Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
profaner
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-05, 10:35
Lokalizacja: Poznań

Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: profaner »

Witam wszystkich ( to mój pierwszy post na forum więc tym serdeczniej witam)



Tytułem wstępu:

Moje zainteresowanie mobilnym internetem zaczęło się dosyć nietypowo.
Teściowa poprosiła mnie o zaopiniowanie jakiejś oferty lokalnego dostawczy internetu, który zaproponował jej abonament 50 zł/miesięcznie i polecił iść do media marktu lub innego sklepu aby kupić sobie modem. Uznałem to za skandal. Sam doświadczenia z internetem mobilnym miałem niewielkie ale wiedziałem że teściowa często podróżuje, nie korzysta jakoś namiętnie z internetu i pomyślałem o internecie mobilnym. Na lokalnym serwisie ogłoszeniowym kupiłem modem Huawei E160 za 8 zł, kartę Orange 1GB za 7 zł i się zaczęło.

Im dalej w las tym więcej drzew. Najpierw zdjąłem simlocka z modemu później zacząłem czytać forum itd itp. Trochę temat mnie wciągnął.
Chociaż moje teściowa mówi że internet jest wystarczająco szybki to chciałbym zmienić modem z E160 na E3131 (wydaje mi się dobrym rozwiązaniem).

Niestety nie sprawdziłem parametrów łącza u teściowej ale moje pytanie jest dość proste chociaż trochę naiwne. Czy na tym samym łączu odczuję różnicę po zmianie modemu?
Te dwa modemy dzieli chyba przepaść... Chodzi mi o samo sprzętowe ograniczenie transfery. Dla E160 3,6 MBit/s dla dla E3131 21.6 Mbps.
Jest szansa aby odczuć różnicę?

Ogólnie im więcej czytam tym temat wydaje mi się coraz trudniejszy do poznania ale za to bardzo ciekawy. Wiem że moje pytanie jest trochę naiwne (bo nie robiłem żadnych testów sygnału ani połączenia) ale chciałbym poznać wasze zdanie.

Dzięki
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26110
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: wojteks »

profaner pisze:Jest szansa aby odczuć różnicę?
Jest ale jeżeli masz go kupić to lepiej kup jakiś z HSPA+DC a może nawet z LTE 1800.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
piori
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 224
Rejestracja: 2007-06-14, 09:52
Lokalizacja: Płońsk, Serock

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: piori »

Prędkość pobierania danych to nie wszystko. Jeśli korzystanie z Internetu oznacza głównie przeglądanie stron internetowych to często ważniejszym parametrem - bardziej odczuwalnym - jest tzw. ping, czyli czas odpowiedzi na wysłany pakiet.
Jak zmieniać sprzęt to moim zdaniem tylko na taki, który obsługuje maksymalną dostępną w danym miejscu i u danego operatora technologię (lub dostępną w niedalekiej perspektywie, bo jest to sytuacja bardzo dynamiczna). W większości większych miejscowości operatorzy mają sieć LTE - ja w LTE mam w tej chwili pingi 16 - 20 ms i w korzystaniu praktycznie nie czuć różnicy względem dobrego połączenia kablowego.
Modem E3276 (używany) kupiłem za 160zł, E3131 kosztuje ok 100zł - moim znaniem zdecydowanie warto tę różnicę w cenie dołożyć.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: key »

piori pisze:Jeśli korzystanie z Internetu oznacza głównie przeglądanie stron internetowych, to często ważniejszym parametrem - bardziej odczuwalnym - jest tzw. ping, czyli czas odpowiedzi na wysłany pakiet.
Ping jest najmniej istotnym parametrem, jesli chodzi o przegladanie WWW. Nie ma najmniejszego znaczenia, czy serwer odpowie w ciagu 5 czy 150 ms - czlowiek nie jest w stanie zauwazyc roznicy.

