Huawei E3272 z Play

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Huawei E3272 z Play

Post autor: DiilGang »

Mam pytanie do osób posiadających modem Huawei E3272 z Play : czy to jest normalny modem ( czyli z aplikacją Play Online ) czy HiLink ( obsługiwany przez przeglądarkę ) ?
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

To chyba zależy jak się trafi. Do mnie trafił zwykły modem, ale ostatnio przerobiłem go na HiLink więc generalnie nie ma to większego znaczenia.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: DiilGang »

Mi bardziej pasuje zwykły modem, ponieważ wymuszam konkretne pasma, czego na HiLinku nie zrobię.
Dzięki za odpowiedź :) .
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

Zrobisz. :) Poczytaj:

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=40841

i wszystko będzie jasne. Też wzdragałem się przed HiLinkiem, ale okazuje się, że "się da". Do wczoraj pracował jeszcze w trybie NDIS w WDR4300 a dzisiaj już HiLink lata aż miło. :)
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: ja.michal »

DiilGang pisze:czego na HiLinku nie zrobię.
:cwaniak:
Obrazek
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: DiilGang »

To zmienia postać rzeczy ;) . Jeśli takie coś udałoby mi się zrobić, to mogę wziąć i HiLinka .
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

Tam się nie ma co udawać. To się poprostu robi i nie zabiera więcej niż pół godziny :) Przeczytaj wątek który ci wskazałem.

P.S. Jeżeli będziesz chciał mieć to co widzisz na powyższym zrzucie to tak naprawdę nie ma znaczenia czy dostaniesz HiLinka czy nie bo i tak będziesz mu musiał wgrać nowe FW i WebUI.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
krionix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2014-11-05, 13:52
Lokalizacja: Ww

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: krionix »

Zudar, ten duet działa bez HUBa u Ciebie?

Mam WDR4300 i będę kupował E3272 albo E3372 (chyba ten, nowszy ciut ale zmian malo).

Nie chce huba... jak ognia sie go wystrzegam (kable, gniazdka 230 itd).

Masz jako Hilink tak? Jak rozumiem oba modemy wymienione z AERO2 (900Mhz) beda dzialac (w razie "W" bo Aero to padaka transfery, rozlacza, captcha).
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

Tak, działa bez huba zarówno jako HiLink jak i NDIS. Co do Aero2 to nie wiem, bo używam w Play.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: darekka »

Zarówno E3272 jak i E3372 bez oroblemu śmigają z Aero2(nawet na oryginalnych WebUi-same znajdują UMTS900 automatycznie). Z modowanym WebUi sam możesz wymusić co ma działać np.UMTS900. Jeden z forumowiczy podżucił mi ten link http://allegro.pl/modem-4g-lte-huawei-e ... 44587.html z całkiem całkiem ceną za E3372.
Oczywiście nie przeskoczysz wpisywania kodu w przeglądarkę ani rozłączania po wpisaniu-ale taki mamy Regulamin Aero2.
darekka
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

A czy E3372 da się zainstalować w OpenWRT w trybie NDIS? Bo dla potencjalnego kupującego to może mieć znaczenie.

P.S. Zwłaszcza że będzie go instalował na WDR4300 więc jest skazany na OpenWRT.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: darekka »

W TP-Link MR3420 na Gargoyle w trybie HiLink śmiga bez problemu więc i tu nie powinno być problemu(ale nie sprawdzałem gdyż nie mam stosownego sprzętu).
darekka
krionix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2014-11-05, 13:52
Lokalizacja: Ww

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: krionix »

zurdar -> po co mi NDIS? W sumie nie wiem czym sie roznia RAS, QMI, NDIS ... NDIS to takie "wdzwanianie" z uzyciem "AT"? Jakies FAQ by sie przydalo :)

Jak modem jest HiLink to po co mi NDIS, zadziala i tak.

Choc wolalbym miec cos jak wdzwanianie -> widzialem ze przez AT mozna wymusic tez tylko LTE, openWRT pokaze IP i status polaczenia od razu ladnie widze, uptime linku itd (nie uzywam Gregulca, wole LuCI czyste i nowoczesne).

