Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marson
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2017-05-30, 18:15

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: marson »

heh jeśli możesz to wystaw to fw gdzieś, bo od dłuższego czasu się męcze z ichnią captchą i nie umiem sobie poradzić bo nie gawari pa ruski ;)
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: radius »

@garysek tylko ten soft jest brandowany przez MTC cokolwiek to oznacza.

A WebUI to nie te szpetne czerwone?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

wrzuciłem do siebie ten firmware od mtc.
radius, ten czerwony to 17.100.17...
MisZOkienka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2017-04-10, 06:36

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: MisZOkienka »

w tej wersji z czerwonym po wejściu w Mod Settings (czy jakoś tak) i wgraniu paczki odblokowującej można też zmienić wygląd na ten stary.
garysek
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2017-04-03, 19:44

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: garysek »

radius pisze:@garysek tylko ten soft jest brandowany przez MTC cokolwiek to oznacza.
Co dokładnie to oznacza to nie wiem, jedyną różnicę którą zauważyłem to jest to wyświetlanie Max. download/upload speed
A WebUI to nie te szpetne czerwone?
Nie to szpetne, to po prostu podrasowany polecany tu na forum mod 1.9. W tym szpetnym jak wyżej napisane można zmienić wygląd na ten stary, ale i tak z tłumaczeniami na polski są problemy więc je olałem.
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Czyżby kompletna cegła?

Prawdopodobnie uwaliłem hilinka. Modem miga turkusowym kolorem, co jest pocieszające (jakby był zasięg lte), ale nie łączy z siecią. Nie mam też łąćzności z nim z adresu 192.168.8.1 czy hi.link. Żadne firmware nie znajduje portu (błąd 10). Problem jest trudny, ponieważ tak jakby webui zostało kompletnie wyczyszczone i modem utkwił w trybie hilink. Za pomocą igły pojawia się nowe urządzenie, ale zobaczcie jakie:
Obrazek

Nie mogę wykonać żadnego kroku z trybu recovery, bo nie pojawia się port COM...
Jednak co jest ciekawe urządzenie jest widoczne w systemie jako:
Obrazek

Tylko jakby kompletnie głuche. Bez karty sim miga na pomarańczowo, a z kartą na turkusowo. Może to zwarcie pinów zrobic jakoś z kartą sim, tylko jak jak modem wyjęty z obudowy... Kiedyś pamiętam jak nie było łączności po portach com ze starym modemem to jakoś przywracałem je na linuksie i działał. Może jest jakaś procedura, która ratuje modem na linuksie albo coś? Szkoda mi tego modemu. Nawet nie wiem co dokładnie robiłem, że tak się zablokował, czy łączyłem się z modemem po adb czy do gniazda usb modem źle wkładałem, nie mam pojęcia :cry:
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Piszę przecież, że nie pojawia się port com i procedury nie można wykonać.
Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

to nie jest zwykła igła, użyj sterowników adb (punkt 5. instrukcji). To nieznane urządzenie musi zniknąć, a pojawić się właściwe - wymuś instalację adb.
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Przecież wiem o co ci chodzi, ale jednak chyba nie w tym rzecz. Sterownika nie można ręcznie zainstalować dla danego sprzętu:

Obrazek

Nieznane urządzenie to chyba w następnym etapie ma się pojawić, a mi się pojawiło od razu po zwarciu pinów... Dzięki za wskazówki. Nadzieja jest :/

Chyba przerąbane. Nie mam łączności z modemem po COM. Można jakąś komendę typu switch debug mode wysłać do modemu czy coś ?
Obrazek
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Ale dla którego urządzenia instalujesz to ADB? Urządzenie dla tych sterowników to "Balong 7.2", a nie nierozpoznane urządzenie USB. Co do braku portów - czy dobrze celujesz z tą igłą? Bez igły modem może nawet nie być wykrywany(udało mi się swój doprowadzić do takiego stanu), grunt by po odpaleniu z igły port się pojawił. Prawdopodobnie nie odpalasz modemu z igły.
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Pojawia się:
Nieznane urządzenie USB (wyliczanie urządzenia nie powiodło się)
Zamiast:
HUAWEI Mobile Connect- 3G PC UI Interface (COMxx)

