ZTE MF821 + router TL-MR3420

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: ra-v »

Witam od wczoraj jestem posiadaczem TL-MR3420 V2 i po połączeniu go z modemem ZTE MF821 niby wszystko gra, ale po kilku minutach nie raz po godzinie ( w różnych odstępach czasowych) połączenie się zrywa.
Na moim i brata modemie jest to samo ale na urządzeniu podłączonym bezpośrednio do komputera. Trzeci jest dead. Wszystkie to ZTE MF821. Ja mam Linuxa i Windowsa, on Windowsa.

W Linuxie modem jest jakby zalogowany, zdarza się, że:
1. rozłączą bez przyczyny - wg komunikatu przez zakłócenia na USB(?), z tym że to niezależnie od tego czy mam na przedłużaczu, czy mam wpięty bezposrednio.

Kod: Zaznacz cały

USB port disabled by hup (EMI? re enabling)
2. połączenie jest ale transmisji nie ma.

Kod: Zaznacz cały

rejecting I/O to offline device
Kabel Y z 2 USB na 1 modem pogarsza sprawę.

Na Windowsie na innym komputerze po prostu rozłączał, nie miałem okazji dłużej pracować niż 2h nonstop, żadnych komunikatów błędu tam nie widziałem.

Na wszystkich ww. kablach na tym samym systemie, przy identycznych ustawieniach 3-letni modem ZTE MF636 chodzi wyśmienicie.

Wg mnie wypuścili trefną serię, albo po prostu ten modem jest tak spartolony jak kiedyś Huaweie, że nadaje się tylko do oddania na gwarancji (3 "naprawy" i złomowanie).
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: jarek999 »

MisiekMC pisze:Objawia się to w następujący sposób: na routerze gaśnie kontrolka USB, a na modemie niebieska dioda świeci światłem ciągłym i nie mruga. Wtedy połączenie internetowe zostaje przerwane. Może to kwestia braku napięcia dla usb.
Po raz setny się powtórzę że to dobre i wydajne obliczeniowo produkty ale aby wygrać wojnę cenową zdecydowano się na pewne oszczędności (zasilacz i przetwornica). Także podejrzewam że występuje problem z zasilaniem na magistrali USB i następuje restart. Nie sugerować się tym że ktoś napiszę że u niego działa (to net bezprzewodowy i każdy się łączy w innych warunkach-przy bdb zasięgu, braku zakłóceń zewnętrznych, małym obciążeniu BTS tych problemów może nie być lub mogą występować sporadycznie). Zakup dobrego aktywnego HUB-a USB może pomóc rozwiązać problem. ;)
jareq
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: ra-v »

Zakup dobrego aktywnego HUB-a USB może pomóc rozwiązać problem.
Może tak a może nie. Jeśli na 3 komputerach, 3 systemach, nawet hubie z kabla Y-USB (zasilanie do 1A 5V) nie działa to gdzie ma działać?

Dla mnie ta seria jest po prosotu uwalona. Nie tylko mi i wam się takie coś dzieje, ale znajomym którzy mają ten model też.

Przy ZTE MF636 dali kabel Y USB, ponieważ lepiej łapie zasięg. Przy nowym nie dawali, bo nie ma różnicy, a w praktyce jest nawet gorzej.
Jeśli na komputerach na gwarancji to się wali, gdzie napięcie mierzone miernikiem wynosi nonstop 5.00-5.05V, to co zrobić? Wszystko inne działa a to nie?

Porównując do innej "dziedziny" sprawa wygląda tak jak przykładowo z GPSem i Wifi w telefonach około 3.2" Samsung serii Galaxy z Androidem 2.2 - praktycznie masa ludzi ma identyczny problem, ale de facto każdy tego jakoś używa i nie każdy pisze na forach że Samsung po prostu uwalił fabrycznie kilka modeli.

W moim przypadku 1 sztuka na 100% wyląduje w serwisie jako uszkodzone, druga możliwe też.
Teraz na dodatek się zdarza, że nie chce się połączyć za 1. razem, tylko czekam aż się coś ciekawszego stanie.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
MisiekMC
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-19, 10:27
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: MisiekMC »

Kurde to już sam nie wiem co mam z tym fantem uczynić:( Może zdecyduję się na zakup tego huba albo zmienię modem na huawei lte e3276. Jak coś zakupię i przetestuję to chętnie się podzielę wnioskami. Myslę,że mój Zte jest jednak sam w sobie sprawny bo bezpośrednio przy kompie hp pavilion g6 działa bez zawiech ale przy routerze już jest katastrofa. Może ktoś używa tego huawei'a i ma jakieś opinie na jego temat przy tym routerze? Dzięki za podpowiedzi
mr2k
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2011-02-24, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: mr2k »

MisiekMC pisze:Może zdecyduję się na zakup tego huba
Miałem to samo... męczyłem się długo, aż w końcu podpiąłem modem przez aktywny hub z zasilaczem 5V o wydajności 2,5A :) Tym samym skończyły się jakiekolwiek problemy - zestaw działa bez zarzutu.
MisiekMC
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-19, 10:27
Lokalizacja: Oborniki Śląskie

