Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: moher »

Co polecacie (zgodnego z regulaminem aero2) w związku ze zniknięciem Sierry 307 z rynku (zbyt długo się zastanawiałem)? E353u-2?

Mam Sierrę 503, ale potrzebuje czegoś na USB do routera (OpenWrt).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: wojteks »

moher pisze:w związku ze zniknięciem Sierry 307 z rynku
SW310
Nie pomagam na PW!
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: moher »

wojteks pisze:SW310
Warto dopłacać te ~130zł w stosunku do E353u-2?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: wojteks »

moher pisze:Warto dopłacać te ~130zł w stosunku do E353u-2?
Skoro SW307 była taka cudowna (tak wynika z opisów na forum) to SW310 też powinna być lepsza od dowolnego Huawei.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jakubd »

Cena SW310 odrzuca i jest niczym nie uzasadniona. Ja bym polecił Nokię 21M-02- mam nadzieję, że pojutrze będę miał już gotowy test na jdtech.pl
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: moher »

Nokia 21m-02 jest kusząca, ale nie ma złącza dla zewnętrznej anteny i nie wiadomo jak jest ze wsparciem dla Linuksa (OpenWrt) Nie wiem czy sterowniki są w kernelu out-of box, czy trzeba instalować sterowniki od nokii (i dalej czy są otwartoźródłowe czy binarne).

Ale i tak w moim przypadku odpada już przez brak złącza dla anteny. Pewnie zdecyduje się na E353u-2, bo Sierra jest rzeczywiście za droga.
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jakubd »

No niestety na antenę nic nie poradzimy. Zgodność z OpenWRT i linuksem będę sprawdzał w tym tygodniu.
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: python »

Skoro temat przerodził się w tryb swobodnej wypowiedzi każdego użytkownika, to też zapytam - skoro darmowa usługa Aero2 ma ograniczoną mocno prędkość, to jaki jest sens kupowania modemów typu HUAWEI E180 skoro najzwyklejszy modem który da radę obsłużyć daną technologię powinien wystarczyć ? Jak chociażby Vodafone K3565ver2 ? Pytam o to bo robiłem test w Warszawie na tym modemie, przy zablokowanej opcji WCDMA 2100 i zasięgu 98-99% i 3,6Mb/s czyli max tego modelu, net działa tak wolno albo z przerwami, że aż płakać się chce. To tak ma być ? Otwarcie strony ma trwać kilka sekund do minuty ? Nawet poczty nie da się w ten sposób obsłużyć, nie mówię o przeglądaniu bardziej rozbudowanych stron.
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jakubd »

Wyjaśnienie wymogu HSPA kat 10 w regulaminie Aero2 opisałem tutaj:
http://jdtech.pl/2011/11/aero2-o-co-cho ... ii-10.html
W skrócie - nie chodzi o ciebie, tylko o całą sieć, a dokładniej wszystkich w danym sektorze stacji bazowej.
maniek89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-11-22, 21:23
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: maniek89 »

Witam
Czy udało uruchomić się następcę ICON 505 a mianowicie Option ICON 505M?
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jakubd »

oba iCONy uruchamia się w Aero2 tak samo.
A przy okazji z modemów do Aero2 (ale nie najtańszych) jeszcze 2 godziny jest oferta na gruponie: http://jdtech.pl/2011/11/aero2-%e2%80%9 ... ponie.html - E353u-2 za 209 PLN.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jarek999 »

Pytam o to bo robiłem test w Warszawie na tym modemie, przy zablokowanej opcji WCDMA 2100 i zasięgu 98-99% i 3,6Mb/s czyli max tego modelu, net działa tak wolno albo z przerwami, że aż płakać się chce. To tak ma być ?
Nie tak to ja miałem może 3-razy w ciągu 5-lat gdy przekroczyłem limit iPlus(hamulec 32kb/s), 256kb/s to wystarczająca wartość do swobodnego korzystanie z większości www. ;)
jareq
maniek89
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2011-11-22, 21:23
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: maniek89 »

jakubd pisze:A przy okazji z modemów do Aero2 (ale nie najtańszych) jeszcze 2 godziny jest oferta na gruponie: http://jdtech.pl/2011/11/aero2-%e2%80%9 ... ponie.html - E353u-2 za 209 PLN.
No i kolega mnie zmusił do tego zakupu ;)
moher
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 379
Rejestracja: 2011-02-02, 15:43
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: moher »

jakubd pisze:A przy okazji z modemów do Aero2 (ale nie najtańszych) jeszcze 2 godziny jest oferta na gruponie: http://jdtech.pl/2011/11/...a-gruponie.html - E353u-2 za 209 PLN.
Kupiłem dwie sztuki i obie mają przecięte plomby producenta i są zaklejone plombami playa z napisem: "[numer] sprawdzono" (jeden modem ma nawet ślady czyjichś brudnych paluchów). Zastanawiam się czy wszystkie modemy w tej promocji pochodzą ze zwrotów czy tylko ja tak trafiłem (bo wątpie, że każdy modem jest rutynowo testowany przed wysyłką).
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: python »

