Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

Witam, szukam informacji na temat tego modemu. Znalazłem tylko notki na oficjalnej stronie huawei (po angielsku i niewiele)
W ramach cyfryzacji gminy dostałem taki modem/antene. Zamontowali mi to na kominie. Do nadajnika będę miał około 2,4km.
Z tego co wiem te urządzenie obsługuje LTE1800. Czy mogę spodziewać się dobrego zasięgu (teren płaski, praktycznie bez drzew)? Czy może potrzebna będzie dodatkowa antena? Jak to obsługiwać już po podłączeniu? Jest jakiś program czy na 192.168.0.1? Jaka długość kabla (skrętka zewnętrzna) nie będzie powodowała większych strat? (15m będzie ok?). Czy będzie możliwość podłączenia tego urządzenia do routera tp link?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: wojteks »

jurek123 pisze:W ramach cyfryzacji gminy dostałem taki modem/antene
Jakieś bliższe informacje o tej cyfryzacji. Modem ( router) raczej dedykowany do tej konkretnej usługi jako typowo zewnętrzne urządzenie.
jurek123 pisze:Z tego co wiem te urządzenie obsługuje LTE1800.
Z opisu u Huawei to nie wynika.
jurek123 pisze:15m będzie ok?
Dobrej jakości skrętna pewnie może być dłuższa.
jurek123 pisze: Czy będzie możliwość podłączenia tego urządzenia do routera tp link?
Bez problemu, tu jest wyjście ethernet, będzie wymagało odpowiedniej konfiguracji IP.
Nie pomagam na PW!
jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

wojteks pisze:Jakieś bliższe informacje o tej cyfryzacji. Modem ( router) raczej dedykowany do tej konkretnej usługi jako typowo zewnętrzne urządzenie.
Poprowadzili światłowody do okolicznych szkół na których zamontowali maszty z nadajnikami. Kto chciał i spełniał wymagania dostaje internet za darmo na kilka lat + wspomniane routery (modemy).
wojteks pisze:
jurek123 pisze:Z tego co wiem te urządzenie obsługuje LTE1800.
Z opisu u Huawei to nie wynika.
Przepraszam sprawdziłem jeszcze raz i jest tabelka dla eA660-135 Frequency Band wynosi:
eLTE TDD (3,400 MHz to 3,600 MHz)
eLTE TDD (3,600 MHz to 3,800 MHz)
Czyli z tego co wiem dość duża częstotliwość. Jak będzie z jakością i stabilnością połączenia? Warunki atmosferyczne mogą mocno wpływać na odbiór sygnału?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: radius »

jurek123 pisze:...Czy mogę spodziewać się dobrego zasięg...
Nas pytasz? Dlaczego nie dociekałeś u instalatorów?
jurek123 pisze:...Zamontowali mi to na kominie....
Na oko ustawiali?

Przecież sygnał już musi być. Inaczej odstawili fuszerkę. Chyba, że testowo uruchomili i wyłączyli nadajnik. Próbowałeś logować się na 192.168.1.1? Może tam się kryje jakieś narzędzie do pomiaru siły i jakości sygnału?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

radius pisze: Nas pytasz? Dlaczego nie dociekałeś u instalatorów?
Nie byli zbyt gadatliwi. Pytam o ogólne informacje o tym sprzęcie, w paczce jest tylko prosta instrukcja instalacji nawet bez danych do logowania (admin - admin nie działa).
radius pisze: Na oko ustawiali?
Chyba tak, stałem z jednym instalatorem na dole podczas gdy drugi siedział na dachu więc na 100% nie wiem jak ustawiał. Wiem jedynie, że montaż taki sobie bo na trytytki + 1 metalowa opaska zaciskowa.
radius pisze:Przecież sygnał już musi być. Inaczej odstawili fuszerkę. Chyba, że testowo uruchomili i wyłączyli nadajnik. Próbowałeś logować się na 192.168.1.1? Może tam się kryje jakieś narzędzie do pomiaru siły i jakości sygnału?
Nie dostałem jeszcze karty sim, próbowałem włożyć obecną (CP) ale brak w okolicy nadajników tej częstotliwości (dopiero po fakcie sprawdziłem ze to ponad 3Ghz)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Informacje na temat HUAWEI

Post autor: radius »

Tu masz rezerwacje i plany: https://www.uke.gov.pl/informacja-o-zaj ... 0-mhz-4694

Zostaje 3400-3600...