Ping jest wazny, gdy masz aplikacje real time - czyli gry multiplayer.
Nie pomagam na PW.
profaner
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-06-05, 10:35
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: profaner »

Tyle, że ja myślałem o używanym E3131 czyli cena gdzieś 40-50 zł.
Jasna sprawa, że LTE to byłoby piękne, ale wtedy to ja już bym pewnie zabrał teściowej ten modem i sam się nim "bawił".
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: ja.michal »

profaner pisze: Jest szansa aby odczuć różnicę?
Tak. E160 ma upload po UMTS, a E3131 ma już download i upload HSPA/HSPA+. Będzie nieco mniejszy ping.
key pisze:Ping jest najmniej istotnym parametrem, jesli chodzi o przegladanie WWW. Nie ma najmniejszego znaczenia, czy serwer odpowie w ciagu 5 czy 150 ms - czlowiek nie jest w stanie zauwazyc roznicy.
Nie zgodzę się. Większy komfort przeglądania www będzie na łączu 2 Mb/s z pingiem 10 ms, aniżeli 100 Mb/s z pingiem 150 ms. Niestety, ale człowiek wyczuje różnicę.
key pisze: Ping jest wazny, gdy masz aplikacje real time - czyli gry multiplayer.
Tutaj to praktycznie główny parametr definiujący jakość łącza.

profaner, polecam celować w to co koledzy już napisali - modem z LTE i HSPA+ DC, względnie bez LTE, ale z HSPA+ DC.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: key »

Nie zgodzę się.
Masz prawo, co nie znaczy ze masz racje.

Ping odpowiada na szybkosc z jaka przesylane sa odpowiedzi. Zobatrz sobie jak wyglada transmisja danych - jedno zapytanie, duza ilosc danych, nastepne zapytanie. Limitem jest ilosc danych ktore mozesz przepchac prze lacze, nie z jakim opoznienienem dane te nadchodza.
ja.michal pisze: Niestety, ale człowiek wyczuje różnicę.
Czlowiek nie jest wystarczajaco szybki zeby zauwazyc roznice miedzy 150 a 5 ms. Sprawdz sobie jaki masz czas reakcji ( http://m.egopont.com/de/reaktionszeit-test ) watpie zebys zszedl ponizej 200 ms.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: ja.michal »

key, ile "ważą" zapytania? Najprostszy test. Uruchom tą samą stronę na Playowym LTE i Playowym HSPA+ DC. Celowo Playowy bo w obywdu przypadkach masz ograniczenie do 15 Mb/s. Szybciej będzie na LTE i będzie to odczuwalne.

Ten test jest niemiarodajny do naszej dyskusji. Nie porównuj oko > mózg do oko > mózg > komenda > ręka co jest w tym teście.
Ludzki mózg bardzo szybko przetwarza obraz. Wystarczy, że w filmie nie zgadza ci się jedna klatka ze ścieżką dźwiękową i to widzisz, a to różnica jakichś 35 ms. Nie bez kozery w USA bardzo długo zgrywali ruchy pojazdu Back to the Future z efektami wizualnymi. Inaczej ludzie czuli, że coś nie gra i pojazd sobie, obraz sobie.
Bari
Stały użytkownik forum
Posty: 71
Rejestracja: 2014-01-08, 21:48
Lokalizacja: Brzeg

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: Bari »

Skoro już o teście reakcji mowa - nawet kierowcy Formuły 1, którzy są wytrenowani i posiadają znakomity refleks, mają problemy z zejściem poniżej 200 ms.

A co do sprzętu, to miałem spore doświadczenie z E160 (ponad 2 lata) i kiedy przesiadłem się na E173, wyraźnie wyczułem różnicę. Poprawił się ping i prędkości, może nawet nieznacznie zasięg (tego aspektu nie sprawdziłem). Obecnie korzystam z E5220 i mogę powiedzieć tyle, że w tym samym miejscu w domu, przy oknie, na E5220 mam lepszy zasięg o 5 - 10 dBm niż na E173. Z E3131 nie miałem okazji się zapoznać, ale chyba jednak lepiej zainwestować w lepszy sprzęt, skoro różnica w cenie nieduża. Ja na początku roku <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> tego E5220 i teraz żałuję, bo mogłem poczekać ze 3 - 4 miesiące i brać coś z LTE (choć jeszcze u mnie go nie ma, ale byłbym gotowy na przyszłość).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: key »

ja.michal pisze: ile "ważą" zapytania?
Nic. Ruch jest wchodzacy.
ja.michal pisze:Szybciej będzie na LTE i będzie to odczuwalne.
LTE ma szybszy backbone. I pewnie, ze wzgledu na wieksza przepustowosc, umozliwia wiecej zapytan.

