Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

Dzieńdoberek,

chciałbym zapytać jaki polecilibyście zewnętrzny modem 5G, tj. taki, który mogę sobie przykleić na zewnątrz okna i poprowadzić kabel (RJ45) do środka przez uszczelkę okna. Ja się generalnie napaliłem na Nokia FastMile 5G receiver (https://www.nokia.com/networks/products ... -receiver/), ale raz, że ciężko to gdziekolwiek kupić (play to sprzedaje z beaconem, który podobno jest dosyć słaby, a bez niego podobno nie ma jak się dostać do receivera i jego konfiguracji), dwa że widziałem wątek na elektrodzie gdzie prawią, że słabo z sygnałem na tym sprzęcie.

Potrzebuję takowego urządzenia bo chociaż mój Huawei B535-232 ma wszystkie kreski na 4G, to z racji że mieszkam na peryferiach miasta gdzie jest tylko LTE z plusa - to wszyscy sąsiedzi na tym siedzą i transfery są bardzo niskie. Na wieżę plusa (Plus (26001) ID: BT43159, Goleniów, ul. Boczna 1) mam bezpośredni, niczym nie przesłonięty widok z okna i jest oddalona o 625m.

Budżet mam do max 2000zł, do tego obawiam się czy 5G cokolwiek poprawi. W każdym razie muszę spróbować, bo pracuję zdalnie i po 16-tej jak ludziska z pracy wracają to się robi masakra :)

dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: wojteks »

Nie liczy się ten co ma stację bazową najbliżej tylko ten który daje największe prędkości w danym miejscu.

Zrób testy współczesnym smartfonem i pokaż tu wyniki z programu netmonster i speedtest, testy zrób w otwartym oknie czy na balkonie.
Nie pomagam na PW!
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

Mój stary telefon ma tylko 4G. Ale w sumie czemu nie, mogę kupić telefon z 5G zamiast modemu i zrobić hotspota, tylko myślałem że zasadniczo zewnętrzny modem będzie zawsze lepiej działał niż telefon w środku budynku z mniejszą anteną.

Jest może gdzieś jakaś strona gdzie są testy telefonów jeżeli chodzi o siłę sygnału 5G? Zastanawiam się nad Fairphone 4, ale może być inny (byle nie chińszczyzna).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

W Plusie na tym BTS-ie jest 5G2600,Powinno być szybciej bo LTE tak jak piszesz jest zapchane choć stacja dziala w agregacji LTE2600+2100+1800, brak innych eNB od konkurencji robi swoje. Jest pozwolenie T-mobile na Boczną 1 ale nie wiadomo czy działa w ramach NetWorks dla tego operatora i Orange.
Zrób test w domu na telefonie LTE i pokaż screena z NetMonster, potem to samo na zewnatrz. To jest potrzebne do sprawdzenia parametrw sygnału na LTE2600, na tej podstawie mozna będzie wyciągnąć wnioski o zasięgu 5G2600 a to jest ważne przy wyborze sprzętu 5G.
Pomysł z telefonem w roli routera 5G potratujmy jako kiepski żart. Jest kilka opcji w tej kwestii.
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

Mój telefon to Asus Zenfone Max Pro M1

Netmonster wewnątrz (tam gdzie stoi obecny router 4G):
Obrazek

Netmonster na zewnątrz (wieża w linii prostej bez przeszkód):
Obrazek

Speedtest wewnątrz (tam gdzie stoi obecny router 4G):
Obrazek

Speedtest na zewnątrz (wieża w linii prostej bez przeszkód):
Obrazek

Test robiony o godzinie 11 gdzie prędkość transferu jest bardzo dobra. Jeżeli to pomoże to mogę zrobić jeszcze raz o 18.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