Być może przyjedzie ktoś z kartą i po jej włożeniu ustawi na jak najlepsze parametry, a teraz wisi, bo terminy goniły.

Prosi Cię o login i hasło? Jeżeli tak to ja bym zresetował i dostał się chociażby do środka po to żeby zrobić screen'y.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: wojteks »

radius pisze:Być może przyjedzie ktoś z kartą i po jej włożeniu ustawi na jak najlepsze parametry,
Wierzysz w to, że na dach/komin ktoś wejdzie żeby kartę włożyć?

To sprzęt dostawcy wstępnie skonfigurowany a pasmo wysokie bo to pewnie zamiast WiMaxa będzie działać.
jurek123 pisze:w paczce jest tylko prosta instrukcja instalacji nawet bez danych do logowania
Bo to sprzęt operatora i nie będziesz nim mógł zarządzać/konfigurować.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: radius »

Tak czy siak ktoś to będzie musiał uczynić, więc jeżeli twierdzisz, że nikt tego nie skontroluje to już dawno bym go zresetował do ustawień fabrycznych żeby mieć domyślny login i hasło :)
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

radius pisze:Tak czy siak ktoś to będzie musiał uczynić, więc jeżeli twierdzisz, że nikt tego nie skontroluje to już dawno bym go zresetował do ustawień fabrycznych żeby mieć domyślny login i hasło :)
Nie mogłem resetować bo czekałem na uruchomienie. Okazało się, że nie będzie karty sim a miała być. Wgrali tylko nowe/zmodyfikowane oprogramowanie do tego routera i działa.
Inna kwestia ze mam lepszy zasięg z odleglejszego nadajnika niż bliższego - różnica kilometra i mniej przeszkód typu drzewa itd na korzyść bliższego a mimo to słabszy sygnał.
Teraz pytanie czy mogę przywrócić sobie standardowe hasło do admina nie tracąc przy tym konfiguracji routera?
Może jest jakiś sposób żeby sprawdzić obecne hasło?
komandos
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2015-02-26, 13:36
Lokalizacja: PL

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: komandos »

Jaką ma szybkość ten twój internet gminny,jeśli zrobisz reset to przywrócisz go do ustawień fabrycznych i pozostaniesz bez internetu :(
jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

komandos pisze:Jaką ma szybkość ten twój internet gminny,jeśli zrobisz reset to przywrócisz go do ustawień fabrycznych i pozostaniesz bez internetu :(
Tak podejrzewałem, że może się wyłączyć, chociaż jeśli zmienili oprogramowanie na działające to może z góry jest dobrze ustawione jako fabryczne, hmm.
A prędkość jest śmieszna bo całe 1Mb/s download i 0,5Mb/s upload :dobani:
Nie wiem czy to tylko na okres 'testowania' nowej sieci czy tak zostanie. Ogólnie ma być 5lat za free ale jak takie parametry zostaną to wolę płacić i mieć przynajmniej 10Mb/s.
Swoją drogą jaki jest sens montować anteny/routery za ponad 1000zł do takiej przepustowości? Pierwszy lepszy modem mobilny za 50-100zł obsłuży większą prędkość... ale kasa z unii nie mogła się zmarnować przecież...
komandos
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2015-02-26, 13:36
Lokalizacja: PL

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: komandos »

