Option Icon 505 - połączenie nawiązywane tylko na chwilę

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2011-05-04, 08:15
Lokalizacja: Pomorze

Option Icon 505 - połączenie nawiązywane tylko na chwilę

Post autor: Sig »

Dzień dobry,

Ostatni raz modemu Option Icon 505 używałem jakieś 4 lata temu, na komputerze z systemem Windows 7. Było raczej OK, choć używanie było sporadyczne raptem przez miesiąc i wiele go nie pamiętam.
W każdym razie dziś postanowiłem go sprawdzić raz jeszcze.
Podłączony do laptopa z Windows 8.1 64 bit i portami USB 3.0 i 2.0 (próbowane na obu, bez znaczenia).
Sterowniki po podłączeniu się zainstalowały, tak jak i program do łącznia - uCan Connect.
W modemie karta Orange Free na Kartę, ok. 1,5 kilometra od stacji Orange z 3G, 900 i 2100MHz.

Zdążył podziałać kilkanaście minut, zrobiłem testy na Speedtest (5/1,5 Mbps) i zaczęły się jaja. Po losowym czasie następował zanik urządzenia - w głośnikach dźwięk jak przy odłączaniu USB, w uCan Connect "nie znaleziono urządzenia". Po chwili oczekiwania, ponowna rejestracja i pojawia się Orange PL/UMTS - możliwość ponownego łączenia. Ponowne połączenie i działanie - kilka, kilkanaście minut.
Myślałem, że jedyną niedogodnością będą takie losowe rozłączenia - zaniki. Myliłem się. Coś się zmieniło. Teraz da się połączyć raptem na może sekundę i od razu urządzenie zanika (by się za chwilę pojawić ponownie).

Jeżeli chodzi o firmware, to na stronie Optiona nie mogłem znaleźć sekcji poświęconej temu modemowi, ALE przez Google z Optiona pobrałem:
SmartFire_iCON505_CAT10_FW_&_uCC_Standard

który pokazuje, że firmware jest aktualny - jedyna różnica to to "demo Inea", bo modem jest z tej kablówki. Mogę go próbować zaktualizować, ale... Skoro zanika w losowych momentach, to jeszcze z tego wyjdzie cegła.
Obrazek

Istotne jak mi się wydaje informacje z uCan Connect

Nazwa urządzenia
iCON 505
Port
COM9
Wersja sterownika
5.0.33.0
Wersja oprogramowania sprzętowego
3.19.0 (Date: Mar 16 2010, Time: 15:03:03)
Wersja sprzętu
1.1
Status kodu PIN
Gotowy
Nazwa sieci
Orange
Wybór sieci
Automatyczny
Siła sygnału
15.0
Rejestracja CS
Zarejestrowany
Rejestracja PS
Zarejestrowany
Połączenie PS
Rozłączony
APN
internet
Produkt
uCanConnect
Wersja
2.2.4.408
Opis
Connection manager for Option hardware.
Producent
Copyright (c) 2009 Option nv

Usunąłem numer IMEI i inne, których znaczenia nie znam (np .ICCID), jeżeli coś jest potrzebnego więcej - podam.

Gdy internet nie jest podłączony, w sensie - tak jak sobie modem jest podpięty do komputera z kartą, to urządzenie nie zanika. Zanika (teraz) przy próbie połączenia, lub wcześniej zanikał jak połączenie było aktywne.

Pomyślałem, że może to sprawka programu i sprawdziłem w top net info. Na automacie połaczyło na sekundę. Podobnie po ręcznym (jak mi się wydaje skutecznym) wyborze Orange w APN. Nigdy wczesniej tego programu nie używałem, więc się nie znam.
Obrazek


W każdym razie coś się pogorszyło, a ja nie mam pomysłu co.

[ Dodano: 2015-06-01, 17:46 ]
Ślepy jestem i nie widze edytuj.
Nie wiem co się zmieniło, chociaż w sumie mam podjerzenie.
Po wysłaniu posta połączyłem się przez uCan Connect i na razie trzyma...

