Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: wojteks »

piitaa pisze:Jakim problemem jest w Polsce zrobienie LTE także na częstotliwościach 1700MHz, 1900MHz oraz 2500MHz?
Obowiązujące w PL (EU) przepisy i podział pasm do różnych zastosowań.
piitaa pisze:Co za kufafafaa kretyn planuje takie sieci
Zapewne księgowy, to jest sieć mobilna a nie zamiennik światłowodu czego oczekujesz. Zresztą w PL wiele osób używa LTE bo 5pln tańsze niż światłowód.
piitaa pisze:Wiecie co, bez problemu (najmniejszego) jestem na mocy na bazie przyznanych sieci PLAY częstotliwości zaplanować w całym województwie kanały tak, że ani jedna komórka nie spotka się z zasięgiem z drugą.
Takich bzdur dawno nie czytałem, nie da się.

Fale radiowe mają coś takiego jak propagacja i zasięgi stacji bazowych zawsze będą się częściowo nakładać (tak samo jak stacji nadawczych FM czy TV).
piitaa pisze:Powiedzcie, co mnie interesują przeciążenia?
Zmieniaj dostawcę bo szkoda nerwów skoro ta usługa ci nie odpowiada, u innych nie jest wcale lepiej albo mocno to zależy od regionu/rejonu.

Teraz w Play mam 45/43Mbps siedząc gdzieś w samochodzie przy A1.
piitaa pisze:czym przeciążone jest dzisiaj Hspa+DC w Play?
W Play nie ma HSPA+DC bo 3G w Play jest tylko w paśmie 900MHz gdzie nigdy nie było HSPA+DC. HSPA+ to teoretycznie do 21Mbps download.
piitaa pisze: I co? I nic! Nie stać dostawić kilku anten do trzech stacji?
Dla jednej osoby? Nigdy tego nie zrobią, nie opłaca się.

Wszyscy operatorzy czekają na rząd i przetarg na pasma 700MHz i 3600MHz dla 5G (zdaje się pasmo 700MHz będzie państwowe).
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: tomekwwa »

To jeszcze bym do tego dorzucił kolejny grzech użytkowników. Przetestują coś raz, coś kupią, zamontują i koniec. Nie uwzględniają, że warunki radiowe i możliwości operatorów zmieniają się w czasie. Gdzieś jest za dobrze, to okoliczni ludzie potrafią momentalnie zapchać pasmo. I wtedy zamiast przeprowadzić kolejną rundę testów i się dostosować to narzekają. Zwłaszcza jak się nasłuchają w salonach jak jest super, dostaną sprzęt do testów z wyłączonym QoS, lecą podpisać umowę na kilka lat i potem jest dramat. 2 lata w LTE to lata świetlne. Światłowody Orange się w Warszawie zatykają od ruchu, a ludzie narzekają na niestabilność LTE :)
piitaa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-04-25, 11:58

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: piitaa »

https://zapodaj.net/ccb0f18221b5e.png.html
4 skromne kanały w LTE2600, celowo zrobiono l=40km aby pozbyć się nakładki kanałów (bez sensu taka odległość no ale...)
i teraz wystarczy dorzucić jeszcze całą przyznaną częstotliwość w pasmach LTE800/900/1800/2100 ... aby wyszło z tego cacy...
zatem... bez problemu 4 kanałami można obsiać obszar nawet całej Polski (nakłada się coś / gdzieś?) a szerokość pasma regulować sobie wtedy dostępnymi częstotliwościami... więc byłoby na stację LTE2600 15MHz, na LTE2100 15MHz i tak dalej i dalej.
Szczerze? Gdybym zrobił 8 czy 12 kanałów to ... można dokładać antenek na BTSach ile wlezie a gdy weźmiemy pod uwagę że w większości przypadków jest to bez sensu, oszczędzamy zatem kanały na inne rejony... (na rejony w których jest więcej ludzi).
Tu nie chodzi o to że częstotliwości nie ma - tu chodzi tylko i wyłącznie o to że trzeba byłoby zapłacić za te dodatkowe antenki ale po co? Działa? Jest?
Jest tam jakiś internet? Jest!!! WIęc po co kasę ładować, prawda?
Powyżej mowa o zwykłym BTSie, powiedzmy coś w deseń 150W gdzieś na wichurze o zasięgu 8-10km (BTS>BTS) a co z piko/mikro komórkami w miastach? Z komórkami o zasięgu maksymalnym do 1000m? Przecież, takich komóreczek w takiej choćby Warszawie może być nawet i 50 na tej samej częstotliwości, za wujka stacja z Targówka o zasięgu 1000m nie zagłuszy stacji na identycznych częstotliwościach znajdującej się 20km dalej, no.na Ursusie...
Ostatnio zmieniony 2022-04-28, 12:17 przez piitaa, łącznie zmieniany 2 razy.
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: tomekwwa »

