzymaj się z daleka nawet jak opisy marketingowe mają piękne i są wszystkomające.
Hey.
Masz na myśli Linksysa czy tp-link rownież?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: wojteks »

Głównie Tp-Linka i jemu podobne D-linki ......, Linksys też w lte nie znany raczej a w wersji hong kong to już w ogóle.
Nie pomagam na PW!
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

wojteks pisze:Głównie Tp-Linka i jemu podobne D-linki ......, Linksys też w lte nie znany raczej a w wersji hong kong to już w ogóle.
W takim razie co polecasz? I podstawowo pytanie, czy w moim przypadku, lepiej iść 4 czy 5G?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: wojteks »

Nic nie polecam. 5G to marketing w PL więc tym bardziej nie polecam. Zwykle agregacja 3 pasm daje znacznie lepsze wyniki niż pseudo 5G.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: matek451 »

A tak w ogóle to 5G to ma być od którego operatora, robiłeś jakiś test u siebie, jakie wyniki, z której stacji bazowej tego operatora korzystasz?
Router AX80-5g za ponad 3,5 tysiąca to niedrogo jak na AX6000 z MESH, ale do niego tez satelita/satelity z AX6000.
Co do routera 5G to ma ponoć 2 złącza do anten zew. ale pytanie jakie, raczej TS9 i pytanie na jakich pasmach działają te złacza bo bywa róznie. Jeśli działają na 1800-2600MHz to skorzytasz z anteny zew. Dual LTE na to pasmo do 5G2600/5g2100 lub z agregacji 3 pasm pojemnościowych LTE.
Alteratywa to Acer Predator 5G za 1000 zł który ma juz przetestowane złącza anten zew. Cena około 100o zł plus antena za 200 zł, a do MESH oddzielny router z satelitami.
Alternatywa to CPE 5G/LTE, za około 2 tysiace złotych plus dodatkowy system MESH, w CPE 5G/LTE anteny MIMO4X4, sam korzystam z takich zestawów MESH w których CPE 5G/LTE pełni rolę modemu 5G/LTE.
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

matek451 pisze:A tak w ogóle to 5G to ma być od którego operatora, robiłeś jakiś test u siebie, jakie wyniki, z której stacji bazowej tego operatora korzystasz?
Router będzie uzywany poza polskimi operatorami. Zastanawia mnie jeszcze kwestia, czy faktycznie warto iść w 5G, jeżeli nie mam dobrego pokrycia w moim rejonie.
Mocno mnie kusi ten tp-link ale obawiam sie, że nie skorzystam z tego 5G.
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: jfk »

W Polsce jest 5G/od Plusa, co prawda w wersji lite (tylko 50MHz pasma do dyspozycji + kotwica na LTE), ale jeszcze długo innego nie będzie (z kilku powodów: jeden najważniejszy-do wyborów nie będzie aukcji/wiadomo w czyim interesie... , dwa w obecnej sytuacji klienci nie zaakceptują radykalnej zwyżki cen usług telekomunikacyjnych... ). Nie wiem jaki masz zasięg/parcie na to 5G?
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

jfk pisze:Nie wiem jaki masz zasięg/parcie na to 5G?
Nie wiem czy to nazwać parciem, a raczej bramką rozwoju. Może złe myślenie ale nie mam doświadczenia z 5G, wiec uznać można że nie znam się. W takim razie jaki router 4G?
Czy Deco X20-4G będzie ok?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: matek451 »

A dlaczego wybierasz tylko TP-Linka? Do LTE ten producent nie ma w ofercie żadnego porządnego sprzętu.
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

matek451 pisze:A dlaczego wybierasz tylko TP-Linka? Do LTE ten producent nie ma w ofercie żadnego porządnego sprzętu.
W sumie sugeruje sie może 'marketingiem', ponieważ tp-link posiada gniazda, mesh, 3xLAN, Wi-Fi 6.
A co polecasz? Zależy mi, żeby router miłą porty LAN, mesh i gniazda na anteny.

Update:
A może coś takiego?

https://www.ebay.co.uk/itm/294501811261 ... 01&mkevt=1
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: wojteks »

Huawei na dziś znika z rynku i to w szybkim tempie. Jeżeli kupujesz sprzęt na już i na chwilę to może być. Obecnie nie warto inwestować w przyszłe standardy bo sprzęt się szybko zmienia.
Nie pomagam na PW!
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

Witam ponownie.
Jestem juz po zakupie. Zdecydowałem się na deco x50-4G i na chwile obecną jestem bardzo zadowolony.
Teraz potrzebuje pomocy w doborze anten do tego routera. Jakie polecacie i na co powinienem zwrocic uwagę przy zakupie?
Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: matek451 »

A ile wydałeś na to g....o TP-Linka, to taki MR600 do którego dodano MESH AX3000. Jako router LTE toto słabiutkie, wkładanie modemu 6 kat. do takiego sprzętu to profanacja. Satelita X50 do tego kosztuje około 500 zł więc dodanie modemu LTE sprzed 5 lat wartego ze 100 zł i mamy router X50-4G za ponad 1100 zł, czysty zysk producenta. Dodając satelity 1 szt. za 550 zł koszt 1600-1700 zł, kolejny satelita i zestaw 3 sztuk za 2200 zł.
Złacza TS9 więc radzę uważać przy podpinaniu anteny. Ma to chociąż mozliwości wymuszenia pasma LTE czy jakąś diagnostykę LTE?
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

Powiem tak. Na chwilę obecną nie znalazłem routera z wi-fi 6, mesh, z zewnetrznymi antenami oraz z 3 potrami LAN.
Za router dałem około 800zł, więc cena nie jest wygórowana. Myslę, że się nada na rok czy dwa aż na rynku pojawi się coś sensownego.
Owszem, router posiada wymuszenie pasma oraz jest diagnostyka.
Jakies konkretne anteny polecasz może?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: matek451 »

WiFI 6 wymaga jeszcze urządzeń klienckich, w tym wypadku minimum AX3000, 3x LAN to żaden luksus, nie w czasach gdy swobodnie można kupić switche GE. W przypadku korzystania z internetu mobilnego nacisk zawsze kładzie się na modem LTE i jego możliwości, 6 kat. to na dziś już zabytek, liczy się wyjście na świat i tu najszybsze WiFi wiele nie pomoże, na dodatek MESH w nim to tylko 2 kanały, brak dedykowanego do backhaul po WiFi.
Skoro ma mozliwość wyboru pasm LTE i diagnostykę sygnału to zrób testy na pojedyńczych pasmach LTE i pokaz wyniki speedtestu i diagnostyki sygnału LTE na nich.
Phoenix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-29, 13:53

Re: Router 5G z mesh oraz możliwością podłączenia anteny

Post autor: Phoenix »

Po 2 miesiącach użytkowania, muszę przyznać, że jest lepiej niż sądziłem. Na pewno stabilniejsze i szybsze łącze jest niż miałem poprzednio po kablu.
Nie sprawdziłem maksymalnych możliwości routera, ponieważ mój obecny operator oferuje jedynie przy 4G prędkości 70 Mbps / 22 Mbps i z reguły tyle pypluwaja testy prędkości.
Parę zdjęć podrzucę z ustawień.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jaka antenę polecacie wybrać do routera deco x50-4g?
ODPOWIEDZ