GPS w Option GTM380

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. braku sygnalu GPS

Post autor: yaroprymus »

Dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

Ja łączyłem się za pomocą hyper terminala jak i za pomocą programu (ATSender) udostępnionego przez jednego z Forumowiczów wypowiadającego się w tym temacie. W obu przypadkach bylo to samo co widać w załączonym rysunku.
Robilem to tak że włączałem terminal na porcie com 8 (GPS), potem uruchamiałem drugi raz terminal (na porcie com 9 czyli Aplication 2 i wpisywłem polecenie AT_OGPS=2) wówczas w pierwszym oknie widziałem podobne wpisy jak na załączonym rysunku. Tutaj dodam że widok tego okna (w hyper terminal) sam dzieli mi się na dwie części (szarą i białą). W szarej części górnej cały czas się dopisują wpisy, w dolnej jest kilka ale ich ilośc się nie powiększa Wydaje mi się, że wynika z tych wpisów brak sygnału GPS
kozlov
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2010-02-02, 11:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: kozlov »

Odłącz HyperTerminal od COM8 (GPS Interface) i podepnij podeń jakiś program z obsługą GPS (np. Google Earth, AutoMapa czy takie cuda jak NMEA Monitor albo VisualGPS), a potem wyjdź na dwór albo postaw sprzęt przy oknie i sprawdź, czy w ogóle widzi jakieś satelity.

Po restarcie procedurę z AT_OGPS=2 musisz niestety powtórzyć, żeby zadziałało - szukałem po forum, gdzieś mi mignęła nazwa programu do oskryptowywania portów COM przy starcie systemu, ale nie mogę sobie przypomnieć co, gdzie i i jak.
:)
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

brak sygnału GPS w GTM380

Post autor: yaroprymus »

W pliku *.pdf umieściłem screen z mojego netbook.

Na rysunku 1 chciałem pokazać numery portów COM dla Application Interfejs oraz GPS.

Na drugim ustawione opcje: _OIFC: 3,1,1,5 (najważniejsza to opcja 5 z czwartej pozycji), wykonałem reset: at_oreset.

Na trzecim rysunku widać że uruchamiając okno terminala nazwane "GPS 19200 com 9" i wpisując polecenie "at_ogps=2" wymuszam w prawym oknie terminala (nazwanego "GPS 19200 com 8" ) wyświetlanie wpisów. Jeżeli wszystko zrobiłem dobrze to powinny te wpisy mieć inną postać.

Na rysunku 4 i 5 widać screen z programu NMEA. Na rysunku 5 widoczne jest że na porcie com8 jest GPS, oraz że Pos Fix: Inwalid.

Program VisualGPS nic nie pokazuje, miga czerwone kółeczko w prawym dolnym rogu.

Czy podejrzewacie że stojąc w otwartej przestrzeni mam szansę złapać sygnał GPS? Czy ja poprawnie posługuję się programami przedstawionymi w załączniku i czy uważacie że dobrze skonfigurowałem sprzęt?
Może to wina anteny w Acer że mi nie działa GPS tak jakbym chciał?
kozlov
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2010-02-02, 11:17
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: kozlov »

yaroprymus pisze:Jeżeli wszystko zrobiłem dobrze to powinny te wpisy mieć inną postać.
U mnie takie "niepełne" informacje pojawiają się jak próbuję złapać fixa z okna albo nie mam wcale widoku na satelity. VisualGPS z domu też nic nie pokazuje, jedynie czasem jakieś prześwity ma, ale to wszystko. Na zewnątrz nie miałem jeszcze okazji sprawdzać.
yaroprymus pisze:Czy podejrzewacie że stojąc w otwartej przestrzeni mam szansę złapać sygnał GPS?
Szanse zawsze masz, próbować zawsze warto. :) Jeśli nie chcesz wychodzić z domu, to stań przy oknie z włączonym GPS-em, podnieś laptopa na środek okna, może ciut wyżej, poczekaj z pół minuty i sprawdź, czy w oknie z siłą sygnału satelit w ogóle coś się czasem pojawia. Jeśli i to nie zadziała, pozostają testy na zewnątrz.
yaroprymus pisze:Może to wina anteny w Acer że mi nie działa GPS tak jakbym chciał?
Być może, zależy od tego jak kabel tłumi. Na forum zdarzały się różne przypadki - spróbować nie zaszkodzi.
:)
graveler
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-26, 08:53
Lokalizacja: Płońsk