Play z modemami zapewne działa jak z telefonami i resztą oferty. Z tego co gdzieś mi wpadło w oko to sprzedają refurbising. Zresztą szczytem ich dokonań było to co zrobili kumplowi. Kupił u nich telefon, kiepsko działało w nim kilka opcji, wreszcie zdecydował się oddać to do nich do serwisu. Serwis skasował gwarancję twierdząc że w środku telefonu widać ślady ingerencji. Sprzedają odnawiane sprzęty a później twierdzą że widać ślady działania pofabrycznego ... ręce opadają. Sami sprzedawcy potrafią kombinować też nieźle. Wszędzie można natknąć się na różne pułapki. Tak to już jest w tym kraju ... z biedy.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: YaHooo »

python pisze:Sprzedają odnawiane sprzęty a później twierdzą że widać ślady działania pofabrycznego
To jest już naprawdę poniżej pasa :dobani: Za takie coś można by im narobić chyba niezłego bigosu, skoro nie ma nigdzie o tym mowy.
python pisze:Tak to już jest w tym kraju ... z biedy.
Nie z biedy, a chytrości :(
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: python »

Pley ma coś wspólnego z angielską 3 bodajże. Tam jest identycznie, refurbishing'owane fony itd sprzedają w sklepach.



Option iCON 431 - to działa w Aero2 i spełnia wymogi ? class 10 itd ?
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: berni »

python pisze:Option iCON 431 - to działa w Aero2 i spełnia wymogi ? class 10 itd ?
Mam Optiona iCON 411 - to praktyczne ten sam modem, u mnie wykrywał sieć Aero
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t ... start=1440
ale nie mam simki od nich dlatego nie mam jak sprawdzić w praktyce jak to wygląda.
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: python »

Więc jest jakieś podsumowanie tego tematu ? Najtańszy modem albo najtańszy z najlepszych, czy też najtańszy z wymaganymi parametrami typu klasa 10... a może który najlepszy z najlepszych ?
crash
Stały użytkownik forum
Posty: 95
Rejestracja: 2011-03-08, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: crash »

Witam a jaki modem modem wewnętrzny polecacie zgody z black listą Lenovo?
Jakiś nowszy model Sony Ericssona spełnia wymagania Aero ? Ewentualni jakiś co znajduję się na black liście to poszukam jakiś przerobiony bios
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jakubd »

Każdy stworzy własną wersję tej listy :) Moja byłaby taka:
Najtańszy: za darmo z promocji dbNET (ostatnia tura trwa do 18 grudnia)
Najtańszy z rynku: E169 vel K3520
Najtańszy kat10 godny polecenia: E353u-2 oraz Nokia 21M-02 (jeżeli nie jest potrzebna antena)
Najlepszy... to w zasadzie nie wiem - te dwa powyższe spełniają wszystkie wymagania, choć Nokia jest lepiej wykonana (ale nie ma gniazda ant). Można by może polecić E398, bo ma LTE więc wystarczy na całe 7 lat UBDI, ale na razie nie wiadomo, czy jest zgodny.

Nokia powinna wrócić do sklepów niektórych w tym tygodniu.
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: python »

Jak na 7 lat ? O co chodzi ? A co do zgodności z klasą 10 to widzę coś takiego ale bez gniazda antenowego - OPTION ICON 401 . Co o tym myśleć ? Można go dostać poniżej 2 stówek, ale nie miałem styczności z tą firmą i nie wiem co myśleć. Zresztą każda firma ma wpadki i modele są różnej jakości.
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: berni »

python pisze:A co do zgodności z klasą 10 to widzę coś takiego ale bez gniazda antenowego - OPTION ICON 401
Ten modem ma gniazdo do podłączenia antenki zewnętrznej.
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: python »

Fakt, pomyliłem z innym bo o kilku czytałem iCON'ach. Jak ten model sprawuje się w Aero ?
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jakubd »

python pisze:Jak na 7 lat ? O co chodzi ?.
http://jdtech.pl/2011/08/aero2-jak-to-j ... 3-lat.html