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: MisiekMC »

Dzięki za podpowiedz. Już się rozglądam za hubem:)
mobile4you
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2012-03-22, 09:08
Lokalizacja: Rzeszów

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: mobile4you »

MisiekMC pisze:Witam od wczoraj jestem posiadaczem TL-MR3420 V2 [...] Może to kwestia braku napięcia dla usb. Chętnie skorzystam z waszej pomocy aby rozwiązać ten problem.
Żeby się upewnić: Twój V2 ma zasilacz 12V? Modem podpinasz bez kabla? Jaką masz wersję firmware w routerze?
sonnen_x
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-26, 19:22
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: sonnen_x »

Jeśli Twój MF821 po identyfikacji przez 3420 wykazuje status Unplugged, to przede wszystkim sprawdź zasięg. Taki objaw występuje, gdy nie ma zasięgu sieci; modem po próbie zalogowania zostaje odłączony.
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: ra-v »

sonnen_x pisze:Jeśli Twój MF821 po identyfikacji przez 3420 wykazuje status Unplugged, to przede wszystkim sprawdź zasięg. Taki objaw występuje, gdy nie ma zasięgu sieci; modem po próbie zalogowania zostaje odłączony.
Nie tylko przy 3420, chyba rozwiałeś moje wątpliwości.
Dlatego też Linux zgłasza, że "rejecting I/O to offline device".

Tylko co z tym zrobić? Przecież to ewidentny błąd w modemie.
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
sonnen_x
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-26, 19:22
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: sonnen_x »

Ja dołożyłem antenę. Testuję od 21H i nie pojawia się odłączenie.

Nie należy się sugerować faktem, że w tej samej lokalizacji inne urządzenie ma dobry zasięg. ZTE MF821 ma chyba dość marną wbudowaną antenę. Testowałem E3131 z karta LTE Plusa i łączył się wspaniale (oczywiście osiągał prędkość max. dla tego modelu), a MF821 gubił sygnał i się rozłączał. Przerabiałem temat zasilenia MF821 aktywnym koncentratorem, ale uważam, że ślepa uliczka. Bynajmniej w moim przypadku w badanych lokalizacjach nie było absolutnie żadnej poprawy. Wygląda na to, że TP-Link 3420 tylko raz po podłączeniu modemu sprawdza, czy karta może zalogować się do adekwatnej sieci, i jeśli nie wyczuwa jej zasięgu, odłącza modem, więcej nie próbując. Dlatego właśnie jeśli zasięg jest w danej lokalizacji marny, to nie pomoże żadne dodatkowe zasilenie.
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: ra-v »

Ale masz antenę 3G czy LTE? Taka wycelowana w pokoju wystarczy bez wypuszczania na zewnątrz?
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
sonnen_x
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-26, 19:22
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: sonnen_x »

Testowałem z anteną HUAWEI 11dBI, którą na co dzień używam z E3131. W testowanej lokalizacji złapała mały % sygnału (3420 pokazuje sygnał 0), ale wystarczający do zalogowania się do sieci. Antena ustawiona w pokoju na parapecie. Na stałe trzeba będzie pomyśleć o czymś mocniejszym.

To, czy ZTE MF821 ma zasięg, najlepiej sprawdzić za pomocą opcji "Zm. operatora" (wybór operatora) programu Top_Netinfo. W przeciwieństwie do aplikacji operatora pokazał uczciwie, że modem sieci Plusa nie widzi.
sonnen_x
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-26, 19:22
Lokalizacja: PL

Re: ZTE MF821 + router TL-MR3420

Post autor: sonnen_x »

Testów Ciąg Dalszy:

ZTE MF821 + router TL-MR3420 przetestowałem w lokalizacji o dobrym zasięgu. ZTE MF821 podpięty do komputera spokojnie wyciągnął 38 Mbps Down, natomiast po podpięciu do TL-MR3420 wykazywał sygnał 0% i - co najciekawsze - speedtest pokazał 38 ale UP. Pobieranie było tak śladowe (1,2 kbps), że stronki praktycznie nie ładowały się. MF821 nie gubił zasięgu, TL-MR3420 nie odłączał go, zatem potwierdziła się moja teoria o niepotrzebnym zasileniu przez koncentrator USB. Test na Hauwei E3131 + TL-MR3420 przebiegł pomyślnie, karta LTE pracowała jak należy, sygnał wykazany przez router to 22-35%.
Być może oprogramowanie ZTE MF821 zostało w jakiś sposób zmodyfikowane, by nie współdziałało z routerem, lub też TL-MR3420 v2 niespecjalnie potrafi z tym modemem współpracować. Przydałby się niebrandlowany ZTE MF821 do testów, a może Wy macie jakieś inne pomysły?
ODPOWIEDZ