DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
frogpl
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2015-02-19, 13:44
Lokalizacja: Wieliczka

DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: frogpl »

Modemu używam w routerze w którym mam włączone DHCP , czy w takim razie w modemie mam DHCP wyłączyć ???
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: krystianb »

Masz choć jakiś racjonalny powód dlaczego?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
frogpl
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2015-02-19, 13:44
Lokalizacja: Wieliczka

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: frogpl »

Z tego co wiem w sieci jedno urządzenie powinno przydzielać adresy , kiedyś miałem połączone trzy routery i na głównym ustawiałem DHCP a on przydzielał adresy innym , jak to konfigurowałem i włączyłem na drugim routerze DHCP powstawały konflikty .
kondzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2012-07-07, 11:12
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: kondzi »

Przecież router odbiorze sobie od modemu adres po dhcp i to będzie adres WAN, po stronie sieci lokalnej LAN jak wyłączysz dhcp, to nie uzyskasz adresu i jak masz się z routerem połączyć?
Pozdrawiam

Router powinien filtrować sygnały dhcp od strony WAN i nie przepuszczać tego do sieci LAN
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: wojteks »

kondzi pisze:po stronie sieci lokalnej LAN jak wyłączysz dhcp, to nie uzyskasz adresu i jak masz się z routerem połączyć?
Wystarczy ręcznie skonfigurować odpowiednie IP.
kondzi pisze:Router powinien filtrować sygnały dhcp od strony WAN i nie przepuszczać tego do sieci LAN
Zależy od trybu pracy czegoś co nazywamy routerem.
Nie pomagam na PW!
kondzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2012-07-07, 11:12
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: kondzi »

Tylko po co ręcznie ustawiać adresy na każdym urządzeniu po stronie sieci LAN?

Jeżeli coś jest na interfejsie WAN, to występuje na nim filtracja
frogpl
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2015-02-19, 13:44
Lokalizacja: Wieliczka

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: frogpl »

kondzi , na routerze masz ustawiony jego adres więc się do niego dostaniesz , router ma włączone dhcp na lanie jak podłączysz się kompem w którym masz ustawiony ip na auto to router mu przydzieli jakiś adres , natomiast w modemie też masz włączone dhcp , i może powstać właśnie konflikt , no chyba że jest to filtrowane tak jak piszesz ale właśnie o to pytam i dalej nie wiem jak jest ...
kondzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2012-07-07, 11:12
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: kondzi »

adres wan (modemu) musi być z innej klasy adresowej niż adres sieci LAN, routery, jeśli działają jak routery, nie przepuszczają sygnałów DHCP z sieci WAN do sieci LAN, miałbyś problem jakbyś włożył ten modem do komputera, a miałbyś połączenie z routerem i siecią LAN po skrętce, bo oba urządzenia wysyłałyby adresy domyślnej bramy (czyli adresu routera, czy modemu), obie sieci (sieć routera i utworzona sieć modemu) miały by domyślnie połączenie z internetem, a tego przecież nie chcesz.

Teoretycznie, byłaby możliwość zrobienia tego tak, żeby modem przydzielał adresy, ale bez sensu jest obciążanie modemu czymś, z czym lepiej poradzi sobie router.

Musisz tylko uważać, żeby klasy adresowe sieci modemu i routera były różne (np 192.168.1... i 192.168.2....), z jednakowymi jest problem.



edit:
ale możesz dla pewności (nie wiem czyjej:) wyłączyć dhcp w modemie, ale wcześniej poznaj adresy na jakich pracuje (któryś z adresu w jego podsieci i jego bramę domyślną) - musisz to ręcznie w router wpisać.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: wojteks »

frogpl pisze:i może powstać właśnie konflikt
Powstaje jeżeli IP WAN (przydzielone przez np. modem) jest z takiej samej podsieci z jakiej przydziela IP router po stronie LAN.
kondzi pisze:to występuje na nim filtracja
To nie jest filtracja, to normalne działanie mechanizmu NAT.
Nie pomagam na PW!
kondzi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2012-07-07, 11:12
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: DHCP w modemie Hauwei e3372 hilink

Post autor: kondzi »

wojteks pisze:To nie jest filtracja, to normalne działanie mechanizmu NAT.
a już nie będę wchodził w polemiki, admin chciał zabłysnąć :D

ale NAT odpowiada za translacje adresów sieci lan/wan, a za blokowanie pewnego ruchu odpowiedzialny jest firewall
ODPOWIEDZ