Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Dzień dobry :)

Jetem młodą osobą, która chciałaby pomóc swojej babci. Aktualnie mieszka ona sama, ma bardzo duże uszkodzenie wzroku. W chwili obecnej posiada telefon stacjonarny w sieci Multimedia, za który płaci ponad 40 zł miesięcznie w ogóle z niego nie korzystając. Postanowiłem, że obniżę ten zbędny, miesięczny wydatek: idealnym rozwiązaniem będzie oferta pre-paid w telefonii komórkowej, ale pojawił się duży problem, dobór sprzętu. Wszelkiej maści telefony komórkowe, nawet te z dużymi klawiszami odpadają. Babcia, pomimo wielodniowej nauki nie potrafi zapamiętać ich obsługi, nie pamięta gdzie odłożyła telefon i nie pamięta, że trzeba go ładować. W grę wchodzą wyłącznie telefony stacjonarne, gdyż babcia przez całe swoje życie używała wyłącznie ich. Zakupiłem więc telefon stacjonarny Opticom B300 - ma on olbrzymie klawisze numeryczne, co idealnie się sprawdza.

Cały problem polega na tym, jak podłączyć telefon stacjonarny do sieci komórkowej? Zamówiłem z Aliexpress bramkę GSM, która to umożliwiała. Co ważne była zasilana z gniazda sieciowego, ale jednocześnie posiadała wbudowaną baterię, więc w przypadku zaniku zasilania sieciowego nadal można było wykonywać połączenia. Niestety bramka była firmy noname i regularnie się zawieszała. Często, gdy dzwoniłem na numer babci, to niemożna było się dodzwonić, gdyż numer był zajęty, co było bzdurą, bo telefon leżał obok i był nieużywany. Pytanie więc: co kupić, by podłączyć Opticom B300 do sieci komórkowej i aby takie rozwiązanie było stabilne?

Pomyślałem o Huawei E960. Mogę kupić ten sprzęt na Aliexpress za ok. 107 zł. Firma znana i szanowana, więc rozwiązanie powinno być stabilne. Problem polega na tym, że nie ma wbudowanego akumulatora, więc w przypadku zaniku zasilania sieciowego nie będzie można wykonywać połączań.

Czy macie jakieś sugestie do tego rozwiązania? Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: wojteks »

Tomecek pisze:jak podłączyć telefon stacjonarny do sieci komórkowej?
Jakiś router GSM/3G powiedzmy Huawei B260a czy podobny z gniazdem rj11 do podłączenia telefonu analogowego i do niego kartę SIM z roczną ważnością konta po doładowaniu.
Tomecek pisze:Pomyślałem o Huawei E960
Może być.
Tomecek pisze:więc w przypadku zaniku zasilania sieciowego nie będzie można wykonywać połączań.
Taki urok sprzętu zasilanego z sieci, jeżeli to ważne kryterium zostań przy dotychczasowym rozwiązaniu.
Tomecek pisze:Aktualnie mieszka ona sama, ma bardzo duże uszkodzenie wzroku.
Może jednak ktoś powinien z nią mieszkać.
Nie pomagam na PW!
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Ten B260a jest jeszcze tańszy. Dziękuję za pomoc :)

Co do zamieszkania razem, to nie jest takie proste. Rodzina mieszka >800 km od niej, ma pracę i swoje obowiązki, a babcia nie chce się przeprowadzić po śmierci dziadka, bo nie, bo starych drzew się nie przesadza... i weź tu dyskutuj :niepewny:

Co do zasilania, to może zainwestować w UPS APC?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: krystianb »

Tomecek pisze:Co do zasilania, to może zainwestować w UPS APC?
Router ma zasilanie na 5V DC, jeśli nie pomyliłem pojęć to bardziej efektywny będzie zasilacz buforowy, tylko nie wiem czy są takie na 5V, łatwiej znaleźć 12 i potem przetwornicę na 5V.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: wojteks »

Tomecek pisze:i weź tu dyskutuj
Znam to, nie da się.
Tomecek pisze:to może zainwestować w UPS APC?
Czemu APC, dowolny da radę, najlepiej taki dedykowany do małego obciążenia albo jakiś zasilacz buforowy 5V czyli akumulator 12V, przetwornica na 5V i ładowarka/zasilacz do ładowania/zasilania akumulatora.

Co jaki czas nie ma prądu, w blokowiskach to rzadko się zdarza a na starszych osiedlach domów częściej są awarie ale bez przesady.
Nie pomagam na PW!
ee35487
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2011-08-15, 02:19
Lokalizacja: PL

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: ee35487 »

Po co takie kombinacje?

aliexpress> fixed gsm
http://www.aliexpress.com/item/Brand-Ne ... 16949.html

http://www.aliexpress.com/item/New-orig ... 98132.html

Jak klawisze będą zbyt małe to przeszukałbym instrukcję czy nie ma szybkiego wybierania poprzez przytrzymanie cyferki. Ustawiasz nr na które dzwoni i tyle.
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Miałem oryginalnego Huawei ETS5623. Rozwiązanie idealne, bo nie dość, że głośny dzwonek, to i głośne rozmowy, a do tego wbudowany akumulator. Niestety ma malutkie klawisze i babcia nic nie widzi, nie potrafiła nawet odczytać tych zdefiniowanych klawiszy.

