HP un2420 (Gobi 2000) działa na laptopach innych producentów

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
djexit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2014-12-01, 23:04
Lokalizacja: Wałbrzych

HP un2420 (Gobi 2000) działa na laptopach innych producentów

Post autor: djexit »

Witam serdecznie. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Pragnę Wam udostępnić przerobiony przeze mnie pakiet sterowników do znanego i lubianego modemu Qualcomm Gobi 2000 brandowanego przez HP jako un2420.

Jak wiemy zmuszenie tego modemu do współpracy z laptopami innej marki niż HP wymaga pewnych mniej lub bardziej karkołomnych operacji jak włączanie w systemie trybu testowego, wymuszanie podpisywania sterowników, stosowanie okropnego (bez obrazy dla autora) programu GobiLoader itp. Ma to następujące wady:
- GobiLoader - trzeba go uruchamiać za każdym razem jak chcemy użyć modemu, po restarcie, uśpieniu, hibernacji komputera.
- Gobiloader - wyskakuje na kilka sekund okno konsoli z mrugającymi napisami a dodatkowo genialny pomysł klikania "ENTER" po zakończonym procesie ładowania firmware.. :klnie:
- Niestabilne połączenie, szczególnie Aero2 czasami trzeba kilkukrotnie łączyć żeby zaskoczyło
- Irytujący napis w prawym dolnym rogu ekranu informujący o trybie testowym (Win 7/8 64bit)

Jako, że posiadam leciwego laptopa Dell Latitude d830 i swojego czasu połasiłem się na Gobiego (HP un2420) za 30zł z allegro to musiałem się miesiącami męczyć z jego obsługą z użyciem GobiLoadera.. Aż powiedziałem dość i postanowiłem zmodyfikować oryginalne sterowniki a właściwie pewien ich składnik aby móc cieszyć się bezproblemowym działaniem modemu brandowanego przez HP w moim kochanym dellu :super:

Paczka to GobiInstaller.msi z oryginalnej paczki od HP sp53068.exe + zmodyfikowany przezemnie plik QDLService2kHP.exe:

http://adamk.pl/HP_un2420_(Gobi_2000)_for_All_by_DjExit.zip

INSTRUKCJA:
0. Rozpakowujemy paczkę "HP_un2420_(Gobi_2000)_for_All_by_DjExit.zip"
1. Instalujemy paczkę oryginalnych sterowników GobiInstaller.msi
2. Po zakończonym procesie w menadżerze urządzeń powinniśmy znaleźć nasz modem pod postacią portu com z tekstem "QDLoader" w nazwie
3. Uruchamiamy Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Usługi
4. Szukamy "Qualcomm Gobi 2000 Download Service" lub coś w tym stylu i prawym przyciskiem zatrzymujemy usługę
5. Kopiujemy i podmieniamy plik QDLoader QDLService2kHP.exe z folderu "Patch by DjExit" z paczki do "C:\Program Files (x86)\QUALCOMM\QDLService2k" lub "C:\Program Files\QUALCOMM\QDLService2k" w zależności od wersji systemu operacyjnego
6. Wracamy do medadżera usług i ponownie uruchamiamy "Qualcomm Gobi 2000 Download Service"
7. W tym momencie powinny zacząć się pojawiać i instalować dodatkowe urządzenia jak Modem, com diagnostyczny i com do GPS (NMEA).
8. Po chwili mamy w pełni sprawny modem, bez dodatkowego oprogramowania zewnętrznego oprogramowania :)

Przetestowano na HP um2420 + Dell d830 + Windows 7 64bit i Windows XP. Powinno działać na wszystkich wersjach windowsa (od XP do 8.1, 32 i 64) ale liczę na to, że to Wy potestujecie i zdacie relację w jakich konfiguracjach to działa.

PS: Jeśli się to sprawdzi to mogę zmodyfikować też sterowniki do modemów brandowanych innymi firmami, nie tylko HP.

Pozdrawiam
DjExit
utini
Początkujący użytkownik forum
Posty: 10
Rejestracja: 2007-11-20, 11:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: HP un2420 (Gobi 2000) działa na laptopach innych producentów

Post autor: utini »

Pozwoliłem sobie stworzyć samorozpakowywujące archiwum z podmienionym plikiem QDLService2kHP.exe oraz z automatycznym uruchomieniem GobiInstaller.msi po rozpakowaniu. Może komuś się przyda...
https://goo.gl/E1csPs
ODPOWIEDZ