jaki router gsm do kamery wifi

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

witam. chcę sobie kupić kamerkę ip zasilaną na baterie i do niej router gsm też zasilany na baterie...mój wybór padł na kamerkę Ezviz BC1C (to kamerka która nie wymaga bramki i od razu lączy się z routerem..) .teraz szukam odpowiedniego routera...znalazłem TP-Link M7350 (czytałem ze do 8-9 h może wytrzymać na zasilaniu bateryjnym.. chodzi mi o to żebym mógł być spokojny i miał możliwość sprawdzenia co się dzieje w domu nawet gdy zabraknie napięcia w sieci...moje pytanie jest następujące...czy ten router będzie płynnie działał będąc podłączony do sieci i w momencie gdy zabraknie prądu przełączy się na baterie..? jeśli ktoś zna lepszy model routera mobilnego routera do tego typu zastosowań bardzo proszę o podpowiedż.... z góry dziękuje...
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

przepraszam ze w temacie nie zaznaczyłem ze router musi być mobilny
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: matek451 »

A dlaczego to ma być taki mobilny szajs tym bardziej ta nędza z TP-Linka za kupę kasy? Router stacjonarny LTE -A , zasilanie awaryjne przez UPS. Ogólnie ponad 1000 zł na kamerkę WiFi i zabawkę mobilna niededykowaną do pracy 24/7 a efekt marny.
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

dlatego kolego ze musi byc mobilny...a nie chce sie pakowac w zadne upsy...one tez nie sa tanie a ich zywotnosc jest dyskusyjna...kamerke juz wybralem...z mobilnych w tej cenie nie ma nic lepszego...jest co prawda tapo 420 ale co z tego jak musi pracowac z bramka ktora jest na zasilaczu...wystarczy ze ktos zrobi ci spine na skrzynce i mozna sobie taki monitoring o kant d... rozbic...
dlatego jesli uwazasz ze ten tp link jest slaby to polec cos innego do 500zl...z gory dziekuje
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

router w razie braku zasilania z sieci ma wytrzymać góra 12h....
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: wojteks »

młodyelektronik2023 pisze:router w razie braku zasilania z sieci ma wytrzymać góra 12h....
Bez dodatkowego zasilania z akumulatora buforowego (zamiast UPSa) się nie obejdzie. Większość routerów stacjonarnych jest zasilana z 12V.
Nie pomagam na PW!
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

kolego...ale ja wlasnie pytam o mobilny router...ok...zadam inaczej pytanie...czy do 500zl znajde sprzet lepszy niz TP-Link M7350
chodzi mi o lepsza baterie i niezawodnosc...pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: matek451 »

Ale ty nie bierzesz pod uwagę rozsądnych porad, dobór sprzętu do internetu mobilnego zaczyna się od innych kryteriów a nie od pojemności baterii, do podglądu z kamery istotny jest też UL, kluczowy jest test operatora w twojej lokalizacji, UL silnie zalezy od szerokości pasma LTE z którego chcesz korzystać i parametrów sygnału na nim. Ten M7350 to jest poziom techniczny 2012 roku, 95% mobilnych zabawek jest lepsza od niego, za 100 zł mozna mieć uzywany taki z modemem 6 kat. LTE i złaczami anten zew. TS9, nowy za 150-200 zł też 6 kat. LTE ale wersja bez złacz antenowych. Pojemność baterii 2300, na kilka gozin wystarczy. Ze starszych z modemem LTE 4 KAT. są Huawei z baterią 3000mAH.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: wojteks »

młodyelektronik2023 pisze:czy do 500zl znajde sprzet lepszy niz TP-Link M7350
Choćby MF971 będzie lepszy od zabytkowego (choć nowego) Tp-Linka. Między innymi o takich wspomina matek451.