Re: brak sygnału GPS w GTM380

Post autor: graveler »

yaroprymus pisze:Na rysunku 4 i 5 widać screen z programu NMEA. Na rysunku 5 widoczne jest że na porcie com8 jest GPS, oraz że Pos Fix: Inwalid.
Mam to samo :( zasięgu brak na dworze i nie wiem co może być nie tak. Mam modem GTM380 wyjęty z netbook ACER D250 i włożóny do Lenovo X61. GSM dziła bez problemu natomiast GPS nie łapie w ogóle zasięgu.

Może cos jest nie tak z tymi modemami w ACERACH D250?
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. braku sygnalu GPS

Post autor: yaroprymus »

Witam

Ja nadal nie złapałem sygnału, pomimo prób poza budynkiem. Programy nie widzą żadnych satelit, brak jakiegokolwiek nawet słabego sygnału. Na forum przeczytałem że Acer d250 ma zapewne słabą antenę: "gps i tak mi nie działał antenki w D250 są słabe, wam działa da się z niego korzystać?"
Żródło: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=327008

Mnie interesuje czy Graveler podłączyłeę antenę do GTM380? Jeżeli tak to skąd ją wziąleś? Pytam ponieważ rozważałem zakup anteny innej niż mam a nie mogę znaleźć, nie wiem jakiej szukać. Dodam że internet u mnie też działa dobrze na tym modemie.

Tu podaję link to filmu prezentującego rozłożenie na części Acera D250 (dla zainteresowanych wymianą anteny, PS prezentowany model nie posiada wbudowanego modemu ani anteny): http://www.youtube.com/watch?v=jqO3dNVGYKY

Poniżej link do strony na której autor tekstu, napisał (po angielsku), że modem w Samsungu z anteną aktywną podłączoną przy USB działa poprawnie - tak bynajmniej ja to zrozumiałem.
graveler
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-26, 08:53
Lokalizacja: Płońsk

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: graveler »

Na samym ACERZE tego nie testowałem, ale mozę spóbuje dziś to sprawdzic. Modem przełożyłem do innego laptopa - Lenovo x61. Zauważyłem jedną rzecz w tym D250 - u mnie były 2 antenki - biała i niebieska. Internet praktycznie nie łapał zasięgu - zamieniłem je miejscami i zaczeło działać.
Jeśłi chodzi o x61 to mam tam dolutowane dodatkowe antenki z tego samego modelu (miałem uszkodzony). Także u mnie wyprowadzone są 4 kabelki. Do samego internetu wystarczy jeden kabelek podłączony do "Main" - a do aux (w tym przypadku GPS) podłaczam drugi. Z tym że jakbym nie kombinował - zamieniał kabelki miejscami to i tak GPS nie łapie zasięgu :/

Zastanawiam się czy ten Pos Fix: Invalid to jakiś bład czy to tylko kwestia brku zasięgu?

I jeszcze jedno pytanie - czy zwykła antenka wbudowana w laptopa odbierająca sygnał GSM odbierze sygnał GPS? Może w tym tkwi sęk??
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. sygnału GPS

Post autor: yaroprymus »

yaroprymus pisze:
Poniżej link do strony na której autor tekstu, napisał (po angielsku), że modem w Samsungu z anteną aktywną podłączoną przy USB działa poprawnie - tak bynajmniej ja to zrozumiałem.
http://www.sammynetbook.com/forum/threa ... -UMTS-Card


Z artykułu (napisanego w języku angielskim, link powyżej) wynika że antena do GPS powinna charakteryzować się polaryzacją "okrągłą" a GSM wymaga polaryzacji "vertical".

