Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
polsal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2010-09-21, 14:36
Lokalizacja: Trójmiasto

Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: polsal »

Cześć,

Dostałem od rodziny spod 3miasta zadanie rozwiązania problemu z internetem (a raczej zakup, zmontowanie i skonfigurowanie wszystkiego). Sprawdziłem już że przewodowy odpada (dostępna tylko Neostrada o słabej jakości i wysokiej cenie), zostaje mobilny. Z tego co udało mi się odnaleźć, powinienem być w zasięgu sieci LTE-A od Orange, ponieważ rodzinka mieszka w miejscu najbardziej wysuniętej na północ niebieskiej kropki.
Mapa_Agregacja_pasm.jpg
O ile z siecią LAN w domu jestem sobie w stanie poradzić i dobrać optymalne rozwiązanie, to wybór modemu mnie trochę przerasta. Zależy mi na czymś stacjonarnym, pudełku które położę na strychu, podepnę antenę kierunkową zamontowaną na dachu i dalej kablem LAN Cat6 przerzucę mój szybki internet do routera Wifi dwa piętra niżej. Większość modemów które znajduję ma wyjście USB, wbudowaną baterię i Wifi i zasadniczo jest przenośnymi hotspotami, a nie urządzeniem którego szukam. Możliwości instalacyjne są, chcemy rozwiązania raz na długi czas.

Prośba o pomoc w doborze takiego modemu :) Z tego co pamiętam, sygnał z anten kierunkowych szybko się rozprasza przy długich kablach, więc chciałem modem dać na możliwie krótkich kablach, a dalej polecieć LANem. Stąd też nie szukam rozwiązania modem+router.

Swoją drogą, nie udało mi się znaleźć czy BTSearch pokazuje które nadajniki obsługują LTE-A, bo w zasięgu tej niebieskiej kropki są dwa :/
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: dzejk »

to żeś mapę znalazł ;)
btsearch pokazuje tylko pozwolenia, a czy nadajnik pracuje w kilku pasmach LTE to już trzeba ocenić samemu lub podpytać na infolinii orange.
Jeśli interesuje Cię abonament, to w orange najrozsądniejszym wyborem będzie router ZTE MF286.
polsal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2010-09-21, 14:36
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: polsal »

Mapę znalazłem na blogu Orange, była potem powielana na różnych portalach. To najlepsze źródło informacji o stacjach Orange z obsługą agregacji LTE jakie znalazłem :(

Co do modemu to bardzo rozbudowany model, większości z tego co oferuje bym nie używał. Do tego mogę podpisać umowę na sam internet, a urządzenie kupić osobno, to nie jest problem :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: dzejk »

zakup abonamentu bez urządzenia jest mało opłacalny, szczególnie jeśli potrzebujesz dużo gigabajtów. W dodatku chciałeś mieć LTE-A.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: matek451 »

A jaka to lokalizacja i czemu akurat Orange? Powszechnie wiadomo, że liderem LTE-A jest zupełnie inny operator.
polsal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2010-09-21, 14:36
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: polsal »

matek451 pisze:A jaka to lokalizacja i czemu akurat Orange? Powszechnie wiadomo, że liderem LTE-A jest zupełnie inny operator.
Najbliższy maszt jest Orange/Tmobile
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 45&zoom=14
dzejk pisze:zakup abonamentu bez urządzenia jest mało opłacalny, szczególnie jeśli potrzebujesz dużo gigabajtów. W dodatku chciałeś mieć LTE-A.
Chciałem mieć LTE-A, choć nie jest to warunek konieczny. Skoro ta technologia będzie rozwijana, to warto zaopatrzyć się w modem który coś takiego obsługuje. Co do tego ZTE to kwestia tego że jest routerem Wifi przy okazji, więc ma wiele funkcji które u mnie będą zupełnie bezużyteczne, bo z Wifi na strychu nie będzie pożytku. Chyba, że poprowadziłbym kable antenowe przez 2 piętra, ale nie wiem czy jest sens.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: dzejk »

Mapę btsearch należy przeglądać po przełączeniu źródła danych na UKE.
Mówisz o BTS w Chwarzczynie? Tam jest tylko pozwolenie na LTE 1800 MHz i może sporo czasu upłynąć, zanim dołożą 2600.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: matek451 »

