Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Problem z tym modemem poruszany był w innych tematach. Chodziło o niemożność utworzenia połączenia dial-up dla CDMA.
Modem ten zawiera dwa modemy GSM-UMTS i CDMA. Są one widziane przez system jako podłączone do wewnętrznego huba USB. Router Asusa z Koppelem, podobnie jak linux rozpoznaje je podając ich Vendor i ProductID. Czyli dla GSM-UMTS Vendor=16d5 ProdID=6202, i dla CDMA Vendor=16d5 ProdID=6502.
Dla analogicznego modemu ADU-635 WH Koppel opisał sposób postępowania. Jednak dla ADU-635 WA nie sprawdził się w przypadku CDMA. GSM-UMTS działa poprawnie. Czyli dostęp do modemów jest realizowany poprawnie.
System routera staje w momencie próby wdzwonienia się. Sprawa poruszana była tu:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=20570

Ponieważ gdzieś na forum czytałem o sterowaniu modemem przez deklarowanie właściwych łańcuchów inicjujących modem pomyślałem, że może problem leży w tym miejscu.

Moje pytanie do szanownych wyjadaczy, dotyczy sposobu poprawnego zdefiniowania łańcucha inicjującego modem.
Czy ewentualnie jest szansa na odczytanie takiego łańcucha z Windowsa uruchamiającego modem bez tworzenia połączenia sieciowego?
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Odpowiedź AnyDaty

Post autor: al-czerniawski »

AnyData krótko i zwięźle odpowiedziała mi na zadane pytanie o komendy AT:

Dear Sir,

Thank you for using AnyDATA ADU-635W.

ADU-635WA supports Windows OS only. AT command list cannot be released to end customers.

Best Regards,

S.Y.Park
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: Patryk »

Żenada :dobani:
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Znalazłem w sieci ( http://www.euromobile.ru/products/245.html ) takie coś:

AnyDATA.NET proprietary AT commands Manual
Contents
1. Revision History
2. General AT commands
2.1 SPC writing - AT*SPC ........................................................................................................................6
2.2 MIN writing and validation - AT*MIN.................................................................................................6
2.3 MDN writing and validation – AT*MDN ............................................................................................7
2.4 MCC writing and validation - AT*MCC .............................................................................................8
2.5 MNC writing and validation - AT*MNC .............................................................................................9
2.6 ACCOLC writing and validation - AT*ACCOLC .............................................................................10
2.7 NAM configuration and validation - AT*SNAM..............................................................................11
2.8 A_KEY writing - AT*AKEY ...............................................................................................................12
2.9 Authentication mode configuration and validation - AT*AUTH...................................................13
2.10 System Mode configuration and validation - AT*SYSP .............................................................14
2.11 Preferred Mode configuration and validation - AT*MODE .........................................................15
2.12 PRL Mode configuration and validation - AT*PRL......................................................................16
2.13 Primary channel configuration and validation - AT*PCH...........................................................17
2.14 Secondary channel configuration and validation - AT*SCH......................................................18
2.15 PAP User ID writing and validation – AT*PID ..............................................................................19
2.16 PAP Password writing – AT*PPW.................................................................................................19
2.17 NAMMING SEQUENCE ..................................................................................................................20
2.18 Serial Baud rate configuration and validation – AT*IPR ............................................................21
2.19 Voice Level configuration and validation – AT*CVOL ................................................................22
2.20 MIC Level configuration and validation – AT*MICG ...................................................................23
2.21 DORMANT Timer configuration and validation - AT*CTA ..........................................................24
2.22 Software version writing – AT*GMR.............................................................................................24
2.23 Checking modem state – AT*CAD................................................................................................25
2.24 Checking current time – AT*TIME ................................................................................................26
2.25 Checking 1x RF state – AT*STATE ...............................................................................................27
2.26 VOICE SO configuration and validation– AT*VOICESO.............................................................28
2.27 SMS SO configuration and validation– AT*SMSSO ...................................................................28
2.28 SLOT MODE configuration and validation– AT*SLEEP .............................................................29
2.29 RESET – AT*RESET .......................................................................................................................29
2.30 EVDO NAI writing - AT*NAI ...........................................................................................................30
2.31 EVDO NAI Password writing - AT*NAIPWD.................................................................................30
2.32 Checking EVDO STATE - AT*HSTATE ..........................................................................................31
2.33 Data State Notification...................................................................................................................32
AnyTime AnyPlace AnyWireless Data SolutionsTM 3/55
AnyDATA.NET proprietary AT commands Manual
2.34 Abnormal State Notification..........................................................................................................33
2.35 Voice Call Origination – AT*CDV ..................................................................................................34
2.36 Voice Call End – AT*CHV...............................................................................................................34
2.37 Caller ID dislply..............................................................................................................................35
2.38 Voice Call Answer – AT*QCCAV ...................................................................................................35
2.39 Enabling or Disabling caller ID display configuration and validation– AT*CNID ....................36
2.40 Auto Answer – ATS0 ......................................................................................................................37
2.41 Transmitting DTMF during the call – AT*DTMF...........................................................................38
2.42 MIC MUTE – AT*MUTE ...................................................................................................................38
3. SMS Related AT Commands.................................................................................................................39
3.1 SMS Origination – AT*SMSMO .......................................................................................................39
3.2 Notification of receiving NEW MESSAGE ...................................................................................41
3.3 Viewing number of MESSAGE – AT*SMSC ...................................................................................42
3.4 SMS READ and DELETE – AT*SMSRD ..........................................................................................43
3.5 VOICE MAIL READ and DELETE – AT*CVM ..................................................................................45
3.6 Withdrawing SMS transmission – AT*SMSQ ................................................................................46
4. RF Test Related AT Commands ...........................................................................................................47
4.1 TEST MODE Configuration – AT*TMODE ......................................................................................47
4.2 RF BAND Configuration – AT*RFBAND.........................................................................................48
4.3 TEST CHANNEL Configuration – AT*CHAN ..................................................................................48
4.4 TX POWER ON/OFF – AT*TXON .....................................................................................................49
4.5 TX POWER CONTROL – AT*TXAGC ..............................................................................................50
4.6 TEST MODE EXAMPLE ...................................................................................................................51
5. GPIO Pin Assignment ...........................................................................................................................52
5.1 PS_HOLD ..........................................................................................................................................52
5.2 RI(Ring Indicator).............................................................................................................................52
5.3 SMS ...................................................................................................................................................53
5.4 IDLE...................................................................................................................................................53
5.5 BUSY .................................................................................................................................................54
5.6 PDA_SLEEP_IN ................................................................................................................................54
5.7 PDA_WAKEUP_INT..........................................................................................................................55

Dla mnie jest to czarna magia, przynajmniej teraz, ale może komuś coś to powie. Nie jest to lista ściśle związana z modemem ADU-635 WA.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2010-01-02, 12:08 ]
Dla wygody link poprawiłem na klikalny.



2.11 Preferred Mode configuration and validation - AT*MODE .........................................................15

Zawartość tego punktu podaje:

This is to configure and validate Preferred Mode.
“Digital only” is set at default

i ważna sprawa:

If Preferred Mode modified, System Selection is automatically changed
No need to reset modem after modifying Preferred Mode



AT*MODE=1/2/3/4/5/6/7↵
-> OK↵ / ERROR↵

gdzie:

1 Digital only (1x+EVDO)
2 Analog only
4 E911
3 Automatic
5 1x only
6 EVDO only
7 GPS only

zapytanie:

AT*MODE?