a nie dotarłem jeszcze do etapu balong, bo wiadomo dlaczego.
Sytuacja wygląda na nietypową, a zbytnio nie mogę znaleźć takiego przykładu w sieci i rozwiązania. Niech to będzie ostrzeżenie dla potomnych.
Kurcze modem jest wykrywany przez Windowsa (NDIS) i szkoda byłoby go utracić. Pod linuksem też jest widoczny. Sytuacja nietypowa.
Obrazek
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Po ilu sekundach od momentu włożenia modemu pojawia się ten port?
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Praktycznie od razu po zdjęciu drucika od pinu
Trochę szkoda, że modem w trybie hilinka tak trudno odratować, a widać, że modem żyje bo kolor diody o tym świadczy, chyba że się mylę.
Ostatnio zmieniony 2017-06-04, 14:13 przez lukkki, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Abstrahując od tematu: teraz chyba jakieś MIFI zakupię. Jak z zasięgiem MIFI po wifi ze strychu na parter przez sufit złapię zasięgi transfer około 100 mb utrzymam? Modem mogę komuś do zabaw oddać.
Obrazek
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

No nie wiem. Może faktycznie trup, ale na moje oko nie odpalasz z igły. Port ma się pojawić od razu po włożeniu zwartego modemu do portu, a nie zdjęciu drucika. Popróbuj parę razy, nie zawsze się udaje wcelować. Spróbuj na innym kompie jeżeli masz taką możliwość. Tak jak pisałem - mnie udało się tak modem uwalić, że komp w normalnym trybie w ogóle modemu nie widział albo - tak jak Ty: nierozpoznane urządzenie. W zależności od tego co wgrałem. Prawidłowo odpalona igła wywoływała odpowiedni port.
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Acha od razu po wsadzeniu do usb a nie puszczeniu port się pojawić musi. Może być jeszcze tak, jak mówisz. Okej jeszcze zgłębię motyw igły i całą procedurę. Bo chyba innej możliwości nie widzę, bo chyba pin ten pierwszy skrajny i masę wtyk się zwiera.
Obrazek
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Tak. No powiedzmy sekunda opóźnienia. Włóż bez igły i zobacz ile czekasz na pojawienie się portu. Przy igle ma być od razu. Jeżeli jest tak samo to źle zwarta igła.
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Ne wiem ile razy i jak bym się starał i celował i tak nie ma portu com tylko jest nieznane urządzenie:(
Obrazek
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Od razu się to urządzenie pojawia, czy po paru sekundach? Sprawdź drucik, czy dobrze przewodzi. Jeżeli używasz takiego jak w pdfie to nożem obskrob go, bo może jest lakierowany i nie przewodzi.

Z ciekawości odpaliłem swój modem z igły - port pojawia się od razu. Włącz głośniki i słuchaj, bo system dźwiękiem Cię poinformuje. Udało mi się odpalić dopiero za 9 razem, a już się tej igły nastrzelałem, więc jak widzisz trzeba próbować. Zwarcie, wkładasz i słuchasz. Jak cisza przez sekundę to wyjmujesz i znowu. Aż za którymś razem komp od razu po włożeniu "powie", że wykrył nowe urządzenie.
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

A tak z ciekawości masz hilink czy zwykły? Niestety od razu pojawia się nieznane urządzenie. Nie mam już siły do tego i szkoda nerwów. Swoją drogą dziwny sposób uwalenia, ponieważ kiedy wkładam kartę Aero to modem miga na pomarańczowo - wiadomo, że nie ma prawa migać na zielono czy turkusowo jak miałem w nim wymuszone Tylko lte w Webui. Natomiast kiedy wkładam kartę Play to miga na turkusowo czyli łapie zasięg lte. Modem żyje... ale brak jakiejkolwiek kooperacji z nim, strona 192.168.8.1 nie wchodzi...
Obrazek
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

Hilink. Spróbuj jeszcze na innym kompie. No jeżeli od razu Ci wyskakuje nierozpoznane to być może faktycznie kaput:(
Tak w ogóle to jak strzelasz z tej igły? Wyciągnąłeś modem z obudowy, metoda na dziurę czy bokiem drucik wciskasz?
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Rozkręciłem obudowę
Obrazek
lukkki
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2013-03-02, 21:08
Lokalizacja: EU

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: lukkki »

