Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

Witam

Podepnę się pod ten temat z pytaniem czy w moim przypadku zmiana firmware'u na jakiś alternatywny przyniesie zamierzony skutek. Do rzeczy zatem - zakupiłem niedawno internet domowy lte od ncplus (100GB) wraz z którym zakupiłem brandowany przez ncplus modem lte marki Huawei E3372 w wersji HiLink. Modem wpiąłem do routera marki TP-Link model MR3220 skonfigurowałem i generalnie rzecz biorąc internet działa, ale należę do osób, które od życia wymagają trochę więcej niż tylko dostępu do internetu w celu przeglądania stron ściągania itp. :-) Otóż w domu mam kilka urządzeń w sieci lokalnej, którym przypisałem stałe lokalne adresy IP i na routerze przekierowałem odpowiednie porty do obsługi każdego z nich. Będąc zalogowany do sieci lokalnej mam dostęp do tych urządzeń z poziomu telefonu (np. do kamer), ale chciałbym mieć też dostęp do tych urządzeń z każdego miejsca, w którym mogę podpiąć się do internetu. Jako, że mam dynamiczny zewnętrzny adres IP skonfigurowałem także Dynamic DNS na stronie noip.com. Testowanie tej konfiguracji z poziomu strony konfiguracyjnej routera wskazuje na jej poprawność. Niestety próba pingowania skonfigurowanej przeze mnie domeny "z zewnątrz" kończy się niepowodzeniem, ale zdaje się wiem gdzie jest pies pogrzebany - otóż router przydziela adresy z puli 192.168.1.x i te urządzenia, którym przypisałem stałe lokalne IP również mają adresy 192.168.1.x. Sam modem natomiast ma adres 192.168.8.1 i routerowi przydzielił adres 192.168.8.100. Wnioskuję (choć mogę się mylić), że powinienem również na modemie przekierować odpowiednie porty, a problem w tym że strona konfiguracyjna modemu takich opcji po prostu nie oferuje. Poszperałem po forach ale nikt chyba nie opisywał przypadku flashowania tego modemu brandowanego przez ncplus - pytanie więc czy zmiana firmware na jakiś alternatywny + zmiana WebUI spowoduje, że będę miał dostęp do tych opcji, które umożliwią mi przekierowanie portów. Poprosiłbym o pomoc i podanie który firmware+WebUI będzie dla mnie odpowiedni. Z góry dzięki.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

zobacz, czy masz opcję dmz, jeśli tak, to ustaw na adres routera, czyli 192.168.8.100
Jeśli nie, to każdy modowany soft to ma odblokowane, a także kilka innych użytecznych funkcji.
Wpierw ustal, czy jest to e3372s, czy e3372h.
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

Hej. Dzięki za odpowiedź. Mój modem to wersja E3372h - 153 - tak napisano pod klapką. Co do DMZ to tak - router to ma - ustawię tak i zobacze co się będzie działo. Napiszę w każdym razie co i jak.
Jescze raz dzięki
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

A więc szybko - przy próbie wpisania DMZ na 192.168.8.100 niestety wywala komunikat, że DMZ nie jest w tej samej podsieci co LAN. Wpisałem więc adres routera 192.168.1.100 bo taki mam w LANie, ale niesetety nie działa. Jakieś pomysły/sugestie? Będę wdzięczny za pomoc
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

dmz na modemie e3372h ustaw, nie na routerze...
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

No właśnie na modemie nie mam dostępnych bardziej zaawansowanych opcji (w tym dmz) - czyli pozostaje zmiana firmware?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

raczej tak, w modowanym sofcie jest odblokowane menu http://192.168.8.1/html/dmzsettings.html
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

OK. Tylko podaj mi proszę które FW/WebUi najlepiej sciągnąć dla mojego urządzenia (model E3372h - 153). Dzięki
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

a jakie masz teraz ?
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

FW w wersji 22. WebUI w wersji 17. czy zatem mogę posłużyć się instrukcją z początku tego wątku? Zakładamy, że chciałbym zostać z Hilink.
Chyba, że potrzebujesz pełne numery wersji to wtedy napiszę jak wrócę do chałupy
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

przydałaby się pełna wersja - chodzi o to, o czym wspominam w tutorialu, czyli zablokowane firmware 22.200 i wyżej.
macieksan17
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-12-21, 20:28