->*MODE:1/2/3/4/5/6/7↵


Na moim modemie ADU-520C otrzymałem odpowiedź po wpisaniu zapytania w łańcuch inicjujący w połączeniu dial-up na Koppelu:

PPP chat log

ATI
Manufacturer: QUALCOMM INCORPORATED
Model: 239
Revision: U52CPS17 1 [Mar 27 2007 13:00:00]
ESN: 0x8C7DB5F5
+GCAP: +CIS707-A, CIS-856, +MS, +ES, +DS, +FCLASS

OK
ATZ
OK
AT*MODE?
*MODE:6


OK
ATD #777
CONNECTSerial connection established. .......cd. logu

Czyli przynajmniej z moim modemem komenda działa.
Zatem warto spróbować zabaw z modemem ADU-635 WA. Ja niestety nie mam w tej chwili dostępu do niego.
Może komenda AT*MODE=6 przełączy modem w tryb CDMA?
Ostatnio zmieniony 2010-01-02, 12:08 przez al-czerniawski, łącznie zmieniany 1 raz.
jacek.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-01-07, 17:37
Lokalizacja: Cz

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: jacek. »

Odpytywałem dziś dwa modemy: cdma oraz gsm. Po komendzie AT*MODE? modem cdma zwrócił wynik *MODE:6, zaś gsm *MODE=4. Próbowałem ustawić modem cdma w tryb 6 pod linuksem. Niestety pod ubuntu 8.04 minicom komunikował się jedynie z modemem gsm (tak mi się przynajmniej wydaje). Gdy to zawiodło zmieniłem tryb pracy modemu cdma pod windowsem na inny niż 6. Skutkowało to brakiem zasięgu sieci cdma. Ciekaw jestem czy na nowszych wydaniach ubuntu, lub innej dystrybucji, możliwa jest komunikacja z drugim modemem.
Po zainicjowaniu połączenia cdma aplikacją orange a następnie zerwanie tego połączenia tą samą aplikacją, udało mi się połączyć z siecią cdma poprzez hyperterminal. Wniosek z tego taki, że aplikacja orange ustawia modem w specyficzny tryb pracy. Tylko jak ona to robi?
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

jacek. pisze:Odpytywałem dziś dwa modemy: cdma oraz gsm.
Możesz napisać ściślej, czy chodziło Ci o modemy CDMA i GSM w ADU-635 czy też jakieś inne modemy?
Czy konfigurując połączenie CDMA modemu ADU-635 WA na linuksie, podawałeś właściwy port USB z uwzględnieniem wewnętrznego huba modemu?
Na Koppelu podanie właściwego portu nie pomagało.


Próbowałem odpytywać modem ADU-E100D, ale bez powodzenia. W tym przypadku wyskakiwał w odpowiedzi error.
jacek.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-01-07, 17:37
Lokalizacja: Cz

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: jacek. »

Tak, oczywiście pisząc o dwóch modemach mam na myśli modemy wewnętrzne ADU-635. "Rozmawiałem" z modemem używając programu minicom (odpowiednik hyperterminala). Zapytania kierowałem do portu ttyUSB0 choć miałem do wyboru jeszcze ttyUSB1 oraz ttyUSB2. Niestety te dwa ostatnie nie odpowiadały (minicom nie potrafił ich zainicjować).
Jak już wspomniałem, udało mi się nawiązać połączenie modemem cdma używając hyperterminala, jednakże nie jest to żaden postęp ze względu na potrzebę użycia firmowego oprogramowania orange.

[ Dodano: 2010-01-08, 08:32 ]
Po próbie ręcznego wprowadzenia wprowadzenia Network Access Identifier (dalej NAI) oraz hasła do NAI, mam problem z uwierzytelnieniem cdma. Czy ktoś z Was mógłby w hyperterminalu sprawdzić te dwa ustawienia? Sprawdza się je wpisując AT*NAI? oraz AT*NAIPWD?