Co prezentuje ten Twój obrazek? Twoją koncepcję umieszczenia BTSów i propagację fal z nich?
piitaa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2022-04-25, 11:58

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: piitaa »

Jeśli nie odczytałeś przesłania to gratuluję inteligencji, wszak namazałem jak byk to, o co mi chodzi a chodzi nie o kierunkowość, nie o podświetlenie terenu, nie o kształt fizyczny i przeszkody terenowe lecz o sposób na mnożenie pojemności sieci. Centra handlowe, centra biznesowe i podobne - można śmiało pico/mikro komórkami obsadzić ale nieeeeee, to jest Polska, stawia się jednego BTSa na odcinku 3km i użeraj się człowieku w szczycie z brakiem internetu.
Kasa, kasa i raz jeszcze kasa! Nie technologia winna, nie brak częstotliwości lec pazerność operatorów.

Zapytam raz jeszcze - gdzie jest jakieś 2x2 choćby albo 4x4 wyśnione:
https://www.speedtest.net/result/13089118908.png
?

Agreguję zgodnie z danymi z BTsearch, czyli tu u mnie każda stacja powinna hulać na LTE2600+2100+1800...
więc jakim cudem jest tam max. 5Mb/s teraz?
Ja te trzy stacje widzę gołym okiem...

i Play nie wie że w tym rejonie (prawie że centralnej śmiecioliczki) jest wszystko zapchane? I nic nie mają zamiaru z tym robić?
Polska...
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: tomekwwa »

Co do mojej inteligencji to zostawmy to Mensie. Zadałem proste pytanie. Namazałeś jakieś kółka i w zależności od koloru wpisałeś jakąś jedną częstotliwość. Co to jest? Bo wygląda jak brak najmniejszego pojęcia jak działa NodeB w LTE.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: matek451 »

To co wypisujesz i rysujesz to są imaginacje małego dziecka, twoje koncepcje i pomysły oderwane są od rzeczywistości nie wspominając w ogóle o technologii, prawach fizyki i wielu innych uwarunkowań w budowie sieci GSM. Pokazujesz non stop spedtesty z Play z których wynika jedno, DL<UL czyli przytkany sektor i nic więcej.
A pretensje to kieruj nie w stronę operatorów tylko UKE i innych organów państwa, no i obywateli tego kraju, marzą ci się pikokomórki w miastach, BTS-y co 3 km poza miastami to najpierw zApozonaj się z tym jak w tym kraju twoi sąsiedzi reaguja na hasło postawienia stacji bazowej, z reguły własnie Play bo on jako jedyny intensywnie nadal buduje sieć.
Tu masz pierwszy przykład https://www.youtube.com/watch?v=UM-Rse3sghY
Jedź pogadaj z tą Panią z Gielzokiem i innymi, to tylko mały ułamek. Są lokalizacje gdzie gawiedź protestuje przeciwko budowie stacji bazowej choć najbliższe wszystkich operatorów są 6-7 km od nich. A do tego często jest wspierana przez lokalne władze.
Albo tak jak tutaj https://spidersweb.pl/2022/04/stacja-ba ... orzyn.html , BTS na którym wisieli Play i NW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: wojteks »

piitaa pisze:4 skromne kanały w LTE2600, celowo zrobiono l=40km aby pozbyć się nakładki kanałów
Co to za "rozpaczliwy", idiotyczny obrazek? :rotfl:

Jakie 40km? Z 800m bywa słabo a tu marzysz o nierealnych 40km? To nie w PL, normy PEM na to nie pozwolą nigdy (nawet te wysokie europejskie).

