D-LINK DWR921

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

Witam...


Wgrywałem najnowsze firmware do tego routera i wyskoczył mi błąd... następnie router się zawiesił, zrobiłem mu restart i ... od tamtej pory router nie działa, tzn. dioda "status" cały czas mryga i nic więcej oraz na zielono świeci się dioda od wskaźnika sygnału. Nie mogę wejść przez http do jego ustawień i konfiguracji...

Czyżby wysypał się firmware? Jak to teraz naprawić?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: D-LINK DWR921

Post autor: krystianb »

Patrząc w manuala status ma migać miarowo (oznacza to tyle, że router żyje i nie wisi, taka specyfika dlinka).

Dioda z przodu reaguje na wsadzenie kabla ethernet (oczywiście podłączonego z drugiej strony do kompa)? Jeśli tak to patrzyłeś czy komputer dostaje IP, jeśli tak to jakie?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

krystianb pisze:Patrząc w manuala status ma migać miarowo (oznacza to tyle, że router żyje i nie wisi, taka specyfika dlinka).

Tylko że mryga bardzo szybko...


krystianb pisze:Dioda z przodu reaguje na wsadzenie kabla ethernet (oczywiście podłączonego z drugiej strony do kompa)? Jeśli tak to patrzyłeś czy komputer dostaje IP, jeśli tak to jakie?

Tak reaguje... Dostaje adres ip automatycznie i bramę... Sprawdzałm poleceniem "ipconfig all"
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: D-LINK DWR921

Post autor: krystianb »

zurek pisze:Tak reaguje... Dostaje adres ip automatycznie i bramę... Sprawdzałm poleceniem "ipconfig all"
Ten co zwykle czy jakiś dziwny?
Wygląda to tak jakby router był w trybie awaryjnym i czekał na wrzucenie firmware. Można próbować na ślepo użyć choćby putty. ale można go w ten sposób już na amen załatwić, chyba że już ktoś opublikował instrukcję.

Jeszcze się upewnię, resetu do ustawień fabrycznych próbowałeś? A i czy aby na pewno wrzucałeś plik do odpowiedniej wersji routera (są przynajmniej 2 różne - niekompatybilne wzajemnie)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

krystianb pisze: Ten co zwykle czy jakiś dziwny?
Dziwny... 169.254.121.141
krystianb pisze: Jeszcze się upewnię, resetu do ustawień fabrycznych próbowałeś? A i czy aby na pewno wrzucałeś plik do odpowiedniej wersji routera (są przynajmniej 2 różne - niekompatybilne wzajemnie)


Tak próbowałem reset do ustawień fabrycznych... zero reakcji

Tak wersja do tego routera na 100%... v1.01b12 20141117
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: D-LINK DWR921

Post autor: krystianb »

zurek pisze:Dziwny... 169.254.121.141
Już miałem pisać o tym, że to windows sobie takie IP wytworzył, ale chyba jednak nie patrząc po jednym wątku.
Wklep w IE bądź Firefoxa adres bramy jaką komp dostał (prawdopodobnie 192.254.121.254) Powinna tam być strona recovery z możliwością uploadu firmware.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

Mozesz probowac zrobic recovery na slepo - znaczy ustawic IP kompa na 192.168.1.6/255.255.0.0, przeszukac siec (prawdopodobnie pod 192.168.1.1 lub x.x.0.1 bedzie reagowal bootloader) i wrzucic FW przy pomocy TFTP.

Prosciej jest kupic kabel USB -> UART za 10 pln i poczytac co sie dzieje na konsoli.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

krystianb pisze: Wklep w IE bądź Firefoxa adres bramy jaką komp dostał (prawdopodobnie 192.254.121.254) Powinna tam być strona recovery z możliwością uploadu firmware.
W configip /all nie widzi mi bramy routera... jest tylko maska podsieci i ten "dziwny" adres ip...

