iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Dyskusje na temat wyboru sprzętu. Jaki modem, telefon do GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/HSUPA, jaką przejściówkę, kabel do telefonu... itp. mam wybrać?

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
NOTO
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2005-11-29, 22:58
Lokalizacja: Wroc?aw/Pozna?

iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Post autor: NOTO »

Który telefon jest lepszy ? Dla zasięgu Edge. I dlaczego ?
krzysztof.wojcik
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 165
Rejestracja: 2005-10-30, 09:54
Lokalizacja: Ełk

Re: iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Post autor: krzysztof.wojcik »

6021 Class 6, 177.6 kbps
6230 Class 10, 236.8 kbps

Cenowo 6230 droższa o ok. 150-200 PLN, tak więc jeśli cena nie gra roli wybierz 6230, szybszy transfer po EDGE.
NOTO
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2005-11-29, 22:58
Lokalizacja: Wroc?aw/Pozna?

Re: iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Post autor: NOTO »

krzysztof.wojcik pisze: 6021 Class 6, 177.6 kbps
6230 Class 10, 236.8 kbps

Cenowo 6230 droższa o ok. 150-200 PLN, tak więc jeśli cena nie gra roli wybierz 6230, szybszy transfer po EDGE.
cena ma mniejsze znaczenie. transfer jest istotniejszy :)
Tylko nie kumam o co chodzi w tych klasach ... możesz podesłać mi jakiegoś linka z wyjaśnieniami lub w skrócie odpisać ?
chris
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2005-11-29, 11:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Post autor: chris »

No właśnie. Powiedzmy że w mojej lokalizacji jest dość słaby sygnał EDGE. Czy na 6230 z klasą 10 da się coś więcej "wyciągnąć" niż z 6021 z klasą 6 ?
NOTO
Użytkownik forum
Posty: 30
Rejestracja: 2005-11-29, 22:58
Lokalizacja: Wroc?aw/Pozna?

Re: iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Post autor: NOTO »

chris pisze:No właśnie. Powiedzmy że w mojej lokalizacji jest dość słaby sygnał EDGE. Czy na 6230 z klasą 10 da się coś więcej "wyciągnąć" niż z 6021 z klasą 6 ?
O Wrocław ... ja z ul. MArchewkowej/Karmelkowej ....
czasami ciągnie aż miło ... mam wtedy wrażenie że coś jest nie tak :)
krzysztof.wojcik
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 165
Rejestracja: 2005-10-30, 09:54
Lokalizacja: Ełk

Re: iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Post autor: krzysztof.wojcik »

chris pisze:No właśnie. Powiedzmy że w mojej lokalizacji jest dość słaby sygnał EDGE. Czy na 6230 z klasą 10 da się coś więcej "wyciągnąć" niż z 6021 z klasą 6 ?
"Dość słaby sygnał" tzn. jesteś daleko od stacji bazowej czy poprostu przeszkody terenowe (budynki,lasy) powodują słaby zasięg? Jeśli ci zależy na zasięgu EDGE to radzę zaopatrzyć się w antenę kierunkową (np. z allegro) która poprawi (czyt. zwiększy szybkość) transferu. Przy EDGE istotne jest odleglość od stacji bazowej, przy GPRS-ie nie jest to tak istotne.

Ze strony nokii:
Klasy GPRS odnoszą się do kanałów przeznaczonych do wysyłania i odbioru danych. Numer klasy, w tym przypadku 10, oznacza klasę multi-slot. Numer 4 w (4+2, 5) odnosi się do maksymalnej ilości slotów (kanałów) wykorzystywanych do odbioru – im więcej jest w użyciu, tym szybsza transmisja danych. Druga cyfra (2) dotyczy wysyłania danych, a ostatnia (5; ta cyfra nie musi być podawana), odnosi się do maksymalnej ilości slotów, które mogą być wykorzystywane jednocześnie do wysyłania i odbioru danych.
Tak więc w tym przypadku mogą występować 4 sloty odbiorcze i jeden nadawczy (4+1=5) lub 3 odbiorcze i 2 nadawcze (3+2=5), ponieważ każdy slot może w danym czasie być wykorzystywany tylko do nadawania lub do odbioru. Jednakże nie może być 2 slotów odbiorczych i 3 nadawczych, gdyż przekraczałoby to maksymalną liczbę slotów przeznaczonych do odbioru.

Poniżej zamieściliśmy listę kilku klas GPRS powszechnie stosowanych w telefonach Nokia – jednakże nie jest to lista wyczerpująca:
GPRS Class 2 (2+1, 3)
Już pewnie wiesz, że oznacza to 2 sloty odbiorcze i 1 nadawczy. To prosty rodzaj usługi GPRS, występujący w wielu telefonach.

GPRS Class 8 (4+1)
Klasa 8 rezerwuje 4 sloty do odbioru i 1 do nadawania. Jest to przydatne do przeglądania witryn internetowych, a także w przypadku, gdy otrzymujesz więcej listów elektronicznych, niż sam wysyłasz.
GPRS Class 10 (4+1, 3+2)
Ten profil, omówiony w przykładzie powyżej, jest korzystniejszy, jeśli chcemy używać usługi GPRS do nadawania i odbioru, jak w przypadku wiadomości błyskawicznych.

EGPRS (EDGE)
EGPRS (Enhanced GPRS – ulepszony GPRS - EDGE) wykorzystuje nieco odmienną technologię w oparciu o tak zwane 8PSK, czyli 8-Phase Shift Keying – ośmiowarstwowe kluczowanie fazy (jeśli chcesz się dowiedzieć, co to właściwie oznacza, zapraszamy na Forum Nokia (ang.)). W praktyce technologia ta sprawia, że transmisja GPRS staje się około 3 razy szybsza, a pobieranie większych plików, jak na przykład filmów, nie jest już tak irytujące.
chris
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2005-11-29, 11:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: iPlus ... z czym lepiej: Nokia 6230 czy 6021 ?

Post autor: chris »

Dzięki za szczegółową odpowiedź.Dylemat polega na tym , czy przy słabszym sygnale (3-4 kreski) z BTSa obsługującego EDGE ,ma sens inwestowanie w droższy model telefonu obsługującego wyższą klasę EDGE.
ODPOWIEDZ