Jaka była różnica od ostatnich prób? Miałem włączone/aktywne wifi... Wcześniej w wifi przechodziłęm na tryb samolotowy (wyłączałem na klawiaturze), żeby mieć pewność, że będzie działać z modemu.

Nie wiem, może system myśli w ten sposób, że jak jest tryb samolotowy - nie ma żadnej komunikacji, także tej modemowej.
Tak czy inaczej, wracamy do punktu wyjścia - to aktualnie aktywne połączenie powinno zaniknąć w ciągu kilku minut. Dam znać co i jak.

PS Czyli teraz - miałem aktywne wifi, nawiązałem połączenie przez modem, <font color="#FF00FF"><b>»»przeszedłem««</b></font> w wifi w tryb samolotowy - połaćzenie z internetem przez modem stało się głównym i działa. Na razie.

[ Dodano: 2015-06-01, 17:48 ]
Do tego działa lepiej niż ok. 12, gdy zacząłem zabawę 8/2
Obrazek

[ Dodano: 2015-06-01, 18:01 ]
i urządzenie zanikło na chwilę, po jak mi się wydaje mniej niż 20 minutach

Po testuję jeszcze. Generalni, gdyby udało się doprowadzić do pewnego stanu obecnego, czyli te kilkanaście minut połączenia, to by mi wystarczyło. On jest i tak tylko na sytuacje awaryjne - sprawdzenie czegoś w terenie, przynajmniej w teorii.

[ Dodano: 2015-06-01, 18:29 ]
Nic z tego nie rozumiem. Podziałał 2x ponad 20 minut, by teraz znów - urządzenie zanika przy próbie połączenia z internetem, wpięte sobie moze siedzieć w porcie USB z zarejestrowaną kartą gotową do podłączenia bez żadnych niespodzianek.
Dam chyba sobie spokój na dziś :(
penknife
Stały użytkownik forum
Posty: 92
Rejestracja: 2014-06-12, 06:30
Lokalizacja: G-cko

Re: Option Icon 505 - połączenie nawiązywane tylko na chwilę

Post autor: penknife »

Niestety iCon505 się lubi grzać przy słabej jakości sygnału, dodatkowo ciągnąc spore ilości energii. U mnie pobiera więcej niż modem LTE przy pełnej prędkości, więc jest tylko do sytuacji awaryjnych lub testowych.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Option Icon 505 - połączenie nawiązywane tylko na chwilę

Post autor: ja.michal »

Sig, sprawdź czy masz ustawione w opcjach zasilania selektywne wyłączenia portów USB lub oszczędzanie energii w związku z USB.
Do tego polecam podłączyć modem do USB 3.0. Tam zasilanie powinno być do 900 mA, w stosunku do 500 mA na USB 2.0.
Sprawdź również w BIOSie czy nie masz jakichś opcji oszczędzania energii.
Sig
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2011-05-04, 08:15
Lokalizacja: Pomorze

Re: Option Icon 505 - połączenie nawiązywane tylko na chwilę

Post autor: Sig »

ja.michal pisze:Sig, sprawdź czy masz ustawione w opcjach zasilania selektywne wyłączenia portów USB lub oszczędzanie energii w związku z USB.
Do tego polecam podłączyć modem do USB 3.0. Tam zasilanie powinno być do 900 mA, w stosunku do 500 mA na USB 2.0.
Sprawdź również w BIOSie czy nie masz jakichś opcji oszczędzania energii.
Modem cały czas testowałem w USB 3.0. W 2.0 raz, dla świętego spokoju, żeby wykluczyć konflikt z 3.0 i tylko wspominałem, że mam oba typy. Zachowanie było takie samo. 3.0 mam w lepszym miejscu i wiem, że jedną ze zmian jest lepsze zasilanie w porcie.