[ Dodano: 2015-05-11, 08:01 ]
key pisze:Mozesz probowac zrobic recovery na slepo - znaczy ustawic IP kompa na 192.168.1.6/255.255.0.0, przeszukac siec (prawdopodobnie pod 192.168.1.1 lub x.x.0.1 bedzie reagowal bootloader) i wrzucic FW przy pomocy TFTP.
A czemu taki adres ip 192.168.1.6 ?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

zurek pisze:W configip /all nie widzi mi bramy routera
Router wisi w bootloaderze, IP dostales od windowsa, jest bylejakie i nie bedzie dzialac.

zurek pisze:A czemu taki adres ip 192.168.1.6 ?
Nie ma znaczenia, wazne jest, zeby maska pasowala.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

key pisze: Nie ma znaczenia, wazne jest, zeby maska pasowala.
Chodziło mi o to czemu 192.168.1.6 a nie np. 192.168.0.6 ?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

nie ma znaczenia, maska obejmuje wszystko z zakresu 192.168.0.0..192.168.255.255
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

key pisze:(prawdopodobnie pod 192.168.1.1 lub x.x.0.1 bedzie reagowal bootloader) i wrzucic FW przy pomocy TFTP.

A po czym poznam że bootloader będzie reagował? Możesz mi co nieco rozjaśnić tę sprawę?
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: D-LINK DWR921

Post autor: ja.michal »

W prawdzie dotyczy DWR-923 B, ale dostałem pewno informację jak postawić D-Linka. Napisała mi pewna osoba, że przy wgrywaniu padł i świeciły tylko diody, nie wstawał dalej. Przytrzymała przyciski ANT + WDS + RESET, wyłączyła w tym czasie router i włączyła ponownie i zaskoczył. Nie wiem tylko co to jest to ANT i jestem w trakcie dopytywania. Może twoim przypadku zurek również to pomoże.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

zurek pisze:A po czym poznam że bootloader będzie reagował?
Odpowiada na PING.

mozesz miec trzy rozne sytuacje:

1.) uwalony bootloader - wtedy potrzebujesz jtag zeby router postawic na nogi
2.) uwalony FW ale bootloader dzialajacy - mozesz wgrac dobry FW po TFTP
3.) uwalona konfiguracje - powinien wystarczyc reset do ustawien fabrycznych.


Z doswiadczenia stawiam na punkt dwa.

Najprosciej i najszybciej kupic kabel, np.: http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-u ... 33442.html wpiac sie w konsole i zobaczyc co sie dzieje.


Tu masz ciut wiecej:
http://forum.openrouter.info/forum/view ... 83&p=36514
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

key pisze:

Z doswiadczenia stawiam na punkt dwa.

Ok... Jak to będzie punkt drugi... to jak mam znaleźć prawdziwy adres ip tego routera aby się z nim skontaktować i wgrać po TFTP...

[ Dodano: 2015-05-11, 12:45 ]
ja.michal pisze:W prawdzie dotyczy DWR-923 B, ale dostałem pewno informację jak postawić D-Linka. Napisała mi pewna osoba, że przy wgrywaniu padł i świeciły tylko diody, nie wstawał dalej. Przytrzymała przyciski ANT + WDS + RESET, wyłączyła w tym czasie router i włączyła ponownie i zaskoczył. Nie wiem tylko co to jest to ANT i jestem w trakcie dopytywania. Może twoim przypadku zurek również to pomoże.

Sprawdzę... Dzięki:-)
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

Jesli wisi w bootloaderze to mozesz przeskanowac siec snifferem.

Prosciej wpiac kabel i sprawdzic po konsoli, tak jak w linku powyzej.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: D-LINK DWR921

Post autor: krystianb »

key pisze:Router wisi w bootloaderze, IP dostales od windowsa, jest bylejakie i nie bedzie dzialac.
Nie do końca, na openrouter gościu pisał, o dwr923 i dostawał tam 192.168.123.x a router siedział na http://192.168.123.254 Teraz doczytałem, że go sniferem znalazł. zurek Próbowałeś wpisać w przeglądarce wpisać ten adres? Niepotrzebnie namieszałem z bramą.

