Alternatywa dla MF258

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Alternatywa dla MF258

Post autor: Zacny »

Cześć wszystkim!
Poszukuję alternatywy dla MF258 którego dostałem od Play przy podpisaniu umowy. Aktualnie mam zamiar zmienić umowę, na Internet bez limitów, jednak wtedy będę zobowiązany do zakupu sprzętu na własną rękę. Mogę odkupić MF258 od Play za ok 1000zł, jednak szczerze mówiąc, nie jestem z niego zadowolony. Sygnał Odbierany przez antenę lubi skakać między 30% a 100%, niezależnie od pogody. Na drodze sygnału nie ma przeszkód, do nadajnika mam ok 2,5km. Sam router domowy też nie powala funkcjonalnością, dlatego zdecydowałem się na kupno czegoś lepszego. Moim wymaganiem, jest to, żeby "antena" była zasilana z PoE, ponieważ chcę użyć istniejącej już instalacji na budynku.
Szukając w sieci trafiłem na MikroTik RBLHGR&R11e-LTE, patrząc na specyfikację, powinien działać, pozostaje jednak pytanie, czy będzie sprawował się lepiej od tej antenki ZTE? Może macie jakieś lepsze propozycje?

Poniżej wklejam kilka zrzutów ekranu:
Prędkość Internetu (zwykle utrzymuje się na takim poziomie, ale czasem bez powodu spada do 1mb/s), pasma z routera i dane z BTSsearch (pozwolenia).
https://imgbb.com/Jdndkzb

Z tego co widzę, mój BTS nie obsługuje jednak 2600 :/
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: tomekwwa »

Brak lokalizacji, brak testów tej karty w telefonie z aplikacją netmonster, a przede wszystkim skąd pomysł, że urządzenie z zabytkowym modemem kat. 4 będzie lepsze, bo szans na to nie ma.
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: Zacny »

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o MikroTika, to zwyczajnie nie zwróciłem uwagi na kategorię tego modelu.
Widziałem że MikroTik ma wiele wersji tego urządzenia, np LHG LTE18 kit czy LHG LTE6 kit. Chciałbym się dowiedzieć czy te urządzenia zapewnią mi lepszy dostęp do Internetu i które będzie dla mnie najlepsze.
Jestem też otwarty na inne propozycje, tego MikroTika znalazłem opierając się tylko na mojej ograniczonej wiedzy.
Jeśli chodzi o BTS z którym chciałbym się połączyć, wklejam link do jego lokalizacji na BTSearch:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 61&zoom=15
Play (26006) ID: KUT4460
poniżej zdjęcia testu przeprowadzonego za pomocą aplikacji:
https://ibb.co/N3VFj8S
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: matek451 »

SINR słabo ale tak bywa gdy lokalizacja jest pomiędzy sektorami BTS-a. Brak lokalizacji, jeśli chodzi o MIKROTIKI to wiadomo ze nic ponizej LHG18 nie wchodzi w grę z prozaicznego powodu, modemy w nizszych modelach to zabytki ale ten LHG18 to i tak na wyrost, zresztą w testach cudów nie czynił, antena kierunkowa o dobrym zysku ale wiele zalezy od lokalnych warunków.
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: Zacny »

Moja przybliżona lokalizacja to 52.281066699858286, 19.044887564469786.
Jeśli nie ten MikroTik, to w takim razie mógłbyś polecić mi coś lepszego?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: matek451 »

Podana lokalizacja potwierdza to co napisałem, mieszkasz w miejscu znajdujacym się pomiędzy sektorami 2 i 3 z tego BTS-a stąd problem z SINR, możliwe też ze MF258k skacze pomiędzy tymi BTS-ami. Ogólnie na LTE1800/2100 RSRP na nim poprawny ale SINR tragiczny, antena w nim ma szeroki kat promieniowania w płaszczyźnie poziomej. Dla mnie kluczowa jest poprawa SINR i ustabilizowanie połaczenia z jednym sektorem, antena kierunkowa o wąskim kącie promieniowania powinna pomóc ale bez konkretnych testów brak gwarancji. Nie pokazałeś też speedtestu z telefonu w warunkach pomiaru z NetMonster.
zima2005
Stały użytkownik forum
Posty: 89
Rejestracja: 2014-11-28, 10:32
Lokalizacja: Brzozówka k/Torunia

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: zima2005 »

matek451 pisze:Dla mnie kluczowa jest poprawa SINR i ustabilizowanie połaczenia z jednym sektorem, antena kierunkowa o wąskim kącie promieniowania powinna pomóc ale bez konkretnych testów brak gwarancji.
Sama antena poprawi SINR i jak można ustabilizować połącznie z sektorem ?
Sektor to CLID?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: matek451 »

U niego test na telefonie pokazał polączenie z 3 sektorem w agregacji LTE1800+2100 , to PCI47, ale w sasiadach jest PCI 46 czyli 2 sektor , na LTE1800 sygnał nieco gorszy niż z PCI47 ale z kolei na LTE2100 ten z PCI46 jest lepszy niz z PCI47, to powoduje określone problemy, w tym z SINR czy zmiany sektora gdy korzystamy ze sprzętu majacego antenę o szerokim kacie promieniowania. Na MF258k trudno wymusić konkretny sektor, możliwe że uda to się anteną Dual LTE1800-2100MHz podłaczoną do routera z 2CC CA QAM256 ,może tą paraboliczną z LHG18.
Stacja bazowa Play Piotrowo ma sektory na Mariopol, Studzień i na Zgórze. Dodatkowo w poblizu działa BTS na 4 sektorach Pniewo.
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: Zacny »

matek451 pisze:Nie pokazałeś też speedtestu z telefonu w warunkach pomiaru z NetMonster.
Niestety nie ma mnie teraz na miejscu. Test będę mógł przeprowadzić najprawdopodobniej dopiero w przyszłym tygodniu.
Zacny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2023-01-27, 13:07

Re: Alternatywa dla MF258

Post autor: Zacny »

Ok, dziś i jutro jestem w okolicy, więc mogę przeprowadzić jakieś dodatkowe testy.
Poniżej zamieszczam speedtest i ponowny test przeprowadzony w apce.
https://ibb.co/Jkkw2gz
ODPOWIEDZ