Czyli na LTE2600 w domu masz dostaeczne parametry sygnału, na zewnatrz duzo lepsze ale SINR porównywalny. Są opcje, router w domu i korzystasz z 5G2600 na podobnych parametrach sygnału jak na LTE2600, ewentualnie wystawiasz router 5G na zewnatrz i dalej po LAN do domu do dodatkowego AP. Router 5G bez złacz antenowych kupisz za 800-1000 zł, tylko zawsze sprawdzasz po IMEI jego właściciela. Do wyboru kilka modeli. Opcja trzecia to ACER PREDATOR 5g, ma złacza TS9 i działają ponoć na całym zakresie pasm, koszt 1000-1100 zł, pochodzą z Play. Do niego zew. antena Dual LTE1800-2600MHz z Cybertecha.
No i na koniec CPE LTE, tu jak poczekasz to za 1600 zł nowy ZTE MC889, nowy modem na X62 , antena zew. jak w MC7010. Jest już w przedsprzedazy , to taki sam jak ten w Plusie tylko bez T3000. Ostatnia opcja to poszukać uzywanego MC7010+MF18a z Play ale wybór niewielki.
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

Dziękuję bardzo za pomoc. Kupiłem w plusie zestaw ZTE MC889 5G + Router WiFi - ZTE T3000 . Jak przyjdzie w przyszłym tygodniu i zamontuję to się na pewno pochwalę czy coś to dało.

Mała rada dla osób co mają abonament w plusie - zakup przez stronę w sklepie plusa to 2100zł za zestaw, ale jak się z handlowcem pogada przez telefon to można wziąć taki fajny twór - abonament za 0zł (serio), dostaje się kartę sim gdzie wykonanie czegokolwiek kosztuje 10zł i owy zestaw jest wtedy za 1820zł (i 12 rat na fakturze). W sklepie ZTE niby taniej wychodzi sam MC889 ale kto wie, może nowy router będzie miał lepsze WIFI niż mój B535 (po przeprowadzce do domu z czerwonej cegły spisuje się słabo). Jak nie to będę miał T3000 na sprzedaż :D
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

No dobra, przyszło. Zamontowałem modem na plastikowej rynnie na zewnątrz. Wieża plusa jest widoczna jest bez przeszkód po drodze do modemu.

Po skonfigurowaniu i wejściu do diagnostyki modemu widać to:
Obrazek

Konfigurator ZTE Install Helper (instaluje się na telefonie i łączy z modemem przez BT) pokazuje, że siła sygnału jest średnia. I jest tylko 4G Advanced. Nie łapie 5G. Zastanawiam się dlaczego, skoro to taka sama częstotliwość jak 4G. Czy warto to drążyć dalej czy trzeba się pogodzić z losem? Ktoś ma może jakiś pomysł?

W wybierałce pasma w menu jest jeszcze takie coś:
Obrazek

To by sugerowało, że wszystkie pasma 5G są wyłączone, ale odhaczenie wszystkich powoduje błąd. Przypuszczam zatem, że ktoś się nie postarał z tłumaczeniem (lub projektowaniem interfejsu) i jeżeli wszystko jest zahaczone to nie ma blokady. W każdym razie wydaje mi się, że zmiana ustawień tutaj nic nie daje.

Z plusów to samo 4G wydaje się, że dostało kopa. Poniedzałek, godzina 18:00, a ja mam 10-15 mbit/sek, czyli o niebo lepiej niż zazwyczaj. Router T3000 także o wiele lepiej się spisuje, jeżeli chodzi o zasięg WIFI w domu (jest wszędzie), zatem ogólnie się znacznie polepszyło. Z ostatecznym werdyktem poczekam do weekendu. Jeżeli w sobotę o 10:00 będzie mi śmigać net (zazwyczaj wtedy jest też mega zapchane) to będę się cieszył. A i ping wydaje mi się, że jest lepszy, wszystko się otwiera znacznie szybciej. Ale kto wie, może trafiłem akurat na taki dzień. Zobaczymy w weekend.