Czy NDIS nie jest "hamulcem" dla LTE? Ktos pisal ze przez PPP (ale nie wiem czy to ten NDIS) to mu ostro hamuje, a dzieki HiLink leci znacznie szybciej.

Do BTS nie mam tak daleko, miasto, wiec mysle ze hub nie bedzie potrzebny...

Nadal nie wiem czy brac 3372 czy 3272?
Czy WebGui modowane z zaawansowanymi opcjami (LTE only, SMS, NAT, DMZ itp) jest dostepne tez do 3372? Czytam forum dokladnie od kilku dni, notuje... ale widzialem tylko screeny z takim menu do 3272!

dareka -> tam jest ze wschodu, w podobnej cenie sa z polsatu, nowki i czarne - chyba lepiej takie brac, z gwarancja moze ciut mniej j.... sie jakby co.
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

krionix pisze:zurdar -> po co mi NDIS? W sumie nie wiem czym sie roznia RAS, QMI, NDIS ... NDIS to takie "wdzwanianie" z uzyciem "AT"? Jakies FAQ by sie przydalo :)
Jeżeli ci nie potrzebne i nie będzie potrzebne to tematu nie ma. Ja też przeszedłem na HiLinka i działa. Ale gdybym w którymś momencie potrzebował mieć zewnętrzny IP na WAN routera to muszę już wrócić do NDIS bo na HiLinku tego nie uzyskam.
Ja nie potrzebuję dostępu do mojej wewnętrznej sieci z zewnątrz więc jest OK. Gdybym natomiast potrzebował zalogować się do routera z zewnątrz, podłączyć go z usługami które tego wymagają to z HiLinkiem już tego nie zrobię. I to w zasadzie chyba wszystko.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
krionix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2014-11-05, 13:52
Lokalizacja: Ww

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: krionix »

A kto to wie, akurat lubie "grzebac" w sprzecie, przerabiac i eksperymentowac. Ale pytalem co to ten NDIS ... ok wdzwanianie wiec IP dostaje ppp+ w linuxie , nie musisz nic przekierowywac. Ale czy to nie hamulec na predkosc (i tak jak LTE stanie sie popularne to wszystko siadzie u kazdego operatora imho)?
W modowanych WebUI (ale nie wiem czy takie sa dla 3372! Dla 3272 sa juz) widzialem DMZ wiec jaki problem? Modem przekierowuje wszystko na wewnetrzne IP (ale nie wiem czy port 80 wtedy zwalnia hmm to dobre pytanie bo DMZ mam na modemie swiatlowodowym ale tam WebUI siedzi na 8080).
Inna sprawa ze zawsze mozna przerobic no i IP daja prawie wylacznie z sieci prywantej, nie routowalne klasy. Publiczne moze polsat i to za dodatkowa kase a ja chce RBM bo tanio. Jak wiesz co to dokladnie to NDIS to bys napisal ;-)

Obecnie mam E173u3 3G, dziala szybko dosc (5Mbit DL i 3 Mbit UP) i sam nie wiem w jakim trybie on dziala. Na pewno nie HiLink. Nie zmienialbym gdyby nie to ze LTE jest znacznie tansze obecnie!
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

No i właśnie w E3272 mam włączone DMZ więc być może problemu faktycznie nie ma. Jeszcze nie próbowałem korzystać z np. DynDNSa bo tak jak pisałem nie potrzebuję. NDIS od RAS (PPP - wdzwaniane) ze strony praktycznej różni się mniejszym obciążeniem CPU routera. To też informacja którą wyczytałem na forach i nie próbowałem osobiście, bo od razu po zakupie ustawiłem go w trybie NDIS. Ludzie generalnie piszą, że na słabszych routerach w RAS wyciągniesz 20-30mbit podczas gdy w NDIS 60-70.
Niemniej jednak dla zdecydowanej większości HiLink jest praktyczniejszy bo po pierwsze nie obciąża wcale CPU a po drugie szybko przypniesz go do w zasadzie każdego urządzenia bez instalowania całego tego badziewia do obsługi modemu.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
krionix
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2014-11-05, 13:52
Lokalizacja: Ww

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: krionix »

Jak mamy HiLink to pojawia się dodatkowa kara sieciowa (a więc sterowniki być muszą koleo Zudar, do linux czy windows... to nie sieciowka typu na PCI do ktorej kazdy system ma sterowniki).

