Wybór modemu Huawei

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Wybór modemu Huawei

Post autor: bobiko »

Witam!

Zamierzam wymienić modem na nieco nowszy, ze wsparciem HSPA+, niekoniecznie LTE. Widzę, ze bardzo popularny jest model Huawei E173u-2 z brandem playa i jest on po bardzo przystępnej cenie dla mnie (i tak samo dla większości).

Pojawiły się też inne modele typu E173s-2, które są ciut droższe i z brandem T-Mobile, stąd pytanie: Czym się ono różnią i co jest korzystniejsze? Jesli te wziąc, to jak bardzo trzeba zmodyfikować software? (była mowa o kosmetycznych modyfikacjach). A przede wszystkim , czy gniazdo antenowe w tych modelach jest typu żeńskiego FME (z pomocą forum zakupiłem ATK-LOG GSM DCS UTMS HSDPA i mam nadzieje, ze bede mógł odbierać sygnał na nowym modemie, choc nie musi to byc koniecznie, z uwagi na b.dobry zasieg aero2)?
Modem taki bym podpiął do routera, Edimax 6200n i musiałbym zmienić firmware ale to najmniejszy problem ;).

Uwage zwrócił też model E353u-2 nieco droższy i pytanie, czy warto wtedy dołożyć 100zł i mieć to czy raczej róznicy jako tako nie ma?

Geneza problemu:
Forum to wielokrotnie mi pomogło, zwłaszcza w doborze anteny do niezmordowanego Huawei E230 ;-) jakieś 2 lata temu. Niestety od jakiegoś czasu dotychczasowa konfiguracja Router Edimax 6200n + Huawei E230 z antenką ATK-LOG GSM DCS UTMS HSDPA firmy Dipol zaczęła sie gryźć, a to niestety z winy samej sieci czyli Plusa.

Obecnie trwa postępowanie reklamacyjno-techniczne i mam nadzieje, ze poprawią BTS'a, który w wigilię przestał współpracować i modem caly czas jedzie na EDGE. Wczoraj z pomocą TNI wymusiłem HSPA i chodzi gorzej niż Edge (długie pingi, mała prędkość).

Support iPlusa oprócz obietnicy zajęcia się problemem (słynna gatka ze zasieg slaby, jak normalnie miałem na poziomie 22-25% a teraz zaledwie 3-8%), zasugerował wymianę modemu na coś, wspierającego HSPA+, zwłaszcza UMTS900, bo postawili 2 nadajniki Aero2 (Okolice Wrześni i Miłosławia, woj wlkp). I stąd prośba o pomoc.

Słowa-klucze:
Huawei E230, E353, E353u-2, E173u-2, E173s-2, Edimax 3G-6200n

Z góry wielkie dzięki za pomoc i rady! pozdr
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: jakubd »

E173u-2 oraz s-2 różnią się kosmetycznie - dla użytkownika końcowego w zasadzie są takie same. Gniazdo w Huawei jest (poza E398) zawsze takie samo i nazywa się CRC9. Będziesz pewnie potrzebował pigtaila do tego modemu.

E353u-2 różni się od E173 przede wszystkim obsługą HSPA+ (a dokładniej HSPA kategorii 14, czyli 21 Mbit/s max).

Dopóki nie poprawi się jakość sygnału, zmiana modemu niewiele zmieni (być może te nowsze Huawei mają nieco czulsze tory antenowe, ale różnica nie jest dramatyczna).
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: bobiko »

http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/52.27449 ... 21875/z/11 Generalnie plasuje sie gdzies w polowie miedzy Września a Miłosławiem... mapa plusa mowi ze mam zasieg miedzy wew budynku a zew budynku, wiec zgaduje ze antena bylaby mile widziana.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: Chris-Kr »

bobiko pisze:Pojawiły się też inne modele typu E173s-2, które są ciut droższe i z brandem T-Mobile, stąd pytanie: Czym się ono różnią i co jest korzystniejsze?
Modemy E173s-2 są sprzedawane przez Orange, natomiast T-Mobile sprzedaje modemy E173s-1, które nie obsługują pasma 900 MHz.
Krzysztof
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: jakubd »

W ofercie Tmobile ma E173s-2 - oglądałem kilka dni temu w jednym z salonów i to z pewnością była właśnie ta wersja.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: Chris-Kr »

Według informacji podanych na stronie T-Mobile.pl, oferowany przez nich modem nie obsługuje UMTS 900: http://apps.t-mobile.pl/productApp-web/user/jsp/product_details.jsp?productId=4015&market=P&type=data
Chyba, że co innego mają na swojej stronie WWW, a co innego sprzedają?
Krzysztof
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: jakubd »

Era/Tmobile nie posiada koncesji na UMTS 900, dlatego nie informuje o zgodności z tą technologią na swoich stronach. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale pole o technologii 3G nazywa się "UMTS 2100 [MHz]" - o innych częstotliwościach po prostu się nie wypowiadają i tyle - dziwna polityka, ale to tylko polityka (Orange nie robi takich numerów i podaje zgodność z UMTS 900).
Sprawdź charakterystykę dla modemów E353 (sprzedają wersję s-2) oraz ZTE MF60 (na pudełku tego routerka jest ewidentnie podane UMTS 2100/900 i faktycznie działa).
Awatar użytkownika
bobiko
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2008-07-08, 18:27
Lokalizacja: Września

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: bobiko »

:cwaniak: sprawę można uznać za zakończoną. Wystawiłem antenę na maszt na dachu i kupiłem za 130zł modemik w play i wszystko śmiga w plusie.

I co moge powiedzieć? ze w koncu ustabilizował mi się iplus z 41% sygnału HSP(x)A ale planuję kupić panelową antenę, ze wzgledu na to, ze obecna kierunkowa ma słaby zysk.
Awatar użytkownika
Pijo
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 677
Rejestracja: 2009-07-06, 12:16
Lokalizacja: Podlasie/Mazowsze

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: Pijo »

Wracając do kwestii modemów E173 z Ery/T:

- modem z brandem blueconnect - to E173s-1 bez UMTS900 - http://dl.dropbox.com/u/9521484/e173era.jpeg (troszkę niewyraźnie zdjęcie, ale da się dostrzec wersje modemu)

- modem z brandem T-mobile - to E173s-2 - http://dl.dropbox.com/u/9521484/era173tm.jpeg

Edit Poprawiony link.
Ostatnio zmieniony 2012-01-02, 16:08 przez Pijo, łącznie zmieniany 1 raz.
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: Chris-Kr »

To zdaje się tłumaczyć sprzeczności w dotychczasowych informacjach na ten temat.
Pijo pisze:- modem z brandem T-mobile - to E173s-2 - http://dl.dropbox.com/u/9521484/e173tmobile
Tutaj w nazwie pliku brakuje rozszerzenie i dlatego link się nie otwiera.
Krzysztof
berni
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 496
Rejestracja: 2009-06-14, 22:21
Lokalizacja: PL

Re: Wybór modemu Huawei

Post autor: berni »

Pijo pisze:modem z brandem blueconnect - to E173s-1 bez UMTS900
Ja mam taki właśnie modem, na zdejmowanej pokrywce jest napis blueconnect.
ODPOWIEDZ