Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

soft 21.327.* jest jednym z nowszych, stąd najbardziej poblokowany, dlatego nie działa metoda z softem przejściowym, a także zapewne komenda at^sfm=1 nie pomoże, więc pozostaje igła - może się uda.
83piotrek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-11-12, 12:00

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: 83piotrek »

Witam, potrzebuje modemu do tabletu w samochodzie. Niby obsluguje 3g i kupilem huawei 3131, niby chodzi ale ciagle gubi zasieg, a testowalem na kilku kartach, wiec nie chcac znowu wtopic w zakup starocia (przy samym nadajniku 3 kreski a kilkometr dalej 0) kupilem e3372h z tym najgorszym softem 22.315 i hilink. niestety nie bangla z tabletem. doczytalem sie ze trzeba zmienic soft na nie hi link metoda igly. sciagnalem tutka zrobilem nawiert, igla, znalazlem port 3, przechodze na cmd i proboje wgrac plik bin ale wyrzuca mi ????com3???? pracuje na win10
Crawl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-30, 22:38

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: Crawl »

Dzień dobry Panowie,

zakupiłem modem E3372h-153 i potrzebuję go do Rassbery Pi 3. Z tego co jest napisane na stronie microsoftu jest to wspierany sprzęt dla windowsa IOT Core. Niestety w wersji HiLink jest on wykrywany jako napęd. W związku z tym zapragnąłem zmienić wersję oprogramowania na NoHiLink. I tutaj pojawił się problem. Otóż modem zawiesił mi się w "download mode" i skrypty remove download mode nic nie daja. Ponado po rozebraniu modemu i próbie aktualizacji softa przez metodę na igłę niestety ale nie mam portu COM (jak na załączonym orazku). W związku z tym jak podłączam normalnie nie mogę wyłączyć opcji download mode, a na igłę nie mogę zasadniczo bez portu COM nic zrobić.

Obrazek

Czy modem jest już stracony czy da się coś z tym zrobić? Niestety ale soft jest dosyć nowy, a dokładniej 22.328.62.00.1217. Próbowałem wgrac nowszy soft, niestety nie moge znaleźć wersji bez literki M. Z literką M dostaje kod 13.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

Przy złych sterownikach lub ich braku tak się dzieje, dograj fcserial.
Crawl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-30, 22:38

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: Crawl »

Dzięki, sprawdzę i dam znać. Chociaż wydaje mi się że to instalowałem.
Crawl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-30, 22:38

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: Crawl »

Cześc ponownie, dograłem FcSerial (Pobrałem go stąd: https://www.dropbox.com/sh/mudhhzjoww4x ... tracking=1) i niestety bez zmian. Dograłem równiez ta zmiane w rejestrze i dalej to samo. Cos pomijam? Może coś mam usunąc?
Crawl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-08-30, 22:38

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: Crawl »

Przeinstalowałem wszystkie sterowniki jeszcze raz i ostatecznie zadziałało ;) Udało mi się przerobić model na no-hilink. Dziekuje za pomoc!
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: xander21 »

Mam dziwne wrażenie, że najnowszy MOD 1.11 firmware, spowalnia, przycina mi neta. Wracam do moda 1.10 i jest ok. ;) dziwne. Też tak macie? Zawsze na czysto robię. Wipuje po wszystkim DATA i tylko dodaje add_par.
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: xander21 »

Miałem rację. Po różnych testach i zmianach firmware modemu czy routera, jednak firmware modemu e3372h jest winne :(

E3372h-153_Update_22.323.01.00.143_M_AT_05.10 - LTE PLAY działa po 25Mbps (całą dobę, każdego dnia)

E3372h-153_Update_22.329.07.00.00_M_AT_05.10/11 - LTE PLAY działa po 3-4Mbps (po kilku godzinach od świeżej instalacji i się utrzymuje całą dobę)

Trochę mi te testy zajęły dni, żeby potwierdzić prędkość. Padał deszcz, wiało a i tak na firmware 22.323 były prędkości koło 20Mbps. Na 22.329, prędkość spadła do kilka Mbs i tak została.

Czy ktoś ma podobnie?????
VanRzuf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-10-29, 23:07

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: VanRzuf »

Cześć, przerobiłem modem od playa na hilink. Wszystko pięknie, jest sygnał, ale próba połączenia z internetem kończy się fiaskiem.Obrazek ObrazekObrazek
Tak to u mnie wygląda. W modemie siedzi świeży starter plusha. Sms wysyła i odbiera bez problemu. Jakieś pomysły?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

spróbuj wgrać wcześniejszy firmware
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: key »

VanRzuf pisze:Wszystko pięknie, jest sygnał, ale próba połączenia z internetem kończy się fiaskiem.
....
Jakieś pomysły?
Tak - po komendzie ".... flash_erase" odczekac az system odpowie ze komenda zostala wykonana, dopiero pozniej wpisac ".... unmount /data".
Nie pomagam na PW.
VanRzuf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-10-29, 23:07

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: VanRzuf »

dzejk pisze:spróbuj wgrać wcześniejszy firmware
wgrałem 22.323.01.00.143 i dalej to samo
key pisze: Tak - po komendzie ".... flash_erase" odczekac az system odpowie ze komenda zostala wykonana, dopiero pozniej wpisac ".... unmount /data".

