[Problem] e3372h-153 (MegaFOn M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lordo4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-07, 11:12

[Problem] e3372h-153 (MegaFOn M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe

Post autor: lordo4 »

Witam serdecznie,
mam nadzieję, że nie pomyliłem tematów. Mój e3372h (w wersji hilink) działał bez zarzutu przez ostatnie 6 miesięcy. Po 4 dniowej przerwie (długi weekend) modem przestał wykrywać sieci zarówno gdy był włożony do PC czy do routera (Asusu RT-N56U). Karta sim przetestowana w telefonie (działa 4g) i starym modemie (3g). Wydaje mi się, że przytrafiło mi się:

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopi ... ry52904400

Myślę, że warto spróbować reanimacji, ale mój rosyjski nie jest idealny. Wywnioskowałem, że na sam koniec modem działa tylko w trybie fastboot i nie ma dostępu do WebApi (u mnie nadal wszystko jest). Stąd pytanie. Jak przez to wszystko przebrnąć i/lub czego można jeszcze spróbować.

Pozdrawiam forumowiczów,
lordo4
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [Problem] e3372h-153 (MegaFOn M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe

Post autor: dzejk »

wrzuć stronę w translate.google.com i poczytaj dobrze, zanim coś zaczniesz działać. Pliki pościągane masz na moim mediafire.
lordo4
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2016-03-07, 11:12

Re: [Problem] e3372h-153 (MegaFOn M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe

Post autor: lordo4 »

Moje przypuszczenia okazały się słuszne. Zresztą problem opisany jest w FAQ na stronie 4PDA - reasumując. Jest partia modemów z uszkodzonym oprogramowaniem więc, każdy kto nie robił moda wcześniej czy później z problemem może się spotkać.

Mała instrukcja dla potomnych (operacje przeprowadzane pod Win XP - wgrywanie romów; Win 10 - fastboot).

1. Nieudany upgrade
Jako, że mój modem nie miał modowanego oprogramowania nie dało się z nim pogadać po ADB/Fastboot. Pewnie wystarczyłoby dograć sterowniki i też by wszystko działało, ale nie zdążyłem tego przetestować. W celach rekreacyjnych gdy modem nadal "działał" tj. zachowywał się normalnie po włożeniu do usb, a jedyny mankament to brak wykrywania sieci (operatorów). Postanowiłem go zaktualizować do wersji z obsługą ADB/Telnet. Schody zaczęły się przy wgrywaniu firmware przejściowego. Pojawił się błąd 21 (Error: 21 Failed to restore user information). Wnioskuję, że przez problemy z nvram. Modem przestał być widoczny w WinXP. Przestała się palić na nim jakakolwiek dioda. Po krótkiej walce ze sterownikami pojawił się jako - Android Single ADB Interface z identyfikatorem sprzętowym USB/VID_12D1&PID_36DD czyli dokładnie tym jaki został opisany na 4PDA (link w pierwszym poście).

2. Reanimacja nvram
Modem przeniosłem do Win 10 (tu mam tool'e do androida). Znów pojawił się problem ze sterownikiem. Pomocna okazała się łatka (BOS_solution_2). Dzięki temu modem w Menadżerze Urządzeń przestał pokazywać się jako jakiś dziwoląg bez VID'u, a zaczął jako Nierozpoznane Urządzenie z VID'em właściwym. Powalczyłem trochę ze sterownikami. Wyszukiwanie po VID'zie doprowadziły mnie do sterowników z drivermax.com (osobiście gdyby nie desperacja to chyba bym z tej strony nie korzystał ;) ). Zaznaczę, że sterowniki ze strony 4PDA (adb i fastboot) nie chciały działać. Po instalacji sterownika fastboot znalazł podłączone urządzenie.

Następnie flashujemy specjalnie przygotowany do tego fastboot poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

fastboot -i0x12d1 flash fastboot pfastboot.bin
Wyciągamy modem z USB, wkładamy ponownie i przystępujemy do czyszczenia nvimg:

Kod: Zaznacz cały

fastboot -i0x12d1 erase nvimg
Po tych operacjach po podpięciu do Win XP modem radośnie zamigał zieloną diodą.

3. Koniec flashowania
Gdy modem przedstawił się już "normalnie" w Windows dokończyłem wgrywanie firmware w wersji 22.315.X.X i WebApi - operacje przebiegły bez problemów. Modem powrócił do pełnej sprawności. Wykrywa operatorów i łączy. Dla sportu podciągnąłem go do wersji 22.317.X.X. Wszystko działa i mam nadzieję, że tak zostanie na dłużej niż rok.

Wszystkie niezbędne pliki można znaleźć na 4PDA. Gdyby ktoś potrzebował są też na mediafire dzejk'a lub mogę ja je podesłać.

Z moich spostrzeżeń - nowy soft ma na prawdę ogrom opcji konfiguracyjnych. Po dotarciu do domku przetestuję jak wyglądają osiągane prędkości DL/UL.




EDIT: Jeśli to możliwe proszę Mod'a o zmianę tematu na [Rozwiązany] e3372h-153 (MegaFon M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe
ping
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-19, 22:10

Re: [Problem] e3372h-153 (MegaFOn M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe

Post autor: ping »

Mam podobny problem ale z e3372s. W Device Manager mam Android single ADB interface (!)

Kod: Zaznacz cały

This device cannot start. (Code 10)

A device which does not exist was specified.
Które dokładnie sterowniki instalowałeś z drivermax.com? fastboot nie wykrywa mi modemu.

Kod: Zaznacz cały

Дождитесь переопределения устройства и нажмите Bвод

> fastboot -i0x12d1 getvar product
< waiting for device >
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: [Problem] e3372h-153 (MegaFOn M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe

Post autor: dzejk »

Wersje s i h to zupełnie inne wersje sprzętowe i pliki od jednego nie pasują do drugiego !
Spróbuj zrobić igłę, pliki u mnie na mediafire w folderze e3372s
ping
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2016-10-19, 22:10

Re: [Problem] e3372h-153 (MegaFOn M150-2) przestał wykrywać sieci komórkowe

Post autor: ping »

Rozumiem, że firmware jest inne ale ADB chyba takie samo (PID i VID taki sam). Założę oddzielny wątek i wszystko opiszę bo takiego problemu jeszcze na forum chyba nie było jak w przypadku mojego modemu.
ODPOWIEDZ