Na BTS-ie NetWorks w Chwaszczynie( pozwolenie T-mobile ) nie działa LTE-A. Ewentualnie taka możliwość z BTS-a na maszcie Emitela gdzie jest LTE1800NetWorks i Orange ma pozwolenia na LTE800 i LTE2600. O ile operator je uruchomi. Na tym maszcie Play ma komplet pozwoleń na LTE1800, 2100, 800 i 2600Mhz . Trzy pierwsze na pewno działają i to jest operator, który ma najbardziej zaawansowane LTE-A w tej okolicy. Play posiada też najbogatszą ofertę routerów z LTE-A. Począwszy od B618 z modemem LTE 11 kategorii, poprzez E5186, B525 oba z LTE 6 kat. Do tego mobilny Netgear AC810S 9/11 kat i E5785 -6 kat. B618 to najbardziej zaawansowany router domowy LTE-A, w Play w abonamencie za 69,99 jest za 99 zł. Wybór innego sprzętu poza tym z LTE-a zarówno w orange( MF286) jak i w Play jest niczym nieuzasadniony i byłby ogromnym błędem. Router na poddaszu pokryje ewentualnie WiFi kondygnację pod nim, drugi AP połączysz z nim po LAN dwa piętra niżej. Rozwiązanie prawidłowe, tylko na dole AP a nie router( może być router ustawiony jako AP z wyłaczonym DHCP). Sieć w domu stworzy router LTE-A. Jak nie chcesz sprzętu od operatora to bierzesz Play na karcie RBM na Kartę 5, gdzie działa usługa darmowy internet LTE bez limitu, koszt 0-5 zł m-c. Bez abonamentu i cyrografu. sprzęt z LTE-A kupujesz sam.koszt od 500 zł. Zrób testy LTE Play na karcie Play internet na Kartę za 9 zł, bonus za rejestrację 100GB. Sprawdź LTE w Orange na karcie głosowej za 5 zł, bonus 100GB za rejestrację +100GB za dane adresowe. testy na zewnątrz na telefonie z LTE, LTE-a i aplikacją Network cell info. sprawdź prędkości, poziom sygnału i dane BTS-a.
polsal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2010-09-21, 14:36
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: polsal »

matek451 pisze:Na BTS-ie NetWorks w Chwaszczynie( pozwolenie T-mobile ) nie działa LTE-A. Ewentualnie taka możliwość z BTS-a na maszcie Emitela gdzie jest LTE1800NetWorks i Orange ma pozwolenia na LTE800 i LTE2600. O ile operator je uruchomi. Na tym maszcie Play ma komplet pozwoleń na LTE1800, 2100, 800 i 2600Mhz . Trzy pierwsze na pewno działają i to jest operator, który ma najbardziej zaawansowane LTE-A w tej okolicy. Play posiada też najbogatszą ofertę routerów z LTE-A. Począwszy od B618 z modemem LTE 11 kategorii, poprzez E5186, B525 oba z LTE 6 kat. Do tego mobilny Netgear AC810S 9/11 kat i E5785 -6 kat. B618 to najbardziej zaawansowany router domowy LTE-A, w Play w abonamencie za 69,99 jest za 99 zł. Wybór innego sprzętu poza tym z LTE-a zarówno w orange( MF286) jak i w Play jest niczym nieuzasadniony i byłby ogromnym błędem. Router na poddaszu pokryje ewentualnie WiFi kondygnację pod nim, drugi AP połączysz z nim po LAN dwa piętra niżej. Rozwiązanie prawidłowe, tylko na dole AP a nie router( może być router ustawiony jako AP z wyłaczonym DHCP). Sieć w domu stworzy router LTE-A. Jak nie chcesz sprzętu od operatora to bierzesz Play na karcie RBM na Kartę 5, gdzie działa usługa darmowy internet LTE bez limitu, koszt 0-5 zł m-c. Bez abonamentu i cyrografu. sprzęt z LTE-A kupujesz sam.koszt od 500 zł. Zrób testy LTE Play na karcie Play internet na Kartę za 9 zł, bonus za rejestrację 100GB. Sprawdź LTE w Orange na karcie głosowej za 5 zł, bonus 100GB za rejestrację +100GB za dane adresowe. testy na zewnątrz na telefonie z LTE, LTE-a i aplikacją Network cell info. sprawdź prędkości, poziom sygnału i dane BTS-a.
Dlatego pomagam ludziom bezinteresownie :D Bo wierzę, że przyjdzie dzień jak dzisiaj, kiedy to ja będę potrzebował pomocy i ktoś się nademną pochyli :) Dziękuję dobry człowieku.

OK. W takim razie jedziemy w Huawei B618 z abonamentem PLAY i z antenami kierunkowymi na Emitela i koniec imprezy. Muszę teraz tylko poczytać i dobrać odpowiednie anteny kierunkowe, żeby w śnieżycę mieć internet jak ta lala
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Modem LTE-A z wyjściem LAN do domku jednorodzinnego

Post autor: matek451 »

Spokojnie, zrób najpierw testy LTE Play w tej lokalizacji i pod BTS-em na maszcie Emitela. Koszt to 9 zł za starter Play Internet na Kartę, po zarejestrowaniu 100GB. Masz telefon z LTE/LTE-A ? Abonament to zobowiązanie i trzeba wszystko sprawdzić. w teorii i w opowieściach konsultantów w salonach wszystko jest cacy, w rzeczywistości bywa różnie.
ODPOWIEDZ