Invalid Fix stwierdziłem że oznacza: odbiornik GPS nie zestroił się odpowiednio z satelitą, tzn gdyby sygnał z satelit był właściwy, to po jakimś czasie nastąpiłoby "złapanie fixa". Pierwszy raz zanim nastąpi złapanie fix prawdopodobnie czeka się dłużej aniżeli przy każdym następnym włączeniu odbiornika GPS.

Ja próbowałem sprawdzić co widzi program FreeGPS (niemiecki), ponieważ nie byłem pewien co do poprawności stosowania innych programów. Ten program jest prosty w obsłudze i nie pokazuje zbyt wielu szczegółów, za to utwierdził mnie <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> w tym że poprawnie skonfigurowałem urządzenie GPS.

Odnośnie jakości działania internetu na modemie GTM380, w domu najczęściej łapie sygnał GPRS lub EDGE, więc korzystam z modemu na USB (Huawei na przedłużce żeby łapać lepszy sygnał), ale w innym miejscu miasta łapie na GTM380 sygnał WCDMA.
graveler
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-26, 08:53
Lokalizacja: Płońsk

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: graveler »

Fajnie by było jakby się ktoś wypowiedział, najlepiej autor wątku czy złapał sygnał na zwykłej antenie wbudowanej w laptopa czy na jakiejś modyfikowanej?

Sprawdziłem wczoraj ACERA na modemie GTM380 i 378 i na obu lipa w róznych kombinacjach podłaczenia dostępnch antenek :(

Jeśli chodzi o zasięg internetu to ja w bloku na 4 piętrze łapię HSDPA w ornge ale to stało się dopiero po tym jak zamieniłem miejscami podłączone do modemu antenki. Wczesniej praktycznie nie miałem nigdzie zasięgu.

Znalazłem takie coś:
http://www.alibaba.com/product-gs/23154 ... tenna.html
i ta anteny nie wymaga chyba dodatkowego zasilania, tylko jak ją upchac do laptopa?? I ciekawe czy zda egzamin?
I tu jeszcze cały wahlarz antenek. Wysłałem im zapytanie co mogliby polecić do laptopa :)
http://www.adactus.se/product.aspx?f_id=29162

I jeszcze pytanie - jakiego typu złacza są na tych demach otpion? MMCX czy U.FL?? Zgubiłem się trochę...
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. sygnału GPS

Post autor: yaroprymus »

Odnośnie mmcx a u.fl to może to coś wyjaśni http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?f=7&t=5795

Co do przykładów anten - fajnie że istnieją takowe, ale chciałbym żeby ktoś polecił najlepszą do netbook
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

graveler pisze:tylko jak ją upchac do laptopa??
Problem jest zasadniczo taki, że laptop przynajmniej powinien mieć ekranowaną obudowę. Fabryczne anteny są zamontowane w wydzielonym obszarze który pozbawiony jest ekranowania, najczęściej w najbardziej odpowiednim miejscu, czyli górnej krawędzi matrycy. Upchnięcie anteny byle gdzie nic nie da.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
graveler
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-26, 08:53
Lokalizacja: Płońsk

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: graveler »

Dlatego pytałem, czy autor wątku złapał sygnał GPS na standardowej antenie, która normalnie powinna być podłączona do modułu WiFi lub GSM?

Poluję na wewnętrzną antenę, którą zamierzam upchnąć w miejsce PCMCIA z którego nie korzystam. Nie teraz tylko czym różni sie antena aktywna od pasywnej?

Znalazłem taką z tym że trzeba jej podpiąć zasilanie (myślę żeby wziąć z usb):
http://www.elhurt.com.pl/wireless/index ... fa81d17550
ewentulanie ta:
http://proscan-antenna.com/index.php/si ... 0V,36,1,9/

Wiem już na pewno że musi to być antena ze złączem u.Fl :)
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. sygnału GPS

Post autor: yaroprymus »

Pytanie do Krystianb - czy dobrze zrozumiałem że anteny GPS w netbook powinny być zamontowane w górnej części matrycy i na dodatek obudowa matrycy powinna być ekranowana?