Aha jeśli bez tego nie ruszy, to recovery w tym modelu uruchamia się trzymając wciśnięty reset podczas uruchamiania. Potem patrzymy jaki dostaliśmy adres i próbujemy wpisać z końcówką 254 jeśli będzie pusto to snifer.

UART to IMO ostateczność, no chyba, że nie mamy gwarancji, wtedy można go sobie do woli rozbierać.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

krystianb pisze: na openrouter gościu pisał, o dwr923
Na pewno nie w routerze w ktorym uwalony jest FW. Wypadek o ktorym piszesz sugeruje bardziej uwalona konfiguracje. Mozna sprobowac, tylko mi bylo by szkoda czasu i wysilku.
krystianb pisze:UART to IMO ostateczność
Zalezy jak bardzo cenisz sobie swoj czas i jak bardzo potrzebny Ci jest ten router.
Moim zdaniem sa nastepujace sensowne opcje:
1.) Jesli chcesz skorzystac z gwarancji - to wyslij go bez dluzszego kombinowania do sklepu.
2.) Jesli chcesz sam naprawiac - UART i systematyczna praca zamiast kombinowania i szukania w mgle.

UART jest szybkim, prostym i systematycznym narzedziem do tego typu problemow.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: D-LINK DWR921

Post autor: krystianb »

key pisze:Na pewno nie w routerze w ktorym uwalony jest FW. Wypadek o ktorym piszesz sugeruje bardziej uwalona konfiguracje.
Właśnie nie, uwalił router przy próbie wgrania nieodpowiedniego softu. Router ma dodatkowy soft recovery, którego nie da się ruszyć przy zwykłym wgrywaniu nowego softu, bo ten fragment pamięci nie jest nadpisywany. I w tym trybie dhcp działa.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

Właśnie nie, uwalił router przy próbie wgrania nieodpowiedniego softu.
Byles, widziales i masz logi z konsoli, czy tylko czytasz interpretacje kogos, kto sam nie wie do konca co zrobil ;)?

To co piszesz ma sens, tylko nie do konca poprawnie to interpretujesz. "Wgral nieodpowiedni soft" oznacza najprawdopodobniej ze wgral cos, co mialo kompatybilny kernel i czesciowo dzialalo, ale jednak nie potrafilo do konca obsluzyc sprzetu. Bardzo czesto spotykany przypadek, zazwyczaj po zmianie na soft, majacy n.p. inaczej skonfigurowany NVRAM lub w ktorym brakuje jakis driverow.

Internet ma to do siebie, ze wiekszosc ludzi nie rozumie roznicy miedzy "wiem co robie" i "udalo sie przez przypadek".

Systematycznie: w tym routerze siedzi Jboot, w.g. internetu na konsoli masz to co ponizej - ja tam nie widze nic, co by wskazywalo na recovery. IMHO w przypadku ktory opisujesz powyzej, zostalo wiecej niz BL. Ale: router ma masakrycznie malo pamieci (8M), watpie zeby producent wydzielal czesc z niej na nikomu do szczescia niepotrzebne recovery - od tego jest BL. Niestety na szybko nie potrafie znalezc informacji o partycjach. Tyle na odleglosc - moge sie mylic - zeby sprawdzic wystarczy podlaczyc konsole ;)

Jak masz ochote zaglebiac sie w detale, sciagnij sobie dokumentacje do Jboot i doczytaj co jak gdzie i dlaczego.