[ Dodano: 2010-01-08, 13:50 ]
Poproszę jeszcze o AT*AUTH?
Liczę na jak najszybszą odpowiedź. Niestety przez zmianę niektórych parametrów nie mogę połączyć się z cdma.
John82
Stały użytkownik forum
Posty: 102
Rejestracja: 2009-07-07, 22:51
Lokalizacja: wawa

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: John82 »

jacek., Wysłalem ci PM z tymi komendami i ich odpowiedziami . Mam nadzieje ,że to ci pomoże :ok:
jacek.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-01-07, 17:37
Lokalizacja: Cz

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: jacek. »

Właśnie piszę z połączenia dial up cdma używając modemu adu 635wa. Tak, to prawda :) Udało się. Tak jak większość z Was podejrzewała chodziło o łańcuch inicjujący modem cdma (zapisany w hex). Oto on:
D7 03 00 00 00 51 25 7E
Należy go wysłać na port oznaczony jako NMEA CDMA. Do tego użyłem programu tni (ustawienia -> komunikacja at i pin -> Port manager (tryb DM)) Numer portu znajdziecie oczywiście w menadżerze urządzeń. Po wysłaniu mamy już wszystko to, na co tak czekaliśmy :) Dalej pozostaje skonfigurować połączenie dial up.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego odkrycia :)
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

jacek Czy możesz sprawę przybliżyć takim jak ja, czyli niezbyt biegłym w zaawansowanych konfiguracjach.
Ja osobiście ciekaw jestem jak doszedłeś do określenia tego magicznego łańcucha: D7 03 00 00 00 51 25 7E . Oczywiście o ile możesz i chcesz się podzielić tymi doświadczeniami.
Domyślam się, że ten łańcuch musi być wpisany na stałe w konfiguracji modemu. Także w ustawieniach połączenia dial-up na routerze, jeśli chodzi o Koppela. Tylko jak sobie praktycznie z tym poradzić mając jedną linijkę przeznaczoną na łańcuch inicjujący?
No i przydałoby się parę łopatologicznych wskazówek dla szarych użytkowników linuksa.

Forum bez Kabli kolejny raz pokazało potęgę zbiorowego myślenia.
Szczerze gratuluję dokonanego rozwiązania. :brawa:
Nareszcie lżej mi się będzie spało. :padam:
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: zDaleKi »

al-czerniawski pisze:Forum bez Kabli kolejny raz pokazało potęgę zbiorowego myślenia.
Szczerze gratuluję dokonanego rozwiązania. :brawa:
Cieszymy się za każde takie słowa :ok: i że nasze forum komuś pomaga.
Widać, że zbiorowa burza mózgów na forum się sprawdza :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Na liście komend AT jakie podawałem wcześniej znalazłem coś takiego:

AT+CFG=’s’
Configuration string
String will be saved o MT2 and sent to Base Station prior to dialing

Czy może to znaleźć zastosowanie do wprowadzenia łańcucha podanego przez jacka?
Czy dotyczy czegoś innego?
W konfiguracji routera z Koppelem obok łańcucha inicjującego jest możliwość wprowadzenia identyfikatora portu USB związanego z CDMA.
Czy zatem wprowadzając dane:
AT+CFG='D7 03 00 00 00 51 25 7E' jako łańcuch inicjujący
a identyfikator portu USB, dla WL-500W: 1.1.0
załatwimy sprawę uruchomienia modemu w trybie CDMA na routerze?

Czekam na zakupiony na Allegro modem do prób, ale może ktoś inny, zarazem bieglejszy, przeprowadzi próby z routerem.