Co do iCONów się nie wypowiem, nie miałem. Ale nie wszystkie są zgodne z Aero2 i czasem sprawiają kłopoty (przede wszystkim pod Win7)
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: python »

Zaraz zaraz, poczytałem i coś mnie zastanawia. Skoro ma być 900 na którym teraz operujemy, to kiedy i jak długo będzie 2500 czy 2600 - bo obie te częstotliwości są w opisie. W związku z tym 2500 czy 2600, i jakie modemy do tego ? No i od kiedy to będzie działało ? Bojeśli dobrze rozumem będzie to lepiej działało na tych większych?
crash
Stały użytkownik forum
Posty: 95
Rejestracja: 2011-03-08, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: crash »

czy modem huawei vodafone K3806 nadaje się do aero ?
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: jakubd »

python: UBDI w LTE na częstotliwości 2600 MHz (to jest oficjalna nazwa tego pasma wykorzystywana przez ITU; prezes Aero2 wymyślił "sobie", że będzie nazywał przyznane im pasmo 2,5GHz, bo takie ma "widzimisię" i stąd powtarzane często "pasmo 2500 MHz". Od strony technicznej otrzymane częstotliwości to 2570-2620MHz w trybie TDD, czyli jednocześnie całe pasmo jest wykorzystywane do nadawania i odbierania danych (nie ma arbitralnego podziału gdzie nadajemy, a gdzie odbieramy dane - podział jest czasowy).

W praktyce jest źle: oficjalne jest 5 pozwoleń radiowych i... chyba nie działają w nich żadne BTSy: http://jdtech.pl/2011/09/aero2-wiemy-gd ... i-lte.html

Teoretycznie modem E398 powinien działać z tą siecią, ale jak sprawdziłem - nie widać w tych lokalizacjach nadajników Aero2 w systemie LTE, do których dałoby się zalogować za pomocą E398.

Co do "lepiej/gorzej" to sprawa jest... dyskusyjna. Nie wiemy jakie łącza są dociągnięte do tych BTSów, nie wiemy jakie modemy będą niezawodnie działać no i trzeba pamiętać, że na tych częstotliwościach zasięgi będą znacznie mniejsze, niż przy LTE 1800, o UMTS 900 nie wspominając.

crash: wiele wskazuje na to, że modem K3506-Z jest zgodny z Aero2, ale pewności nie ma. Obstawiam, że jest z nim tyle samo problemów, co z K3805-Z.
crash
Stały użytkownik forum
Posty: 95
Rejestracja: 2011-03-08, 22:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: crash »

Mogę potwierdzić że mój model można śmiało wpisać na listę działa bezproblemowo :)
na początku coś miałem problem ale top info odpaliłem tam nie mogłem się połączyć i naglę na :) sofcie oryginalnym zaczęło chodzić . Nie wiem co to miało wspólnego teraz najwżej za 1 razem mam że sim nie rozpoznany czy w podobnie komunikat daje ok i ładnie działa bo wpisałem ręcznie dane do aero .Tylko na razie muszę pokombinować czy da się rady sam wznawiać po 1h. Nie sprawdzałem czy jest reconect. Testowałem go właśnie mnie niż godzina.Kolejnym razem sprawdzę czy automatyczne logowanie zadziała po 1h korzystania automatycznie.Zdaje mi się że sygnał trochę szybciej od Sierry 307 łapie


W top info coś nie mogłem sprawdzić czy mam simlocka na tym modemie .
zawsze wskakiwało mi tam przy próbie połączenia z aero2 komunikację at żebym sprawdził
Dopiero po zabawach w port managerze i wyborze prawidłowego portu miałem taką odp
SIMLOCK: AT+CLCK="PN",2

+CLCK: 0

OK
Jednak dalej coś top info nie chciał hulać z tym modemem :) ale po wyjściu z top info ładnie działa vodafonowy program i bez problemu łącze się za każdym razem .Najwyżej tak jak mówiłem za 1 wykryciem modemu że nierozpoznany sim czy jakoś tak ale raczej top nie simlock bo aero2 i tak mi działa po kliknięciu ok ;) na tym komunikacie.Tego komunikatu nie mam przy włożeniu karty play ale tam coś nie mogłem się połączyć może dlatego że chciałem wymusić 3g
Awatar użytkownika
valdens
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 485
Rejestracja: 2009-04-01, 10:40
Lokalizacja: Sheffield

Re: Jaki najtańszy modem do darmowego internetu od Aero2?

Post autor: valdens »

Czy Vodafone K3570-z nadaje się do aero2?
Jaką komendą AT można to sprawdzić?
ODPOWIEDZ