Możliwe po prostu, że to co miałem do tej pory - HUAWEI B535-232 to był totalny badziew i teraz jest po prostu normalnie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

Ale to nie jest BTS z Bocznej tylko ten na maszcie Emitela na Konstytucji, na nim nie ma 5g2600 na N38, działa w agregacji LTE2600+1800+2100+900, do tego TDD LTE2600 na B38. Na jaki kierunek antena? Parametry sygnału na LTE2100 słabe.
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

OMG, faktycznie. To ma takiego powera, że się zalogowało do stacji 3200 metrów ode mnie? Ale jaja, faktycznie ECID się zgadza na tej na Konstytucji:

Kod: Zaznacz cały

2100 	41021 	243145 	17 	62245137
No tego nie było w planach... Czy to jest tak, że on sobie wybiera mniej obciążoną wieżę? Śmiem twierdzić, że w centrum Goleniowa wszędzie jest dostępny lepszy internet światłowodowy i nikt nie ściąga na LTE. W sumie faktycznie zdziwiłem się, że modem zewnętrzny podaje słabszą moc sygnału niż mój telefon, ale nie wpadłbym, że ten modem jest po prostu za mocny i sobie wybrał inną wieżę...

Antena jest skierowana na oba BTS'y - dom mam w takim miejscu, że jakby pociągnąć prostą linię do obu BTS'ów to kąt pomiędzy liniami to jakieś 30 stopni. Szukałem opcji ręcznej zmiany wieży i nie ma czegoś takiego. Mogę wybrać sobie 5G standalone lub 5G non-standalone - na standalone niczego nie widzi, ale to chyba jeszcze i tak nie działa ogólnie. Tryb tylko 5G (czyli 5G NSA, jest jeszcze 5G/LTE/3G ale efekt ten sam) i tak loguje się od razu do 4G.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakiś ekstra soft, który umożliwia dostęp do dodatkowych konfiguracji i w ten sposób wybrać wieżę jeżeli to możliwe. Albo jakąś aluminiową blachę dać w kierunku centrum przed modemem...
No nie mogę... Idę się napić...
ktry
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 239
Rejestracja: 2017-09-15, 19:51

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: ktry »

Możesz antenę schować za komin, za budynek ,lub inną przeszkodę i skierować na ten z którym chcesz sie łączyć.
Ja kiedyś tak kombinowałem żeby złapać EDGE z dalszego nadajnika, a nie GPRS z pobliskiego. Efekt był rewelacyjny. :D
Jak antena była na dachu to nie było opcji złapania dalszego samym ustawieniem anteny, ale już schowanie za komin pomagało. :D
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: wojteks »

Radix_s pisze:Śmiem twierdzić, że w centrum Goleniowa wszędzie jest dostępny lepszy internet światłowodowy i nikt nie ściąga na LTE.
Mylisz się, wiele osób ma LTE bo jest 5pln tańsze od światłowodu.
Nie pomagam na PW!
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

Wstałem sobie rano i pierwsze co to zerknąłem jak się ma mój nowy sprzęt:
Obrazek
Obrazek

Nie wiem czy to przez zachmurzenie czy cokolwiek innego, chyba teraz leci po tej wieży co trzeba. Nic jeszcze nie robiłem z anteną. W kazdym razie leci jakbym był na światłowodzie. Wszystko dzieje się natychmiast. Warto będzie pokombinować z tą anteną.
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

Jeszcze zapytam, czy wiecie czy istnieje gdzieś mapa, która pokazuje przyszłe, planowane zasięgi 5G dla każdej sieci. Ew. tylko plus, tylko play itd.

Pytam bo będę się przeprowadzał za rok 5km dalej, mniej więcej tutaj i tam zapewne będę się łączył z albo BT4318, albo z BT43693. Brak na nich 5G, ma je tylko Orange i Play. Dzwoniłem w sumie do Plusa się zapytać o ich plany, ale nie mieli żadnych informacji na ten temat przez telefon.