Drugie pytanie również do Krystainb - czy dobrze zrozumiałem że nawet jeżeli netbook posiada wbudowaną antenę GPS to, producenci montują je w obudowie pozbawionej ekranowania?

Do Graveler - wydawało mi się że anteny pasywne to takie które nie wymagają zasilania, a aktywne to te które wymagają zasilania.

[ Dodano: 2011-11-02, 19:00 ]
Zapytałem serwisu Acer czy w moim D250 jest wbudowana antena GPS:

"Posiadam netbook Acer Aspire One D250 0BGk. Czy netbook ten posiada wbudowaną antenę GPS podłączoną do modemu Option GTM380? Modem ma podłączone dwa kabelki.",

odpisali "Podany netbook nie posiada wbudowanej anteny GPS".

Teraz się zastanawiam dlaczego do modemu są podłączone dwa kabelki?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

yaroprymus pisze:czy dobrze zrozumiałem że anteny GPS w netbook powinny być zamontowane w górnej części matrycy
Tam jest najlepsze miejsce dla anten.
yaroprymus pisze:i na dodatek obudowa matrycy powinna być ekranowana?
W każdym przyzwoitym laptopie jest.
yaroprymus pisze:czy dobrze zrozumiałem że nawet jeżeli netbook posiada wbudowaną antenę GPS to, producenci montują je w obudowie pozbawionej ekranowania?
Inaczej się nie da, najlepiej widać to w laptopach z metalową obudową, jest perfidnie wstawiony kawałek tworzywa w górnej części obudowy matrycy (czasem w małych laptopikach zdarzają się te wstawki po bokach matrycy: patrz dell E4200), żeby było gdzie anteny wstawić.

Kombinowanie gravelera z wstawieniem anteny gps do gniazda pcmcia to raczej marny pomysł, standardowo całe blachą jest owinięte.

A co do samych anten w laptopach to z tego co wiem niczym nie różnią się od zwykłych anten gsm (pewności nie mam, swojego lapka nie rozbierałem) U mnie gps działa, no tylko dell oficjalnie sprzedawał go z modułem gsm/3g z funkcją gps.

A co do odpowiedzi z infolinii nie do końca bym wierzył, tam są zatrudniani zwykle ludzie którzy nie mają większego pojęcia na temat sprzętu, czytają/przepisują to co im dali.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. umiejscowienia anteny GPS

Post autor: yaroprymus »

Znalazłem filmik ukazujący wymianę matrycy w netbook Acer D250
http://www.youtube.com/watch?v=eM0DN2RLG5o

Które miejsce nadawałoby się na umieszczenie anteny GPS, czy ekranowanie jest odpowiednie?
misiom1
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2011-11-03, 20:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: misiom1 »

Witam
Mam modem gtm378, niestety mam problem jak koledzy - nie wykrywa mi satelit.
Prędzej miałem modem sierra wireless mc8780 i też nie wykrywał żadnych satelit. Mam 2 pary anten, nawet jak se podłącze kabelki luzem (nie w obudowie tylko bezpośrednio do modemu i na zewnątrz laptopa) to nic nie wykrywa. Teraz pytanie może zwykłe anteny gsm nie są odpowiednie dla gps? (Aczkolwiek jak kupowałem, to sprzedawca pisał że antena również obsługuje gps)

Co do montowania anten, montować je na samej górze obudowy, sam miałem zamontowaną antenę za ekranem - wynik 1 kreska umts, w tym samym miejscu tyle że anteny na samej górze (koło anten wifi) wynik - 4 kreski
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: yaroprymus »

