Huawei E3372 (s-153?) - dziwny problem z pobieraniem w T-Mobile LTE oraz MTU

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ra-v
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1529
Rejestracja: 2009-11-08, 22:59
Lokalizacja: Fryzjer City

Huawei E3372 (s-153?) - dziwny problem z pobieraniem w T-Mobile LTE oraz MTU

Post autor: ra-v »

SPRZĘT:
Mam podłączony modem USB Huawei E3372s-153 pod router TP-LINK MR 3420 v2. W routerze od dawien dawna standardowo było ustawione MTU na 1480 i wszystko działało poprawnie - pobieranie od 10 do 16 Mb/s, wysyłanie 3-6 Mb/s, w zależności od pory dnia i obciążenia. Modem łączył się z nadajnikiem Networks (wg map nadajnik Orange) oddalonego ~8 km od domu.

OBJAW:
Od jakiegoś czasu, powiedzmy 2-3 tygodnie, co jakiś czas (raz na 3 dni do 2-3 razy dziennie) pobieranie nagle spadało do 0.4-1.0 Mb/s, ale wysył się nie zmieniał. Wystarczyło zrestartować połączenie i wracało do normy. Ostatnie kilka dni jednak wszystko padło na amen, pobieranie ani nie drgnęło. Co ciekawe przy pobieraniu ping był niski, a powinien być wysoki, dlatego to zgłosiłem do T-Mobile (wyglądało jakbym dostał jakiś lejek czy coś).

ANALIZA
Na karcie Orange na tym samym nadajniku prędkość byłą ok. Na wymuszonym HSPA+ pobieranie wynosiło ok 3-4 Mb/s, wysyłanie 0,05 Mb/s, na innym modemie ze zwykłym HSPA pobieranie było podobne, ale wysył już ok 1 Mb/s (HSPA szybsze od HSPA+?).Kombinowałem z modemem przełączając w różne tryby poprzez komendy AT na komputerze i wymuszając LTE, ale nic to nie zmieniło.

W końcu wpadłem na to, żeby zmienić MTU na 1000 i nagle... odżyło! Teraz mam ustawione MTU 1400 i wszystko działa praktycznie jak należy.

Co ciekawe, na Lumii 625 wyglądało to dość podobnie, a tam MTU raczej się nie ustawia.
https://lh3.googleusercontent.com/QOGRN ... 1080-rw-no

I teraz moje pytanie - co to u licha się stało, że przy większym MTU pobieranie tak spadło? Już ładnych kilka lat siedzę w mobilnym necie i nigdy takich cudów nie widziałem. Obstawiam, że u osób, które miały w Plusie pobieranie ~1.5 Mb/s a wysyłanie 6 Mb/s może być również coś skopane w MTU i może da się to naprawić (o ile można to zmieniać w tych standardowych polsatowskich routerach).
Internet 70GB/nolimit: Huawei E3372s-153+TP-LINK MR3420 v2
Telefon: Moto G 1gen / Lumia 625 / iPhone 4 / Nokia 6310i
ODPOWIEDZ