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: macieksan17 »

Hej, jestem w podobnej sytuacji co @balsam1981 otóż posiadam internet domowy LTE od ncplus (100GB) z modemem LTE Huawei E3372h-153 w wersji HiLink (od NC+)
Opragramowanie:
Wersja oprogramowania modemu: 22.317.01.00.264
Wersja interfejsu www: 17.100.14.01.264

Szukam możliwości zarządzania pasmami na jakich ma być odbierany internet, niestety przy obecnym oprogramowaniu możliwości zarządzania modemem są bardzo skromne.

Stosowałem się do instrukcji na początku tego wątku, jednak niestety nie udało mi się wgrać softu przejściowego: E3372h-607_Update_21.110.99.02.00 - podczas instalacji wyskoczył błąd 19 (błąd pobierania - z informacji powyżej wnioskuję że może być to spowodowane zabezpieczeniami)
Czy jest jakiś inny sposób umożliwiający wgranie modowanych softów?
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

A więc sprawdziłem i mam oprogramowanie dokładnie w takiej wersji jak kolega czyli:

Wersja FIRMWARE: 22.317.01.00.264
Wersja WEBUI: 17.100.14.01.264

Dodatkowo podaję wersję sprzętu: CL2E3372HM gdyby była na coś potrzebna.

Chciałbym spróbować wgrać soft więc jeśli byłbyś tak miły i dał info byłbym szczerze zobowiązany
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

będzie problem z wgraniem moda na ten soft, bo ma blokadę.
Trzeba robić "igłę" opisaną w tutorialu. A wgrać możecie najnowszy soft, czyli z najwyższymi numerkami w nazwie.
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

Sciągnąłem i przeczytałem tutorial z linku z posta na początku - trochę lipa - metoda dość inwazyjna, ale rozważę ją. Dochodzę do wniosku, że może należałoby rozważyc telefon do nc+ i zapytać o możliwości i takie opcje... w każdym razie dzięki za pomoc. O rozstrzygnięciu napiszę na pewno, coby inni mogli ewentualnie czerpać wiedzę :-) Pozdrawiam Dzejk i jeszcze raz dzięki!
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Kolego @balsam1981 - z tego co mi wiadomo to ncplus działa na Playu, a w Playu nie ma szans na publiczne IP, nie ma też szans na dostęp z zewnątrz, tak więc żadna zmiana softu nic nie da. Jedyne co możesz zrobić to zewnętrzny serwer VPN. Ogólnie - dostęp z zewnątrz jest zablokowany w każdej polskiej sieci. W T-Mobile można odblokować za opłatą, ale oferta dla firm, w Plusie za opłatą, w Orange zdaje się, że po telefonie na infolinię i wpisaniu odpowiedniego APN w modemie. W Playu nie ma takiej możliwości w ogóle.

Zerknij tutaj:
http://eko.one.pl/#tunelowanieivpn

A tutaj petycja:
http://www.petycjeonline.com/publiczne_ ... w_play_lte
balsam1981
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2016-12-20, 14:16

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: balsam1981 »

Tak jak wspominałem postanowiłem jeszcze zapytać NC+ o możliwe rozwiązanie mojego problemu ale napisali mi od razu i krótko, że po prostu nie ma takich możliwości. A na moje pytanie dlaczego zatem w opisie oferty nie ma nic napisane o tym że korzystanie z internetu dostarczanego przez nich jest w tym zakresie ograniczone w ogóle nie odpowiedzieli.