Tak jak pisałem wcześniej, wg mnie jest różnica w budowie anten GSM i GPS, <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> chodzi o polaryzację. Na dowód przytoczę wypowiedź jaros85 i mefis1 z forum: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2076349.html

moduły anten są zwykle robione na ceramice, aby zmniejszyć ich wymiary (wysoka przenikalność dielektryczna, w dodatku czesto stosuje się polaryzację liniową dla taklich czipów antenowych, co powoduje dodatkowe 3dB straty dla GPS, który ma polaryzację kołową.
...jest tam 5 anten ale nie mam pojęcia która do czego służy w żadnej specyfikacji takiego opisu nie znalazłem.
Pod którą antenę bym tego modemu nie podłączył sygnału nie mogę odebrać. Chodzi pewnie o polaryzację anten są za matrycą a sama matryca jest zakryta od tyłu folią aluminiową jako ekran więc za dobrego sygnału wtedy odebrać nie można.
Ewentualnie inżynierzy skonstruowali combo. Dopuszczam również myśl taką że moduł GPS trzeba odpowiednio zestroić z anteną do odpowiedniej częstotliwości.
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. anteny

Post autor: yaroprymus »

Czy jakieś nowe informacje posiadacie? Ja znalazłem jeden post na forum bez kabli, z którego zrozumiałem że słaby sygnał GPS można złapać za pomocą zewnętrznej anteny WiFi na 2,4 GHz (antena od routera lub karty sieciowej bezprzewodowej). Antena ta nie ma polaryzacji dookólnej.
W poście tym również pojawia się antena wewnętrzna, która nie działa w obudowie sprzętu posiadanego przez autora postu. Chyba takiej anteny już nie można kupić, poza tym nie jestem pewien co do jej przeznaczenia, tzn czy to antena GSM czy GPS.

Link: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=25648
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. anteny WWAN

Post autor: yaroprymus »

Witam ponownie, szkoda że temat stracił zainteresowanie.

Może ktoś wie czy antena z ebay nadawałaby się do GPS? Link do aukcji poniżej

http://www.ebay.pl/itm/Antenna-for-Wire ... 2eb698cf4c

w kategorii Computing > Laptop Accessories > PCMCIA Cards > 3G/ GPRS Data Cards




Odnośnie anteny wifi jako GPS, znalazłem inną stronę na której wyczytałem, że są laptopy które łapią sygnał GPS za pomocą anteny do routera: http://www.frazpc.pl/b/284435

Ja próbowałem zrobić coś podobnego, kupiłem kabelek (pigtail) z końcówka u.fl i SMA, podłączyłem antenę od routera. Efekt: na kilka prób na 2 sekundy pojawiło się "coś" - chyba jedna satelita z zasięgiem bliskiemu 0.
rewolucyjny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-30, 02:15
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: rewolucyjny »

graveler pisze:Fajnie by było jakby się ktoś wypowiedział, najlepiej autor wątku czy złapał sygnał na zwykłej antenie wbudowanej w laptopa czy na jakiejś modyfikowanej?
Witam,

sygnał łapałem na oryginalnej antenie w netbooku Acer ZG5, przy modemie nic nigdy nie ruszałem i wsyzstko jest tam oryginalnie podpięte.
casio
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2012-02-27, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: casio »

szkoda,ze temat nie jest kontynuowany:(
uaktywnilem gps wg instrukcji ale niestety nie łapie sygnału
czy możliwe jest aby gtm380 okrojony był z gps(hardware)
są DWA KABELKI:)
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. GTM380

Post autor: yaroprymus »

Wczytując się w anglojęzyczne wypowiedzi wnioskuję że jest taka możliwość że GTM380 nie działa jako GPS. Poniżej linki:

http://www.laptopgpsworld.com/2832-opti ... enable-gps

http://www.laptopgpsworld.com/2126-how- ... 0-work-gps

Są tam chyba przykłady odpowiedzi z serwisu Option, które wskazują na brak GPS.

Pomimo wszystko skoro w menedżerze urządzeń pojawia się sterownik GPS (po wpisaniu komend AT....) to raczej GPS działa. Cały problem chyba związany jest z antenami.
Może warto kupić na aukcji internetowej za 20 - 30 zł antenę z innego GPS i sprawdzić. Może ktoś już próbował w ten sposób?
casio
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2012-02-27, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: casio »

Jednak działa :D :D :D :D :D

odłączyłem kabelki od optiona i wpiąłem antenki z laptopa które wystawiłem na zewnątrz.
Acer stał na parapecie 10 min do złapania fixa.
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. anten

Post autor: yaroprymus »

A jakiego masz Casio laptopa?