Może jedź do wspominanych innych krajów.
Nie pomagam na PW!
jfk
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 375
Rejestracja: 2021-12-15, 21:14

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: jfk »

matek451 pisze:Tendencyjne speedtesty kolegi z ŁODZI nijak maja się do faktycznego stanu sieci LTE Play w tym mieście,
Najpierw naucz się czytać ze zrozumieniem, bo ja nie testowałem sieci w Łodzi, lecz pisałem o przypadkach skrajnym (w moim przypadku to stacja Orange na Widzewie/przemysłowym, podłączona do światłowodu), które się odrzuca przy statystyce, u mnie Play działa średnio/dobrze w godzinach szczytu na modemiem 3CA między 50-100Mbps, to się ma nijak do przypadku @piitaa-który jest na przeciwnym biegunie i jako skrajny przypadek też wypada ze statystyki. Średnio najszybciej w Łodzi działa 5G Plusa (pewnie że są stacje LTE-A konkurencji które wyciągają więcej na 4G+, Plus też takowe ma...).
matek451 pisze:.
No i kogo interesuje jak wyglada zabudowa na tym terenie, to ogrmny teren z zabudową jednorodzinna na którym operatorzy kablowi nie istnieją, ludzie są zmuszeni do korzystania z mobilnego. Kolegę boli d...a że Play ma tam dwa BTS-y i jest najszybszy.
Reasumując , pokazałem prędkość ze stacji bazowej z której korzystam, oczywiście nie jest to adekwatne do wszystkich BTS-ów Play w ŁODZI tak samo jak test kolegi.
Ja nie mam złudzeń po tym wpisie, na temat Twojej wiedzy w tym temacie i boli to ciebie bo nie masz żadnych merytorycznych argumentów/zwłaszcza w przypadku kolegi @ piitaa. Transfery na sieci LTE zależą w danej lokalizacji od 2 podstawowych czynników: uruchomionych zasobów operatora, dwa lokalnego rynku dostępu do internetu/liczby klientów data (taryfy voice realnie generują nie duże obciążenie) i oczywiście liczby klientów data w zasięgu stacji bazowej. Ja mam bdb transfery na Orange w godzinach szczytu mam symetrycznie około 80Mbps, a gdyby zależało mi na wyższych prędkościach to używałbym 5G/4G+ Plusa, bez tasowania kart i z publicznym adresem IP, a do tego w bdb cenie Love, także nie pochlebiaj sobie z tymi testami, bo ręce ci się zagrzeją od wymiany kart SIM, a dostęp do jeszcze wyższych prędkości mam w Orange.
piitaa pisze: 4 skromne kanały w LTE2600, celowo zrobiono l=40km aby pozbyć się nakładki kanałów (bez sensu taka odległość no ale...)
i teraz wystarczy dorzucić jeszcze całą przyznaną częstotliwość w pasmach LTE800/900/1800/2100 ... aby wyszło z tego cacy...
zatem... bez problemu 4 kanałami można obsiać obszar nawet całej Polski (nakłada się coś / gdzieś?) a szerokość pasma regulować sobie wtedy dostępnymi częstotliwościami... więc byłoby na stację LTE2600 15MHz, na LTE2100 15MHz i tak dalej i dalej.
Szczerze? Gdybym zrobił 8 czy 12 kanałów to ... można dokładać antenek na BTSach ile wlezie a gdy weźmiemy pod uwagę że w większości przypadków jest to bez sensu, oszczędzamy zatem kanały na inne rejony... (na rejony w których jest więcej ludzi).
Tu nie chodzi o to że częstotliwości nie ma - tu chodzi tylko i wyłącznie o to że trzeba byłoby zapłacić za te dodatkowe antenki ale po co? Działa? Jest?
Jest tam jakiś internet? Jest!!! WIęc po co kasę ładować, prawda?
Powyżej mowa o zwykłym BTSie, powiedzmy coś w deseń 150W gdzieś na wichurze o zasięgu 8-10km (BTS>BTS) a co z piko/mikro komórkami w miastach? Z komórkami o zasięgu maksymalnym do 1000m? Przecież, takich komóreczek w takiej choćby Warszawie może być nawet i 50 na tej samej częstotliwości, za wujka stacja z Targówka o zasięgu 1000m nie zagłuszy stacji na identycznych częstotliwościach znajdującej się 20km dalej, no.na Ursusie...
Szczerze to nie wiem/nie rozumiem o co ci chodzi? Spróbuj sprawdzić jak działają pozostali operatorzy, jeżeli będzie jakiś sensowny transfer w pojedynczym bandzie wieczorem 18-22, między 5-10Mbps, zmień sprzęt na modem min. cat.12 i używaj. W Polsce mamy "średnio" bdb działająca sieć, do której naprawdę trudno się czepiać gdy usługi data nawet bez bonusowych promocji są w cenie od około 2 euro miesięcznie/abonamenty data. Stać Cię, chcesz szybkich transferów-kup sobie Starlinka i już. Nie ma co panikować bo jw. piszę @tomekwwa światłowody też się już zatykają i to nie tylko w Warszawie ale tj. problem sieci globalnej... .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: matek451 »