Kod: Zaznacz cały

PS C:\Users\vanrz\Downloads\erase_userdata_e3372> .\adb.exe shell umount /data
failed: Device or resource busy
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: key »

To jest to co pisalem powyzej: komenda "flash_erase" jeszcze dziala, dlatego unmount wyrzuca blad.

Spojrz na screen shot - pod erase nie ma potwierdzenia ze operacja zostala zakonczona.
Nie pomagam na PW.
VanRzuf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-10-29, 23:07

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: VanRzuf »

key pisze:To jest to co pisalem powyzej: komenda "flash_erase" jeszcze dziala, dlatego unmount wyrzuca blad.

Spojrz na screen shot - pod erase nie ma potwierdzenia ze operacja zostala zakonczona.
Linux nie jest mi obcy, z tego co mi wiadomo chmod nie zwraca nic w odpowiedzi, zmienia tylko prawa dostepu do pliku/katalogu(w tym wypadku nadaje prawa odczytu, zapisu i wykonywania dla wszystkich użytkowników). Jest to operacja natychmiastowa. Zreszta, gdyby z jakiegoś powodu nie było to natychmiastowe, terminal nie da uruchomić następnych poleceń, póki wcześniejsze się nie zakończy.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: key »

Pracujesz z systemem na FLASHu, dlatego zmiany sa duzo wolniejsze niz w klasycznych PC z twardym dyskiem. Zmiana uprawnien to kompletne przepisanie wiadomosci dotyczacych wszystkich plikow w katalogu - czyli jednak czasowo dluga operacja.

Nastepna komenda uwalnia pliki w katalogu /data - jesli tu masz blad, to zmiany nie zostaly zapisane.
Nie pomagam na PW.
VanRzuf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-10-29, 23:07

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: VanRzuf »

Sprawdzę jak wrócę do domu jeszcze czy uprawnienia chmod zmienił rzeczywiście. Nie wiem czy to jest istotne ale po odpaleniu pliku cmd z paczki do czyszczenia(z niego mam te komendy) modem każe zresetować ustawienia na fabryczne
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: key »

Reset do ustawien fabrycznych robi sie po zmianie firmware - rozne wersje moga zostawiac rozne ustawienia, niekoniecznie kompatybilne z nowa wersja firmware.
Nie pomagam na PW.
VanRzuf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-10-29, 23:07

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: VanRzuf »

Posprawdzałem - tak jak sądziłem chmod siadł pięknie i przesłany na modem plik flash_erase dostał pełne uprawnienia. Jednak dalej nie mogłem odpiąć /data.
Obrazek
Sam kill na tych procesach nic nie dawał - wracały natychmiast, ale kill -9 proc1 proc2 | umount /data zadziałało. Po przejechaniu reszty komend, zresetowaniu modemu do ustawień fabrycznych dalej kicha - jak nie mógł się połączyć z internetem tak nie może.


Ok, nie wiem co się stało ale w końcu ruszyło xD
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: xander21 »

VanRzuf pisze: nie mogłem odpiąć /data.
Sam kill na tych procesach nic nie dawał - wracały natychmiast, ale kill -9 proc1 proc2 | umount /data zadziałało.
Ok, nie wiem co się stało ale w końcu ruszyło xD
Mógłbyś podać jak to zrobiłeś? Mi też nie odpina partycji /DATA. :(
VanRzuf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-10-29, 23:07

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: VanRzuf »

lsof -a | grep /data - to pokaże procesy które blokują. Zbierasz id procesów i lecisz kill -9 proc1 proc2 | umount /data
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: xander21 »

VanRzuf pisze: kill -9 proc1 proc2 | umount /data
O dzięki. :) Nie skumałem chwilowo, co oznaczały proc1 proc2. Teraz już wiem.

Po tym zabiegu i uruchomieniu skryptu erase data, przy umount /data pisze, że nieznany argument. Tak ma być?
VanRzuf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2018-10-29, 23:07

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: VanRzuf »

xander21 pisze:
VanRzuf pisze: kill -9 proc1 proc2 | umount /data
O dzięki. :) Nie skumałem chwilowo, co oznaczały proc1 proc2. Teraz już wiem.