Zaraz pogrzebię w ustawieniach. Na razie od ręki zmieniłem profil zasilania na "wysoka wydajność", ale nie pomogło - modem z kartą siedzi sobie w porcie spokojnie, karta się rejestruje. Przy próbie połączenia pomarańczowa guzik połączenia zmienia się na sekundę na zielony (połączenie), by chwilę potem z głośników poleciał dźwięk odłączanego urządzenia USB, a w uCan pojawił komunikat "nie znaleziono urządzenia.

Wracam więc szukać pod kątem zasilania USB. Gdy wczoraj modem podziałał te 2x20 minut sporo się nagrzał, ale to raczej nie powinien być problem, bo nagrzewa się raczej każdy.

Dziękuję za pomoc. Stan na teraz - powrót do punktu wyjścia, nie da się nawiązać połączenia (zanik urządzenia). Idę czytać o zasilaniu USB i gdzie to pozmieniać.

[ Dodano: 2015-06-02, 09:50 ]
penknife pisze:Niestety iCon505 się lubi grzać przy słabej jakości sygnału, dodatkowo ciągnąc spore ilości energii. U mnie pobiera więcej niż modem LTE przy pełnej prędkości, więc jest tylko do sytuacji awaryjnych lub testowych.
O, to może być też cenna wskazówka. Dziękuję.

[ Dodano: 2015-06-02, 09:55 ]
Wstrzymanie selektywne wyłączyłem dla zasilania z kabla. Na razie nie pomogło, ale spróbuję po uruchomieniu ponownym, no i ten BIOS.
Mogę też dodać, że jak podłączam modem, to go nigdzie nie widać, tzn. gdy podłączyłem go pierwszy raz, przed instalacją widać go było w moim komputerze. Teraz go nie widać, nie widać też w... To się nazywa zasobnik systemowy? Przy zegarze, jako tej zielonej strzałki, gdy jest np. pendrive podłączony. Dlatego też odłączam go wyciągając na chama, a nie "bezpiecznie".

[ Dodano: 2015-06-02, 10:11 ]
Byłem w BIOS, strasznie tam pusto, prawie żadnych opcji. Jedyne co mogło mieć jakiś związek to:Card Reader Power Saving było Enabled, ale to się tyczy jak mi się wydaje czytnika kart pamięci, a nie USB.
W ustawienia zasilania też zmieniłem:
Obrazek

Może faktycznie ten typ tak ma. Po wczorajszym używaniu bardzo się nagrzał - szczególnie końcówka wkłądana do USB. Nie mam porównania czy bardziej niż inne modemy, bo ostatni raz z takich urządzeń korzystałem bardzo dawno temu.
No nic, jak nic nie pomoże trzeba będzie coś kupić prędzej, lub później.

Laptop jest bardzo budżetową kontrukcją. Z lewej strony dwa porty USB 3.0, z prawej jeden 2.0. Jest do niego podłączona tylko mysz bezprzewodowa do 2.0 z prawej strony.

[ Dodano: 2015-06-02, 13:10 ]
Z ciekawostek - postanowiłem go zabrać na ogród, myśląc, że może potrzebuje więcej energii przy gorszym zasięgu. Ogród mam poza zabudowaniami. Zasilanie bateryjne. Nie udało się połączyć - wszystkie kreski zasięgu były, w diagnostyce siła na 24, choć nie wiem w jakiej skali.
Wróciłęm do domu, dalej na zailaniu bateryjnym (chcę żeby się rozładowała), no to myślę - spróbuję. Załapało i trzyma na razie już 6 minut. Zasięg - brak jednej kreski, w diagnostyce 12, w tekście wyżej było - 15.
Obrazek

Patrzę na ceny modemów - nie zabijają, jest w czym wybierać nawet do 50 zł.
Rozłączyło się, może 10 minut wytrzymało.
Połączenie ponowne z sukcesem.

Wydaje mi się, że na teraz najlepszą odpowiedzią jest to, że modem ma zbyt duży apetyt na zasilanie, a port USB w laptopie mu z jakiegoś powodu nie wystarcza. Jak będę miał okazję, to sprawdzę na jakiejś stacjonarce, czy też wariuje.
Albo zupełnie sobie z nim spokój dam.