Nadal intryguje mnie sprawa skonfigurowania modemu na linuksie. Byłoby fajnie pokazać AnyDacie, że nad Wisłą nie takie rzeczy się pokonuje. ;)
Warto też ostateczne wyniki zaprezentować w języku angielskim. Szukając informacji w sieci zorientowałem się, że jest to dość ważny problem nie tylko na naszym podwórku.
jacek.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-01-07, 17:37
Lokalizacja: Cz

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: jacek. »

AT+CFG raczej na niewiele tu się zda. Odkryłem po restarcie komputera, że modem znowu odmówił posłuszeństwa. Podanie wspomnianego łańcucha nie pomogło. Okazało się, że konieczne jest uprzednie przesłanie łańcucha CF 01 00 00 00 04 00 03 00 00 00 00 00 00 1F 18 04 00 00 00 00 00 1B DE 7E. Z tym, że łańcuch ten wymagany jest przed inicjacją pierwszego połączenia a nie jest już wymagany podczas kolejnych prób nawiązywania połączenia w ramach sesji (momentem krytycznym jest restart komputera). Oczywiście łańcuch D7 03 00 00 00 51 25 7E należy podać także, zaraz po wspomnianym.
Podkreślam jeszcze raz, że wartości te należy wysłać jako hex do portu oznaczonego jako NMEA CDMA (nie jest to port na którym przeprowadzamy komunikacje at). Pod windowsem łańcuchy te wysyłałem programem tni (szczegóły w poście wyżej). I to by było na tyle jeśli chodzi o windowsa. Autor tni, jeśli będzie chciał, zautomatyzuje ów proces.
Sprawa wygląda inaczej pod linuksem. Pod moim ubuntu 8.04 widoczne są jedynie porty modemów cdma oraz gprs. Inaczej jest na ubuntu 9.10: tu system wykrywa 5 urządzeń ttyUSB. Próbowałem wysłać łańcuchy do tych, z którymi nie ma komunikacji przez komendy at. Próbowałem poleceń:
echo -e "\xCF\x01\x00\x00\x00\x04\x00\x03\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x1F\x18\x04\x00\x00\x00\x00\x00\x1B\xDE\x7E" > /dev/ttyUSBx oraz
echo -e "\xD7\x03\x00\x00\x00\x51\x25\x7E" > /dev/ttyUSBx, gdzie x to numer portu.
Niestety nie powiodło się. Może to zły sposób? Zastanawiam się jak wysłać czyste hexy pod linuksem i nic mi nie przychodzi innego do głowy. Możliwe również, że trzeba zainicjować jakoś połączenie z NMEA, choć osobiście w to wątpie. Można oczywiście napisać program, chociażby w pascalu, co nie powinno być trudne. Ja niestety tego teraz nie zrobię bo aktualnie nie mam czasu, może w przyszłości. Możliwe również, że są gotowe rozwiązania w sieci.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

jacek. pisze:Inaczej jest na ubuntu 9.10: tu system wykrywa 5 urządzeń ttyUSB.
Podobnie jest na Koppelu. Dwa identyfikatory portów pozwalają na uruchomienie na nich modemów GSM i CDMA. Podanie dwóch innych wyłącza porty USB związane z tymi identyfikatorami. Działania pozostałych dwóch identyfikatorów nie potrafię określić. Przypadają po trzy identyfikatory na każdy wewnętrzny modem.

Jak widzę sprawa nie jest tak prosta. Ale jednak kro po kroku może uda się ostatecznie w elegancki sposób załatwić problem.
Intuicja podpowiada mi, że nie może to być zbyt skomplikowane jeśli mały program EasyWireless to załatwia.
Najprościej byłoby podsłuchać transmisję na USB przy starcie programu i odpowiednio to wykorzystać. Albo wręcz dekompilować program. Tylko czy nie łamałoby się w ten sposób prawa? No i czy jest to możliwe technicznie a potem informatycznie. :( To takie amatorskie rozważania.
jacek.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-01-07, 17:37
Lokalizacja: Cz

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: jacek. »