Po tym zabiegu i uruchomieniu skryptu erase data, przy umount /data pisze, że nieznany argument. Tak ma być?
Znaczy się wklepujesz to co podałem ręcznie i potem uruchamiasz plik cmd z tej paczki? Jeśli tak, to tak to /data jest już odnotowane i skrypt nie może odmontowac jeszcze raz. Wklepuj je ręcznie, to co podałem jest w miejsce samego umount /data.
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: xander21 »

OK dzięki.
psotny
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2018-11-10, 11:38

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: psotny »

Cześć,

Jest sobie router ASUS RT-AC87U i nowo zakupiony E3372h ( nohilink ) i nie działa :-(
- W Asusie jest Merlin 384.5
- E3372 z firmware''m 21.180.01.00.143
Proszę o podpowiedź który firmware 3372 ma szanse zadziałać z tym routerem. Zależy mi na pozostaniu w trybie nohilink

pozdrawiam
graczu
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2018-11-14, 14:35

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: graczu »

Cześć,

przyszedłem o pomoc :-)

Chciałem zmodyfikować modem E3372h-153, wersja oprogramowania na nim to: 22.328.62.00.1185 kupiony w x-kom
Stosując się do instrukcję hilink na hilink mod nie działało, zawsze błąd 19 ( zablokowane przez firmware, wersja powyżej 315 )
Więc rozumiejąc instrukcję postu pierwszego poszedłem metodą na igłę, tryb recovery wszedł, balong_usbdload zatrybił bez problemu, potem webui zainstalował się i firmware już nie chciał się wgrać, informacja o niepowodzeniu aktualizacji błąd 13, aktualizacja nie powiodła sie, i tak jest z każdym firmwarem, tym z igły i każdym innym.

Aktualnie modem jest wykrywalny ( w COM jest jako FC - PC UI Inter. oraz FC - Aplication Interface ), działa dalej tryb recovery ale modem już nie działa normalnie, czyli nie wskakuje jako hilink ( brak jako sieciowy modem, brak ip i tak dalej ).

Dalej można próbować instalować firmwary ale za każdym razem kod 19/niepowodzenie.

Próbowałem też odratować sytuację programem Huawei Flasher z tego tematu zgodnie instrukcją "https://www.lteforum.at/mobilfunk/huawe ... post-66112" ale też nie da rady, zawsze jest:

Kod: Zaznacz cały

Checking Download Mode...OK
Found: 7200B--SKCBADZM
Checking Hardware...OK
Found: HUAWEI BV7R11HS
Flashing E3372h-607_21.110.99.02.00.hmf (10 files)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Writing 01.bin (0x0002F472)	FAIL
tinware
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2018-10-23, 23:38

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: tinware »

graczu pisze:Stosując się do instrukcję hilink na hilink mod nie działało, zawsze błąd 19
Cześć, mam ten sam problem!

Obrazek


Chciałbym zainstalować w nim takie samo oprogramowanie, jakie mam w moim innym E3372 (Wersja oprogramowania modemu 22.180.05.00.00 oraz wersja interfejsu www 17.100.06.00.03-Mod1.4) z dostępem przez port 23 - z takim oprogramowaniem już go zakupiłem

Obrazek


Mój modem to E3372h-153 z serial number zaczynającym się od G4P, wersja sprzętowa to CL2E3372HM, wersja oprogramowania modemu to 22.315.01.01.264, a wersja interfejsu www to 17.100.14.00.264. Modem jest wykrywany jako karta sieciowa, posiada WebGUI "PLAY Internet", nie ma blokady simlock.

Obrazek


Potrzebuję w nim zmienić przede wszystkim:
# jego adres IP
# chciałbym zmienić jego 24-ro bitową maskę podsieci z DHCP na 29-cio bitową (255.255.255.248)
# chciałbym usunąć tą stronę powitalną kiedy np. usunę kartę SIM każde zapytanie www przekierowywane jest na adres modemu 192.168.8.1
# założyć hasło dostępu na WebGUI oraz Telnet (ktoś po VPN może wejść i rozłączyć mi Internet)
# zainstalować jakiś edytor tekstu (np. vi) do wprowadzania zmian

Przyłączam się do tematu i proszę użytkowników tego forum o pomoc.
da1k1

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: da1k1 »

Mam modem E3372h-153 w wersji zwykłej z T-Mobile z firmware w wersji 21.327.62.055 i chciałem w nim podmienić dashboard T-Mobile na Mobile Partnera. Znalazłem na mediafire "dzejk z bez-kabli.pl" UTPS 23.015.06.02.03 i jak go zacząłem wgrywać to wyrzucił mi błąd 19, ale dashboard mam już Mobile Parntera w wersji 23.015.06.02.03. Czyli pomimo błędu zrobił upgrade? Coś straciłem? Czy mogę komunikat o błędzie zingorować i uznać, że jest OK?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

Na modem nie wszedł, bo ma blokadę. Nowego programu możesz używać normalnie na kompie. Stary, brandowany przez t-mobile, możesz odinstalować.
da1k1

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: da1k1 »

ale jak włożę modem do innego komputera, to uruchamia mi się i instaluje Mobile Partner... więc chyba jednak coś weszło? Jak to w końcu jest?
ODPOWIEDZ