ZTE MF258K - mode: bridge

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: ted »

Urządzenie ZTE MF258K nie brandowane przez żadnego operatora, firmware B04.

Standardowa konfiguracja fabryczna (resetowany).

Zmiana z trybu "NAT" na tryb "Bridge", potwierdzenie i urządzenie się samo restartuje.

Osobny router podłączony do lewego (skrajnego) portu LAN.

Osobny router nie otrzymuje po dhcp adresu ip z sieci Orange i nie mam pomysłu jak to rozwiązać.

Czy ktoś z sukcesem korzysta z trybu "bridge" na urządzeniu ZTE MF258K? Czy jest wymagana jakaś dodatkowa konfiguracja urządzenia, osobnego routera lub w ramach pakietu "dhcp discover" jakieś opcje powinny być dla Orange ustawione?

Osobny router posiada poprawną konfigurację która poprawnie działa z innymi routerami w trybie "bridge".

Dotychczas próbowałem:

1. standardowy restart wszystkich urządzeń: ZTE MF258K oraz osobny router
2. reset do ustawień fabrycznych dla ZTE MF258K
3. wymuszenie różnych opcji speed i duplex na porcie na osobnym routerze (pomimo że poprawnie się negocjowało połączenie w L1)
4. wymiana kabla ethernet łączącego ZTE MF258K oraz osobny router
5. słuchanie na porcie (tcpdump) na osobnym routerze i widzę wychodzące pakiety "dhcp discover" w kierunku ZTE MF258K jednak zero odpowiedzi lub jakiegokolwiek innego ruchu ze strony ZTE MF258K. Zmiana z trybu "bridge" ponownie na "nat" powoduje że widać dużo pakietów na porcie w obie strony.

Wszelkie pomysły co jeszcze spróbować chętnie przyjmę :)
Screenshot 2021-04-07 at 00.33.04.png
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: ted »

Może ktoś podpowiedzieć jakiś kontakt techniczny do ZTE gdzie warto z takim zapytaniem się zwrócić?
consigliero
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 150
Rejestracja: 2021-01-30, 08:50

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: consigliero »

Odpisują na Messenger, może pomogą.
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: ted »

Dziękuję! Napisałem do nich, mam nadzieję że pomogą.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: zurek »

ted pisze:Dziękuję! Napisałem do nich, mam nadzieję że pomogą.

A możesz do nich napisać kiedy wypuszczą nowy soft B04 do tego routera w Play?
Byłbym bardzo wdzięczny... Ponieważ nie mam założonego messengera...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: ted »

@zurek ja bym składał reklamacje do operatora, myślę że dla ZTE jest to kwestia biznesowa z operatorem a nie techniczna. Zatem ZTE nie ma presji, należy ją wywierać na operatora. Reklamacje są grupowane i analizowane jeśli wyjdzie komuś wysoki "słupek" w arkuszu to możliwe że się zastanowi co z tym zrobić.

A poza tym to zapytam ;)
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: zurek »

ted pisze:
A poza tym to zapytam ;)

Wielkie dzięki :-)
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: zurek »

ted pisze:
A poza tym to zapytam ;)

Odpisali coś?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: ted »

zurek pisze:Odpisali coś?
Sprawa w trakcie, Twojego pytania jeszcze nie zdążyłem zadać. Czekam na elementy do dalszej analizy sytuacji.
Vosh
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2021-04-14, 09:23

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: Vosh »

zurek pisze:A możesz do nich napisać kiedy wypuszczą nowy soft B04 do tego routera w Play?
Mnie odpisali dziś tak:
"Uprzejmie informuję, iż niestety nie mamy takich informacji. Proszę o kontakt z producentem, w celu otrzymania odpowiedzi na pytanie".
Szkoda słów...
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: ted »

zurek pisze:Odpisali coś?
Odpisali. Na obecną chwilę nie ma co liczyć, należy zwracać się do operatora z takimi żądaniami.

Czyli tak jak pisałem, w przypadku brandowanych urządzeń Play jest stroną, nie ZTE. Nie należy mieć do ZTE pretensji, tylko do Play.

ZTE dla swoich urządzeń udostępniło firmware B04 z dodatkowymi funkcjonalnościami.

Podobno T-Mobile sprzedaje "brandowane" pod względem firmwaru urządzenia, a także w dystrybucji można je kupić zupełnie nie brandowane. Ja swój kupiłem tutaj:

https://www.aetka24.pl/pl/products/rout ... query_id=1
wrobel79
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-23, 16:27

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wrobel79 »

Witam,
czy coś udało się ruszyć w sprawie bridge mode na tym zestawie ZTE od play. Macie jakieś podpowiedzi / informacje co i jak. Pytałem w play to odsyłają do ZTE. Udało się Wam przełączyć to ZTE na modem do obsługi sim i podłączyć oddzielny porządny router?
RattusNrv
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-07-29, 19:59

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: RattusNrv »

Cześć, a czy wiecie, czy w tym routerze od TMobile da się ustawić WDS? Mam nielimitowane LTE na testy, ZTE odpowie mi dopiero jutro choć twierdzą, że się da, a ja nie mogę nic w menu znaleźć...