Monitoring po WiFi to z definicji jest złe rozwiązanie pomijam zrobienie tego na zabawkach.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: tomekwwa »

młodyelektronik2023 pisze:wystarczy ze ktos zrobi ci spine na skrzynce i mozna sobie taki monitoring o kant d... rozbic...
Jeśli ktoś się będzie zasadzał na Ciebie, to zagłuszacz GSM to nie jest drogie urządzenie i cała Twoja koncepcja legnie w gruzach. Co lepsze, są teraz nielegalne, czyli dostępne złodziejom, zabawki, udające całe BTSy i do tego wymuszające połączenie z nimi. Filtrują i zapisują cały ruch. Jakikolwiek monitoring oparty o bezprzewodowość to bzdura.

U mnie pod miastem złodzieje wchodzą w środku nocy, nie przejmując się obecnością kogokolwiek, kradną co się da w 2,3,5 minut i znikają. Nikt się nie bawi w odcinanie czegokolwiek.
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

kolego ..na lesniczowce nie mam mozliwosci stalego lacza..tylko gsm...zdazaja sie tez problemy z pradem...dlatego kam i router musza miec mozliwosc pracy z bateryjnego zasilania ...nie znam sie na sprzecie dlatego pytam..czyli do 500zl ten MF971 bedzie najlepszym rozwiazaniem?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: wojteks »

młodyelektronik2023 pisze:czyli do 500zl ten MF971 bedzie najlepszym rozwiazaniem?
Najtańszym mającym minimalny sens.

Najlepszy będzie router stacjonarny (zasilanie 12V) i do tego kamera po kablu ethernet też zasilana 12V (po kablu ethernet albo niezależnie). Do tego może być konieczna antena zewnętrzna do LTE więc pasowałoby żeby router miał gniazda anten zewnętrznych.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: radius »

Pozwól, że wtracę dwa zdania.
Skoro to leśniczówka, więc raczej nie ma w pobliżu innych zabudowań.
Jak roześlesz WiFi to złodzieje będą podejrzewali, że napędzasz nim kamerę i będę jej szukać.
Nawet jeśli zrobisz ukrytą nazwę sieci to każda aplikacja to pokaże.
Posłuchaj co piszą Koledzy - zrób to dobrze, czyli po LAN! A wtedy wystarczy Ci Huawei B315/B525/B535.
Dodatkowo nie zapomnij żeby urządzenia były bardzo trudno dostępne, np. router pod kalenicą w jakiejś zabudowie. Najprawdopodobniej pod dachem będzie też najlepszy zasięg.
Jeśli nie chcesz UPS to kup zasilacz 230 ---> 13,8 V z opcją podpięcia swojego akumulatora. Służby korzystają, np. z takich modeli jak niżej i nie narzekają:
https://sklep.lewel.pl/pl/katalog/zasil ... 10b12.html
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

a czy na tym MF971 normalnie vpn bedzie dzialal?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: wojteks »

Co to znaczy normalnie? Zapewne ruch inicjowany z sieci LAN do zewnętrznego serwera przepuści.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 378
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: jfk »

tomekwwa pisze:
U mnie pod miastem złodzieje wchodzą w środku nocy, nie przejmując się obecnością kogokolwiek, kradną co się da w 2,3,5 minut i znikają. Nikt się nie bawi w odcinanie czegokolwiek.
I jak nie masz monitoringu to nawet nie wiesz że zostałeś okradziony. Przestępcy zawsze zostawiają jakiś ślad (wołami nie przyjeżdzają/na podstawie tych monitoringów można prześledzić kto się poruszał drogami/jakie urządzenia logowały się do sieci komórkowych... ).
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

wojteks pisze:Co to znaczy normalnie? Zapewne ruch inicjowany z sieci LAN do zewnętrznego serwera przepuści.
chodzi mi o to czy vpn bedzie spelnial swoja funkcje jesli bede sie laczyl na tym routerze..
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: Erbit »

młodyelektronik2023 pisze:
wojteks pisze:Co to znaczy normalnie? Zapewne ruch inicjowany z sieci LAN do zewnętrznego serwera przepuści.
chodzi mi o to czy vpn bedzie spelnial swoja funkcje jesli bede sie laczyl na tym routerze..
Chcesz mieć serwer VPN na tym routerze i łączyć się do niego z zewnątrz czy chcesz mieć klienta VPN na tym routerze, który będzie się łączył z serwerem na zewnątrz ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: wojteks »