Po paru probach i modyfikacji lancuchow dziala na ubuntu 8.10 (to wlasnie tu wykrywa 5 urzadzen). W pozostalych dystrybucjach domyslam sie, ze trzeba zaktualizowac sterowniki usb (mam nadzieje, ze nie cale jadro). Okazalo sie, ze pomysl z echo byl dobry lecz nalezalo wylaczyc przekazywanie konca linni flaga -n. U mnie port, na ktory nalezy wyslac dane w heksach to ttyUSB2. Oto jakie nalezy wydac polecenia:
echo -ne "\xD7\x03\x00\xAE\xEF\x7E" > /dev/ttyUSB2 (powinna zapalic sie niebieska dioda cdma) oraz
echo -ne "\xCF\x0D\x00\x00\x81\x8A\x7E" > /dev/ttyUSB2
I to by bylo na tyle :) Pozostaje wrzucic to do skryptu i skonfigurowac polaczenie (recznie bo nie dziala networkmanager). Mam nadzieje, ze juz nie bedzie poprawek ;)

[ Dodano: 2010-01-12, 12:23 ]
maly blad: wykrywa 6 urzadzen (zapomnialem o ttyUSB0 - to wlasnie port pod ktory nalezy wysylac komendy at). Zaznaczam jednak, ze numeracja portow moze byc u Was inna.
mejbi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2010-01-12, 19:59
Lokalizacja: Działdowo

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: mejbi »

Witam

Trochę się naszukałem o możliwości połączenia modemem AnyData ADU-635WA (CDMA) bez firmowej aplikacji i w końcu trafiłem tutaj. Z tego co wyczytałem, Wasze wspólne odkrycia pozwalają na takie właśnie połączenia. Zatem ja, jako osoba słabo obeznana z tym tematem, proszę o potwierdzenie, czy to faktycznie jest możliwe, a jeśli możliwe, to w jaki sposób wpisuje się te łańcuchy inicjujące połączenie w windowsie (w moim przypadku 7, ale jak będę miał instrukcję do innej wersji, to pewnie sobie jakoś poradzę).

Potrzebne mi to jest do tego, aby udostępnić internet drugiemu komputerowi (połączone skrętką, nawet widzą się, tylko jeszcze trzeba udostępnić internet). Przy okazji zapytam jeszcze, bo być może niepotrzebnie się trudzę... Aby udostępnić internet na drugim komputerze (obydwa Win7), niezbędne jest widoczne połączenie sieciowe w oknie połączeń? Czy może da się to zrobić bez tego (i wystarczy firmowa aplikacja do nawiązywania połączeń, bez gimnastykowania się z łańcuchami inicjującymi)?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: wojteks »

mejbi pisze:Czy może da się to zrobić bez tego
Poszukaj na forum o proxy.
Nie pomagam na PW!
mejbi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2010-01-12, 19:59
Lokalizacja: Działdowo

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: mejbi »

wojteks pisze:Poszukaj na forum o proxy.
Ok dzięki, poczytałem trochę o AnalogX-ach i innych CCProxy-ach - jutro postaram się to sprawdzić - ale pytanie o to, w jaki sposób wpisuje się te łańcuchy inicjujące w Windowsie pozostaje nadal otwarte i proszę o odpowiedź. Najchętniej widziałbym instrukcję ujarzmienia wspomnianego modemu pod windowsem...

Pozdrawiam
janek222
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 770
Rejestracja: 2007-11-29, 21:04
Lokalizacja: PL

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: janek222 »

W najnowszej wersji <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> (3.46) wystarczy kliknąć: menu górne -> Połączenie -> Włącz CDMA w AnyData. Funkcja jeszcze nie została przetestowana. Jeżeli ktoś przetestuje to proszę o info o efektach jej działania.
Pozdrawiam
Janek
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Zaświtała mi odmienna od pierwotnej tezy myśl.
Czy program sterujący modemem przełącza modem z trybu GSM na CDMA, czy może jednak przełączanie dotyczy karty dualnej?
Wątpliwości nasunęły mi się gdy pomyślnie uruchomiłem modem w trybie GSM posługując się kartą SIM ERY TAK-TAK. Robiłem to na kompie wykorzystując program EasyWireless.
Z tych wątpliwości zrodziło się pytanie: co by było gdyby do modemu włożyć kartę obsługującą jedynie CDMA?
Czy karta RUIM odpaliłaby modem w trybie CDMA tak jak na karcie SIM w trybie GSM/UMTS?
Czy jednak w takim przypadku modem musiałby być także sterowany programem z kompa?
Może ktoś dysponuje modemem 635 i czystą kartą RUIM z innego modemu?
jacek.
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2010-01-07, 17:37
Lokalizacja: Cz