@charlie112 - tak internet od nc+ działa na Playu - chciałem się właśnie zabrać za wgrywanie alternatywnego softu, kiedy przeczytałem Twojego posta i teraz mocno się zastanawiam czy to robić skoro twierdzisz, że to mi i tak nic nie da. Ręce opadają...trzeba było wziąć wiejski internet od lokalnego operatora a nie te zakichane nc+ - teraz jestem związany umową na 12 m-cy i poza siecią lokalną nie mam dostępu do np. kamer - bez sensu... :(
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

@balsam1981: tak jak pisałem, zmiana softu nic Ci nie da. Sam przerabiałem ten wątek(korzystam z Playa, RBM dokładnie). Potrzebujesz router śmigający na OpenWRT(z tego co na szybko sprawdziłem to Twój powinien dać radę, ale upewnić się jeszcze), trochę wiedzy na temat linuxa, chęci i czasu. W linku powyżej masz opisane możliwości. Kiedyś obił mi się o oczy wpis jakiegoś człowieka, który do łączenia się z kamerami korzystał z n2n i sobie chwalił to rozwiązanie. Tyle, że - zmiana softu w routerze to możliwość uwalenia. Ale z drugiej strony - OpenWRT daje dużo większe możliwości konfiguracji.
Wszystko znajdziesz na stronie z pierwszego linka mojego poprzedniego wpisu.

I żeby była jasność co do IP - dostajesz IP prywatne. Jak sobie wejdziesz tutaj: http://192.168.8.1/html/deviceinformation.html w pozycji "Adres IP WAN:" masz IP z puli 10.x.x.x, co jest IP prywatnym. Nie sugeruj się stronami typu My IP itd. Jesteś na NAT'em, a IP które widzisz w My IP i które podpiąłeś pod DynDNS w tym samym czasie co Ty posiada kilkadziesiąt/set osób - może mamy to samo IP zewnętrzne w tej chwili :)

A czemu o tym nie informują - nie wiem. Pewno jakby ich pocisnąć to powiedzą, że przecież pan płaci za dostęp do Internetu, a nie Internetu do pana. Zewnętrzne IP, odblokowanie portów to już dodatkowa usługa z kolei. Znając nc+ - tak pewno by było :) Jeżeli chcesz się pozbyć tej umowy to dokładnie przeczytaj regulamin, może nie ma tam nic na temat blokowania ruchu przychodzącego, może to jakiś haczyk by był. Już pomijam samą ich ofertę - jest, lekko mówiąc, beznadziejna(porównaj ją sobie z Play na kartę, Nju, czy chociażby z darmowym LTE z RBM, z którego osobiście korzystam i Internet wychodzi mi póki co za free praktycznie).
mseba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2016-12-29, 15:19

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: mseba »

Witam,
Podczas aktualizacji (np. E3372h-153_Update_22.317.01.00.778_M_AT_05.exe) kreator pyta o kod.
Jaki to kod i co należy podać ?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

flashcode, wszystko masz w tutorialu na pierwszej stronie.
mseba
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2016-12-29, 15:19

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: mseba »

oczywiście chodziło o flashcode
oba update 21.110.99.02.00 oraz 22.317.01.00.778_M_AT_05 przeszły poprawnie po podaniu codu
co ciekawe instalator webui wysypał się z kodem 10, nie mogąc <font color="#FF00FF"><b>»»znaleźć««</b></font> portu
po uruchomieniu dc-unlocker i ponownym instalator webui przeszedł poprawnie
/thx
morr29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-13, 14:36

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: morr29 »

charlie112 pisze:Witam po roku:)

Modem, który posłużył do sesji zdjęciowej przy metodzie "na igłę" po roku zaczął grymasić - brak jakiejkolwiek sieci i cześć. Stało się tak po tym jak został wypięty od kompa. Postanowiłem więc wgrać mu soft na nowo i... zdziwienie xD Żaden soft nie chce wejść, ciągle sypie błędami 13/19/21 - w zależności od metody jaką stosowałem(najczęściej 21, WEBUI wchodziło gładko za każdym razem). Doszedłem do wniosku, że pewno przy wypinaniu musiał powstać jakiś skok napięcia i pamięć padła. Spędziłem całą noc na poszukiwaniach i dotarłem tutaj:

http://4pda.ru/forum/index.php?s=&showt ... p=54495703

Ogólnie:
1. Instalujemy http://www.mediafire.com/file/su6vujieb ... _Setup.exe
2. Instalujemy http://www.mediafire.com/file/86l9tt148 ... _Setup.rar
3. Pobieramy i rozpakowujemy http://www.mediafire.com/file/inhi2kc14 ... nglish.zip
(pliki pochodzą od kolegi dzejk: https://www.mediafire.com/folder/ll9ieq ... 09dxb9m715)