A kto wie czego ten user oczekuje, nie sprecyzował tego w żaden sposób.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: Erbit »

młodyelektronik2023 pisze:.....znalazłem TP-Link M7350 (czytałem ze do 8-9 h może wytrzymać na zasilaniu bateryjnym.. ...
Jest szansa, że ten model wytrzyma znacznie, znacznie dłużej ponieważ w miejscu gdzie będzie użyty (leśniczówka) nie będzie w stanie skomunikować się z BTS choćby ze względu na trudny teren a małe zaludnienie w okolicy powoduje, że żaden operator nie dba tam o dobre zasięgi. Nie nawiąże połączenia, nie będzie marnował baterii i przez to wytrzyma dłużej.

Tak więc kryterium "wytrzymałości na baterii" może być spełnione z nawiązką.

[edyta]
Jest też szansa, że się jednak skomunikuje ale tylko na zapchanym i wąskim LTE800 i nie będzie w stanie wypchnąć wystarczająco dużej porcji danych aby odbiorca mógł oglądać 25klatek/s - może zobaczy 3 klatki na minutę a wtedy ani bateria tyle nie wytrzyma ani autor niczego się nie dowie z takiego "filmu".

[edyta 2]
Osobiście zacząłbym od:
- sprawdzenia zasięgów poszczególnych operatorów
- sprawdzenie przepustowości na pojedynczych pasmach wszystkich operatorów

Powyższe pozwoli wyłonić jaki operator i jaki sprzęt będzie potrzebny (stawiam, że anteny zewnętrzne będą podstawą).

Mając już router i znając jego pobór prądu oraz pobór prądu kamery kupić zasilacz buforowy i podłączyć do niego używany akumulator samochodowy. Jak z wyliczeń wyjdzie, że mało to dołoży drugi.

Niestety wychodzenie od zasilania i ograniczane się nim jest największym błędem jaki można popełnić. O tym wszystkim w skrócie pisali już Koledzy wyżej.
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

koledzy...kupuje karte gsm (zasieg mam dobry w plusie wiec nic nie musze sprawdzac) wkladam ja do routera i pozniej lacze 2 laptopy ,2 kamerki i ewntualnie telefon przez wifi do tego routera...oczywiscie router ma obslugiwac vpn...czyli reasumujac jezeli wlacze laptopa i podlacze sie do routera to chce zeby polaczenie szlo przez vpn...
i teraz...ja wiem ze koledzy chca dobrze mi doradzic...ale tak jak napisalem szukam najlepszego routera MOBILNEGO do 500zl...nie interesuje mnie zaden ktory nie moze pracowac na baterii...nawet jesli koledzy twierdza ze mobilne routery to zabawki...ze nie moga pracowac 24h itd..dla mnie jedynym warunkiem jest to zeby nie potrzebowal zasilania z sieci....
kolega polecil mi MF971 ...a ja znalazlem jeszcze Huawei B525s-23a...czy bedzie to lepszy wybor niz MF971?a moze jest jeszcze jakis lepszy model do 500zl?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: wojteks »

No ale B525 to router stacjonarny więc .....

Przecież już wybrałeś co chcesz kupić więc sobie kup. To zaledwie 200-300pln.
Nie pomagam na PW!
Erbit
Stały użytkownik forum
Posty: 119
Rejestracja: 2021-08-27, 09:28

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: Erbit »

młodyelektronik2023 pisze:koledzy...kupuje karte gsm (zasieg mam dobry w plusie wiec nic nie musze sprawdzac) ...
W jakim paśmie masz dobry zasięg? Stawiam, że w 800MHz. Wąskie, zapchane gardło, do rozmów się nadaje, do przesyłania obrazu nie.