Nie chcę wprowadzać kolegi @jfk w kompleksy, 5G Plusa u mnie nie ma ale Play osiaga na LTE podobne rezultaty a Plus z 250Mb/s daje radę, tak samo jak Orange z T-mobile i 150-200Mb/s w ich wykonaniu.
Nie odnoszę się do speedtestów @piitaa bo po jego tendencyjnych, cokolwiek dziwnych wpisach uważam że to zbędne a dlaczego juz napisałem.Ogólnie polscy operatorzy mają się całkiem nieźle na warunki rozwoju jakie im w Polsce fundują rządzacy. Średnie wyniki w rankingach speedtestów nie oddają tak naprawdę ich możliwośći, powód wielu uzytkowników wykonuje je na słabym sprzęcie i przy kiepskich parametrach sygnału. Czyli rankingi pokazują jakiś tam obraz ale nie do końca rzeczywisty.
No i w kwestii 5G to porównywanie PLUSA z resztą jest nie fair z wiadomego względu a sieć obejmującą niewielki procent obszaru trudno uznać za ogólnodostępną. Te niecałe 3 tysiace stacji bazowych z 5G szału nie robi, nawet w miastach gdzie jest dość duże zagęszczenie stacji, konkurencja oczekujaca na C-Band już się przygotowuje i jak odpali swoje 5G na nim pokaże Plusowi miejsce w szyku. Funboye Plusa mają swoje 5 minut więc niech korzystają z nich bo po aukcji sytuacja wróci i na 5G do normy znanej od lat w rankingach LTE.
konto
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2021-11-14, 09:57

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: konto »

Play https://www.speedtest.net/result/13183258278
Test oczywiscie na e3372, podobne predkosci sa na wszystkich trzech glownych czestotliwosciach.
Na telefonie z modemem cat 18 mialem wynik 261 Mb/s o godzinie 16:00. Sprawdze jeszcze jutro rano, wynik pewnie bedzie duzo lepszy.
Co ciekawe nadajniki wisza na maszcie Plusa.
rxh31707
Użytkownik forum
Posty: 20
Rejestracja: 2020-02-22, 19:48

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: rxh31707 »

Wgrałem modowany soft z opisu dzejka i wszystko działa ładnie, wgrywałem soft i webui takie jakie były w opisie, natomiast na jego uploadzie są dużo nowsze wersje i mam pytanie czy warto wgrać najnowsze wersje i co one wnoszą? Niestety nie mogę znaleźć żadnych opisów tych wersji.

Teraz mam:
soft: 22.317.01.00.17
webui: 17.100.13.01.03_Mod1.12

A dostępne są:
soft: 22.333.01.00.00_M_AT_05_10
webui: 17.100.18.03.143_HILINK_Mod1.21
Marcel44
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2019-02-14, 21:44

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: Marcel44 »

Przyłączam się do pytania kolegi rxh31707. Czy ktoś wie co się zmieniło w wersji 22.333.01.00.00_M_AT_05_10?
Osobiście mam wersje 22.328.62.00.143 i 17.100.18.03.143-Mod1.21 pobrane z 4PDA i wszystko śmiga bezproblemowo od ok 2 lat jednak może jest coś dużo nowszego dla E3372 HiLink?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei e3372, fw, webui, poradnik

Post autor: wojteks »

Przecież to już zabytek, nikt raczej nic nowego nie wymyśla.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