Mój soft: ZTE_STD_V1.0.0B04
Więc raczej bez brandu...
ted
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2021-03-28, 16:04

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: ted »

wrobel79 pisze:Witam,
czy coś udało się ruszyć w sprawie bridge mode na tym zestawie ZTE od play. Macie jakieś podpowiedzi / informacje co i jak. Pytałem w play to odsyłają do ZTE. Udało się Wam przełączyć to ZTE na modem do obsługi sim i podłączyć oddzielny porządny router?
Po moim zgłoszeniu w kwietniu (?) do ZTE w Polsce, zajęło im wiele tygodniu jednak jakoś w czerwcu potwierdzili błąd w oprogramowaniu dotyczącym funkcjonalności "bridge".

Poprawka jest podobno w przygotowaniu jednak dla urządzeń nie brandowanych oceniam że najwcześniej wyjdzie we wrześniu. Natomiast dla brandowanych należy stale męczyć operatorów inaczej nigdy nie wyjdzie dla tych urządzeń.
wit3k
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2020-03-14, 17:34

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wit3k »

Udało się komuś odpalić samą antenę? Po podania poe 24v wstaje, mogę się zalogować na nią, ale nie ma „wyjścia” na zewnątrz.
wrobel79
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-23, 16:27

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wrobel79 »

Witam,
Ted proszę o informację jak sprawa bridge wygląda na dzień dzisiejszy na tym sprzęcie.
Mam zamiar ustawić na MF258k z Play tryb bridge bo mam porządny router Asusa i zakładam, że sieć nabierze więcej wigoru.

Prośba też innych o odpowiedź w temacie bridge na zestawie MF258k z Play
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wojteks »

Na dziś nie kupuj MF258K z Play, to problematyczny sprzęt.
Nie pomagam na PW!
wrobel79
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-23, 16:27

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wrobel79 »

Niestety, ale u mnie tylko Play działa jak trzeba. Spoko prędkości i brak zerwań. Chcę się pozbyć podwójnego natu i ominąć ten router zte po to aby asus wszystko obsługiwał. Macie doświadczenia z trybem bridge? Działa to normalnie? Jak się za to zabrać?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: onken »

Na Playu nie pozbędziesz się natu.
Jedynie inne sieci i publiczny adres IP

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: Mig25 »

Ale kolega pisze ,że chce się pozbyć podwójnego NATu... Jeden zawsze pozostanie w trybie bridge , bez trybu bridge będzie podwójny...( może to jest wystarczające dla kolegi :) )
A co do samego trybu , to uzywałem go w B715 , w B818 i teraz w MC801A. Dla świetego spokoju trzeba mieć router , który restartuje WAN jak wykryje brak internetu ( ja mam Openwrt i zainstalowane mwan3) ,bo bez tego często po lease time IP router nie "idzie" po nowy IP , tylko czeka w nieskończoność...
Miałem przez chwilę MF258 ( z T-Mobile ,czyli bez K) , Bridge Mode nie sprawdzałem , ale następny właściciel po kilku dniach się odezwał ,że mu to nie działa , także jest coś na rzeczy w tym routerze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wojteks »

W Play NAT czy tam inny mechanizm i tak blokuje ruch przychodzący więc bez różnicy czy będzie 1 czy 2 routery po stronie użytkownika.

Zawsze można Asusa w DMZ wrzucić i problem NAT przestanie istnieć a pozostanie łatwy dostęp do routera robiącego za modem gdzie czasem warto zobaczyć parametry, zrobić upgrade czy tam cokolwiek innego z panelu zarządzania.
Nie pomagam na PW!
wrobel79
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-23, 16:27

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wrobel79 »

Właśnie o to chodzi aby nie być za podwójnym natem bo wtedy np kamerki ip robią problemy jak się chce je podejrzeć z zewn. Chodzi mi właśnie o te info czy ten tryb w tym zestawie z play działa.
Kolego Mig25 prośba o krótki tutorial jak krok po kroku ogarnąć tryb bridge i skonfigurować router. Zakładam, że po przełączeniu tego mf258k na tryb bridge, loguję się do niego na 192.168.1.100 i tam będę mógł ustawić ip jaki podam na wanie mojego routera - lub już na routerze podaję jako ip np 192.168.1.2 i bramę 192.168.1.100. Popraw mnie jeżeli coś pokręciłem, ponieważ jak piszesz już jesteś po kilku takich konfiguracjach modem/bridge - router/wan
wrobel79
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-23, 16:27

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wrobel79 »

wojteks pisze:W Play NAT czy tam inny mechanizm i tak blokuje ruch przychodzący więc bez różnicy czy będzie 1 czy 2 routery po stronie użytkownika.