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: jacek. »

Nie działa to tak jak myślisz. Łańcuch nie przełącza modem z trybu gsm na cdma. On włącza tryb cdma nie modyfikując trybu gprs.
Ale jak modem zareaguje na kartę obsługującą jedynie tryb cdma nie wiem.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Router 500gP V1 obsługuje CDMA AnyDaty takimi skryptami:

ls /usr/ppp/cdma/AnyDATA

cdma cdma.chat dial status update

Zawartość cdma to:

debug
local
noipdefault
ipcp-accept-local
lcp-echo-interval 60
lcp-echo-failure 5
usepeerdns
noauth
nodetach
user "$username$"
connect "chat -s -S -V -t 5 -f /tmp/ppp/cdma/AnyDATA/cdma.chat 2 >/tmp/chat.log"

Czy zatem gdzieś w tym miejscu wystarczyłoby dopisać zaproponowane przez jacka ciągi:
"
echo -ne "\xD7\x03\x00\xAE\xEF\x7E" > /dev/ttyUSB2 (powinna zapalic sie niebieska dioda cdma) oraz
echo -ne "\xCF\x0D\x00\x00\x81\x8A\x7E" > /dev/ttyUSB2
"
oczywiście z właściwymi portami USB?
Na tyle pozwoliła mi moja wątła linuksowa wiedza. Czuję jednak, że dopisanie linijek wymagałoby określenia właściwego miejsca i jakiegoś sposobu automatycznego definiowania portów USB.
Modem można co prawda podłączać do konkretnego portu deklarując w konfiguracji ten port, ale oprogramowanie routera umożliwia także dowolny wybór gniazda USB i samo znajduje podpięty modem bez konieczności deklaracji identyfikatora portu.
No i jak zrobić by tylko w przypadku ADU-635 WA te dopiski działały?
Czuję się za cienki, dlatego wyciągam ten temat na forum.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: Patryk »

Nie mam już Asusa,ani tym bardziej nie posiadam Anydaty 635WA,więc sprawdzić efektu nie mogę,ale proponuję coś takiego:

/usr/ppp/cdma/AnyDATA/dial

Kod: Zaznacz cały

#!/bin/sh

insmod usbserial
insmod modem

while true; do
  kill -9 $(ps|grep pppd|grep cdma|awk -F' ' '{print $1}') 2>/dev/null

  sleep 5

  if [ -z "$(nvram get cdma_usbloc)" ]; then
   DEVICE="/dev/usb/tts/0"
  else
   DEVICE=$(grep ": $(nvram get cdma_usbloc) :" /proc/bus/usb/devpath | awk -F':' '{print $1}')
  fi

  export DEVICE

 # Wysyłamy ciągi inicjalizujące modem CDMA do portu wskazanego w menu USB 
 # device location ID...

  echo -ne "\xD7\x03\x00\xAE\xEF\x7E" > $DEVICE
  echo -ne "\xCF\x0D\x00\x00\x81\x8A\x7E" > $DEVICE