Moi drodzy SUKCES!
Nie wyrzucajcie starych komputerów stacjonarnych na śmietnik...
Mam w piwnicy stacjonarkę z Pentium 4 256 mb ramu i dyskiem chyba 60GB z Windowsem XP na pokładzie. Przypomniało mi się, że używałem go z moim starym modemem gsm, więc jakieś sterowniki do modemu już tam były (HUAWEI_DataCard_Driver). Użyłem metody z folderu e3372h-153_ratunek. Nie instalowałem żadnych gówien, sterowników pierdół! Po prostu metoda zwarcia pinu z masą na starym poczciwym kompie zadziałała i pojawił się port com: HUAWEI Mobile Connect- 3G PC UI Interface (COMX). Potem potrzebne mi były pliki balong_usbdload.exe i usblsafe.bin
Wydałem polecenie w konsoli: balong_usbdload -pX usblsafe.bin , wgrałem Webui: Update_WEBUI_17.100.06.00.03_V7R2_CPIO_Mod1.3 oraz następnie firmware: E3372h-153_Update_22.323.01.00.143_M_AT_05.01 i wszystko... przełożyłem modem z powrotem do lapka...
Jednak Windowsy 10 64 bitowe z napieprzonymi driverami czy same laptopy z niewiadomo jak zasilanymi gniazdami usb naspożyć mogą wam trudności.
Moi drodzy tylko samozaparcie, wytrwałość i dążenie do celu nawet w tak prozaicznych sprawach przynosi efekty, tak jak w życiu zresztą.
Obrazek
charlie112

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: charlie112 »

To raczej kwestia konkretnego kompa, a nie np. Windowsa 10, bo u mnie na tym systemie wszystko ładnie przechodzi.
Grunt, że się udało :) Czyli moja teoria, że na ten modem można wgrać nawet i "Przez twe oczy zielone" Akcentu jako firmware, a później odratować z igły jednak się sprawdza :)
andrew01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-05, 14:19
Lokalizacja: Polska

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: andrew01 »

Panowie,

proszę o pomoc, zakupiłem E3372 w wersji Hilink, i od razu wziąłem się za wgranie modowanego softu. Dostałem kod błędu 19. Jak przypatrzyłem się dokładniej to zauważyłem że modem ma wgrany jendnak firmware z początkiem 21 czyli nie Hilink. Modem wylądował mi w trybie download, z którego wyszedłem skryptem ВывестиИзРежимаЗагрузки.exe. Skoro już wiedziałem, że w modemie nie ma Hilinka to poszedłem instrukcją do przerabiania z noHilink na Holink. Wgrałem soft przejściowy, następnie wgrałem Firmware E3372h-153_Update_22.323.01.00.143_M_AT_05.01 i tu sukcesy się kończą. Nie mogę wgrać WebUI, plik Update_WEBUI_17.100.13.01.03_HILINK_Mod1.9, cały czas pojawia się Kod błedu 10 - nie znaleziono portu. Z tego co czytałem to kwestia sterowników ale już różne kombinacje próbowałem i dalej mam to samo. Próbowałem metoda na igłę od początku ale na Windows 10 pokazuje się tylko nierozpoznane urządzenie, a do XP na razie dostępu nie mam. Za wszelkie pomysły z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Andrzej
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

Sprawdź, czy widać literę wirtualnego cd-romu od modemu w spisie napędów windowsa. Jeśli tak, to zapamiętaj literę z dwukropkiem, np. E: i wpisz ją w skrypcie http://www.mediafire.com/file/jexg56a7n ... ateway.zip
Dzięki niemu porty się pojawią, a instalacja webui ruszy.
andrew01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-05, 14:19
Lokalizacja: Polska

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: andrew01 »

Wirtualnego napędu brak, po włożeniu modemu pojawia się jedynie dysk USB, jak sądzę dot. to karty micro sd.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: dzejk »

jak ma literę, to też może być.
andrew01
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2013-01-05, 14:19
Lokalizacja: Polska

Re: Przerobienie Huawei e3372h (zmiana firmware) - tutorial

Post autor: andrew01 »

ok, poszło, nie wiem czy było ale zostawię dla potomnych:

- odinstalowałem sterowniki Hilink, pojawił się napęd CD, litera E
- zapodałem skrypt balong_sw_gateway - pojawiły się 3 urządzenia HUAWEI MOBILE,
- bez wyciągania modemu z portu USB zainstalowałem sterowniki HUAWEI_DataCard_Driver_6.00.08.00_Setup.exe - pojawiły się porty :)
- zainstalowałem WebUI tym razem bez problemu
- zainstalowałem sterowniki Hilink

Teraz śmiga - dzięki bardzo :)

Pozdrawiam
Andrzej
ODPOWIEDZ