[ Dodano: 2015-06-02, 17:32 ]
Poddaję się.
Zaraz minie pół godziny całkiem ostrego katowania modemu, od kiedy się połączył i działa. JEst bardzo gorący, ale działa.
Nie mam pojęcia dlaczego raz nie chce się połaczyć i zanika jako urządzenie, a raz jakiś czas trzyma.
Chciałbym znaleźć zależność. Z drugiej strony, jeżeli to np. naprawdę port USB daje za słąbe zasilanie, to kupowanie aktywnego huba USB mija się z celem, bo do 50 zł to jakiś modem powinno się dostać (albo dołożyć do tych LTE zza wschodniej granicy).
No nic, myślałem, że mam pewny modemy na sytuacje awaryjne w terenie - nie mam :-). Nawet sprzedawać go szkoda, bo z czystym zumieniem nie mogę powiedzieć, że na pewno działa. Może na wymianę z kimś ogarniętym. Zobaczymy.
Edycja:
Wpadłem na pomysł, żeby w modemie wymusić 2G i zobaczyć jak się zachowuje. Założyłem, że potrzebuje wtedy mniej energii do działania. Może błędnie, może to efekt placebo, ale mam wrażenie, że na EDGE działał znacznie stabilniej i łatwiej było nawiązać połączenie.
Obrazek
No i po powrocie do 3G w normie (rozłączenie, jak już się uda połączyć po losowym czasie - zanik urządzenia, raczej nie zrywanie połączenia).
Obrazek
Nie mam już do niego cierpliwości :D

Aha, jeżeli to ma znaczenie, to lepszy screen z Top Net Info, po zaznaczeniu AT w opcjach.
Jak rozumiem to się tylko odnosi do siły sygnału jaki modem łapie w danym miejscu.

Obrazek
O, LAC i CID też już potrafię odczytać ;-), procentowa siłą sygnału waha się do ok. 40%
Na moje oko, po rozszyfrowaniu informacji - siedzi w U2100.

Jestem raczej pewien, że to zasilanie i prawdopodobnie z lepszym portem USB w lepszym laptopie, komputerze stacjonarnym ,albo aktywnym hubie USB z oddzielnym zasilaniem działałby poprawnie.
Wymusiłem tryb 2G. Pokazuje GPRS, ale działa w EDGE, ten typ tak ma. Jak widać na obrazku, popracował sobie 40 minut, w tym pobieranie plików z FTP. Pewnie pracowałby nadal, ale chciałem tylko sprawdzić, czy na 2G działa stabilnie. Myślę, że tak. Modem także nagrzał się mniej, sporo mniej niż w 3G, gdzie potrafi być gorący. To ciepło nie bierze się znikąd, stąd (logiczny) wniosek, że dla połączenia i transferu w 3G modem potrzebuje więcej energii i pewnie działa ta sama zasada co w telefonie, gdy wymusi się pracę w 2G - bateria działa dłużej.
Tak czy inaczej, zepsuty to on raczej nie jest. Gdybym miał jak i gdzie go podłączyć do lepszego USB niż w tym laptopie, byłbym pewien. Inwestowanie w aktywny hub to raczej pomyłka, bo za +/- jego cenę można mieć modem, który może będzie miał mniejszy apetyt na zasilanie.
Obrazek

Moja oby ostatnia edycja :-)

Gdyby ktoś kiedyś szukał, jak wymusić na Option Icon 505 pracę w trybie U900 (a więc wyłączyć U2100), to ma tutaj instrukcję użytkownika Berni dla komend AT
http://www.bez-kabli.pl/printview.php?t=36609&start=0

u mnie z sukcesem połączyłem się po wymuszeniu ze stacją U900 Networks!, ale po kilkunastu minutach nastąpił zanik urządzenia i rozłączenie.

W sumie wszystko mam takie samo jak w tej instrukcji, poza odczytem z portu, gdzie nic się nie pokazuje.
Ostatnio zmieniony 2015-06-03, 15:11 przez Sig, łącznie zmieniany 5 razy.
ODPOWIEDZ