Jezeli dobrze sie domyslam to twoje anteny w obudowie laptopa nie widzialy satelit, po wyjeciu ich z obudowy wszystko zadzialalo, tak?
casio
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2012-02-27, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: casio »

Anteny wyjąłem z asusa f5v series a podłączyłem do modemu Acera D250(gps)
To raptem dwa kabelki z drukowanymi płytkami.

Bez antenek nie łapał fixa z antenami po około 10 min
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: yaroprymus »

1. Ta antenę schowałeś w obudowę D250 czy jest na zewnątrz ?

2. Antena z F5V to antena od modemu GSM?
casio
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2012-02-27, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: casio »

yaroprymus pisze:1. Ta antenę schowałeś w obudowę D250 czy jest na zewnątrz ?

2. Antena z F5V to antena od modemu GSM?
antenki są na zewnątrz notebooka acerd250
antenki zdemontowane z asusa f5v,podłączone były do karty wifi


Noszę się z zakupem anteny gps wewnętrznej do zabudowy jak np ta:
http://www.masterantena.pl/antena-gps-m ... tchem.html
yaroprymus
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2011-10-06, 07:57
Lokalizacja: koszalin

dot. anteny

Post autor: yaroprymus »

Mnie zastanawia gdzie podłącza się zasilanie do takiej anteny (2,5 - 5 V). Czy napięcie do anteny dostarczane jest kabelkiem z końcówką u.fl (czyli z modemu do anteny)? Jeżeli przypadkiem by się okazało że tak jest, to nie wiadomo czy takie napięcie jest podawane z modemu. A może są w antenie osobne wyprowadzenia których na zdjęciu nie widać ?

Masz pomysł gdzie antenę ukryć w obudowie? W obudowie matrycy chyba byłoby najlepiej, ale jeżeli jest tam materiał ekranujący od zakłóceń to antena chyba nie będzie działać jak należy. To takie moje wnioski na podstawie tego co naczytałem się.

Ja przyglądałem się takiej http://allegro.pl/04-nowa-antena-gps-do ... 75953.html. Niestety nie wiadomo jakie ma wymiary, sprzedawca mi nie odpowiedział na e-mail (wypadałoby go spytać ponownie).
Ostatnio zmieniony 2012-03-04, 11:35 przez yaroprymus, łącznie zmieniany 1 raz.
casio
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2012-02-27, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: casio »

Napięcie: 2,2-5 V DC
Prąd: 5-15 mA DC

w sam raz do podłączenia pod usb o ile jest zasilana osobnym gniazdem a nie przez koncentryk.

Jeżeli chodzi o miejsce to myśle ,że poprostu tam gdzie się da ale to stwierdzę po rozbiórce Acera(można też uważnie przesledzić filmik pokazujący demontaż na you tubie)
W każdym razie będzie to antena gps a nie dyndający kabelek i myślę ,że zda egzamin ewentualnie mamy złącze zewnętrzne do wykorzystania. :D


Nurtuje mnie ten temat i przed chwilą znalazłem antenę gps wewnętrzną bez zasilania?
więc zasilanie jest chyba tylko potrzebne do anten ze wzmacniaczem i modułów gps?

http://download.maritex.com.pl/pdfs/wi/gps1003.pdf
Ostatnio zmieniony 2012-03-03, 21:46 przez casio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GPS w Option GTM380

Post autor: krystianb »

ZTCW modemy pracują z antenami pasywnymi, przyłożenie w taki układ sygnałem 30dB wyższym od przewidzianego przez producenta nic dobrego nie przyniesie, w najlepszym wypadku przesterowanie uniemożliwi odbiór danych, możliwe są dużo gorsze konsekwencje.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