Huawei E3131 + Play na wsi

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DzikiWaz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-30, 13:17
Lokalizacja: Rokitno

Huawei E3131 + Play na wsi

Post autor: DzikiWaz »

Witam serdecznie. Wiele godzin spędzonych na forum zmusiło mnie do założenia swojego wątku.

Posiadam modem Huawei E3131 (z lutego 2013, zatem pierwszej generacji) z internetem Play Online 5GB. Wcześniej używałem go mieszkając w mieście, zatem nie miałem z nim żadnych problemów.

Schodki zaczęły się po przeprowadzce na wieś Rokitno (koło Białej Podlaskiej).
Z tego co widziałem na mapkach, zasięg kończy się praktycznie pod nosem. W sumie to głupieję patrząc na nie. Jednak przed domem za pomocą anteny domowej roboty zrobionej z stalowej miski :D udaje mi się złapać zasięg pokroju:
Obrazek Obrazek Obrazek

Przy łączeniu przez dołączoną aplikację sprawa wygląda nieco lepiej:
Obrazek

Pisząc tego posta modem mam podwieszony 50cm od sufitu i mym oczom ukazuje się:
Obrazek

Jednak tak i tak nie da się z internetu normalnie korzystać, po za tym nie będę ślęczał na dworze pół dnia :D
W domu przerywa, wystarczy drobny ruch aby urwać połączenie. Prędkości bardzo się wahają.

Pytanie brzmi: Co mogę najprostszego zdziałać? Kupić antenę? Zrobić kierunkówkę sugerując się stroną http://www.usbwifi.orconhosting.net.nz/ ?

Dodam jeszcze że ostatnio dzwoniła do mnie konsultantka z nową ofertą LTE z routerem jednak odmówiłem przez niepewność co do mojego zasięgu. Będę również poszukiwał najlepszego rozwiązania internetu w mojej okolicy, lecz to chyba temat do innego działu.
Teraz wysyłam tego posta z internetu Orange (telefon jako router) bo jednak 32kbps z niego jest stabilniejsze od tego Playa.

System: Win 8.1
Przeglądarka: Firefox
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei E3131 + Play na wsi

Post autor: atento »

Najwiekszy zysk da taka klepana miska jak dałeś w linku ;) Obrazek

Hmm... jesli ta stacja działa http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 79&zoom=12 jest szansa na Internet LTE z orange nawet w piwnicy ;)
Wtedy nie było by się co zastanawiać play 1x kilometrów HSPA+ czy LTE orange pod nosem. Możesz do nich zadzwonić i się zapytać czy ta stacja funkcjonuje, pożyczyć od kogoś modem by samemu sprawdzić i jak coś kupić np. 3272 z play.
Awatar użytkownika
DzikiWaz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-30, 13:17
Lokalizacja: Rokitno

Re: Huawei E3131 + Play na wsi

Post autor: DzikiWaz »

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Nawiązałem połączenie z Playem na bardzo długo i udało mi się obejrzeć nawet kilka filmów na YT. Oczywiście w najgorszej jakości.
Z tego co zauważyłem aplikacja Play Online bardzo fałszuje na wykresie prędkości. Ich domniemane ponad 1mbps to w rzeczywistości 40kbps (sprawdzone podczas pobierania torrenta).

Co do miski - raczej gdy ją powieszę na ścianie to nic nie da. 3cm przesunięcia i już mi modem nie łączy.
Jutro zadzwonię do Orange i zapytam o szczegóły. Stacja stoi, mam do niej niedaleko. Tylko że ponoć jedynie Play proponuje LTE prawdziwie "bez limitów" :/
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3131 + Play na wsi

Post autor: matek451 »

Nigdzie nie musisz dzwonić , masz u siebie zasięg Orange i T+Mobile z BTSa NetWorks UMTS900 w Rokitnie.Tamże BTS UMTS900 Aero2 zapewniający zasięg 3G w Plusie/CP. Na E-3131 możesz korzystać z usług tych operatorów bez anteny jeśli masz blisko do tych BTS-ów. Najblizszy BTS Play znajduje się około 10 km od ciebie w Lachówce Dużej.Ponieważ to teren przygraniczny to na tej stacji na 3G działa tylko UMTS2100, brak UMTS900. Stad problemy z zasięgiem. działa tam też LTE1800Play. Masz dwie opcje. Próbować na 3G i UMTS2100 ale na porządnej antenie panelowej 17dBi na 2100MHz a nie wynalazku. Ewentualnie zakup modemu/routera z LTE1800 oraz anteny DUAL LTE i próba LTE1800 z tego BTS-a. Zasięg LTE1800 jest większy niż na UMTS2100.Dostałeś jasny obraz operatorów u siebie. Wybór należy do ciebie.
Awatar użytkownika
DzikiWaz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2014-10-30, 13:17
Lokalizacja: Rokitno

Re: Huawei E3131 + Play na wsi

Post autor: DzikiWaz »

Dzięki, punkty przyznane.
Zastanowię nad LTE z Orange/Plusa skoro jest u mnie pod nosem. Może na chwilę obecną zamówię Aero, bo modem przecież już mam.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3131 + Play na wsi

Post autor: matek451 »

W Orange masz tylko 3G. BTS w Rokitnie dziaa tylko na UMTS900 i UMTS2100. Na LTE1800 jest tylko pozwolenie. Najbliższy czynny BTS LTE1800 Orange w Białej Podlaskiej.
ODPOWIEDZ