A co z pendrive na karty SD? Tez dziala prawda (glupie pytanie ale zadam)?

Do openWRT chcialbym to wykorzystac jako extroot dla dodatkowego miesjca na dysku.
zurdar
Początkujący użytkownik forum
Posty: 19
Rejestracja: 2014-11-02, 07:49
Lokalizacja: Oława

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: zurdar »

W sumie masz rację. Windows widział go jako kartę sieciową, stery były doinstalowywane przy flashowaniu na HiLink (o czym zapomniałem :))więc być może włączenie DMZ daje 100% funkcjonalność trybu modemu (NDIS). Kiedy będę miał tego typu potrzebę to zapewne przetestuję, a póki co działa jak ta lala jako HiLink. Generalnie chyba ten podwójny NAT daje się obejść choćby tym DMZem.

Co do extroota na karcie to powinien działać, aczkolwiek zastanów się czy warto. Za każdym razem kiedy będziesz potrzebował odpiąć modem będziesz musiał robić shutdown routera. Ja postawiłem na pendrive którego nigdy nie wyciągam i jest OK, modemowi wyłączam zasilanie na noc i w dzień kiedy nikogo nie ma w domu.
Pozdrufka,
Żurek
Huawei E3272 Mod1.4 + TP-Link WDR4300 (OpenWRT BB)
darekka
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 881
Rejestracja: 2011-11-02, 13:50
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: darekka »

Do E3372 jest modowane WebUi o zbliżonych możliwościach do E3272-sam dawałem linki do obu na forum.
darekka
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: ja.michal »

krionix pisze:A co z pendrive na karty SD? Tez dziala prawda (glupie pytanie ale zadam)?

Do openWRT chcialbym to wykorzystac jako extroot dla dodatkowego miesjca na dysku.
Powinno dać radę. Nawet na eko.one.pl powinien być opis jak to zrobić.
mephistowaltz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2014-11-01, 20:22
Lokalizacja: lublin

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: mephistowaltz »

Podłączę się pod temat.

http://www.play.pl/oferta/play-internet ... lte-modem/

Czy po zakupie tego modemu wystarczy włożyć kartę sim i mogę już korzystać z internetu w LTE? Czy muszę coś dodatkowo ustawiać, zmieniać oprogramowania itd.

Z góry dzięki za odpowiedź :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: ja.michal »

Wszystko będzie ustawione. Jedynie co to można zmienić połączenie na tylko LTE, aby nie zmieniał na 3G.
db0511
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2014-08-26, 18:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: db0511 »

Mam pytanie. Mój modemE3272 jest podłączony do Routera Asus RT-N66U. Czy jest jakiś sposób aby podłączyć się do modemu przez Router w celu sprawdzenia poziomu sygnału?

Dotychczas jedyną opcją było podłączenie modemu do laptopa i użycie aplikacji top_netinf

Dziękuję za pomoc
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: atento »

Zmiana oprogramowania routera na openwrt z gui np. multiweb, gorgoyle lub luci dodatkowo przerobienie modemu na h-link i piękna sprawa ;) Oczywiście na własną odpowiedzialność.
Wtedy masz sms, ussd, poziom sygnału, innej opcji nie ma by dostać się do modemu bez zmiany firmware routera.
db0511
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2014-08-26, 18:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Huawei E3272 z Play

Post autor: db0511 »

Możesz mi podpowiedziec gdzie moge <font color="#FF00FF"><b>»»znaleźć««</b></font> informacje jak przerobic go na hilink?
ODPOWIEDZ