ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
egon64
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-11-18, 16:00
Lokalizacja: Warszawa

ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Post autor: egon64 »

Cześć Wam. Jestem od niedawna posiadaczem routera ZTE 286D, wersja Nordic. Mam kilka pytań odnośnie tego sprzętu:
1. czy antenki (płaskie, ok. 20cm długości) są w stanie poprawić w jakikolwiek sposób zasięg sieci LTE czy to raczej atrapa i lepiej poszukać czegoś pod pasmo 1800-2600MHz ? Zdaję sobie sprawę, że łącza antenowe w tym routerze są dość specyficzne i stąd też pytanie na jaką antenę warto zwrócić uwagę ?
2. do nadajnika Play, z którego chcę korzystać mam 2km w linii prostej. Nie robiłem jeszcze testów (sprzęt jest dość świeży).
Pytanie bardziej do osób, które mają doświadczenie z podobną odległością: czy jest szansa na uzyskanie agregacji 3 pasm przy takiej odległości czy lepiej skupić się na dwóch, ale wyższych ? Router jestem w stanie wynieść na strych domu 1 piętrowego. Wiadomo, że duże znaczenie będzie miało ukształtowanie terenu, zalesienie itp, ale chodzi mi o informację czy są w ogóle szanse na 3CA.
3. czy są określone normy jakie musi spełnić router, aby uzyskać agregację 2 lub 3 pasm ?
4. widziałem na forum wpis, że router jest dość czuły i ma znaczenie jego ustawienie względem kierunku gdzie postawiony jest nadajnik. Czy rzeczywiście jest to możliwe i ktoś może potwierdzić ?
5. jakim narzędziem mogę zmierzyć jakość sygnału od nadajnika do routera ? Chodzi mi o sprawdzenie w którym miejscu router będzie miał najlepszą jakość połączenia. Czy opcje wbudowane w router są wystarczające ?

Poniżej zdjęcie mojego zamieszkania oraz odległości od nadajnika:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/sDO ... 7xxOVbDiYl

Pozdrawiam
Hej Ho Let's GO !
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Post autor: Mig25 »

I tak nie masz najlepszego pasma w Play na nadajniku , czyli 2600MHz ,a 800MHz ze swoją 5Mhz szerokością jest kichą... Więc trzeba skupić się na B1 i B3 ( to B20 i tak wskoczy na podstawowe jak je odblokujesz).
Z taką odległością , jeśli nadajnik ma sektory w Twoją stronę , to samym routerem w puszce hermetycznej na zewnątrz powinno być w miarę).
Co do anten zewnętrznch , to bć może trzebaby pokombinować w środku z pigtailami ( bo i tak pasma B7 nie ma , więc po co podłączać antenę zewnętrzną do tego gniazda).
egon64
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-11-18, 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Post autor: egon64 »

Mig25 pisze:I tak nie masz najlepszego pasma w Play na nadajniku , czyli 2600MHz ,a 800MHz ze swoją 5Mhz szerokością jest kichą... Więc trzeba skupić się na B1 i B3 ( to B20 i tak wskoczy na podstawowe jak je odblokujesz).
Z taką odległością , jeśli nadajnik ma sektory w Twoją stronę , to samym routerem w puszce hermetycznej na zewnątrz powinno być w miarę).
Co do anten zewnętrznch , to bć może trzebaby pokombinować w środku z pigtailami ( bo i tak pasma B7 nie ma , więc po co podłączać antenę zewnętrzną do tego gniazda).
Według danych UKE nadajnik posiada pasmo 2600MHz a nawet 5G 2100MHz:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/ea26bd2c9d7c1df3
Hej Ho Let's GO !
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1709
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Post autor: Mig25 »

A wg Ciebie co ma ? Bo to co pokazujesz , to tylko tyle ,że nadajnik ma pozwolenia na te rzeczy , a nie ,że faktycznie je ma.
Z dugiej strony BTsearch pokazuje ,że nadajnik nie ma pasma 2600MHz , ale niekoniecznie przecież e dane muszą być aktualne.
Możesz to sprawdzić jadąc pod nadajnik z telefonem i aplikacją NetMonster.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Post autor: matek451 »

2 km od BTS-a i zakup MF286d, "fajny" pomysł. Nowa stacja bazowa otoczona lasami, ma na pewno 3 pasma , szybka radiolinia 1803Mb/s z Wiślanej 69, szansa na LTE2600, do sprawdzenia, ogólnie brak testów pasm LTE na tym MF286d. Tanio nie zawsze znaczy dobrze.
egon64
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 222
Rejestracja: 2006-11-18, 16:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Post autor: egon64 »

Myślę, że dywagacje czy stacja ma 1 pasmo czy 3 w niczym nie pomogą. W tej chwili nie mam możliwości, ale w przyszły weekend podjadę do nadajnika i sprawdzę.
Wcześniej korzystałem z Huawei B535 z anteną Cybertech LTE-A/4G 17dBi MIMO 1800-2600MHz i dość fajnie to działało. Antenę miałem skierowaną na Stężycę/Brzeźce i na karcie Orange w agregacji 2CA osiągałem 30-40Mb/s (download). Jest to w zupełności dla mnie wystarczające, ale w pewnym momencie coś zaczęło się dziać (nie wiem czy z routerem czy z anteną) i transfery spadły do 5-10Mb/s. Stąd pomysł, żeby zakupić 286D i sprawdzić czy uda się bez anteny wykrzesać z niego przyzwoite transfery czy spróbować przestawić antenę na Brzeziny i zobaczyć jak z nią będzie działał (ewentualnie pomyślę o innej antenie). Do Brzezin mam 2km, do Stężycy 5km. Nadajnik w Brzezinach zauważyłem dopiero 2 tygodnie temu i nie byłem pewny jaką sieć obsługuje. Niedaleko postawili też nowy nadajnik od Orange. Jest więc opcja, żeby przetestować obie sieci.
Hej Ho Let's GO !
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE 286D - pytania techniczne dotyczące routera

Post autor: matek451 »

Własne pomysły bez potrzebnej wiedzy, rejon gdzie NetWorks postawił 3 nowe stacje bazowe więc stara sieć wymagała rekonfiguracji, BTS Brzeźce poszedł pewnie na pierwszy ogień , należało najpierw ustawić anteny na inny BTS i przetestować po kolei 4 pasma LTE z niego i agregacje LTE2600+2100/1800 i LTE2100+1800 w Orange.
ODPOWIEDZ