GC85 - wymuszenie EDGE

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dzakuza
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-07, 12:55
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: Dzakuza »

Witam.
Używam starego modemu Sony Ericsson GC85 do łączenia się z internetem. Problem polega na tym, że chociaż z GPRS nie ma problemu, to modem nigdy nie chce się łączyć przez EDGE. Przez to mam bardzo wolny internet. Jestem w zasięgu 3G, w opcjach karty nie da się niczego wymusić, tylko częstotliwość pasma.
Na dodatek posiadam stary firmware do karty (chyba R4C3), ale nigdzie nowy nie jest dostępny. Co mam zrobić? Proszę o pomoc.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: matek451 »

Bez urazy ale wyrzuć go do elektrośmieci. Używanie czegoś takiego bez UMTS2100 czy UMTS900 jest nieuzasadnione. Masz 3G to kup modem z UMTS2100/900 i korzystaj z cywilizowanego internetu.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: YaHooo »

Dzakuza z tego co wiem, to wymuszenie GPRS albo EDGE nie jest możliwe. Można wymusić 2G albo 3G.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Dzakuza
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-07, 12:55
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: Dzakuza »

Problem może być w oprogramowaniu to znaczy w Sony Ericsson Wireless Manager... Mam wersję 3.1.1 po polsku, ale ona nie wyświetla EDGE, gdyż według pomocy i instrukcji... EDGE to jest GPRS o zwiększonej prędkości i modem przechodzi w 2G bez wiedzy użytkownika, a można to tylko odczuć po prędkości. Prędkość ściągania wynosi jednak 6-8 kilobajtów. To jest GPRS, z 2G korzystałem ostatnio na komputerze rok temu ale takich zwolnień jak teraz nie było. Dostępna wersja 4.2.7 jest po angielsku i wyświetla EDGE, ale jedynym zmartwieniem jest brak współpracy z Windows98SE. Najbardziej nadzieję składam na nowym firmware, ale tego już nie znajdę...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: wojteks »

Dzakuza pisze:jest brak współpracy z Windows98SE.
Modem zabytkowy, windows zabytkowy, komputer pewnie też. Na dzień dzisiejszy powinieneś być w zasięgu 3G (minimum to UMTS900).
Nie pomagam na PW!
Dzakuza
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-07, 12:55
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: Dzakuza »

Na dzień dzisiejszy nie powinienem być w zasięgu GPRS xd Nie ukrywam że chcę podłączyć stary komputer do internetu, chciałem kupić GC75 ale ten był lepszy i również zgodny ze sprzętem.
Gdybym znalazł wersję pomiędzy tymi wersjami (3.1.1<x>4.2.7) kompatybilną z GC85 problem mógłby być rozwiązany. Ale gdy zazwyczaj już znajduję, to jest odnośnik do strony producenta, a tam żadnych wersji Managera już nie ma...
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: wojteks »

Masz sterowniki do tego GC85? Co widać w zakładce "modemy" w Menedżerze urządzeń?
Nie pomagam na PW!
Dzakuza
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-07, 12:55
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: Dzakuza »

Mam. W kartach sieciowych Sony Ericsson WAN Adapter, a w modemie i kartach wielofunkcyjnych Sony Ericsson GC85 EGPRS Modem. Wszystko ma sterowniki z Wireless Manager 3.1.1 z 18 sierpnia 2004.
Jednak odkryłem problem. Everest wskazał, że prędkość karty wynosi 214,4Kbit/s. Wina wolnego internetu leży widocznie w przeglądarce internetowej lub małej szybkości procesora. Czyli instrukcja miała rację...
Poszukuję ciągle firmware, chociaż większych problemów z działaniem karty nie doświadczam.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: wojteks »

Dzakuza pisze: że prędkość karty wynosi 214,4Kbit/s. Wina wolnego internetu
Leży w obciążeniu stacji bazowych/pasma, priorytet mają rozmowy głosowe a używanie GPRS/EDGE to sport dla sportu. Oczywiście weź też pod uwagę, że współczesne strony www wymagają szybkiego łącza z niskim pingiem.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
lesiolo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2010-09-28, 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: lesiolo »

Dzakuza pisze:Poszukuję ciągle firmware
Firmware i Wireless Manager ale nie wymagaj aby na tym "Elektro-smiecu" internet ci działał dobrze,
bo jak już napisał ci wojteks strony wymagają wymagają szybkiego łącza,
a ten modem max co da radę w warunkach laboratoryjnych to 384Kbps
i abyś to zrozumiał masz porównanie
1 Mbps ~ 1000000 bitów na sekundę = 122.1 KBps (bajtów)
384 kbps = 384000 bitów na sekundę = 46.9 KBps
Ostatnio zmieniony 2014-10-17, 06:40 przez lesiolo, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzakuza
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2014-10-07, 12:55
Lokalizacja: Sokołów Podlaski

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: Dzakuza »

Dzięki! Przydało się. Nowe oprogramowanie polepszyło zasięg i stabilność. Youtube na niej nie obejrzę, ale do ściągania użytecznych programików czy muzyki online jest jedyna.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: krystianb »

lesiolo pisze:i abyś to zrozumiał masz porównanie
Zastanów się jeszcze 2 razy i popraw bo bzdury wypisujesz.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: YaHooo »

Dzakuza pisze:Everest wskazał, że prędkość karty wynosi 214,4Kbit/s.
Ale to jest tylko maksymalna prędkość jaką obsługuje EDGE. Też tak miałem. Co więcej jak modem się łączył w GPRS to prędkość była 56kb/s. Realne osiągi były na EDGE mniejsze.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: wojteks »

YaHooo pisze:Ale to jest tylko maksymalna prędkość jaką obsługuje EDGE
W PL operatorzy mają EDGE 236.8kbps, teoretycznie może być więcej ale tego nasi operatorzy nie oferują.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: ja.michal »

wojteks, gdzieniegdzie, chyba testowo, T-Mobile miał szybszy EDGE, ale to przed modernizacją.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: YaHooo »

wojteks pisze:W PL operatorzy mają EDGE 236.8kbps, teoretycznie może być więcej ale tego nasi operatorzy nie oferują.
Oczywiście. Ale i tak teoretyczne 236kbps jest bardzo trudno osiągnąć. Mi najwięcej udało się około 200.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: GC85 - wymuszenie EDGE

Post autor: wojteks »

YaHooo pisze:Ale i tak teoretyczne 236kbps jest bardzo trudno osiągnąć
Nie miałem z tym problemów, modem łączył się 236.8kbps a ile było to było.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