Ja też mam internet z gminy i takie same prędkości na dodatek zablokowane porty voip,p2p itp używam go tylko jako rezerwowe łącze.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: radius »

jurek123 pisze:...Okazało się, że nie będzie karty sim a miała być. Wgrali tylko nowe/zmodyfikowane oprogramowanie do tego routera i działa...Inna kwestia ze mam lepszy zasięg z odleglejszego nadajnika niż bliższego - różnica kilometra i mniej przeszkód typu drzewa itd na korzyść bliższego a mimo to słabszy sygnał...ma być 5lat za free...
Być może zrobili z niego jakiś AP Client. Tylko, że ja takowe znam w pasmie 2,4 oraz 5 GHz, ale w eLTE? W sumie nie ma co się dziwić. Technika dopiero raczkuje to i informacji mało. Próbowałem pobrać instrukcję tego cuda, ale zahasłowane.

Skąd o tym wiesz? Gdzie i na czym to weryfikujesz?

Po tych pięciu latach każdy będzie mógł się do tego podpiąć (przynajmniej tak jak u mnie) [teraz tylko najubożsi byli kwalifikowani], ale nie do światełka (dociągniętego do wsi!), lecz do tej samej radiówki 5 GHz. Jak to usłyszałem to tak pojechałem Pana Wójta i człowieka za to odpowiedzialnego, że aż mi się głupio zrobiło, ale cóż. Ani jeden ani drugi nie wiedział o czym mówię.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: ja.michal »

Można sprawdzić decyzję dla danej gminy na stronie UKE. Tam będą dane jaka technologia i jakie są warunki (prędkości, blokady portów, etc).
jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

radius pisze: Skąd o tym wiesz? Gdzie i na czym to weryfikujesz?

Po tych pięciu latach każdy będzie mógł się do tego podpiąć (przynajmniej tak jak u mnie) [teraz tylko najubożsi byli kwalifikowani], ale nie do światełka (dociągniętego do wsi!), lecz do tej samej radiówki 5 GHz. Jak to usłyszałem to tak pojechałem Pana Wójta i człowieka za to odpowiedzialnego, że aż mi się głupio zrobiło, ale cóż. Ani jeden ani drugi nie wiedział o czym mówię.
Co do zasięgu to do bliższego nadajnika (według map google w linii prostej 2,4km) jest 2/5. Teren płaski, minimalna liczba drzew.
Drugi nadajnik (3,7km) jest 3/5. Moje budynki gospodarcze zasłaniają antenę (wycelowali mi bezpośrednio w dach budynku obok) + sporo drzew, ale z kolei nadajnik znajduje się na wyższym terenie.

U mnie w gminie było mało chętnych na ten darmowy internet więc kto się zgłosił i było miejsce (no i nie był bananem ;) to się załapał (pomijam znajomość z wójtem ;)
Liczyłem na minimum 10mb/s ale w takiej sytuacji spróbuję się dogadać z operatorem, że będę płacił ale żeby te 10mb mieć.
Obecnie korzystam z cyfrowego polsatu hspa+ ale limity (30gb) mnie strasznie ograniczają gdy korzysta cała rodzina a prędkości mam do 12mb/s (w nocy), w dzień różnie ale sdednio 6mb/s.
jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

ja.michal pisze:Można sprawdzić decyzję dla danej gminy na stronie UKE. Tam będą dane jaka technologia i jakie są warunki (prędkości, blokady portów, etc).
Pogubiłem się na tej stronie, możesz poratować dokładniejszymi współrzędnymi?
komandos
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2015-02-26, 13:36
Lokalizacja: PL

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: komandos »

jurek123
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2015-12-14, 21:56

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: jurek123 »

Nie ma tu mojej gminy. Ogólnie kasa na to była z unii i finansuje to gmina z tych pozyskanych funduszy.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Informacje na temat HUAWEI eA660-135

Post autor: radius »

U mnie jest to zawarte na stronie Urzędu Gminy. Popatrz u siebie. Jak ktoś się chce zapoznać jak to wygląda to proszę: http://www.turosnkoscielna.pl/attachmen ... ytkowy.pdf
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ODPOWIEDZ