Zrob prosty test:
- wpisz w FF about:config
- znajdz klucz "network.http.pipelining.maxrequests"
- zwieksz liczbe do 8

Porownaj szybkosc budowy strony na tym samym laczu.
ja.michal pisze:Ludzki mózg bardzo szybko przetwarza obraz.
Bardzo szybko - 15 Hz. Przy 25 Hz masz juz brak rozroznienia pojedynczych klatek. 25 Hz to 40 ms. Tylko to nie ma najmniejszego znaczenia w powyzszej dyskusji - budowa strony nie jest porownywalna do filmu.

W przypadku zapytan WWW strona jest budowana po tym, jak dotrze pewna ilosc danych. W dalszym ciagu twierdze, ze nie jestes w stanie zauwazyc roznicy, czy strona zostanie zbudowana ~ 145 ms szybciej.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: ja.michal »

Piszemy o reakcji na coś (zobaczyć, podjąć decyzję, zrealizować) czy o szybkości przekazania informacji z oka do mózgu? Jak to pierwsze to oczywiście, że człowiek nie jest w stanie zejście zapewne poniżej tych 200 ms. Motoryka.

Wracając do tematu. Jeśli kolega profaner, zmieni E160 na cokolwiek nowszego to będzie widział różnicę.

[ Dodano: 2014-06-05, 21:28 ]
key pisze:Nic. Ruch jest wchodzacy.
Coś muszą ważyć. Przecież o coś "pytasz". Z resztą widać to po managerach łączy - dane są uploadowane w momencie kliknięcia enter.
Zrob prosty test:
- wpisz w FF about:config
- znajdz klucz "network.http.pipelining.maxrequests"
- zwieksz liczbe do 8

Porownaj szybkosc budowy strony na tym samym laczu.
Nom, przy 32 szybciej aniżeli przy 8.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: key »

Piszemy o wplywie pingu na szybkosc budowy stron, ktory imho jest pomijalny (oczywiscie dla pingo w granicach rozsadku). Chociazby dlatego, ze opoznien jest wiecej, n.p. przegladarka tez opoznia budowe strony, do momentu az dostanie pewna ilosc danych.

Dodaj do FF klucz integer "nglayout.initialpaint.delay" o wartosci 0 i zastanow sie co sie zmienilo ;)
ja.michal pisze:Coś muszą ważyć.
No cos tam waza, jakies pojedyncze kB. Pomijalne w stosunku co "nowoczesna" stronka moze wazyc w downloadzie.
ja.michal pisze:Nom, przy 32 szybciej aniżeli przy 8.
Bo przy 32 wysylasz wiecej zapytan na raz - inicjujesz wiecej polaczen rownoleglych. To samo moze zrobic dostawca internetu - moze zmienic ilosc rownoleglych streamow.
Nie pomagam na PW.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana Huawei E160 na E3131, czy różnica będzie odczuwalna.

Post autor: ja.michal »

key pisze: Dodaj do FF klucz integer "nglayout.initialpaint.delay" o wartosci 0 i zastanow sie co sie zmienilo ;)
Zasuwa. Już to zrobiłem. :hyhy:
key pisze: No cos tam waza, jakies pojedyncze kB. Pomijalne w stosunku co "nowoczesna" stronka moze wazyc w downloadzie.
Że download zjada większość to sprawa oczywista. ;)
key pisze: Bo przy 32 wysylasz wiecej zapytan na raz - inicjujesz wiecej polaczen rownoleglych. To samo moze zrobic dostawca internetu - moze zmienic ilosc rownoleglych streamow.
Zdaję sobie sprawę. Miałem ustawione na 32. Przestawiłem na razie na 256. :roll:
Po zamontowaniu anteny, sygnale -76 dBm, CSQ 18,99, Ec/Io -2,5 dB, prędkości up/down 21/4, pingu na poziomie 45 ms, konfiguracja z multum połączeń spisuje się nad wyraz dobrze.
Teraz... dysk niedomaga.
ODPOWIEDZ