Ignorowanie konkretnego BTSa

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
janek125
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-10-30, 18:07
Lokalizacja: PL

Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: janek125 »

Witam

Mam takie pytanie czy jest możliwość ustawienia gdzieś na modemie żeby ignorował BTS o konkretnym Cell ID. Generalnie mam taki zestaw: modem e3372 i antena Sorensen 17dBi + 6 metrów kabla. Wczoraj ustawiałem i w którą stronę bym nie wykręcił to zawsze łączy mi się z tym samym BTSem. Dopiero jak wyłączyłem pasmo 1800 to zaczęło mi się łączyć z innym. Chcę poszukać innego bo na tym chodzi kiepsko, a uploadu to praktycznie nie ma.

Jak się da to proszę o info.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: wojteks »

Nie da się, tylko lepsza antena (bardziej kierunkowa z mocnym tłumieniem listków bocznych i wstecznych) może trochę pomóc.
Nie pomagam na PW!
janek125
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-10-30, 18:07
Lokalizacja: PL

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: janek125 »

A możesz podać jakiś przykład? Kupiłem Sorensena polecanego na forum.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: wojteks »

Nie ma takich na rynku, może gdyby ktoś wyprodukował super dokładną Yagi-Uda to miałaby wąskie kąty, może użycie promiennika i offsetu czy paraboli też będzie dawało wąskie kąty i mocne tłumienie promieniowania wstecznego.
Nie pomagam na PW!
janek125
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2011-10-30, 18:07
Lokalizacja: PL

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: janek125 »

Czyli generalnie coś DIY. A czy Sorensen 17 dBi/1800 wzmocni częstotliwość 2100 i jakie ono może być?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: wojteks »

janek125 pisze:Czyli generalnie coś DIY
O ile będziesz w stanie utrzymać wymiary do setnej części milimetra.
janek125 pisze: czy Sorensen 17 dBi/1800 wzmocni częstotliwość 2100 i jakie ono może być?
Zapytaj sprzedawcę o wykres pracy anteny.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: ja.michal »

Dostępne są anteny, które mają kąty promieniowania koło 13-15° i są to w zasadnie tylko parabole, ale nieco kosztują. Np. dostępny u nas grid ATK-G42 (potrzebne dwie sztuki) http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=151 ... 0&rg=0&sg= lub z Australii XPOL MIMO 17dBi 4G Solid Dish Antenna (tutaj są już dwa złącza dla jednej i drugiej polaryzacji) https://www.telcoantennas.com.au/site/t ... h-antenna#.

Ewentualnie budować Yagi jak wojteks podrzucił. ;) Tylko, aby mieć kąt wiązki koło 15° przy Yagi 1800 MHz antena będzie musiała mieć 70 elementów a boom będzie miał ponad 4,5m. Obawiam się, że może być problem ze sztywnością całej konstrukcji.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: Hermogenes »

Powyżej 20 direktorów nie ma sensu budować między 20-ką a 40-ką jest zysk dla kąta połowy mocy 3 dB a zawężenie tego kąta 6 stopni. poz Hermogenes
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: ja.michal »

Na szybko, dla 1800 MHz i 20 elementów kalkulator wyrzuca:
The beam's estimated 3dB beamwidth is 26 deg
Dla 40 elementów:
The beam's estimated 3dB beamwidth is 19 deg
Dla 70 elementów:
The beam's estimated 3dB beamwidth is 15 deg

To i tak żartem bo antena musi być idealnie prost, direktory muszą się idealnie pokrywać. Przy tej częstotliwości, takiej ilości elementów i długości boomu mało realne. :) Prościej chyba w takim wypadku zbudować parabolę dla tej częstotliwości. ;)
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Ignorowanie konkretnego BTSa

Post autor: atento »

Możecie mieć 10 metrową antenę włącznie z 5 metrowa ścianą z tylu i nic to nie da jak jest jeden bts bardzo blisko od nas a następne 5 km i więcej.

Wtedy lepszy by był sam modem i metalowy garaż czy też inna konstrukcja która stłumi niechciany sygnał niechcianego bts-a bo podłączona yagi będzie zbierać nawet telewizor sąsiada, co przerabiałem dawno temu z plusem 2km od domu z lasem 300 metrów i domem który przysłaniał i próbami na 5km z widocznością na nadajnik przez lornętkę, atk 20 tylko pogarszała sytuacje i co chwilkę się przełączało.


Sytuacja jest lepsza z offsetem. Taką yagi to możecie komary wtedy odganiać. Łapałem w mrożne dni z 16km 900 plusa i nawet bts pod domem nie przeszkadzał.
ODPOWIEDZ