Wywołałem temat zasięgu tylko jako przykład, który będziesz w stanie zrozumieć. W LTE nie tylko dobry zasięg ma znaczenie (a czasem dobry zasięg ma małe znaczenie). W LTE ważne są dostępne pasma i ich przepustowości bo to do nich dobiera się router i anteny. "Zasięg", o którym napisałeś to dla nas trochę tak jak z tą kobietą w salonie samochodowym:
-Jaki Pani chce samochód ?
-Czerwony.
młodyelektronik2023 pisze:... ja znalazlem jeszcze Huawei B525s-23a...czy bedzie to lepszy wybor niz MF971?...
Nie wiemy, który będzie lepszy bo nie znamy warunków w jakich te routery będą u Ciebie pracowały. U jednego może być lepszy pierwszy a u drugiego drugi. Nikt mający choć trochę wiedzy nie udzieli Tobie odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Jeśli jednak jakiś kolega Tobie polecił a Ty znalazłeś jeszcze B525s-23a (ponoć musi być mobilny a ten nie jest mobilny!) to sobie sam wybierz ten od kolegi (skoro on się zna) lub swój (skoro Ty się znasz) i nic mnie do tego. Na dwoje babka wróżyła... albo trafisz z wyborem albo nie. Kup sobie ten czerwony router i tyle.

Powodzenia.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: wojteks »

Czerwony będzie najszybszy :D
Nie pomagam na PW!
młodyelektronik2023
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2023-01-15, 13:58

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: młodyelektronik2023 »

faktycznie moj blad...mialo byc E5783-230a (a kliknelo sie B525s-23a). a wlasnie tego E5783-230a polecil mi ktos kto sie zna..i ten sprzet kupilem... dziala elegancko ...takze dzieki za wszystkie rady i ogolnie za pomoc tym ktorzy cos wniesli do tematu...kolegom ktorzy chcieli tylko nabic posta albo pokazac jacy sa super madrzy powiem tylko ze mi byloby szkoda czasu na takie bzdury...ale coz...ludzie sa rozni...(panie Erbit...powiem szczerze jesli pan liczy na kariere standupera to musze pana zmartwic...nie jest pan smieszny...ale niech pan probuje dalej...moze kiedys cos z tego bedzie!hehe) sprzet kupiony temat do zamkniecia...pozdrawiam i polecam tego E5783-230a wszystkim ktorzy szukaja czegos niedrogiego i mobilnego ...pozdrawiam wszystkich ktorzy chcieli pomoc..
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: jaki router gsm do kamery wifi

Post autor: matek451 »

A masz na tym E5783 obsługę klienta VPN bo to był jeden z warunków?. Ten co ci go polecił nie ma zielonego pojęcia o sprzęcie, E5783 to 6 kat. LTE ale modem w nim nie agreguje LTE2600+2100 i LTE2100+1800 wiec w większości lokalizacji nie jest w stanie wykorzystać potencjału sieci LTE polskich operatorów, do tego nie posiada złącz anten zewnętrznych, to budżetowa zabawka , taki zubożony B5786/5785. Bateria w nim słaba, 1500mAh są MIfi posiadajace 2x większą pojemność baterii, masz niewielkie doświadczenie w kwestii internetu mobilnego i sprzętu do niego więc nie polecaj sprzętu na poziomie technicznym z 2016 roku, z mobilnych z 2CC CA to 3 liga, wartość około 50-100 zł. To sprzęt bez żadnego wsparcia i aktualizacji softu ze strony producenta więc z polecaniem go byłbym ostrożny, wg. mnie nie spełnia podstawowych kryteriów jakimi należy kierować się przy doborze sprzętu. I żeby nie było dyskutujmy merytorycznie, wymagałeś dużej pojemności baterii i obsługi klienta VPN.E5783 nie spełnia żadnego z twoich wymagań.
ODPOWIEDZ