Zawsze można Asusa w DMZ wrzucić i problem NAT przestanie istnieć a pozostanie łatwy dostęp do routera robiącego za modem gdzie czasem warto zobaczyć parametry, zrobić upgrade czy tam cokolwiek innego z panelu zarządzania.
no nie do końca chcę mieć dwa działające routery - jakoś to tak dziwnie. zawsze jedna niepotrzebna hopka więcej. Mogę się mylić, sam nie wiem czy DMZ jest idealny w tej kwestii. Myślę, że mf258k pracujący jako modem będzie bardziej stabilny i mniej obciążony. Całą robotę zrobi router asusa.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wojteks »

A ja myślę że na dziś MF258K z Play nie nadaje się do normalnego użytku. Kamerki na Play (czy innym operatorze bez publicznego "zewnętrznego" IP) i tak nie będą działać, nie wejdziesz na nie z zewnątrz.
Nie pomagam na PW!
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: Mig25 »

wrobel79 pisze:Kolego Mig25 prośba o krótki tutorial jak krok po kroku ogarnąć tryb bridge i skonfigurować router. Zakładam, że po przełączeniu tego mf258k na tryb bridge, loguję się do niego na 192.168.1.100 i tam będę mógł ustawić ip jaki podam na wanie mojego routera - lub już na routerze podaję jako ip np 192.168.1.2 i bramę 192.168.1.100. Popraw mnie jeżeli coś pokręciłem, ponieważ jak piszesz już jesteś po kilku takich konfiguracjach modem/bridge - router/wan
Nie do końca. Po przestawieniu routera w bridge mode to WAN routera ( czyli u Ciebie WAN Asusa) ma dostać automatycznie IP playa ,a modem ( u Ciebie MF258K) ma stać się "przezroczysty" - czyli być tym mostem. W Asusie IP WANu byś ustawiał ręcznie tylko wtedy , jakby Ci Play dał sały ( w sensie konkretny ) adres IP i powiedział ustaw go sobie. Na pewno w Asusie WAN musisz zostawić na automatyczny jak dotchczas.
Bez trybu mostu adres IP ASUSowi przydzieliłby MF258K ( czyli coś na 192.168.x.x)

Co do dostania się do routera w bridge mode , to kiedyś faktycznie bez ustawiania statycznych adresów się nie dało , ale teraz większość routerów ma już dostęp mimo to ( w B715 i B818 mimo trybu bridge bez roblemu działały aplikacje typu HManager Huactrl , a wpisanie w przeglądarkę adresu 192.168.8.1 otwierało stronę routera , tak samo jest w MC801A). Jedyny modem ,gdzie się nie dało tego zrobić ( jaki ja używałem) to stary B315.

No i powtarzam kolejny raz , w MF258 tryb bridge może nie działac ! ( jak wskazuje temat wątku).
wrobel79
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-23, 16:27

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wrobel79 »

Witam,
jestem po pierwszych, nieudanych, ćwiczeniach z tematem. MF258 da się przełączyć na bridge. Po stronie Asusa na WAN IP automatycznym niestety na daną chwilę to nie poszło. Tam jest sporo opcji po stronie Asusa i może coś dodatkowo trzeba zmienić.
Może nie zadziałało ponieważ połączone routery były przez switcha... Będę próbował bezpośrednio lan1 -> lan1. Może to coś da.

Sam MF258 po przełączeniu na bridge jest widoczny po lanie i to mnie zastanawia. Wydaje mi się, że nawet serwer dhcp działa ponieważ nadawane są ip urządzeniom wpiętym do switcha. Może to właśnie było problemem, że asus krzyczał o błędnie działającym dhcp dostawcy internetu, a może trzeba sklonować MAC modemu bo play to wyłapuje, może coś vlan/uwierzytelnianie itd.

Możecie coś podrzucić z doświadczenia co do tego tematu bridge plus własny router? Chcę powalczyć i nie zakładać, że bridge nie działa na tym routerze bo można to przełączyć i może być kwestia konfiguracji.

Co sądzicie o tym, czy w trakcie konfiguracji - walki z tematem - jestem mocno narażony z wpiętym po lanie laptopem w ten modem w trybie bridge. Na lapku jest eset. Powinien zadziałać w razie W?
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: Mig25 »

Do modemu ustawionego w tryb bridge wepnij bezpośrednio kompa z windowsem , i zobacz jakie dostanie IP , i czy to jest IP z Operatora ( z Playa ?) , czy IP z DHCP routera. Powinno być to pierwsze. Możesz jeszcze spróbować zmienić porty LAN w routerze ( w niektóych bridge działa tylko z jednym wyspecyfikowanym LANem).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wojteks »

Kabel z LAN MF258K ma iść bezpośrednio do WAN Asusa, na WAN ma być DHCP i ważna jest kolejność restartowania urządzeń.

MF258K po restarcie (w trybie bridge) ma wstać i dopiero wtedy włącz Asusa żeby pobrał IP na WAN.
Nie pomagam na PW!
wrobel79
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-01-23, 16:27

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wrobel79 »

Dzięki, Będę walczył jak lew, abym nie poległ jak mrówka ;)

Jak coś ktoś jeszcze z Waszych doświadczeń to walcie jak w dym :)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF258K - mode: bridge

Post autor: wojteks »

Napiszę po raz kolejny, w Play ta walka nie ma sensu bo nie masz "zewnętrznego" IP.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