Informacja ta jest istotna o tyle, że za rok kończy mi się abonament w plusie, może nawet przedłużę wcześniej bo limit 300GB jest słaby teraz jak dzieciaczki/żonka przez Netfliksa będą oglądać w HD, a nie kaszankę jak do tej pory. I się zastanawiać czy rezygnować z plusa i przejść do Oragne lub Play.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

Ciesz się z tego co masz bo za rok w Plusie to o normalnym internecie będziesz mógł pomarzyć, w tej lokalizacji ten syf z Plusa opiera się na tych 2 BTS--ach z LTE900, no może doleci tam na tym sprzęcie LTE1800 z lotniska w Goleniowie i nic tego nie zmieni. Samobójcze plany na przedłużenie Plusa godne podziwu. Dobrze ze sprzęt masz własny więc po przeprowadzce zmiana operatora, pewnie na Play będzie jak znalazł.
Radix_s
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-07-12, 14:33

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: Radix_s »

Po tygodniu mogę stwierdzić, że modem łączy się już tylko z właściwym BTS'em. Nie wiem dlaczego pierwszego dnia łączył się z wieżą stojącą o wiele dalej, ale sprawdzałem kilka razy i teraz już cały czas mam 5G.

No i generalnie jakość życia (praca zdalna jako programista) uległa znacznemu polepszeniu. Może nie jest to światłowód, ale blisko. Mogę sprzęt polecić - jak ktoś ma nieco grosza do zainwestowania i mocno korzysta z łącza to się opłaca.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

Do korzystania z 5g Plusa od dawna polecałem MC7010 czyli poprzednika MC889, oczywiście przez ponad 2 lata PLUS nie oferował go w ofercie więc pozostawał samodzielny zakup. Ogólnie to te 300Mb/s na mnie wrazenia nie robi bo od lat mam w PLAY na agregacji 4/3 pasm LTE takie prędkości a w Plusie na LTE potrafi dochodzić do 250Mb/s, Orange/T-mobile spokojnie około 100-200Mb/s więc nie mam powodów aby tęsknić za 5G Plusa. No i sprzęt za 300-500 zł z 3 CC CA QAM256 u mnie pozwala na takie wyniki.
Korzystaj póki mozesz bo po zmianie miejsca zamieszkania czeka cię w Plusie zimny prysznic i powrót do jego marnej rzeczywistości na LTE, na LTE900 z okolicznych BTS-ów nawet najlepszy sprzęt nie pomoże, a stacja bazowa na terminalu lotniska to jedyna w okolicy z LTE1800 , zasięg raczej lokalny. Infrastruktura Plusa w Goleniowie i okolicy to dramat odbiegajacy od konkurencji o lata świetlne, jeden BTS z 5G2600 wiosny nie czyni. Nic nie wskazuje aby coś się zmieniło.
milka351
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-11-18, 12:32

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: milka351 »

matek451 pisze: Ogólnie to te 300Mb/s na mnie wrazenia nie robi bo od lat mam w PLAY na agregacji 4/3 pasm LTE takie prędkości a w Plusie na LTE potrafi dochodzić do 250Mb/s, Orange/T-mobile spokojnie około 100-200Mb/s więc nie mam powodów aby tęsknić za 5G Plusa.
Prędkości z Playa osiągasz na jednym BTS? Pytam bo mój bts przy domu też osiąga wysokie prędkości z ponad 130 Mbps w godzinach wieczornych największego peeku użytkowania. Ale wszystkie inne BTS jak sprawdzam to net z Playa idzie jak krew z nosa i osiąga zawrotne 5 Mbps czasem nawet wolniej.

Przy T-mobile/ Orange nie ma aż takie różnicy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki zewnętrzny modem 5G kupić?

Post autor: matek451 »

Wszystko zalezy od obciązenia BTS-ów, ja u siebie mam w poblizu BTS-y wszystkich operatorów, nie są obciążone więc wszyscy działają OK ale Play jest najszybszy. Ogólnie w Łodzi Play działa dobrze ale są lokalizacje gdzie jest kiepsko. Z mobilnym tak już jest, wszystko zalezy od lokalizacji, BTS-a i pasn na nim. Na LTE porównywać ogólnie można operatorów NetWorks i Play bo Plus odstaje z infrastrukturą, mała ilość stacji a na dodatek tylko około 30% ma FDD LTE2600,no i są takie lokalizacje gdzie jest tylko gołe LTE900 na 5MHz pasma, tak jest w okolicy gdzie masz się przeprowadzić. Ale są wyjatki, tak jak u mnie gdzie stacja ma agregację LTE2600+1800 i niewielu klientów na sektorze z którego korzystam.
ODPOWIEDZ