Kod: Zaznacz cały

Jboot B394
JRecovery Version R1.2 2011/03/29 15:57
=== 0xB0100004 = 00000000 
SPI FLASH: MX25l6405d 8M
CSID 6E20->6E24
.E:-100 
IP=192.168.123.254 NA=78:54:2E:93:E0:6F

# help
command list...
reboot
info
load <adr>
go <adr>
dm <adr>
wm <adr> <val>
rm <adr>
copy <src> <dst> <size>
ip [ip]
mac [mac]
ping <ip>
areacode

# info
MODEL_NAME: DWR-921
ROMID: DLK6E2409002
ECN_NO: 201306100003E
FMID: 6E24
PV: 1
....
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

key pisze: kto sam nie wie do konca co zrobil ;)?



Internet ma to do siebie, ze wiekszosc ludzi nie rozumie roznicy miedzy "wiem co robie" i "udalo sie przez przypadek".


Hola hola... Masz kogoś za idiotę... Myślisz że nie wiem co robię... Chłopie trochę ogłady...



Mam cztery wersje oryginalnego softu do tego routera od d-linka i wszystkie wgrywałem po kilka razy na przemian i wszystko działało jak trzeba... Jednak przy którymś razie wyskoczył błąd no i stało się jak stało...
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: D-LINK DWR921

Post autor: krystianb »

Próbowałeś uruchomić router z wciśniętym resetem?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
zurek
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1018
Rejestracja: 2012-12-02, 19:51
Lokalizacja: Olecko

Re: D-LINK DWR921

Post autor: zurek »

Tak próbowałem... i nic
ZTE MF258

PLAY Internet Domowy
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: D-LINK DWR921

Post autor: key »

zurek pisze:Hola hola... Masz kogoś za idiotę...
Nie mam nikogo za idiote - to raz.
Pisalem nie o tobie, tylko ogolnie o wiarygodnosci opisow znalezionych w sieci - to dwa.
Twoje uszkodzenie niekonieczne musi byc identyczne z uszkodzeniem opisanym powyzej - to trzy.
Niektorzy z nas zyja z projektowania systemow embedded. Pozwol zeby Ci pomogli w sposob systematyczny i prowadzacy do celu - no chyba ze wolisz kombinowac tak dlugo az przez przypadek Ci sie uda - to cztery.

Pytania ktore stawiasz swiadcza, ze jednak nie jest to twoj chleb codzienny.

Mam prosbe - jesli chcesz zebym Ci pomogl, tak jak to robi inzynier zarabiajacy chleb na podobnych tematach, to powiedz i przestan wymyslac powody do walenia focha. A jesli wolisz kombinowac to daj mi znac, troche szkoda mi mojego czasu na tlumaczenie Ci dlaczego nie jestem wielbladem.
zurek pisze: Myślisz że nie wiem co robię...
Moze wiedziales co robiles do pewnego momentu, ale z pozniejszej dyskusji wynika ze nie wiesz co teraz zrobic. To ze wiesz jak wgrac inna wersje FW nie oznacza ze jestes specem od systemow embedded. Porownywujac - udalo Ci sie pare razy nie przypalic wody gotujac herbate a tu naraz przypaliles, wiec nie udawaj ze jestes szefem kuchni z 5 gwiazdkowej restauracji.

Tak naprawde nie widze zebys posiadal wiedze o tym w jaki sposob wyglada bootowanie systemu embedded, jakie sa fazy bootstrapa ani co od czego zalezy, po co sa poszczegolne partycje flasha, jaki maja wplyw na zachowanie routera, nie masz pojecia w ktorej fazie twoj router wisi, nie jestes w stanie rozroznic miedzy problemami wynikajacymi z zlej konfiguracji, niepoprawnej wersji driverow, uwalonego kernela, nie wiesz jak uzyc w tej chwili podstawowych narzedzi typu PING, TFTP, etc. itp. Problem ktory masz, jest do rozwiazania w mniej niz 30 minut, jesli zrobisz to co do Ciebie pisze. Mowimy o podstawach a nie czarnej magii.

Sorry za OT - jesli potrzebujesz dalszej pomocy to daj znac.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