Zakupiłem Huawei B260a i podłączę do niego Opticom B300, więc temat uważam za zamknięty. Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi :D
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: ja.michal »

Routery, przynajmniej taki D100 czy DWR-923 mają zasilacze 12V.
Tomecek, z ciekawości napisz jaki jest w tym routerze, który kupiłeś.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: wojteks »

ja.michal pisze:przynajmniej taki D100 czy DWR-923
Ale nie mają wejść dla analogowego telefonu.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: ja.michal »

OK. Pisałem tylko o zasilaczach. DWR-923 ma 2x RJ11, ale do VoIP.
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Dzisiaj router doszedł. Wszystko pięknie działa :D
ja.michal pisze:Tomecek, z ciekawości napisz jaki jest w tym routerze, który kupiłeś.
5V/2A. Wtyczka tylko dziwna, jak w drukarce :niepewny:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: wojteks »

Tomecek pisze:wtyczka tylko dziwna,
Typowe USB-B.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: ja.michal »

Tomecek pisze:Dzisiaj router doszedł. Wszystko pięknie działa :D
:ok: Najważniejsze.
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Jest jeszcze jedna mała sprawa. Zakupiłem antenę zewnętrzną. Normalnie modem pokazuje 2/3 kreski na 5 zasięgu sieci 3g. Po podłączeniu zewnętrznej anteny i przełączeniu przełącznika "int" na "ext" zasięg spada do 1 kreski na 5. Jak to możliwe? :facepalm:
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: matek451 »

Kupiłeś tłumik a nie antenę i spadek sygnału to normalna sprawa. Za ponad 40 zł kupiłeś sobie drapak do pleców( drogi i marny). Oddaj to czym prędzej. Babcia na 3G korzysta z UMTS2100 czy UMTS900?
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Tak to jest, jak człowiek kupuje rzeczy, na których się nie zna :roll: "Antenę" kupiłem na allegro, więc mogę ją oddać. Chociaż myślę nad złożeniem reklamacji i domagania się zwrotu kosztów przesyłki, w końcu "antena" w ogóle nie działa...

Modem to Huawei B260a z kartą pre-paid Virgin Mobile. Nie wiem, czy to 900, czy 2100
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: matek451 »

A w jakiej lokalizacji babcia korzysta z Virgin ?
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Chełm (22-100). Byłem tam ostatnio i zasięg 3G Play w mieszkaniu jest dosyć słaby. Chociaż pośpieszyłem się z tym zakupem, bo mimo wszystko da się dzwonić. Myślę, że router da radę pracować bez żadnych anten zewnętrznych. Dam znać, jak pod koniec czerwca będę u babci ;)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: wojteks »

Tomecek pisze:w końcu "antena" w ogóle nie działa
Jeżeli nie jest uszkodzony kabel to ta antena działa ale nie jest przeznaczona do zastosowania do którego ją kupiłeś a podłączanie anteny zewnętrznej na stole gdy stoi obok routera nie ma sensu.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: key »

Co najwzniejsze: anteny maja zakres czestotliwosci w ktorym dzialaja, maja tez polaryzacje i charakterystyke. Jesli to nie bedzie pasowalo, to zamiast anteny bedziesz mial tlumik.
Nie pomagam na PW.
Tomecek
Użytkownik forum
Posty: 41
Rejestracja: 2013-06-13, 08:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: Tomecek »

Wróciłem od babci. Wszystko jej zamontowałem i działa. Nie spodziewałem się jednak, że natknę się na dziwną przeszkodę: miasto z ludnością ok. 65 tys. i prawie w ogóle nie ma tam zasięgu Play (zamontowałem kartę Virgin Mobile 2012). Musiałem ręcznie ustawić zasięg z roamingu krajowego T-Mobile, ale tutaj również napotkała mnie kolejna niespodzianka. O ile UMTS900 działa bardzo dobrze, o tyle UMTS2100 ma tragiczny zasięg i router co jakiś czas pokazywał żółte/czerwone światełko i telefon nie działał. Dopiero ustawienie na sztywno zasięgu T-Mobile i sztywne ustawienie UMTS900 rozwiązało problemy i telefon wreszcie działa stabilnie :) Nawet na wsiach nie miałem takich problemów...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Stacjonarny telefon komórkowy dla babci

Post autor: ja.michal »

Tomecek, Play ma dużo użytkowników internetu mobilnego właśnie w miastach. Tam najwięcej zasobów jest zajętych.
ODPOWIEDZ