4. Odpalamy modem z igły, ale nie przechodzimy do tego kroku: balong_usbdload -p5 usblsafe.bin (to będzie później)
5. Przechodzimy do folderu rozpakowanego w pkt. 3 i odpalamy go.cmd
6. Wybieramy 2 i postępujemy zgodnie z tym co się pojawia na ekranie(ogólnie enter, enter). Modem wyczyszczony, okienko znika.
7. Wracamy do kroku znanego z metody na igłę, czyli wpisujemy: balong_usbdload -p5 usblsafe.bin gdzie p5 to numer naszego portu COM, jak wiadomo.
8. Reszta standardowo jak przy igle.

Tadam! Działa :D
Do zobaczenia za rok :D
Po długiej przerwie wróciłem z nadzieją do tematu i...
Obrazek

i na tym impreza się kończy
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Pokaż managera urządzeń. Jak Twój modem się tam zgłasza? To wygląda jak modem nieodpalony z igły - tak przynajmniej u mnie było. Jak z igły nie trafiłem to tak właśnie było - waiting..
morr29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-13, 14:36

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: morr29 »

Po podłączeniu "z igły"
Obrazek

odpalam skrypt i w tym momencie
Obrazek

modem zgłasza się ponownie
Obrazek

i po robocie
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

wykrzyknik przeważnie oznacza brak sterownika lub jego niezgodność, doinstaluj ręcznie lub zmień na inny.
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Czy to win 8.1/10? Dodałeś wpis do rejestru?
http://www.mediafire.com/file/6wawmwb46 ... tion_2.rar

Ja robiłem modem pod Windows 10 Pro 64Bit, dodałem poprawkę do rejestru, reszta jak napisałem wcześniej i gładko poszło.

Rosjanie mają punkt trzeci, czyli dodanie wpisu do rejestru, o czym nie pisałem, bo to zależy od systemu, a każdy wie czego używa i motyw się tutaj przewijał. No ale mój błąd - powinienem od razu o tym napisać. Dodaj poprawkę do rejestru:)
1. Установить драйверы HUAWEI DataCard Driver, если этого не было сделано ранее.
2. Установить драйвер HUAWEI ADB Driver, если этого не было сделано ранее.
3. Если Windows - 8.1 или 10, выполнить BOS_solution_2.reg (взять здесь).
morr29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-13, 14:36

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: morr29 »

Tak, dodałem. Podejrzewam, że na którymś etapie walki z modemem przekonbinowałem ze sterownikami i teraz muszę dojść gdzie.
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

No całkiem możliwe. Ja na jednym kompie czarowałem z różnymi wersjami softu(Win 7), a gdy się nie udawało i gdy znalazłem powyższe rozwiązanie to się przeniosłem na drugiego kompa(Win 10), na którym nic nie było wcześniej instalowane, żeby uniknąć problemów z poprzednimi wersjami sterów, bo trochę tego instalowałem w ramach walki o odzyskanie modemu.
morr29
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-13, 14:36

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: morr29 »

No dobra. Wyciągnąłem starego laptopa z win7. Czyszczenie zakończone sukcesem, balong też do przodu. Istalacja softu kończy się próbą przywracania informacji użytkownika, które kończy się błędem 21. skrypt erase user data na nic się zdaje, bo nie znajduje modemu.
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

A próbowałeś czyszczenia obiema opcjami w tym skrypcie(1 i 2)?
Zanim dotarłem do tej metody wgrywałem też ten soft przejściowy:
http://www.mediafire.com/file/dk43qf6ht ... nglish.zip

Po nim modem nie był rozpoznawany przez kompa, ale soft ładował się do końca. Igła też startowała. Może ten soft coś też "przeczyścił".

Spróbuj może inny soft też wgrać, nie ten z paczki z igły.
Ostatnio zmieniony 2017-01-03, 15:58 przez charlie112, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