 # lub na sztywno do wirtualnego portu szeregowego nr 3
 
  # echo -ne "\xD7\x03\x00\xAE\xEF\x7E" > /dev/usb/tts/2
  # echo -ne "\xCF\x0D\x00\x00\x81\x8A\x7E" > /dev/usb/tts/2

  /tmp/ppp/cdma/AnyDATA/update $1

  pppd call cdma >> /tmp/chat.log

  sleep 25
done

al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

No i mamy następny niemal natychmiast postawiony krok. Dziękuję.
Dysponuję różnymi Asusami i korzystam z modemów AnyDaty, ale akurat na Orange'u nie mogę przećwiczyć gdyż nie mam ich karty i abonamentu.
Popróbuję jednak wnieść poprawkę wg propozycji Patryka i zobaczę jak zareagują modemy Sferii. Choć musi to trochę potrwać gdyż będzie to moja pierwsza taka zabawa.
Może znajdzie się ktoś kto dysponuje routerem, modemem 635, no i wiedzą by popróbować połączyć wysiłki jacka i Patryka.
Kusi mnie też by wziąć na próbę abonament z modemem 635. Jednak chciałbym najpierw posiąść więcej wiedzy by wyrobić się w czasie 30 dni.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: Patryk »

al-czerniawski, jeszcze można by dodać po komendach echo polecenie sleep czas_w_sekundach (czas dobrany doświadczalnie),coby modem miał czas złapać zasięg i zalogować się do sieci przed próbą połączenia :)
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Mam wreszcie modem, router, i dostęp do karty SIM/RUIM znajomego by móc popróbować efektów pracy jacka i Patryka.
Brak mi jednak wiedzy i doświadczenia z linuxem.
W tej chwili potrafię wykorzystując telnet wejść na router i przeglądać pliki.
Utknąłem jednak na próbie edycji pliku dial wg propozycji Patryka.
Plik jest tylko do odczytu i moje próby zmiany tego statusu chmod zakończyły się komunikatem, że system plików jest tylko do odczytu: Read-only file system.

Jak prawidłowo powinienem podejść do tego problemu by móc korzystając z edytora vi skutecznie wprowadzić zmiany w pliku?
Mam nadzieję, że wykonanie tego zadania leży w moich możliwościach, dlatego liczę na jakieś uwagi naprowadzające mnie, laika. :/
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: zDaleKi »

al-czerniawski pisze:Plik jest tylko do odczytu i moje próby zmiany tego statusu chmod zakończyły się komunikatem, że system plików jest tylko do odczytu: Read-only file system.
A chmod wykonywałeś jako root? Może tu jest problem?
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Logując się telnetem na router wyskakuje mi taka linia:

[admin@WL-001E8C34Af66 root]$

natomiast: su root wyświetla komunikat: su: user root does not exist
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: Patryk »

Uprawnienia roota nie mają znaczenia,z resztą w tym sofcie standardowo nie istnieje system kont użytkowników,więc jest tylko pseudo-root ;)
Po prostu tak jest to zbudowane - wszystkie binarki są tyko do odczytu,gdyż siedzą w systemie plików squashfs,a mała partycja jffs służy tylko do zapisywania drobiazgów typu konfiguracja,etc.

al-czerniawski,spróbuj tego: http://yaboll666.rootnode.net/WL500gp-1 ... .71mod.trx - wkompilowałem "poprawiony" plik dial dla anydaty.
Ostatnio zmieniony 2010-02-24, 13:07 przez Patryk, łącznie zmieniany 1 raz.
al-czerniawski
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 374
Rejestracja: 2008-01-04, 11:38
Lokalizacja: spod Nieporętu

Re: Łańcuch inicjujący modem AnyData ADU-635 WA

Post autor: al-czerniawski »

Założyłem, że fimware dotyczy WL-500gP V1 i na ten router próbowałem go zainstalować.
Nie udało mi się tego wykonać z poziomu routera. Wykorzystałem więc oprogramowanie Asusa firmware restoration.
Po zabiegu router świeci diodą power i podłączonym LAN. Dioda radia nie świeci.
Nie udaje mi się zalogować na router. Próbowałem na ustawieniach auto karty sieciowej i na statycznym IP 192.168.1.100.
XP-ek pokazuje stan połączenia jako połączony.
Router nie odpowiada na ping 192.168.1.1 :(

Plik, który ściągnąłem jest znacznie chudszy 2,7 MB, niż typowy 3,5 MB.
ODPOWIEDZ